24.6.2024 | Svátek má Jan


Diskuse k článku

DOBA: Digitální demence mladé generace

Mladé generace na celém světě totiž ohrožuje navíc ještě další nebezpečí. Je jím digitální demence způsobená chytrými telefony a pobytem ve virtuální realitě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Čech 10.10.2023 8:37

"Čumění do mobilů a hraní her" je důsledkem jediné příčiny, pane Polanský. Konkrétně té, kterou někdo(zde ponechávám prostor pro to, aby si jej lidé pojmenovali sami) vyvolává s cílem lidi ovládat. Jinak žádané důsledky oné digitalizace se ovšem jaksi nedostavují. Zkuste se někdy zeptat několika náhodně vybraných mladých lidí, momentálně čumících do mobilů na některou z obecně platných věcí a zákonitostí. Asi budete silně a velmi nepřájemně překvapen jejich odpověďmi. Odpověďmi, postrádajícími jakýkoliv náznak mozkové aktivity. Zdá se, že těm "někdo" se jejich "práce" velmi daří a lidstvo spěje k vlastní mozkové záhubě, ovládáno ovšem právě tou digitalizací.

L. Harvánek 10.10.2023 8:50

Ono stačí se jednou podívat na televizní pořad s názvem "Na lovu". A člověk žasne, když sice soutěžící ví, kdo ve kterém filmu hrál, ale netuší nic o tom, proč a jak náš svět funguje.

P. Čech 10.10.2023 9:50

Ono je to všechno o tom, pane Harvánku, že velmi mnoho lidí je líných přemýšlet a když jim někdo (politické strany, církve a pod) káží co a jak mají dělat a co si mají myslet, přejímají jejich "učení" a vzdávají se dobrovolně své svobody myslet. Nevytvářejí si vlastní názor na věci obecné a přejímají ve své lenosti názory svých pastýřů. Jsou to prostě ovčané a takoví nám vesměs vládnou zejména proto, že my jsme ta bohužel mlčící většina.

R. Langer 10.10.2023 14:10

Ano. A to se zdaleka vůbec netýká jenom mladých!

P. Diviš 10.10.2023 9:13

"Konkrétně té, kterou někdo(zde ponechávám prostor pro to, aby si jej lidé pojmenovali sami) vyvolává s cílem lidi ovládat. "

Nejsou to chemtrails? :-P

P. Čech 10.10.2023 9:53

Ne, nejsou. Jsou to lidé, disponující obvykle obrovským majetkem, což jim očividně nestačí. Chtějí ovládat jiné lidi, nejlépe celý svět. Zdá se, že se jim to daří. Bohužel.

F. Kusák 10.10.2023 9:57

Máte pravdu. Z osobní zkušenosti vím, jak chabé jsou znalosti digitálních technologií dnešní mladé generace. To, že umí rychle ovládat mobil nebo že se velmi dobře orientují ve světě sociálních sítí, hudebních serverů a počítačových her z nich ještě nedělá znalce v této oblasti. Obecně vzato, většina má problém zvládnout základní operace v excelové tabulce. O nějakém jednoduchém programování maker ani nemluvě. Samozřejmě, že je mnoho mladých, kteří těmto technologiím rozumí a vyniká v nich, ale obecným jevem to není.

J. Jurax 10.10.2023 18:40

Přesně tak.

P. Vychodil 10.10.2023 13:29

Domníváš se, ze výuka třeba o tom, jak funguje internet, přispěje k redukci negativních jevů či trendů ve společnosti ? Trochu , nechci říci hodně , naivní pohled.

Co se tyče známého jak 100hoven, to nebylo předmětem článku ...

T. Diblík 10.10.2023 8:15

Vpravo uprostřed této stránky je titulek "Deváťáci trpí depresí a úzkostmi. Každému třetímu by prospěla odborná pomoc."

Matně si vzpomínám, že v Kmotrovi bylo popsáno podnikání rodiny, která poškozovala silnice přetíženými náklaďáky, aby její druhá firma mohla ty poškozené silnice spravovat.

Připomíná mi to postupy pokrokářů ve školství a společnosti obecně.

R. Langer 10.10.2023 14:16

Už mě tam zablokovali za to, že jsem tam napsal, že jsem už od malička dostával po zásluze na prdel, a žádné deprese mě proto v pozdějších letech netrápili. ;-D

P. Sura 10.10.2023 14:30

To zasáhla umělá inteligence. Nevadí jí, co jste napsal, protože význam ji vůbec nezajímá. Ale našla v textu "zakázané slovo" ..... Hádejte, které ?? :-P

T. Diblík 10.10.2023 15:37

Někdy před deseti lety jsem mluvil s učitelkou, která přijela z odborného semináře a smála se od ucha k uchu. Přednášející psycholožka dávala příklad z praxe, kdy mluvila se svým synem o tom, jak na jeho mladší sestru, svou dceru. Hoch se na matku moudře podíval a pravil "Ale mami, přece víš, že dítě a pes potřebuje čtvrtletní výprask, aby z něj něco bylo". ;-)

J. Anděl 10.10.2023 7:51

Zaujal mě ten obraz v hromadném dopravním prostředku, kdy všichni koukají do mobilu.

To je pravda. Ovšem dobu, kdy by lidé klábosili s náhodným spolucestujícím, jsem v MHD nikdy nezažil. Možná tak ve vlaku v kupé, při dlouhé cestě (i když i tam jsem preferoval společnost knihy než cizích upovídaných lidí). Ale třeba ráno v metru?

Dřív jsem ráno v metru zápolil s papírovými novinami. Snažil jsem se je přehnout uprostřed a nepoztrácet přitom po zemi některé z volnějších listů. To vše v izolovaném prostoru, který člověk na sedačce obklopený jinými lidmi má.

Krásné časy. Tehdy jsem se naučil na Lidovky. A člověk si početl a nemohl hned pod text připsat svůj komentář...

Nicméně rituál ranní konzumace denního tisku a tím tedy přívalu společenských a politických starostí je předdigitální.

Jo, a také lidé dříve zpod peřiny jako první nahmatali krabičku cigaret a zapalovač. Což mimochodem taky mělo vliv na mozek a pravděpodobně poznamenalo celé generace civilizovaného člověka nejen na individuální, ale i kolektivní úrovni. A připomínám, že dnes zákaz kouření v restauracích vnímají někteří jako omezování svobody. Nu, v Číně zákony dětem a mládeži - mám takový dojem - omezují pobyt na mobilních telefonech.

Ale tím nezlehčuji problematiku digitální závislosti. Ba právě naopak, je třeba brát jí vážně a naučit se s digitálními nástroji žít.

PS: to s tím přechodem z krátkodobé do dlouhodobé paměti se mi nezdá. Digitálně dnes přijímám většinu informací a jakkoliv bych potvrdil částečnou pravdivost, tak a) neumím odlišit, v čem se mi paměť zhoršuje vlivem věku a b) jednoznačně je opravdu velké množství informací, které mám z digitálního zdroje a pamatuju si ho extrémně dlouho.

Třeba informaci, že "Opilá Britney pozvracela bazén". Pořád čekám, že se mi někdy bude hodit :-D

P. Čech 10.10.2023 8:28

Nejen opilá Britney, ale u nás doma Agáta Hanychová, s její maninkou, Ornela Koktová a jiné a jiné "celebrity" plní stránky všech našich novin bez výjimky. V podstatě jde o to, že novináři již dávno rezignovali na to, proč vůbec existují, tedy, aby poskytovali lidem hlavně důležité a ověřené zprávy o dění kolem nás. O veškerém dění, nejen tom, které je pro vládnoucí vrstvy důležité a které je jimi dovoleno poskytovat. Mluvím o veškerém dění, to znamená i o tom, které politické strany vyhlašují za dezinformace.

J. Pokoutný 10.10.2023 8:43

Natož zpávy realistické, pozitivní a neopsané.

P. Diviš 10.10.2023 9:24

Stránky všech vámi sledovaných novin. Já na to kupodivu nenarážím.

Ani na to dovoleno/nedovoleno.

P. Čech 10.10.2023 9:55

Tak se někdy podívejte na Seznam zprávy, Novinky, Echo24, Lidovky a pod.

J. Jurax 10.10.2023 18:55

Dost záleží na tom, co čtete, resp. sledujete.

Vámi uvedená jména Britney, Agáta Hanychová, Ornela Koktová jsem si musel vygúglit nemaje povědomí, co jsou zač. A po vygúglení jsem seznal, že je mohu s klidem zase zapomenout.

P. Diviš 10.10.2023 9:22

Papírové noviny v MHD ano. Řeči moc ne, zvlášť po ránu. Práce od šesti, všichni většinou ještě rozespalí.

Cigaretu a zapalovač - jak kdo. Já jsem třeba tehdy kouřil, ale jen v hospodě u piva a těch keců.

Zákaz kouření ve v͇š͇e͇c͇h͇ hospodách j͇e͇ omezování svobody. Stačilo rozsortýrovat kuřácké a nekuřácké a trochu vylepšit vzduchotechniku.

Zákazy podobné věci obvykle nevyřeší, občas jsou i kontraproduktivní, viz prohibice.

Rozdíl mezi příjmem z papíru a obrazovky taky nevidím, na papíře i na obrazovce jsou i věci důležité a tedy zapamatované a nedůležité. Pokud vůbec povšimnuté, tak zapomenuté. Kromě vyjímek, kdy naprostá pitomost člověku z neznámých důvodů utkví, ale u toho nezáleží na zdroji.

J. Plzák 10.10.2023 9:39

Snad si nemyslíte, že zákaz kouření byl vyhlášen kvůli někoho zdraví! Nebyl!

Šlo a jde o to, nám ukázat, že oni, politici jsou páni a my, že musíme poslouchat.

Všimněte si: neexistuje den, kdy by někdo, někomu, něco, nechtěl zakázat.

Je to o naší svobodě.

F. Navrátil 10.10.2023 7:45

Mobil je forma. Demenci způsobuje obsah.

V. Braun 10.10.2023 7:25

Paní autorko, sociální sítě a digitalizace státní správy není totéž.

D. Polanský 10.10.2023 8:32

Zajímavé, že nejsem členem žádné sociální sítě a žiju. Klady digitalizaci státní správy zatím nepociťuji. Jednou jsem zaslal na odbor výstavby dotaz, co mám udělat pro cosi, jak mám postupovat. Dotyčná dáma mi vrátila asi 1 m dlouhý email, co nesmím, a jaký bude postih. Tam jsem pocítil opravdou sílu Ctrl + C, Ctrl + V a tuposti úředníka.

J. Jurax 10.10.2023 19:16

No, diskuze zde na Psu je svým způsobem taky sociální síť :-)

T. Kubín 10.10.2023 6:52

P/Aní autorko a tohle jste psala vy? "Není náhodou, že vlastníci největších sociálních médií (např. Bil Gates, Steve Jobs, Tim Cook) nedovolují svým dětem a malým rodinným příslušníkům je používat."

Ani jeden není "vlastník největších sociálních médií". Jeden je už dlouho mrtvý (zrovna ten, který za to nejvíc může a který opravdu vlastním dětem tablet nedal a jeden je gay, takže fakt děti nemá.

Z. Lapil 10.10.2023 7:21

A je zrovna tohle podstatné?

D. Stirsky 10.10.2023 6:47

Ano, chytré krabičky, které nosíme po kapsách, změnily náš svět víc, než vynález parního stroje a možná i ohně. Digitalizace, sociální sítě, vyhledávání a ŠÍŘENÍ informací... Technika změnila náš svět tak dramaticky, jako dosud nikdy v dějinách. Je to vynikající pomocník i strašlivá zbraň. A my nevíme, co s tím. Tápeme. Zatím si s tím hodně hrajeme, zkoušíme, co vše to umí. Je to ale také strašlivá zbraň. Někdy jsem nadšený, jindy mne jímá děs, neb to, co se píše v Orwellovi, může se stát realitou. Sledování jedince na každém kroku a při každém prdu (přeneseně i doslova). A teď babo raď. Prsíme se, že internet je v podstatě bez regulace. Jenže regulace přijde. Dříve či později, ale přijde. A to nemluvím o AI. Mnozí se smějí a ukazují na kiksy, které jim AI učinila. Říkám: to, co máme my, je ba hraní a hlavně neumělý začátek.

M. Pecina 10.10.2023 6:44

V hromadné dopravě se dříve četly noviny nebo knihy, dnes se čte totéž na tabletu nebo mobilu. Zase takový rozdíl v tom nevidím.

L. Písařík 10.10.2023 6:47

Já ano, drahně tomu let, co se přítel Standa rozčiloval, že mladí sedí, čučí do mobilu a sednout starší nepustí. Už tehdy jsem namítal: Co chceš? Víš, jak je blbé se jednou rukou držet a druhou ovládat mobil, potřebuješ k tomu obě.