1.2.2023 | Svátek má Hynek


Diskuse k článku

DEN VETERÁNŮ: Velká válka – Čechoslováci 1914-18

Ve víru událostí kolem nás, tedy nebývalé inflaci, růstu cen, mediálně hospodské rvačce o křeslo presidenta a válce na Ukrajině, jsem poněkud zapomněl na Den veteránů. Dne 11. listopadu 1918 v 11 hodin bylo ve vlakovém voze u severofrancouzského města Compiègne podepsáno příměří mezi zeměmi Dohody a Německem, jímž byly ukončeny boje 1. světové války.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 14.11.2022 17:54

Druhá světová válka, jako taková, prý v historii vůbec neexistovala. Bylo to prý jen pokračování první světové války. To je názor některých dnešních historiků. Vůbec nezpochybňuji hrdinnou vojenskou činnost z oné doby. Medaile jsou zcela oprávněné. Jenže to je dnes už jen vzdálená historie, o které si povídají potomci přeživších.

Dnes, v roce 2022, se zamýšlím nad tím, zda bude v historii lidstva existovat i nějaký zápis o nějakém trvalém kapitalismu po listopadu 1989 v Československu, tzn. od dob tak zvané Sametové revoluce 1989.

K tzv. sametovosti roku 1989 došlo jen v důsledku masového překabátění někdejších členů KSČ na tzv. české kapitalisty. A to bylo dobře nebo špatně?

Jinak, v souladu s přísahou věrnosti myšlenkám komunismu někdejších členů KSČ, by se nutně bývalo bylo střílelo a padaly hlavy, při pokusu o kontrarevoluci. Takže co? Takže máme dnes oslavovat křiváctví někdejších účelových členů KSČ? ....

M. Pivoda 14.11.2022 18:00

Vnuk se prohrabuje v dědově vojenském kufru. "Dědo, tady je medaile. Za co jsi ji dostal?"

"Už si nevzpomínám. Aha. No, to jsem dostal tu kulku mezi lopatky! Nebo lopatkou mezi kulky? Už ani nevím."