30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Diskuse k článku

EKOLOGIE: Brožurou za čisté ovzduší

V posledních Otázkách V.M. byl zařazen blok o nečistotě ovzduší a co s tím. Bohužel jsme se toho moc nedozvěděli. Projednává se sice (podle ministra bezvadný) zákon, jsou připraveny i nějaké prováděcí předpisy, další se připravují, ale co to bude pro občany opravdu znamenat, jsme se nedozvěděli.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Uhlich 1.12.2011 22:29

Na dobrou noc, na usmířenou... :-))))

http://www.youtube.com/watch?v=MolKxJwdg-0&feature=related

R. Langer 1.12.2011 14:47

Jak topit čistě?

Postavte nové JE, zlevněte elektřinu pro domácí trh, zdražte ji pro Němce a Rakušáky, přejděte na el. vytápění a máte čistý vzduch v cuku-letu a peněz jako šlupek. Že to nejde? Ale jde, ale s Paroubkem, Bursíkem, Topolánkem, Kalouskem nebo Babišem se toho opravdu nikdy nedočkáte... :-P

R. Tichý 1.12.2011 19:49

Re: Jak topit čistě?

Naprostý souhlas, s první větou bezpodmínečný.

Myslím, že výchova lidí je běh na dlouhou trať. A je to jediné místo, kde vidím prostor pro melouny - ať jsou děti učeny, že odpadky se třídí, svinstvo se nespaluje atd. za 50 let to bude dobré ;o)

P. Skřivan 1.12.2011 23:15

Re: Jak topit čistě?

Obávám se hlavně, že u nás jsou lidé vychovaní se na své okolí neohlížet. Konečně dle toho vypadá i naše politika. Zákony mohou omezovat nezbedné jednotlivce, ale morálka je "nad zákon", protože tu zákon nastavit nedokáže ... . Je na čase si to přiznat, že bez uznání normy, že správné je chovat se slušně, to prostě nepůjde.

L. Severa 1.12.2011 11:08

Malá poznámka.

Ano, v polovině devadesátých let nás přemlouvali na plynové kotle, ale ještě před tím na kotle elektrické. Bohužel jsem slibům o levné elektřině také uvěřil.

P. Gabriel st. 1.12.2011 9:00

Blaho společnosti je sumou

blaha jednotlivců. Má-li mít společnost dobré ovzduší ( myšleno meteorologicky), musí být technické prostředky, které na dané úrovni umožňují takové ovzduší udržet, cenově dostupné pro drtivou většinu obyvatel a příjmy těchto obyvatel musí umožňovat nákup takovýchto prostředků. S tím samozřejmě musí být spojen i tlak státních orgánů + osvěta vedoucí k tomu, že si lidé pořídí nová topidla a opraví zchátralé komíny a budou je udržovat ve stavu, který nebude chrlit prach, saze a popel do ovzduší. Podobně jako pro individuální toppeniště, to platí pro blokové a centrální výtopny, které musí být vybaveny odprášením spalin. Bez toho se nehneme kupředu a žádné nové zákony na tom nic nezmění. V počátku 90. let, kdy bylo všeobecně rozšířeno dostupné topení plynem, jsme se mohli přesvědčit, že je to tak, čisté nízkoemisní palivo spalované s vysokou účinností v moderních kotlích s novými čistými komíny. A jak bylo čisto i při inverzích! Stát to vše zboural připuštěním nesmyslného zvyšování cen plynu přesto, že koruna výrazně posilovala. A tím vehnal podstatnou část lidí k tomu, že topí levnými, vysokoemisními, prašnými palivy v zastaralých kotlích pod zchátralými komíny o které se nikdo řádně nestará a tak se s každým zatopením valí do ovzduší nejenom emise z nekvalitního paliva, ale i svinčík usazený za léta v komínech.

A. Bocek 1.12.2011 7:22

Sakra , kdo bude kontrolovat kontrolory !

Cožpak v úplatném Česku, nejde uplatit kominíka, policistu či soudce. Vymýšlí se další a další hlouposti. Zákon 180/2005 nám všem zdražil elektřinu natolik , že za 20 let nás to bude stát více než ekonomická transformace . Ze štědré dotace solárním vexlákům bych si jistě mohl pořídit kvalitnější otopnou soustavu. Stačí dodržovat palivo, které je pro daný kotel předepsané. Roztápění ulehčit třícestným ventilem se základní regulací . Hlavně ale nepřidávat hloupé brožůrky (jak a čím topit) , stupidní vyhlášky (povinná návštěva kominíka) a  prolobované zákony (viz výše, MEŘO,bursíkova daň, biostanice)

J. Tachovský 1.12.2011 10:40

Re: Sakra , kdo bude kontrolovat kontrolory !

Proc nepridavat hloupe brozurky ? Vite jak dobre hori ?

B. Uhlich 1.12.2011 0:26

A čím pak topíte vy, pane Hájku?

Myslím, že celý problém je jen naprostá a tupá kampaň hlavních hráčů na trhu s dodávkami energií. Jak je zvykem v našem státě - za vším hledej peníze a nikoliv ekologii jak by si divák naiva mohl myslet. Jde zhruba o těch 25 mld. korun, které individuální "topiči" nezaplatí ČEZu, RWE, EONu a dalším velkým hráčům na trhu jak s energiemi tak s plynem.... proto to dojemné snažení, že? Proto jsou plné diskuze "chlapáků" co tam píší jak topí gumou, pet lahvemi a pod. To není nutné brát příliš vážně - to se jen placení aktivisté snaží vzbudit hněv mas, aby mohli donutit občany ke spotřebě něčeho na čem se dá daleko víc vydělat. Ve skutečnosti podíl "spalovačů mrtvol" není tak významný jak se nám média snaží vnucovat. Já nepopírám, že v každé vesnici se nenajde jeden..dva degenerovaný, který opravdu topí vším co najde, ale určitě to není tak masová záležitost jas se tu stále do zblbnutí tvrdí. Ono totiž topení odpadky neni technicky tak jednoduché jak si někdo může myslet. Většinu klasických kotlů si totiž pálením odpadků dost poškodíte a tedy každý normální člověk dokotle nic vyloženě špatného necpe. On je totiž celý problém úplně někde jinde - a sice většina lidí dobře a správně topit neumí nebo nemůže. Mám zde příliš malou plochu na to abych se pouštěl do větších výkladů, ale podstatou je dost často technická nedokonalost otopných soustav, neschopnost lidí se při topení řídit alespoň základním návodem výrobce kotlů a v poslední řadě ekonomická situace lidí , kteří topí tak úsporně, že je to opravdu cítit všude okolo...  Představa, že tohle vyřeší nějaké eko-gestapo, které bude libovolně vstupovat do domácností a provádět jakési prohlídky, je naprosto zcestná. Navíc, Vy všichni co s takovými myšlenkami koketujete, tak Vás bych chtěl upozornit, že s něčím takovým si zahrávat může jen někdo velmi hloupý. Ono, aby se v budoucnosti nestalo, že pod záminkou kontroly toho či onoho budou moci různí samozvaní kontroloři vstupovat kamkoliv a to by se asi ledas komu nelíbilo, že?

V. Hájek 1.12.2011 8:42

Re: A čím pak topíte vy, pane Hájku?

Asi jste četl špatně. Vůbec nepropaguji plošné kontroly čehokoliv, tedy ani topidel. ale nějaký způsob jak si na naprosté ignoranty  došlápnout být musí. Víte-li o lepším, navrhněte. Pro Vaší informaci, topíme plynem. Teď mi samozřejmě můžete vyčítat, že navrhuji řešení šité sobě na míru. Pokud by bylo přijato, samozřejmě bych jej využil, jako tisíce dalších, a to i lidí topících elektrřinou, dřevem, biomasou nebo zkapalněným plynem, kterážto paliva jsou považována za ekologicky přijatelná. A vstupní prohlídka nebo chceteli kontrola před uznáním nároku na příspěvek by mě vůbec nevadila . Nesouhlasím ani s názorem že spalování čehokoliv je dané jenom sociálním postavením občana. Pořád dřevo je palivo nejsnáz dosažitelné a nejlevnější, zejména na venkově, kde jsou lokální topeniště nejběžnější. Samozřejmě záleží na stavu kotle a jeho obsluze. Ale právě používáním nevhodných paliv lze jeho výkon, účinnost spalování i životnost podstatně snížit. Nehledě na vliv na komínové těleso, kdy je podstatně větší nebezpečí jeho narušení a následného požáru.

A k příspěvku kdo bude kontrolovat kontrolory. To je ohraná písnička. Tím se dá zpochybnit kdejaká kontrola a myslím že sám cítite, že se v současné době bez kontrol v řadě oblastí neobejdeme. Pokud budou mít starostové nebo odbory životního prostředí mít možnost si kominický protokol vyžádat, budou mít možnost při jeho nevěrohodnosti požádat o přezkoumání třeba cechovní organizaci nebo si nechat provést . A místní šetření na základě důvodného podezření lze jen těžko považovat za šikanu.

B. Uhlich 1.12.2011 10:18

Re: A čím pak topíte vy, pane Hájku?

No s tím dřevem jste mě opravdu rozesmál, nevím zda to víte - ale v souvislosti se schválením spalováním biomasy v energetice se dřevo stalo velmi nedostupným a pokud je jeho cena vylétla do závratných výšek. U nás v obci byla možnost dřevo na topení normálně koupit...píšu BYLA ...už není. Dnes je taková situace, že prakticky žádný dřevný odpad není neboť veškerá dřevní hmota včetně lesního odpadu je vyhrabávána do mrtě a odvážena velkokapacitními kontejnery jako biomasa ke spálení. Tedy další eko-bezvadnost, která jistě lidem "pomáhá".

Víte, já si myslím, že ta cesta vede úplně jinudy a sice je opravdu nutné nejdříve naučit lidi topit - ono se to sice zdá absurdní, že něco takového lidé neumí , ale ono tomu tak je. Tam si myslím, že je ten největší problém. Dalším problémem (už jsem to zmínil výše) je technická nedokonalost otopných soustav. Jedná se o dynamické nevyvážení a nevhodnost dimenzace kotlů pro danou soustavu.(mimochodem tomu žádný kominík nerozumí) To zapřičiňuje největší problémy s topením. Přitom uhlím se tá topit poměrně dobře dokonce ekologicky, jde jen o to, to lidem sdělit a trvat na určitých úpravách. Spalovací proces jako takový má své zákonitosti a je jasné, že pokud nejsou dodrženy určité podmínky výsledek je velmi žalostný a to prosím i při takovém spalování není nutné spalovat odpadky a přesto takový člověk obtěžuje své okolí. Mě prostě vadí, že se o tu možnost - naučit lidi topit - vůbec nikdo ani nepokusil a hned se mluví o určitých perzekucích. Proto se domnívám, že tady opravdu nejde jen o dojemnou snahu bránit znečištění, ale opravdu jen o bohapusté nucení lidí do něčeho na co nemají. Přitom velká část znečištění ovzduší jde na vrub úplně jiným znečišťovatelům - např, spalování odpadu na otevřených ohništích, víte např, o tom, že každá druhá sběrna kovového odpadu má někde v koutku poměrně "prosperující" ohniště kde se vždy po setmění dějou úplné divy?? A to vůbec neřeším periodicky zapalované skládky všeho druhu-ale to je už jiné téma

B. Uhlich 1.12.2011 10:55

Re: A čím pak topíte vy, pane Hájku?

Jinak pokud mi kladete otázku jakbych řešit problém se "spalováním mrtvol" tak věřte tomu, že bych ji řešil jako jakoukoliv jinou trestnou činnost . Tedy logicky vzato - bude zjištěn znečišťovatel - provedou se určitá měření..odběry..a pak se provede šetření na místě a dojde třeba k nějakým obviněním. Tak jako Policie neprovádí preventivní domovní prohlídky u všech občanů a nehledá co by v těch domácnostech mohlo být trestného, není možné provádět preventivní prohlídky ani v tomto případě, ale souhlasím, že v případě, že se zjistí u někoho dlouhodobé spalování odpadu a bude to doložitelné například odebranými vzorky spalin (kouře) z jeho komínu nebo z popela, který se mu odebere z popelnice...ale to vše lze zařídit bez nějakého vstupování do obydlí... ono zaplať Bůh je naše debata ryze akademická, protože ve skutečnosti je přístup např. ministra pro ŽP velmi zodpovědný a on si je vědom (na rozdíl od Vás), že otevřením možnosti nějakých přepadových kontrol a domovních prohlídek by se mohl vytvořit precedens, který by po čase mohl vadit třeba i Vám pane Hájku..i dyž to dnes považujete za nepravděpodobné. Mimochodem celá věc je stejně velmi legrační, protože problémy se znečišťeným ovzduším se dost často řeší i v létě a to jak známo většina lidí netopí..

Shrnu-li celou věc- myslím, že tady opravdu o nějakou konstruktivní snahu nejde. Politikové spíš demonstrují nějakou činnost než že by vůbec něco dělali. Obyvatelstvo bude topit tím na co bude mít a s tím nikdo nic nenadělá. Já chápu, že v zpoza plynového kotle vidíte celou věc jinak, ale (já například žiju v obci, kde plyn není a určitě nikdy nebude) pokud se zde nezmění víc věcí a zásadně- tak se žádné zlepšení očekávat nedá. Já za sebe mohu jen napsat, že jsem se snažil spalovací proces optimalizovat tak, že topím jen několik hodin denně a snažím se, abych nikoho neobtěžoval víc než je nutné. Proto považuji za nepřijatelné, aby mě kdokoliv a jakkoliv perlustroval jen proto, že si zde neporadí s několika ekoteroristy

A. Bocek 1.12.2011 11:53

Kontrola kontrolorů není ohraná písnička !

Kontrolor je nefunkční činnost přispívající ke zbytečnému prodražení služby. Pro mne osobně je podstatnější vymetený komín , než glejt že to provedl "odborník". V každém procesu lze zřídit přirozené zpětné vazby, které nejlépe regulují proces.

T. Kočí 1.12.2011 10:25

Re: A čím pak topíte vy, pane Hájku?

Problémem také je,že řada lidí v kotli na uhlí ani topit neumí.Výsledkem je šedobílý kouř s velkým obsahem hořlavých látek,takže účinnost kotle je nízká.Kotel se dusí nedostatkem vzduchu,který je přiškrcen,aby to moc nehučelo(lidé si myslí,že ušetří).Je pravda,že málokdo má chuť obskakovat kotel a měnit nastavení.Tady by bylo dobré lidi poučit,že se to teplo dobrým hořením neztratí,vodní náplň má velkou kapacitu a akumuluje jej.Dalším stupněm jsou pak automatické kotle,zejména na plyn,ale zde platí to,co napsáno výše-o ceně.

B. Uhlich 1.12.2011 11:05

Re: A čím pak topíte vy, pane Hájku?

Samozřejmě, já o tom píšu, ale není to jen kvůli "šetření" je to i kvůli tomu, že lidi si většinou pořizují větší kotle a ty jim vyrábějí více tepla než mohou jejich radiátory vyzářit...tím dochází k tom,u, že se jim vodní náplň začne vařit a a tak oni kotel uzavřou...a copak se asi pak děje, že??? Já to nechci opakovat, ale problém individuálního topení je spíše  technického rázu než, že by lidi vášnivě a rádi topili odpadky. Bohužel - tuhle "osvětu" tady prakticky nikdo nešíří (tedy kromě několika odborných serverů...jako Energoportál.cz)..za to zakazovačů, donucovačů a salonních ekologů je plný internet.... :-(