30.11.2023 | Svátek má Ondřej


Diskuse k článku

DOBA: Česko na pokraji sil

Na veřejnost prosáklo, že nejen CIA a SVR, ale i prominentní Američané a Rusové se tajně potkávají a rokují, jak dál. Dokonce i Foreign Affairs (asi nejvlivnější časopis zahraniční politiky USA), vydal článek, ve kterém autoři predikují, že až ta válka skončí, Rusko se bude muset stát součástí bezpečnostních struktur. Co se tím míní?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Hamet 23.9.2023 0:16

To je vynikající článek.

R. Lávička 22.9.2023 19:20

Pozor IRONIE.

Kdo do dnešního psa dovolil tolik,,hloupých" článků?

Ještě by se bad nimi mohl někdo zamyslet.

L. Zídek 22.9.2023 17:39

Bezchybný souhrn.....Dál nic !

J. Roškota 22.9.2023 16:19

Rusko potřebuje do svého konfliktu zatáhnout USA protože velmoc je v jejich vnímání světa jediný partner se kterým je hodno jednat a vytváří k tomuto účelu neuvěřitelné konstrukce. Autor tohoto článku na to nejen skočil a celé to ještě víc zamotal a zkomplikoval.

Přitom celé je to nejspíš daleko jednodušší. Putinovi klesala popularita, volby se blíží a tak použil jak historií tak svou praxí osvědčenou taktiku - vytvoř nepřítele a pak ho v malé válce poraž. To že se Ukrajina rozhodla bránit bylo překvapivé jak pro Rusko tak pro Západ. A následná Západní podpora Ukrajiny je důsledek toho, že Rusko ohrožuje jak fakticky tak proklamativně bezpečnostní situaci v Evropě.

Nehledejme za tou válkou žádné agenty CIA ani Ilumináty ani Sorose. Rusko hanebně a nevyprovokovaně napadlo svého souseda, kterému dokonce garantovalo bezpečnost.

M. Těhanová 22.9.2023 17:30

Tak tam byl konflikt 8 let a vy stále melete o nevyprovokovaně. Ten článek přesně popisuje realitu, jenom vy ji nechcete ve své zaslepenosti vidět.

Ano, garantovalo, ale jen v případě jeho neutrality.

R. Lávička 22.9.2023 19:25

Vyndejte si hlavu z pérdele a rozhlédněte se kolem sebe.

V. Křepelka 22.9.2023 20:42

Tedy Vy jste skutečnost na rozdíl od autora a větší části diskutujících popsal podstatně přesněji. Jinak to obsahuje klasickou mantru kombinace konspirativních teorií se chcimírstvím. Tedy za prvé, USA s tím toho až tak společného neměli, pokud nabízeli Zelenskému odvoz a azyl. Chudáček Vladimir Vladimirovič, slunéčko jasné si naběhl na ukrajinské vidle, což zaskočilo všechny včetně Pentagonu a Bílého domu. A součásí té mantry jsou bolševické pohádky o vydělávání zbrojařů. Pobavila mne konspirační teorie o dohodě se stažením šedesátikilometrové kolony od Kyjeva. To totiž byl projev neskutečného neumětelství ruského velení. Obecne ve válkách je rizika jak při pochodu, tak při rozvinonování do bojové sestavy. Mnohokrát za WWII byla kolona pouhé tankové roty, čili cca 10 tanku vyřazne tím, že byl vyřazen první a poslení. No a kolona 60 km? Přesně toto se stalo Britům při posledním skoku k příliš vzdálenému mostu v Arnhemu v záři 1944, čímž tedy bohužel operace Market Garden neskončila tou kýženou třešničkou na dorutu

V. Kučer 22.9.2023 14:12

Malá připomínka. Orbán si od Američanů jadernou elektrárnu stavět nenechal s vysvětlením, že ruská jaderná technologie je aktuálně nejlepší na světě. To skutečně platilo, bohužel naši politici nedokázali využít minulé přátelské vztahy s Ruskem k dostavbě Temelína od Rosatomu.

R. Langer 22.9.2023 18:23

Je to tak.

V. Machálková 24.9.2023 16:16

Myslíte ještě před rokem 2013. Protože v tom roce Nečas v Moskvě připustil, že se Rosatom zúčastní tendru a jak skončil, víme všichni. Tedy ten Nečas.

P. Brich 22.9.2023 13:29

Dobré čtení. Skutečná fakta, souvislosti někdy překvapivé, ale velmi pravděpodobné, závěry logické.

Skutečně dobré, i když pro nás mrazivé čteníR^!![>-]

F. De Winter 22.9.2023 12:49

Naše země nevzkvétá. A primární důvod je ten, že pořád dokola volíme ty, kteří to způsobili. Eurosocialisty v různém provedení.

V. Petr 23.9.2023 18:33

R^R^R^R^R^

D. Mašek 22.9.2023 11:51

Pravdivé a – smutné. :-/

P. Pepax 22.9.2023 10:27

R^ mrazivé čtení, autor má zřejmě pravdu.

F. Navrátil 22.9.2023 9:08

Pro někoho, kdo ještě trpí iluzemi, se článek bude zdát příliš černým scénářem. Bohužel je to pravda. Tato fakta však nenajdete ani v projevech politiků, ani v probruselské ČT nebo mainstreamových médiích. Velmoci mají své zájmy, státy jako Polsko nebo Maďarsko pracují pro své občany. Ale fialová vláda na občany kašle a hodlá stát prohrát ve ferblu.

P. Brich 22.9.2023 13:20

Kdyby ho vláda uměla:-/

E. Dvořák 22.9.2023 9:05

Uf -to je ale nepříjemně pravdivý soupis vší té špíny !!

J. Kostelanský 22.9.2023 8:50

Velice pěkná analýza se spoustou zajímavých myšlenek. Ovšem vyčítal bych jí, zejména na začátku, jisté zjednodušení vztahů a nepochopení toho nejdůležitějšího ve vztahu Rusko-USA.

S tou "spoluprací" mezi USA a Ruskem to možná tak vypadá, jak to autor napsal. Ale pod povrchem je to jiné. USA a Rusko jsou 2 alfa samci světové politiky. Když se v přírodě takoví 2 alfa samci (např. medvědi, lvy) potkají, nejdřív se vzájemně "oťukávají" a zjišťují, jak je na tom soupeř. Pokud usoudí, že oba jsou přibližně stejně silní, často se rozejdou bez souboje. Důvod není těžké pochopit - souboj by mohl skonči zraněním, a takové zranění může ve volné přírodě fatální. Vlastní bezpečnost je tedy i pro alfa samce velice důležitá.

Ve druhé polovině 90. let jsem dělal obchodního zástupce v jedné ze 2 notoricky známých amerických firem Pepsi-Cola a Coca-Cola. U těchto 2 firem probíhal zdaleka nejtvrdší boj o zákazníky a o pozice na prodejnách. Někdy až fanaticky nesmyslný. Důvod nebylo těžké pochopit. Obě byly firmy americké, a k nám jen přenesly metody konkurenčního boje, jaké byly běžné v USA. To ovšem nebyl důvod, když jsem se potkal s konkurentem, ignorovat ho. Běžně jsme si pokecali. Mimo jiné i proto, abych škodolibě viděl, jak bude reagovat na některé věci, které jsem mu na prodejnách provedl. 😀 To samé pak zajímalo i jeho. Nikdy nás ale ani nenapadlo vyřizovat si konflikty mezi sebou ručně-stručně.

Zajímavé na tom celém bylo, jak tento konkurenční boj vnímali zaměstnanci prodejen a obchodní zástupci jiných firem. Jim to přišlo, že to, co děláme, je jen jako, a že ve své podstatě sme kamarádi na jedné lodi. Nikdy jsme ale nebyli, ale museli jsme se tak tvářit. Konkurenta by totiž nic nepotěšilo víc než projevit naštvanost nebo hněv. Nikdo nás k tomu v centrále firmy nevedl, bylo to zcela přirozené.

Současná situace mezi USA a Ruskem a konflikt na Ukrajině - ač to bude znít mimořádně cynicky - není nic jiného než "naťukávání" si druhé strany. Rusové v mezinárodní politice uštědřili v posledníc

J. Kostelanský 22.9.2023 8:52

...Rusové v mezinárodní politice uštědřili Amíkům v posledních letech několik nepříjemných ran. Např. v Sýrii, Líbyi, v Afghánistánu na to Rusy ani nepotřebovali. Majdan v roce 2014 rovněž nebyl z těch, které by sa Amíci dali zarámovat. Amíci si angažováním se na Ukrajině nutně potřebovali zvednout sebevědomí a vrátit Rusům nějaký ten políček.

Snad nejzajímavější citát z článku je tento:

"Rusko nechce dobýt Ukrajinu, Rusko potřebuje válčit."

S jeho první částí nelze nic jen souhlasit, druhá je naprostý nesmysl. Na to, aby Rusko pozvedlo své zemědělství a průmysl, nepotřebovalo západní sankce. Mohlo to udělat i bez nich. Ale to není v ruské povaze. Rusové si stačí s tím, co mají. Mají velice daleko k západnímu materialismu, zejména americkému. Což na Západě budí dojem, že Rusové jsou líní.

Rusku sice utěšené roste HDP, ale HDP nic nevypovídá o tom, zda růst byl způsoben pozitivními nebo negativními jevy. Např. kuřáci zvyšují HDP nejen nákupem drahých cigaret, ale v pozdějším věku i nákladnými operacemi a léčením. Výroba zbraní dlouhodobě nezvyšuje životní úroveň lidí udržitelným způsobem. Zbraně nejsou spotřební zboží, které by pro běžné občany mělo nějaký přínos. Samozřejmě krom obrany vlastní země.

Rusové mění svého způsob svého myšlení, až když jsou k tomu donuceni, zejména vnějšími vlivy. Ale má to i své ekonomické opodstatnění. Když Rusko mohlo dovážet pšenice, kolik potřebovalo, tak ji raději kupovalo než pěstovalo. Využívalo obecně známý princip komparativních výhod. Pokud je pro nějaký subjekt (občan, firma, stát) výhodnější a levnější si něco koupit než to udělat. tak si to raději koupí. Rusko mělo peněz z prodeje ropy dost a dost. A tak bez velkého úsilí mohli peníze z ropy vyměnit za pšenici a jiné potraviny.

Současná situace více než o vztazích mezi Ruskem a USA vypovídá o vazalství evropských států vůči USA. Není to nic jiného Brežněvova doktrína omezené suverenity zahalena do hávu liberální demokracie.

T. Diblík 22.9.2023 7:19

Klííííd. Školství už se řeší.

Na Radiožurnálu říkali, že na každém okrese vzniknou dva týmy duševního zdraví, které budou jezdit od školy ke škole a řešit problémy smradů, kteří patří do polepšovny.

Na Kutnohorsku to údajně organizuje jakási Eduzměna s podporou Norských fondů od července 2021.

R. Langer 22.9.2023 12:08

Jo, to sponzorujou ti dobráci, co kradou děti... ;-)

R. Langer 22.9.2023 5:45

No to jste si dovolil moc! ;-D

K. Machala 22.9.2023 3:30

Mezimoří je něco jiného. Trump nechce vystoupit z NATO. USA opravdu nechtějí porazit Rusko, jen ho zatlaçit zpět za své hranice, čili domů. Rusko ale chce obsadit Ukrajinu až kam to půjde, a protože to nejde, chce přestávku a pokračovat později. Polsko nebylo proti Zelenskému, dnešní rozmíšky jsou jen kvůli volbám a pak přestanou.

M. Kocián 22.9.2023 7:31

Po ekonomické stránce Rusko nebo západ prohrají; tratit budou oba. Důležité je, jak na to pak zareagují (jak se z toho dostanou) a i o tom se rozhoduje už dnes.

J. Zak 22.9.2023 1:56

Tohle vypada na neredeny denaturak.

M. Sláma 22.9.2023 1:11

Tak buďto halucinuji po požití dvou "odměrek " "Gentlemen" (na panákové stupnici "Ladies", "Gentlemen", "Shipmasters", "Pigs") sedmihvězdičkové Metaxy, nebo autor tento blábol psal po vypití celé láhve nejméně stejně koncentrovaného etanolu ...

R. Langer 22.9.2023 5:47

Tak si připadáte, když byste připustil, že by to mohla být pravda, co? Mimochodem, co konkrétně je tam třeba špatně? 8-o

M. Vašíček 22.9.2023 7:36

R^

V. Novák 22.9.2023 13:58

Ze článku jsem získal dojem, že se jeho autor ukájí nad negací všeho z naší země. Hůře už bylo, za což mohou všichni psychopati, kteří přišli do politiky po roce 1989. Ovšem oproti tehdejšímu stavu si libuji. Mohlo by být lépe, ale jak si nás komunisti za 41 let vychovali, tak takoví jsme.