30.11.2023 | Svátek má Ondřej


Diskuse k článku

DROGY: Fakt už jsme tu válku prohráli?

20. září se v médiích objevilo, že by český stát mohl klidně legalizovat i tvrdé drogy, například kokain. A tentýž den došlo v Brně k tomu, že zfetovaný týpek napadnul nožem školačku. Taková shoda okolností se často nevidí!

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kučer 22.9.2023 17:44

Legalizaci drog nepřipustí mafie protože by přišla o své zisky a jsou dvě, jedna pašuje a druhá ji honí.

P. Skřivan 22.9.2023 17:44

Autor asi neví, že uzákonit prakticky nelze to, co společnost nepovažuje za špatné. Na tom končil komunismus, kdy tím, že spousta věcí nebyla a/nebo nešla legálně koupit, nikdo nepovažoval za špatné rozkrádat socialistický stát.

Totéž platí o drogách. Je-li legální silně návyková tvrdá droga alkohol, asi není úplně normální, aby měkké a nenávykové drogy tady honila policie. Kromě toho: prohibice nefungovala nikdy.

Vrcholná zvrácenost je reklama na chlast.

A. Renjascu 22.9.2023 17:20

Válku s drogami bychom mohli prohrát (či vyhrát), pokud bychom jí někdy vedli, ale ne v případě, kdy jsme tento konflikt ignorovali čí maximálně imitovali jeho existenci. Moc dobře si ještě pamatuji, jak Douda z Drop in a další vehementně prosazovali dekriminalizaci drog a drogově závislých a prosazovali spoluúčast státu na onom "byznysu". Od té doby jsou tresty za užívání nulové a za dealivaní či výrobu jen symbolické. K tomu dává stát drogově závislým k dispozici bezplatné zdravotnictví, sociální pomoc, injekční jehly, metadon a v případě vytetované hlavy či jiného orgánu i doživotní důchod. To lze zátěži nazvat nějakou válkou...

A. Renjascu 22.9.2023 17:50

...jsou tresty za užívání nulové a za dealování či výrobu jen symbolické....

...injekční jehly, metadon a v případě vyfetované hlavy či jiného...

E. Pribijl 22.9.2023 16:16

Podle mně by se neměla dopustit nějaká legalizace drog. I tzv. měkké drogy mají velmi špatný vliv na člověka. Každý doktor ví co to s většinou lidí udělá. Cestovatel Zikmund popisoval jak se před lety setkal v Libanonu s troskami lidí kteří byli dříve statečnými bojovníky. Neměli slitování s nepřáteli ale ani se sebou. Brali konopí. Známé je že aby německé vojáky v 2. světové zbavili zábran tak jim dávali drogy. V Americe to došlo již tak daleko že v některých státech drogy legalizovali. Už totiž nebyl žádný rozdíl mezi legalizovanou a ilegální drogou. Dodávky z Jihu jsou obrovské. V některých zemích Evropy již nevědí co s tím dělat. Praha je dnes známa že pro drogu nemusíš chodit daleko. Dokonce v České vládě jsou pochybná individua co drogy prosazují. Kdo přirovnává nějaké drogy s alkoholem nebo kávou neví o čem mluví.

V. Kučer 22.9.2023 17:50

Konopí má léčivé účinky, mažu si kolena konopnou mastí, zatím ji nezakázali. V Americe to došlo tak daleko že zavedli prohibici a vznikla mafie.

R. Langer 22.9.2023 18:11

No, to je těžké, když víte, co to s vámi udělá. Se mnou by to ovšem neudělalo lautr nic. :-P

M. Krčmář 22.9.2023 14:19

Tak ten zfetovanej týpek byl na pervitinu a ne na kokainu, což je dost rozdíl. A proč CBD a ne THC,snad proto že bychom se smáli takovém hńupum jako jste vy? Ano, bojujte proti drogám, heroinu, cracku atd,ale proč bojovat proti marihuaně?

R. Langer 22.9.2023 18:12

Co betete? ;-D

M. Krčmář 22.9.2023 22:37

Běžte? Neznám.

V. Kučer 22.9.2023 13:27

V Evropě jsou legalizovány dvoje drogy, alkohol a kouření ale počet alkoholiků ani kuřáků nestoupá spíše naopak. Při legalizaci drog by se na ně nevrhla většina národa ale klesla by jejich cena takže by feťáci neměli důvod krást.

J. Hajský 22.9.2023 14:16

Divná logika. Při snížení jízdenky v pražské MHD na 1 Kč by se na jízdu MHD vrhla většina cestujících a nikdo by neměl důvod jezdit na černo. A kdo by to platil?

Nebo přitvrtím, aby v tom byla ta legalizace: Kdyby bylo legální požádat u přepážky v bance denně o dejme tomu deset tisíc korun (bez krytí účtu), zloději by neměli důvod krást ubylo by krádeží a loupeží.

V. Kučer 22.9.2023 17:15

Pokud by se v pražské MHD snížilo roční předplatné p 50% a více ubylo by černých pasažérů. Feťák krade aby měl na drogy, mluvila o tom vyléčená feťačka Tereza Pergnerová.

J. Pokoutný 22.9.2023 11:00

Už někdo prokázal u útočníka, že někoho napadl pod vlivem nikotinu? Sem se dokumenty!

R. Langer 22.9.2023 12:00

Už někdo prokázal u útočníka, že někoho napadl bez jakéhokoliv vlivu? Sem s dokumenty! ;-D

D. Mašek 22.9.2023 12:29

To není totéž: Nelze požadovat důkaz neexistující věci (ani dokumenty).;-)

R. Langer 22.9.2023 18:17

Co to melete za blbosti? Podle vás jsou snad všichni neustále pod vlivem? Proč se asi při nehodě dělá dechová zkouška? Co myslíte? Jo, vy vlastně nemyslíte. ;-D

K. Křivan 22.9.2023 10:56

Jakou válku ? Ve válce se nepřítel zabíjí. My feťaky a dealery nezabíjíme. Bohužel.

J. Hajský 22.9.2023 11:15

Jeden diktátor pravil: "Nět čelavěka, nět prabléma". A taky to důsledně realizoval.

Dnes nejde říci: "Není feťák, není (s ním) problém". Likvidovat je by bylo nehumání. Ale zavírat do míst, odkud by nemohli a tam za abstinenčních příznaků by se závislosti na drogách zbavovali.

K. Křivan 22.9.2023 11:56

Nehumánní je tu verbež nelikvidovat a nechat je krást a loupit. Je jen málo feťáků, kteří jsou schopni se závislosti zbavit.

J. Hajský 22.9.2023 14:21

Máte pavdu, mezi slova "dnes" a "není" jsem zapoměl dát slovo "bohužel".

J. Hajský 22.9.2023 14:22

oprava "nejde"

M. Krčmář 22.9.2023 14:21

A blbce také nezabíjíme, bohužel.

P. Kubáč 22.9.2023 8:51

Na jedné straně - drogové mafie vlastně vítají tvrdé potírání tvrdých drog, protože stát zabaví tak 1/10 produkce, ale vytvoří kolem tohoto byznysu takovou atmosféru, že ceny a vzrostou 10x.

Na druhé straně - stačí vyjet mimo pražskou kavárenskou bublinu a podívat se třeba jen na situaci s alkoholem - na armádu alkoholiků brutálně "rozpitých" v koronavirových lockdownech, co teď neví jak přestat, aby člověk byl k nějaké legalizaci čehokoliv - extrémně obezřetný.

F. Navrátil 22.9.2023 8:50

Příznivci legalizace drog si to představují tak, že feťáci budou svobodně drogy užívat a společnost bude mít za povinnost tyto trosky živit a léčit. Nebo jim dokonce drogy bezplatně vydávat. Neuvědomují si, že drogový byznys je letadlo s konečným počtem cílových pasažérů a jeho let je lemován zničenými existencemi.

R. Langer 22.9.2023 12:05

Já bych si to představoval tak, že by bylo takové oplocené území, a každý, kdo by tam přišel, by měl jídlo, drogy a chlast ZADARMO. I bydlení, takové baráky s postelema. A dvakrát denně by tam projížděl vůz, sbíral by mrtvoly, a odvážel by je do blízké spalovny.

Myslím, že by všichni byli spokojení.

Jo, samozřejmě, jak byste tam jednou vlezli, už byste nikdy nesměli ven. ;-)

V. Kučer 22.9.2023 13:17

Legalizací drog se počet feťáků nezvýší a dříve umírají takže se ušetří na důchodech.

R. Langer 22.9.2023 18:19

Přesně tak. Stále nerozumím tomu, proč si někdo myslí, že legalizace drog by měla zvýšit počet závislých? Kdo chce být závislý, tak už dávno závislý je, tak v čem je problém? 8-o

J. Anděl 22.9.2023 8:02

To je dobré zamyšlení. Rád bych do něj přidal pár postřehů:

1. Rozdělení na měkké a tvrdé drogy je jen pomocné. Nejsou to dva hladce a jasně oddělené stupně. Kokain neznám a neznám žádné jeho konzumenty, dle veřejně sdílených příběhů je společensky vnímán právě někde na pomezí.

2. Podobně jako není jednoznačné rozdělení na měkké a tvrdé drogy, nejsou jen dva způsoby užití těchto (obou skupin) drog. Jeden za účelem v podstatě medicínským a konstruktivním (uvolnění, soustředění) a druhý ďábelský za účelem vyvolání závislosti.

Pojďme si popovídat o zábavě. Co je přijatelná zábava a co je nepřijatelná zábava? Existuje vůbec přijatelná zábava? ;-)

Protože to je důvod, proč se pije pivo nebo šňupe kokain. Alespoň zpočátku. Pro zábavu. Buď zábavu ze samotné konzumace, nebo (spíš) pro stupňování prožívání jiné činnosti, kterou člověk pro zábavu podniká. Jídlo, sex, hudba, film, hra, nebo vášnivé politické diskuze či diskuze o jídle, sexu, hudbě atd.

Dokonce s danou činností ty látky vytvářejí vztah, takže pak už ta samotná činnost (sex, klábosení v hospodě) bez té drogy nefunguje. Vzpomeňte jen na zákaz kouření v hospodách.

Jisté ovšem je, že dokud se lidé baví, většinou nejsou společensky škodliví. Většinou! Problém začne, když zábava dojde a přijde neklid, takže je nutné něco vystupňovat. Buď množství drogy, nebo intenzitu té činnosti.

Na inflaci spokojenosti však stojí tržní hospodářství. To není problém jen drog, respektive jako droga pak působí i model ajfounu.

Je to špatné? A než to odsoudíme - šlo by to reálně jinak? Myslím, že církev i komunisté zkusili vytvořit svět bez nepřijatelné zábavy, ve kterém je zábavou samo plnění povinností, modlení a překračování plánu pětiletky. Fungovalo to?

J. Anděl 22.9.2023 8:25

Užití drog (včetně toho pivka) pro zábavu je podle mě v naší kultuře velice rozšířené, ale není jediné.

Dalším aspektem je užití pro prohloubení a utužení sociálních vazeb v nějaké komunitě. Může to mít mnoho podob, nejčastější je to takové to pivko ve čtvrtek s kolegy z práce nebo pátek na vesnici se sousedy. A samozřejmě třeba setkání širší rodiny. To je blízké té zábavě, ale není to "jenom" zábava sama o sobě ve smyslu rozptýlení nudy. A tady se můžeme třeba ptát, jak která droga účinkuje. Je po konzumaci člověk spíš naladěn na druhé, nebo se ocitá v sudu a hluboké izolaci uvnitř vlastní hlavy?

Ale ani to druhé nemusí být automaticky špatně, protože pak máme další formu užití - poznání a rozšíření vnímání, a to včetně poznání a vnímání sebe. I když je to je užití v naší kultuře, no, složité. Leckdo si může namlouvat, že mu jde o poznání, o zkušenost, ale skončí to v posteli s hořkým pocitem (dneska se tomu taky říká znásilnění).

Takže, abych to uzavřel - není podle mě čistá hranice mezi dobrými a špatnými drogami. Ani mezi dobrým a špatným užitím k danému účelu vhodných či nevhodných látek.

A tím myslím hranice, kterou by šlo bez pochybností zapracovat do legislativy, která by umožnila jednoduché rozhodnutí, co je v pořádku ještě povolit a co už je nevyhnutelně nutné zakázat.