5.7.2024 | Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
ptakopysk 27.6.2006 13:22

Re: Re: koupím, ochutnám - nechutná mi -už nekupuju.

jojo to už jsem se vycvičil. Akční vysočina, herkules či loveckej salám z Alberta, to je hroznej humus už od pohledu. Z nákroje vylejzají rozemleté šlachy a chrupavky fujtajxl! Dobrý jsou taky albertí ostravské klobásy. Tuhle jsem si naběhl a dvě zakoupil. Obsah byl podle mého odhadu rozemletá sója s vepřovou (či bůhvíjakou) kůží a ledem a v každé klobáse byla jedna obrovská flaxa. Jak ji dovnitř dostali je záhadou, protože po vyjmutí měla větší objem než původní klobás. (Něco jako montážní pěna)

marina 27.6.2006 13:18

Re: Re: Re: K zákonodárství

Rovněž souhlasím a uzeniny už dávno nekupuji. A mám-li na ně náhodou chuť, zajdu 1x za dva měsíce do krámku nabízejícího maso i uzeniny z výrobny malých soukromých jatek. V žádném super- či hyper- řetězci bych uzeninu nechtěla ani zadarmo. Nechápu, proč musíme změkčovat různé, nejen potravinářské, normy podle ničemné EU, proč nelze zachovávat to, co bylo dobré.

dulcibelka 27.6.2006 13:16

Re: Je to furt stejný

Ovšem za břichabol po polknutí korunového buřtíka může prokazatelně ODS!

Mac2 27.6.2006 13:13

Psí test

Ten psí test se mi líbí. Tak jako dřív měli lidi ochutnávače, jestli to jídlo (pití) není otrávené, dnes bude mít každý povinně psa, na kterém otestuje zdravotní nezávadnost tuzemských uzenin :-). Dokonce by mohli chovatelé začít nabízet speciálně vyšlechtěná plemena s citlivým čichem určená k ochutnávání produktů nakoupených v našich hypermarketech..

aida 27.6.2006 13:08

Re: koupím, ochutnám - nechutná mi -už nekupuju.

Hlavně nekupujte v tzv. akci. To i dobří výrobci pod stejným názvem prodávají něco úplně jiného (klasický příklad od nás z Alberta - Herkules normální a "akční").

ptakopysk 27.6.2006 12:52

koupím, ochutnám - nechutná mi -už nekupuju.

tohle bych pochopil, ale.... když koupím kousek ochutnám, dobrý. Jdu tam příště, koupím hodně a pak to vyhodím, protože némlich ten samej výrobce do výrobku s identickým názvem za némlich stejnou cenu rozemele něco, co koupil pod rukou v kafilérii. Blbec spotřebitel se namlsal na první várce, která byla dobrá, je ho potřeba teď vzít po rypáku a pořádně si namastit kapsu...

Alk 27.6.2006 12:14

Re: Zákon o zhode a práve podnikateľov klamať

1. Ona ta pokladní kolikrát nemá jinou možnost pracovat než být v té pokladně. PRotě o matku s malými dětmi jinde není zájem. To není z lenosti - to je z nutnosti přinést domů aspoň nějakou korunu.

2. Na pokladně se markuje - kdyby na pkladě tiskli složení výrobku, to si nedovedu představit - teda dovedu - pátek odpoledne, spousta lidí, a nějaký hnidopich u pokladny si nechává tisknout složení u patnácti výrobků, potom se tam postaví a studuje - tohle si nechám - tohle nechci, tohle taky ne. Ajaj u vážených výrobků - to by byla mela. Necháte si navážit půl kila točeného salámu, Potom an pokaldně zjistíte, že je napůl drůeží a půjde te ho vrátit - těm prodavačkám, ani lidem ve frontě to nepřeju.

3. koupím, ochutnám - nechutná mi -už nekupuju. Stačí koupi jen kousek - na co hned půl kila. Případně znám ještě lepší test. Známí mají psa a pokud je ve výrobku moc soji, opatrně si to vezme a podívá se děkuju a potom to opatrně položí na zem a hrdě odejde. Když dostane něco kde té soji není moc - tak se na to vrhne, ani nepoděkuje. Jeho nos je žádná E neošálí. Když si potom uvědomíte, co ten pes nechtěl, zjistíte, že všechny ty výrobky mají jakou si pachuť. Takže potom se stačí na to soustředit a po čase to poznáte sám.

4. Největší šmejdy jsem stejně kupovala v malých obchodech. I pod názvem špekáčkys e tam občas vyskytuje cosi co má tvar, jako špekáčky. Barvu hodně do oranžova - spousta papriky a spousta špeku. Kdyt se to oloupe a nakrájí na kostičky - na pánvi pod vajíčka, skoro se to rozpustí - zůstane tam jen špek v podivné oranžové tekutině. Ani psi o to nestojí a ti se kolikrát mohou přerazit jen aby dostali něco od nás. Sama to nekupuju, ale občas to někdo domů přinese, s: "podívej, jak to bylo levné" - taky si to potom sní, aby věděl co koupil za sajrajt.

Včetně toho, že malé obchody, když neprodají salám, tak ho stejně umyjí a upraví tak, aby ho někdo koupil. I když se to provalilo u velkých obchodů v tomhle případě šlo vážne jen o špičku ledovce.

Jirka 27.6.2006 12:12

Re: Re: K zákonodárství

Absolutně souhlasím s názorem Alfonse. Přemýšlel jsem o tom, jak totéž napsat slušně a on to udělal za mně. Díky, Alfonsi.

krmič 27.6.2006 11:39

Re: Něco musí být striktně nařízeno něco bych nechal neviditelné ruce trhu.

Ono je problém taky v tom, že se složení a kvalita určitého výrobku ve stejném obchodě den ode dne mění. Konkrétně ty párky v Albertu: někdy jsou docela dobré, někdy nepoživatelné, jindy zase dobré. Takže podle názvu zboží a obchdu se bohužel nemůžete spolehlivě řídit.

VL 27.6.2006 11:26

Re: Re: jde o to, že postupem času vybledne i vzpomínka, že

Správný poznatek. Moji psi kupříkladu nežerou kosti z kuřat prodávaných za "nejlepší cenu". Pravda i na lidi takové produkty působí, na mě kupříkladu nadýmavě. Nakonec jsem byl nucen začít kupovat značková kuřata "krmeno pouze kukuřicí" a podobně a s těmi kupodivu nemám problémy ani já ani psi.

VL 27.6.2006 11:24

Re: Re: Něco musí být striktně nařízeno něco bych nechal neviditelné ruce trhu.

Už jste viděl informace o obsahu v pultových částech prodejen jako je Plus, kde je "maso Novák" ? A jak byste to dělal? Natisknout to přímo na buřt nebo klobásu či párek?

Dan z Piesku 27.6.2006 10:58

Re: Re: Je přece úplná svoboda

Nemá záruku, pokiaľ je alergik. Potravinovými alergiami trpí 40 - 60 % percent popupácie, len väčšina z nej o nich nevie. Jasných a jednoznačných alergikov na potraviny je okolo 5 %. (IgE pozitívna reakcia). Celiakik (najväčšia homogénna skupina) vie, že párky jednoducho nemôže, lebo párky už dávno obsahujú múku (glutén). Ja som citlivý na histamín a mám overené, že existuje silná korelácia medzi obsahom korenín a zvýšeným rizikom vyšších hladín histamínu. Konkrétne pre klobásy. A to i tie drahé!

Takže bezpečné potraviny sú bepečné len pre normálnu populáciu. Aj bezpečné potraviny (snáď len z mikrobiologického hľadiska) možu byť pre vnímavú časť populácie nebezpečné, zvlášť pri "tvorivom" modifikovaní zloženia tradičných a overených receptúr.

mlok 27.6.2006 10:49

Je to furt stejný

Prokazatelně u nás existuje nemalá skupina lidí, která neumí používat to šedý mezi ušima. Když kampelička slíbí 60% úrok - tak jí dá celé svoje úspory. Když Špidla řekne zdroje jsou, tak ho volí. Když vidí v krámě "buřta" za korunu tak ho sežere. Blbý je, že jsou naprosto nepoučitelní.

Dan z Piesku 27.6.2006 10:11

Re: Je přece úplná svoboda

Každý má právo slobodne klamať. Len nech sa nečuduje, ak ho označia ako podvodníka. Klamať za účelom zisku je totiž podvod. Filozofia (láska k pravde) vždy začína ujasnením si obsahu pojmov. Nie všetci spotrebitelia sú filozofi, ale všetky obchodné reťazce uspokojujú potreby ich majiteľov a nie zákazníkov. Právom zákazníka je hľadať obchodníka, ktorý je menší podvodník ako je v danej sociálnej skupine normálne. Majiteľ v zahraničí si môže dovoliť ignorovať potreby zákazníka oveľa viac, než človek závislý od služieb (=drobný ochodík výrobcu, napríklad zeleniny). Predávať vlastné výrobky zo živočísnych produktov (mäso, mlieko) je od biblických čias monopolizované pre služobníkov kultu. Akého? Predsa zlatého teľaťa. Je jedno, či sa volá kosher, Albert, Kaufland, či Lidl. Stále ide o tie isté osoby. Každé nábožnestvo nabáda klamať inovercov. Kult zlatého teľaťa má tú výhodu, že ide o čiste osobnú voľbu. Zákazník nikdy nepatrí "do rodiny". Inak by neplatil on, ale niekto INÝ.

Pišta 27.6.2006 10:08

Re: jde o to, že postupem času vybledne i vzpomínka, že

http://www.priroda.cz/clanky.php?detail=134

Pišta 27.6.2006 10:05

Re: Re: Re: Změňme vyhlášku

Mezi "ostatní" ;-D;-(

Skvělý den.

Dan z Piesku 27.6.2006 9:48

Zákon o zhode a práve podnikateľov klamať

Základné nebezpečenstvo pre spotrebiteľa je zákon o zhode.

Vždy sa nájde výrobca, ktorý vyhovie obchodnému reťazcu cenou. A tak v Portugalsku schvália inovované "ostravské" párky a v Čechách si schvália nejedlú koreninovo-sójovú kompozíciu s označením "spišské párky". Potom už stačí len tento pozmenený výrobok začať vyrábať v ďalšom (=bližšom) nemenovanom mäsokombináte a predávať pod označením "vyrobené pre obchodný reťazec XY" (každý si dosadí svoj návidený). Takže mäkké salámové výrobky som prestal kupovať. Z tvrdých ešte niekedy kupujem tie mikrobiálne zreté (malokarpaská = herkules). Mikroorganizmus je prevít - ani jemu náhradné suroviny nechutia. (Všimli ste si, ako sa kedysi najlacnejšie salámy posunuli medzi drahšie? Voľakedy mali najviac vody, dnes majú viac skutočného mäsa ako ostatné). Ochrana znie: nekupovať. Dobrá rada - namiesto nečitateľného zloženia na balených výrobkoch si dať v pokladni vytlačiť lístok so zložením = písmenká trikrát väčšie. Pokiaľ v párkoch je uvedená hydinová zložka (separát, ktorý by inak končil v kafilérii), nebrať za žiadnu cenu a hlasito o tom informovať predavačku (pardón, podávačku/dokladačku/obsluhu účtovacieho terminálu, ktorá radšej pracuje za minimálnu mzdu, než by naozaj predávala). Predavač vie, čo si zákazník žiada. Zamestnanec obchodného reťazca má menšie kompetencie ako upratovačka, aj keď sa označuje manager. Podľa zákona o zhode je plne zameniteľný ukrajincom. Číňania vedia konkurovať hydine za pultom aj skutočným predávaním. Prečo nepredávajú aj mäso? Pretože mäsové výrobky v Číne majú vyššiu kvalitu a tým aj neatraktívnu cenu.

gbd 27.6.2006 9:25

Re: Je přece úplná svoboda

Má to jeden háček: dokud platí (a pokud jsou dodržovány!) nějaké normy, tak jsou ty výrobky dražší, ale se zaručenou kvalitou. Jakmile norma padne, výrobci stlačí cenu na úkor kvality a dpotřebitel si může vybírat mezi různými stupni hnusu s jedinou (snad) zárukou - že je to zdravotně nezávadné.

Jenže já nechci kupovat nezávadné amarouny, já chci třeba o pár kaček dražší dobrou šunku, dobrý špekáček, skvělou klobásu!

Když ji nemám možnost koupit, tak já osobně nekoupím nic. Ale 90% spotřebitelů se spokojí s amarouny.

cipísek 27.6.2006 9:03

Re: jde o to, že postupem času vybledne i vzpomínka, že

Kabanos od Alberta na příklad nežere ani náš pes a ten jinak sežere všechno.

cipísek 27.6.2006 8:59

Re: Je přece úplná svoboda

Jen aby nás ty "suroviny" nepoložily na prkno hned po prvním soustu !

dotaz 27.6.2006 8:39

Re: Re: Změňme vyhlášku

A kam budou patřit ty, co vedle masa ani neležely?

Antonín Hrbek 27.6.2006 8:38

Je přece úplná svoboda

Každý výrobce uzenin má mít právo experimentálně dávat do svých výrobků co chce a každý spotřebitel má mít právo si experimentálně vybrat které uzeniny ho položí na prkno a které ne.

divitel 27.6.2006 8:20

Jsem pro informace, ne pro regulace

Už je to tu napsané. Potřebuji vědět, co je vevnitř výrobku. A pod tvrdou pokutou pravdivosti! Není až tak důležité, jak se to jmenuje, ale zjednoduší to hledání a výběr, Když vyhláška stanoví pro "špekáček" minimálně 50% vepřového a hovězího, snáze se mi hledá špekáček, než nějaká "uzenkaů, kde musím studovat složení. Pak se však můžu dočíst, že je v ní 70%masa. To je problém výrobce, reklamy, vyhrazeného názvu apod.

Prostě chci, aby výrobci, resp. prodejci byli pod tvrdou sankcí povini mě prokazatelně pravdivě informovat. Jestli se pak z cenových důvodů rozhodnu jíst piliny je můj problém.

M 27.6.2006 8:06

Re: Něco musí být striktně nařízeno něco bych nechal neviditelné ruce trhu.

Bohužel, realita je taková, že papír snese všechno. Před lety, když vypukla panika s nemocí šílených krav, byl jsem svědkem jak v reklamním studiu rychle předělávali etikety pro místní masnu - ze všech muselo zmizet slovo "hovězí".

Ludva 27.6.2006 8:00

Budoucnost nepatří aluminiu,

ale amarounům!

xy 27.6.2006 7:59

Re: jde o to, že postupem času vybledne i vzpomínka, že

Nejen Kofila a Milena! Ono vše, co je v posledních letech produkováno pod značkou Orion, je naprosto nepoživatelný odporný hnus. Management firmy Nestlé by zasloužil postavit ke zdi a zastřelit!

LJG 27.6.2006 7:58

Re: Změňme vyhlášku

a jak pojmenujete ty s 20 masa %?

Mac2 27.6.2006 7:48

Ať jdou výrobci k čertu

Nevím, co našim výrobcům vadí. Vždyť klidně můžou dělat "uzeniny" čistě ze sóji. Akorát to nesmí pojmenovat špekáček, ostravská klobása a pod. Když se to bude jmenovat třeba opékáček, není problém. Oni se ti lumpové ale evidentně chtějí schovat za osvědčené názvy a totálně je zničit ;-€. I dnes jsou některé Ostravské klobásy nebo Vysočina nechutné a to musí dodržovat vyhlášku. Pán Bůh s námi pokud padnou veškeré regulace. 

Veselý 27.6.2006 7:34

Změňme vyhlášku

Navrhuji povinně označovat výrobek jakostní třídou, A-nadstandard, B-výběr, C-standard, D-nestandard (např. 80%,65%, 50% čistého masa ve výrobku),. Nevím, zda všichni spotřebitelé budou chtít kupovat nestandard.

jomo 27.6.2006 6:52

Re: Něco musí být striktně nařízeno něco bych nechal neviditelné ruce trhu.

Složení je povinně uvedené na každém výrobku, prodávat to bez infornací o obsahu kupovaného, to je asi také snem našich poctivých majitelů masokombinátů. Třeba takovej Babiš - poctivost sama.