28.9.2023 | Den české státnosti


Diskuse k článku

DOPRAVA: Helmy jsou vrženy?

Jízda na kole už dávno není brána jen jako kratochvilný způsob přepravy z bodu X do bodu Y a popřípadě zpět, ale stal se z ní bezmála politicko-filozofický způsob nazírání na svět. Anebo vznešeněji napsáno dokonce až novým náboženstvím moderního (zejména) městského člověka.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 7.6.2023 19:38

Byl bych pro to povinné využití cyklostezky.

Často vídám v našem městečku kdysi okresním, jak po jediné průtahové komunikaci městem, obmyslně rekonstrukcí zúžené, aby se na ní nedalo předjíždět, neboť bezpečnost, šlape cyklista a za ním šňůra aut včetně dunících a čoudících kamionů přes půl města se sune bezpečnou rychlostí 10 km/h. A přitom cca 50 m je souběžně zbudovaná cyklostezka v zeleni, parkem, na níž je vzácné potkat cyklistu.

A přílbu na lbi cyklisty bych měl zejména v městském provozu za samozřejmost. A na lbích elektrokoloběžců taky.

Ovšem - na picyglu jezdím tak třikrát do roka na chatě.

M. Kocián 8.6.2023 5:48

Pokud cyklostezka začíná kulatou příkazovou značkou, je pro cyklisty povinná. Samozřejmě je nikdo nemůže nutit, aby jeli jinam, než míří (třeba domů) když tam cyklostezka nevede. Je to tak trochu jako s dálnicemi - jezdí se po nich dobře, ale nejsou všude.

J. Jurax 8.6.2023 18:56

No, ale pokud na ulici není zákaz vjezdu cyklistů ...

M. Kocián 9.6.2023 13:24

Když máte přikázaný směr jízdy, taky není nutné dávat na ostatní cesty zákaz vjezdu. Zažil jsem minimálně jedno místo, kde policisté skutečně vybírali pokuty. Pravdou ovšem je, že to jsou spíš akce, než trvalá praxe.