23.5.2024 | Svátek má Vladimír


Diskuse k článku

DOBA: Digitální demence mladé generace

Mladé generace na celém světě totiž ohrožuje navíc ještě další nebezpečí. Je jím digitální demence způsobená chytrými telefony a pobytem ve virtuální realitě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Anděl 10.10.2023 7:52

Papírové noviny se vestoje při držení se tyče čtou ještě hůř :-)

Z. Lapil 10.10.2023 7:27

Výjimka, ale musím se podělit: onehdy nás v kupé sedělo pět, ne úplně mládež, ale ani jedny šedivé vlasy, každý s knihou, a to ne ledajakou. Pamatuji si Rozrušenou zemi a ta nejpokleslejsi literatura byl Chandler, ale zato v originále.

P. Sura 10.10.2023 14:37

Já zas měl v prostředcích veřejné dopravy vždycky o čem přemýšlet. Takže dneska s postupující demencí používám během cestování v mobilu "Poznámkový blok", abych si poznamenal, co jsem to zase vymyslel.;-)

Z. Lapil 10.10.2023 16:06

Té věci se děsím. Naučil jsem se, nějak, že cokoliv si zapíšu, to mám poznamenané a nemusím se o to starat; v praxi je to totéž, jako kdybych to zapomněl.

J. Jurax 10.10.2023 19:14

Fuj, Chandler NENÍ pokleslá literatura!

R. Langer 10.10.2023 5:30

Mobilem ani videohrama to opravdu není... :-P

J. Anděl 10.10.2023 8:05

Ačkoliv asi souhlasím, zeptám se, co myslíte tím "to"?

Demenci? Názory? Deprese?

Myslím, že životní styl má vliv na uspořádání mentality člověka, vždycky měl a logicky se spolupodílel na tom, jak ten výsledný lidský svět vypadal.

Ovšem taky si nemyslím, že by současná generace na tom byla v principu o tolik zásadně hůř, než generace starší, která s cigaretou v ruce sjížděla ošoupané videokazety s hollywoodskou produkcí, nebo generace ještě starší, která s tou cigaretou sjížděla Televarieté a Nemocnici na kraji města.

A ještě dřív? To už nezažila ani autorka článku, tak to nemá cenu komentovat. Ale taky měli svý.

Mimochodem, jak krásný a svěží mozky museli mít prostí lidé před vynálezem knihtisku :-)

R. Langer 10.10.2023 8:35

Ano, hlavně jak se to tehdy nelíbilo té "osvícené" církvi. Ta věděla svoje! To muslimáci to udrželi dodnes, a jak jim roste populace! ;-D

R. Langer 10.10.2023 8:37

Jo, a jinak tím "TO" myslím lidskou blbost. Žádné věci za to nemohou, a lidé jsou blbí pořád úplně stejně. ;-)

J. Anděl 10.10.2023 8:40

Jj.

K blbosti i církvi.

Ale k dnešnímu islámu: islámu internet nevadí, umí ho využívat. S prostým předindustriálním člověkem bez napojení na sociální sítě by si už možná neuměli poradit.

P. Sura 10.10.2023 14:38

Kritizovat náboženství s Vaším jménem, to se pouštíte na tenký led !!

J. Anděl 10.10.2023 14:57

Já náboženství jak obhajuji, tak i kritizuji. Záleží, s kým se bavím, a taky na kontextu a konkrétní otázce.

P. Hatina 10.10.2023 3:21

Kdyby to bylo tak jednoduché, že?

Zkusím vytáhnout jen jeden bod.

1. Ono to ani není tak jednoznačné s tím že Výuka výlučně digitálně bez použití papíru neumožní mozku přesun informací z krátkodobé do dlouhodobé paměti."

Protože,

a) k tomu přesunu dochází zejména a hlavně, díky opakování Takže - ano, tím že si ty informace přepíšeme na papír, provedeme tím jeden cyklus toho opakování,

Těch cyklů opakování je potřeba udélat mnohem více, minimálně tak 4-5 x během úseku několika dní (tyhle podrobnosti, jsou už taky odborně zdokumentovány). A to lze stejně, jak z papíru nebo z obrazovky (i když tam jdou ty procesy ještě zefektivnit)

b) Další problém je v tom že těch učených informací ve školách (v dlouhé řadě předmětu) je takové množství, že už ani nemůže být legitimní požadavek. aby si je všechny žáci přepisovali ručně do sešitu , na papír. /jako dříve/

Tudíž, učitelé musí akceptovat, že je mají taky napsané v učebnici (dříve) nebo nějakém digitálním zdroji (dneska).

c) A tím tedy dojdeme k poznatku, že jak ta učebnice, tak ten smartphone (a přes něj celý internét) nahrazuje dneska těm mladým dlouhodobou pamět." Když si něco nepamatují, podívají se tam..

d) Jasně že to takhle nesmí fungovat u všech informací - některé z nich musí mít lidé zafixované v té dlouhodobé paměti Ovšem určit, které to jsou, a které už ne, to je právě ten hlavní úkol pedagogiky dneska.

M. Kocián 10.10.2023 7:02

Spíš než o opakování jde o soustředění - na psaní se prostě musíte soustředit, zvlášť když nemáte "vypsanou ruku". A že jsou na tom mladí se soustředěním na štíru je fakt, i když příčiny nejsou (jen) ve výpočetní/herní technice.

Z. Lapil 10.10.2023 7:36

Ad A/ Opakování určitě ano, ale určitě vím, že u mě je cesta obrazovka - mozek výrazně méně efektivní, než papír- mozek. Ale bývalo hůř, lze se to naučit.

Ad B/ Nesmysl. Co jen knih bylo napsanejch, o úpadku školního vzdělání, respektive o tom, že dnešní absolventi jsou méně znalí a schopní, než jejich předchůdci.

J. Anděl 10.10.2023 7:56

Doopravdy technologicky pokrokové učitelky mě v osmdesátých letech na základce učily místo memorování názvů a vzorečků používat zeměpisný atlas a matematicko-fyzikální tabulky.

Jinak díky za shrnutí.

M. Kocián 10.10.2023 9:46

Rozdíl tady je. Zatímco tabulky a atlas vypracovaly týmy odborníků, které za správnost ručí svými jmény, kliknutí na Google nebo Wikipedii vám poskytne informaci mnohdy velmi pochybného charakteru, za kterou neručí nikdo. Je pravda, že internet poskytuje i velmi spolehlivé informace, ale není to tak rychlé a pohodlné a tak je využívá jen velice málo lidí.

J. Anděl 10.10.2023 11:27

To je sice pravda, ale s nepřesností či nepravdivostí informace na internetu se taky dá pracovat. Ověřit na více zdrojích.

Teď neřeším informace, které jsou potenciálně ideově či emocionálně zkreslené. Mám na mysli skutečná ověřitelná exaktní fakta - taková, která byla či jsou v těch tabulkách a atlasech.

A nemyslím si, že by zásadně hrozilo, že když si budu potřebovat spočítat obvod kruhu, abych třeba zjistil, kolik budu na něco potřebovat materiálu, a nebudu si pamatovat "dvěpíer", že by mě Google vypekl. Leda by nešel internet.

Ještě ke zkreslení na internetu. Uvedl jsem výše zkreslovací faktor ideologický a emocionální. Ale existuje taky komerční a ten je možná prakticky nejproblematičtější. Ten úřaduje při propagaci zboží a zkresluje například informace o obsahu účinných látek v propagovaném zboží. Třeba nějakého potravinového doplňku.

Dopracovat se ke skutečnému složení je někdy, jak píšete, pomalé a nepohodlné, případně to může i stát nějaké peníze. Ale snadno se dostanete k marketingovým tvrzením, která od sebe navzájem kopírují různé e-shopy.

P. Sura 10.10.2023 14:43

Jenže pokud při tom "ověřování z více zdrojů" zjistíte, že všechny mají obdobný text, je to spíš k zamyšlení, jestli o tom vůbec něco ty zdroje věděly ....

J. Anděl 10.10.2023 14:56

Ano.

F. Žůrek 10.10.2023 2:28

Také zde vidím... vzájemné odcizení lidí...

Jsem starší člověk a když mám jít platit nákup k automatické pokladně, tak se mě to nezamlouvá.

Starší člověk se již nové věci obtížněji učí. Především... ZAPOMÍNÁM...!

Potřebuji také mnoho (zbytečných) věcí, jako ... na čtení *** brýle, na slyšení *** sluchadlo, nu, a můj mozek je již ... dosti měkký... Ano. žijeme prý v ***tekuté*** společnosti ... ... ...

P. Hatina 10.10.2023 2:55

Jestli dovolíte, já jsem taky už starší člověk a když můžu jít platit nákup k automatické pokladně, tak se mě to naopak zamlouvá a moc.

On totiž právě ten chaos, ta obtížnost, ta nutnost reagovat rychle a kontrolovat řadu věcí najednou, musíte zvládat u té běžné pokladny, kde paní pokladní musí pospíchat (mají to v normě), takže ani s tou si moc nepopovídáte...

Zatímco u té automatické, máte všechno pod kontrolou sám, nikdo Vás nehoní, celý nákup si pomalu, dle sebe naskenujete, zkontrolujete, potvrdíte přendáte, v klidu zaplatíte. A pokud si nejste nejste něčim jist, tak si požádáte lidskou asistentku (vždycky tam u těch automatických pokladen stoji), ta si s Vámi skoro popovídá víc

A ta digitální náročnost u automatické pokladny je na dnešní dosti nízké úrovni - asi tak jako když si ovladačem přepínáte televizi.

L. Písařík 10.10.2023 6:43

Souhlasím, ale ani mě se nějak nechce jednat s automatickými pokladnami. Docela bych přijal už někde rozšířené nákupní vozíky,které umí číst kódy a samy spočítají cenu nákupu a tak jste informován okamžitě. Třeba to časem přijde, jen bych se přimlouval o dostatečně velké písmo na displeji.

P. Vychodil 10.10.2023 13:45

A to , popisuješ , je principelne stejné, jako samoobsluzna pokladna... pokladna se ti nelíbí , maly scanner - pojizdna pokladna ano ?

L. Písařík 10.10.2023 15:00

To co popisuji jsem vyzkoušel a hlavně mi nikdo nedýchá zezadu na krk. To mi docela vyhovuje. :-/

P. Vychodil 10.10.2023 16:04

dobře, vyhovuje ti selfscanning. nicméně jde principielně o tu samou samoobslužnost. Samooblsužní pokladyny samozřejmě používám je možné, neuvědomuji si, že by někdo dýchal mi zezadu na krk. Asi ji měl svůj příspěvek koncipovat jinak.

L. Písařík 10.10.2023 17:41

V diskuzi má každý nárok na svůj názor.

M. Kocián 10.10.2023 7:03

A kde je to "úsměv je zpropitné pro zákazníka?"

V. Zuna 10.10.2023 8:05

Mám to úplně stejně. Také jdu radši k automatické pokladně, kde jsi všechno v pohodě naskenuji a klidně uložím do nákupní tašky.

P. Sura 10.10.2023 14:46

P. Hatina 10.10.2023 2:55

Na běžné pokladně si fakt moc nepopovídáte, ale zato můžete i část nákupu sbírat ze země ..... jak to tam pokladní lifruje.