6.6.2024 | Svátek má Norbert


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Blok 4.4.2024 18:57

Útočné drony neprošly, protože je propagoval prezident Zeman za Babišovy vlády.

D. Polanský 4.4.2024 18:31

To víte, musí se to promyslet, prodiskutovat, uvážit, dát do výborů, posoudit, odsouhlasit, sněmovna, senát, prezident, ústavní soud, kruci a už je tu zase něco nového. Stále někdo s něčím otravuje, nemáme klid na práci!

V. Církva 4.4.2024 18:21

Tak rozvoj umělé inteligence a bojových dronů. Nakonec u nás bychom to vyvíjet mohli. Nebude potřeba tak velkých strojů jako F35 kde musí přežít vyškolený pilot. Náklady budou menší.

Přiznejme si ale že to už je úplný nesmysl. Lidé v tak vyspělé společnosti se nemají vraždit nebo to dopadne jak v Terminátorovi!

V. Církva 4.4.2024 18:18

Nebyla ale je otázkou pár let. Než dojdou F35 k nám, bude se bojovat ve vzduchu bez lidí. Drony pak nebudou jen to co operuje v tom "vzdušném pobřeží". Budou mít schopnosti F35 ale budou asi menší. Nevidím pak důvod aby nálož tahalo jedno letadlo když můžou 4 menší.

V. Církva 4.4.2024 18:12

Prosím Vás co tím chcete říct. IBM nabídl svoje PC ale nechali otevřenou platformu s tím že na IBM Bios si budou muset ostatní koupit licenci, takže mohla konkurence vyrobit PC hw kompatibilní s Gatesovým operačním systémem DOS. Bios pak výrobcúm PC udělali Phoenix, American Megatrens známý AMI BIOS atd. takže nakonec nemuseli od IBM licencovat nic. Tak vznikly levné klony IBM PC. Ano byly mnohem levnější a přitom s DOSem a tak na nich šly spouště všechny aplikace.

Postupně přišel Gates s Windows a dnes určuje hw požadavky Microsoft a ne IBM. PC jsou tak dnes kompatibilní s tím že výrobci HW dodávají drivery s Windows kompatibilní a samozřejmě hw a drivery určují rychlost a možnosti počítače .

J. Rechnovský 4.4.2024 15:38

Technologická bariéra ještě zdaleka překročena nebyla. Fpv drony ji nejsou.

J. Jurax 4.4.2024 14:54

Nejen optimismus, ale i technooptimismus je opium davu, abych parafrázoval klasika.

Mám výhodu (a jistě zároveň i nevýhodu) diplomaticky řečeno vyššího středního věku. Takže mám v knihovně řádku knížek z šedesátých let, v nichž renomovaní odborníci uvažovali o vývoji kosmonautiky. V tehdy nedohledné dáli roku 2000 jsme měli mít základny na Marsu a na Měsíc se mělo létat na dovolenou. Tehdy jsem si co nadšený jinoch říkal, že před důchodem si ji taky dopřeju.

Stejně tak je poučné si přečíst úvahy odborníků o vývoji počítačů z téže doby. Zde je zase nutno říci, že skutečnost představy mnohokrát překonala, nicméně vývoj šel cestou hodně odlišnou od tehdy predikované. Dtto úvahy o využití atomové energie o desetiletí dřív, publikované v populárních technickych časopisech - všechno bude poháněno atomem - letadla, lodě, auta ...

Nebo úvahy o budoucnosti letectví z let dvacátých minulého století - tehdy bylo letectví stejně módní novum jako dnes třeba umělá inteligence a vzbuzovalo stejné nadšení, naděje i obavy.

L. Písařík 4.4.2024 14:29

Máte pravdu, Žižka bojoval palcátem a svoje okované koule měl na řetězu.

J. Jurax 4.4.2024 14:26

Protože neberou v potaz odborníky z diskuzí na Psu. :-)

J. Jurax 4.4.2024 14:23

Možná. Možná jsme v období technologického zlomu. Ale možná ne.

Zvažte, čím se liší zbraňové systémy z roku 2014 a 2024. To je taky deset let.

L. Písařík 4.4.2024 14:20

Tak není třeba . S touto zbraní jde především o boj nadálku. Pilot uvidí cíl pouze na obrazovkách. I kdyby došlo k zásahu, střela míří na tepelný zdroj a to dává pilotovi možnost opustit strol pomocí cellule, skoro kokon, ve který se změní jeho sedadlo. A výcvik pilota stojí skoro jako F-35.

J. Jurax 4.4.2024 14:17

Ano.

Jen tu umělou inteligenci mít; to co se jí dnes nazývá jí není. Označení je jen marketingovým názvem.

J. Jurax 4.4.2024 13:52

Ehm ... Bill Gates spytlíkoval operační systém, nikoliv železo.

M. Pivoda 4.4.2024 13:32

Na obrázku v úvodu článku je škrtnutý IBM PC.

Bylo to tak, že po samostatném počítači zatoužili četní chudí studenti. IBM PC byl sice spolehlivější plus ... , ale dražší, než to, co "spytlíkoval" a nabízel Bill Gates.

Historie šla cestou levnějšího PC.

P. Urban 4.4.2024 13:01

Jak válka na Ukrajině ukázala, kdo je na našem dvorečku pánem? Nebylo to náhodou Rusko, kdo ji zahájil?

L. Burget 4.4.2024 12:54

Ve vesmíru, vysoko ve vzduchu i hluboko v moři stejně vždycky přijde nejdráž udržet v těch strojích naživu lidský náklad. Ten náklad potřebuje dýchat, jíst a pít, nesnáší ionizující záření a vlastně ve větší dávce vůbec žádné, jeho křehká schránka nevydrží ani velká přetížení a navíc je náladová.

Drony řízené dálkově nebo vlastním programem, řekněme "umělou inteligencí" dávají právě na bojišti zdaleka největší smysl. Prostě ta technologická bariéra už byla překročena a není návratu zpět.

Nákup F-35 byla obrovská chyba. Lépe bychom udělali, i kdybychom nenakoupili letadla žádná a investovali například do žalostného stavu infrastruktury civilní obrany. Ovšem o občany naší země při tom nákupu samozřejmě nešlo.

L. Burget 4.4.2024 12:35

Mohl byste mi prosím dát odkaz na ruský zdroj této "pohádky"? Mimochodem, samozřejmě, že jste úmyslně přehlédl, jak hned na začátku píšu, že to tak být může, nikoli, že to tak určitě je.

P. Diviš 4.4.2024 12:35

Mně o potřebnosti nejvíc přesvědčuje Izrael a také Finsko. Izrael je v trvalém ohrožení a letecké údery průběžně používá, Finsko, nevelký stát a šetrný, si jich objednalo 72 kusů, pokud se nemýlím.

P. Diviš 4.4.2024 12:33

Když jsou drony tak jednoduché a hlavně levné, tak si zaručeně také nějaké pořídíme.

P. Diviš 4.4.2024 12:31

Další ruská pohádka ...

P. Diviš 4.4.2024 12:31

Ano, USA zatím pomáhají i na našem dvorečku. Což je, vzhledem k tomu, kdo jiný na to tradičně aspiruje, dobře.

L. Burget 4.4.2024 12:29

K důvodům, proč se náčelstvo rozhodlo nakoupit F-35, může patřit i jeho certifikace a probíhající jako nosiče jaderných bomb. To prostě na Grippen nepřiděláte a USA to do Vašeho Grippenu stejně nepovolí. Jinak řečeno, při objednávce F-35 mohlo od samého začátku být cynicky uvažováno tak, že se bude v zásadě jednat o další rozšíření zbrojní výbavy USA, kterou zaplatí ČR a bude ji mít tak nějak v držení pro výstavky a airshow.

M. Pivoda 4.4.2024 12:24

Ani historicky později, jeden pilot, při svém sestřelení, nechtěl spolknout jed. Stručně z Wikipedie:

On 1 May 1960, a United States U-2 spy plane was shot down by the Soviet Air Defence Forces while conducting photographic aerial reconnaissance deep inside Soviet territory. Flown by American pilot Francis Gary Powers, the aircraft had taken off from Peshawar, Pakistan, and crashed near Sverdlovsk (present-day Yekaterinburg), after being hit by a surface-to-air missile. Powers parachuted to the ground and was captured.

Initially, American authorities acknowledged the incident as the loss of a civilian weather research aircraft operated by NASA, but were forced to admit the mission's true purpose a few days later after the Soviet government produced the captured pilot and parts of the U-2's surveillance equipment, including photographs of Soviet military bases.

The incident occurred during the tenures of American president Dwight D. Eisenhower and Soviet leader Nikita Khrushchev, around two weeks before the scheduled opening of an east–west summit in Paris, France. Khrushchev and Eisenhower had met face-to-face at Camp David in Maryland in September 1959, and the seeming thaw in U.S.-Soviet relations had raised hopes globally for a peaceful resolution to the Cold War. The U-2 incident shattered the amiable "Spirit of Camp David" that had prevailed for eight months, prompting the cancellation of the summit in Paris and embarrassing the U.S. on the international stage. The Pakistani government issued a formal apology to the Soviet Union for its role in the mission.

Following his capture, Powers was convicted of espionage and sentenced to three years of imprisonment plus seven years of hard labour; he was released two years later, in February 1962, in a prisoner exchange for Soviet intelligence officer Rudolf Abel. ...

L. Burget 4.4.2024 12:23

Bohužel můžete mít částečnou nebo úplnou pravdu.

M. Pivoda 4.4.2024 12:10

kdo je na našem dvorečku pánem?

Obecně můžeme říci že ten, kdo je v čele technologického pokroku.

Tedy to, co pro tuto zemi "vědecky" possssssssrala Jeho Magnificence Jiří Zlatuška.

M. Pivoda 4.4.2024 12:05

Druhou vývojovou větev počítačového odvětví, v době vzniku PC, naznačil tento muž:

https://en.wikipedia.org/wiki/Larry_Ellison

Dnes asi můžeme hovořit o směru "cloud computing".

J. Nevrkla 4.4.2024 12:02

R^

F. De Winter 4.4.2024 11:54

Válka na Ukrajině, podobně jako Covid, strhla masky. Ukázalo se, kdo je na našem dvorečku pánem. Jsou to USA. A protože pánovi se poslední dobou moc nedařilo, rozhodl se zahojit na úkor svých poddaných. Nákup F-35 není nic jiného, než forma výpalného, nebo desátku, nebo si to nazvěte jak chcete. Každopádně naší armádě, která má 5 (slovy: pět) bojeschopných praporů jsou ta letadla k hov.... Ale to není důležité, pán potřebuje peníze. Němci nechápali dost rychle, tak dostali od pána pár facek. Tedy vyletěl jim plynovod do luftu. Prostě včas nepochopili, že si nemohou vybírat dodavatele jakého se ji zlíbí.

M. Pivoda 4.4.2024 11:45

Souhlas s tím, že rozhodnutí o letadlech by měla provést armáda.

Jenže piloti dnes nechtějí tak snadno umírat, jako to kdysi dělali, za II. světové války.

M. Pivoda 4.4.2024 11:38

Příběh s firmou IBM byl složitější.

Proč? Jen stručně jednu větev příběhu:

Když se totiž vynořily osobní počítače, tak výrobci jak software i hardware PC byli celkem spokojeni, že svým vstupem do tohoto odvětví, firma IBM pro zákazníky "posvětila" tento směr jako správný. Ano, tak velká byla, v té době, autorita firmy IBM na trhu počítačů.

Příběh zajímavě pokračoval tím, že firma IBM omylem navštívila maličkou firmičku Microsoft Billa Gatese (zběhlého studenta z Harvardu), Bill bleskově vyhodnotil chybovou situaci u IBM, slíbil firmě IBM to, co v té době neměl, a stal se tak velmi bohatým člověkem planety Země. Jak? Hlavně přes Windows, což je grafické uživatelské rozhraní (GUI), které Bill Gates ukradl firmě Apple (Steva Jobse), která to rozhraní GUI dostala zdarma od firmy Xerox. Byl to Steve Jobs, který rozpoznal význam GUI.

Bojovníka Žižku bych do toho určitě nepletl.