20.6.2024 | Svátek má Květa


Diskuse k článku

DOBA: Digitální demence mladé generace

Mladé generace na celém světě totiž ohrožuje navíc ještě další nebezpečí. Je jím digitální demence způsobená chytrými telefony a pobytem ve virtuální realitě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pecina 10.10.2023 6:44

V hromadné dopravě se dříve četly noviny nebo knihy, dnes se čte totéž na tabletu nebo mobilu. Zase takový rozdíl v tom nevidím.

L. Písařík 10.10.2023 6:43

Souhlasím, ale ani mě se nějak nechce jednat s automatickými pokladnami. Docela bych přijal už někde rozšířené nákupní vozíky,které umí číst kódy a samy spočítají cenu nákupu a tak jste informován okamžitě. Třeba to časem přijde, jen bych se přimlouval o dostatečně velké písmo na displeji.

I. Mentlík 10.10.2023 6:16

Je s podivem, při Vaší úvaze, že se tolik lidí dožilo dodnes úctyhodného věku, když polovinu jejich života měli k dispozici široko-daleko jedinou telefonní budku (a na venkově ani to ne), v níž zásadně chyběl telefonní seznam a začasté i telefonní sluchátko. Připouštím, že Vámi zmíněné "výhody" nejsou k zahození, jen zauvažujte nad tím, zda digitální demencí nejsou postiženi i dnešní rodiče, protože telefonním dozorem si poněkud zjednodušují výchovu svých dětí.

R. Langer 10.10.2023 5:43

Nesmysl. :-P

R. Langer 10.10.2023 5:30

Mobilem ani videohrama to opravdu není... :-P

P. Hatina 10.10.2023 3:21

Kdyby to bylo tak jednoduché, že?

Zkusím vytáhnout jen jeden bod.

1. Ono to ani není tak jednoznačné s tím že Výuka výlučně digitálně bez použití papíru neumožní mozku přesun informací z krátkodobé do dlouhodobé paměti."

Protože,

a) k tomu přesunu dochází zejména a hlavně, díky opakování Takže - ano, tím že si ty informace přepíšeme na papír, provedeme tím jeden cyklus toho opakování,

Těch cyklů opakování je potřeba udélat mnohem více, minimálně tak 4-5 x během úseku několika dní (tyhle podrobnosti, jsou už taky odborně zdokumentovány). A to lze stejně, jak z papíru nebo z obrazovky (i když tam jdou ty procesy ještě zefektivnit)

b) Další problém je v tom že těch učených informací ve školách (v dlouhé řadě předmětu) je takové množství, že už ani nemůže být legitimní požadavek. aby si je všechny žáci přepisovali ručně do sešitu , na papír. /jako dříve/

Tudíž, učitelé musí akceptovat, že je mají taky napsané v učebnici (dříve) nebo nějakém digitálním zdroji (dneska).

c) A tím tedy dojdeme k poznatku, že jak ta učebnice, tak ten smartphone (a přes něj celý internét) nahrazuje dneska těm mladým dlouhodobou pamět." Když si něco nepamatují, podívají se tam..

d) Jasně že to takhle nesmí fungovat u všech informací - některé z nich musí mít lidé zafixované v té dlouhodobé paměti Ovšem určit, které to jsou, a které už ne, to je právě ten hlavní úkol pedagogiky dneska.

P. Hatina 10.10.2023 2:55

Jestli dovolíte, já jsem taky už starší člověk a když můžu jít platit nákup k automatické pokladně, tak se mě to naopak zamlouvá a moc.

On totiž právě ten chaos, ta obtížnost, ta nutnost reagovat rychle a kontrolovat řadu věcí najednou, musíte zvládat u té běžné pokladny, kde paní pokladní musí pospíchat (mají to v normě), takže ani s tou si moc nepopovídáte...

Zatímco u té automatické, máte všechno pod kontrolou sám, nikdo Vás nehoní, celý nákup si pomalu, dle sebe naskenujete, zkontrolujete, potvrdíte přendáte, v klidu zaplatíte. A pokud si nejste nejste něčim jist, tak si požádáte lidskou asistentku (vždycky tam u těch automatických pokladen stoji), ta si s Vámi skoro popovídá víc

A ta digitální náročnost u automatické pokladny je na dnešní dosti nízké úrovni - asi tak jako když si ovladačem přepínáte televizi.

F. Žůrek 10.10.2023 2:28

Také zde vidím... vzájemné odcizení lidí...

Jsem starší člověk a když mám jít platit nákup k automatické pokladně, tak se mě to nezamlouvá.

Starší člověk se již nové věci obtížněji učí. Především... ZAPOMÍNÁM...!

Potřebuji také mnoho (zbytečných) věcí, jako ... na čtení *** brýle, na slyšení *** sluchadlo, nu, a můj mozek je již ... dosti měkký... Ano. žijeme prý v ***tekuté*** společnosti ... ... ...

J. Huml 10.10.2023 2:12

Jo, mlade lidstvo hloupne, a pan Grundmann je letadlo. Ten ma od vseho ten pravy klic.

Z. Jemelík 10.10.2023 1:05

Sdílím autorčino znepokojení z vlivu digitalizace na mentální vývoj mladé generace. Na druhé straně možnost zjistit okamžitě, kde se dítě nachází, nebo možnost dítěte zavolat o pomoc v obtížné situaci nejsou k zahození.

M. Grundmann 10.10.2023 0:39

Hledat zdroj společenských problémů v mobilních telefonech je velice lákavé. Ale existuje i mnohem rozumnější vysvětlení, emancipace mladých žen. Dnešní mladé ženy neupřednostňují své vlastní zájmy a nepotřebují neustálou gratifikaci kvůli nějakým mobilním telefonům, ale protože z nich udělala současná společnost pyšné princezny Krasomily. Autorka jednoduše popisuje charakterové rysy rozmazlené princezny Krasomily, které muži ochotně zavazují střevíček. A společnost princezen Krasomil demoralizuje i mladé muže, kteří nevidí rozumnou perspektivu po boku podobných stvoření a ztrácejí motivaci k tradičnímu mužskému chování.

Hloupnutí dnešních lidí je rovněž velmi lehké vysvětlit. Chytré mladé ženy si jenom užívají a o rodinu už zájem nemají. Děti dnes mají hlavně hloupější a neurotické mladé ženy, které hůře manipulují s mladými muži. A protože je inteligence dědičná, lidstvo zcela přirozeně hloupne.