17.6.2024 | Svátek má Adolf


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hák 15.4.2024 6:34

P. S. Komentář je k titulku a k textu viditelnému na hlavní straně. Předpokládám, že tohle dělá editor.

P. Hák 15.4.2024 6:38

K tomu, co psal pan Matušinský: To je fajn, že pan autor tak dobře ví, co si myslí Slováci. Určitě to ví lépe, než oni sami. Vždyť on je přece na straně míru.... eee vlastně ne, mír je fuj... tak jenom pokroku.

K. Vengi 15.4.2024 6:03

Hlinka hnije, garda pije...

M. Zasazabanovaný 15.4.2024 8:48

To by mohlo byť, pretože gardisti nikdy nereprezentovali A. Hlinku ani ľudsky, ani politicky.

J. Pilny 15.4.2024 5:15

Češi a Slováci se v žádném případě nerozcházejí. To pouze aktivističtí politici dělají pupínky, aby se ukázali svým páníčkům jako poslušní pejsci. Normální lidi nic takového nedělají.

D. Laurencikova 15.4.2024 6:43

👍

F. Žůrek 15.4.2024 3:27

Jsem rodák od Kroměříže a bydlím ve Zlíně... Do Vídně ... 170 km. Do Bratislavy ... 170 km. A do PRAHY ... 300 km!

Jednou jsem slyšel od své maminky a od zkušené učitelky dějepisu... Rakousko-Uhersko jsme neměli opouštět... (Zvláštní názor...)

Skončilo... Rak.-Uhersko... Skončilo Československo... Ale máme Česko a Slovensko. A je také Rakousko a Maďarsko... A ještě je ... také Polsko, které má také... velice pohnutou... historii!!!

Buďme především...! S těmito státy spojenci!!! Nerozbíjejme "přátelství" mezi blízkými...národy... !!!

F. Žůrek 15.4.2024 3:07

CO JE VĚTŠÍ? EVROPA ČI ASIE...?!

Rusko vždycky tak nějak... "filtrovalo" veškeré ... nájezdy... z východu... z Asie...

Tak tomu bylo a je...

F. Žůrek 15.4.2024 3:03

Pane Šurgote... Člověk klopýtne... I národ někdy ... klopýtne...

NEHLEDEJME CHYBY!!! ALE OPAČNĚ!!!

M. Šurgot 15.4.2024 6:39

To ale nerikejte mi, adresujte to tluchubovi Ficovi a tem Slovakum, kteri tvrdi, ze jsou Ukrajinci nacisti.

Pricemz je opravdu mnoho Slovaku, kteri vyzdvihuji Slovensky štát i pres evidentni podil na zlocinech nemeckych nacistu.

S. Ševeček 15.4.2024 7:26

Ukrajinska politika nacistická objektivně je.

S. Ševeček 15.4.2024 8:07

Slováci zachránili své Slovensko.

K. Tomek 15.4.2024 10:13

Dobrý den, pokud vím tak Slováci se nijak výrazně neadorují Rychlou divizi. Zato Ukrajinci k divizi Galizien chovají vřelé pocity. Viz https://cs.wikipedia.org/wiki/14._gran%C3%A1tnick%C3%A1_divize_SS_(1._ukrajinsk%C3%A1)

F. Žůrek 15.4.2024 2:55

Pane J. Kostelanský, děkuji Vám moc za Vaše komentáře! Máte velikou pravdu!!!

Bylo by to všechno na velice dlouhé... komentáře... OPRAVDU.

Mezi oběma národy je velice silné spojenectví...!!!

Vezměmi si třeba Vašáriová, Chudík, Kroner... Herci slovenští i čeští... Je někdy zbytečné to dokonce nějak... rozlišovat...

V dobrém jsme vždy ... zajedno!!!

TADY JE ... přátelství!!!

Rozchod Československa... byl vzorný!!!

M. Šurgot 15.4.2024 2:40

Sahodlouhy prispevek pana Kostelanskeho mne privedl k zajimave myslence :

- zatimco boj ukrajincu za samostatnost a svobodu, provazeny dlouhodobymi krvavymi udalosti nejen diky udajnemu fasismu Ukrajincu, ale i krvavou nadvladou Polaku, Rusu a Madaru, je dnes zdrojem pro Slovaky a aktualni slovenske vladnimi politiky k tomu, oznacovat Ukrajince a aktualni ukrajinske politiky za nacisty, tak u Slovaku a slovenskych politiku z obdobi druhé svetove valky to nikdo tak nevidi.

Pritom se Slovensko spojilo s Hitlerem, jeho vojaci bojovali na vychodni fronte s nemeckymi nacisty proti sovetskemu Rusku a slovenska vlada tehdy rozhodla o deportaci slovenskych zidu do “plynu”.

Predvalecny vznik Slovenskeho štátu vsak znamenal drsne a nelidske vyhaneni ceskych ucitelu, policajtu a uredniku ze Slovenska pouze s kufry, ostatni majetek movity i nemovity musel zustat na Slovensku, znamenal taky okamzite protizidovskou politiku statu.

Slovensko se tedy vyraznou merou podilelo na nacisticke politice Hitlerova Nemecka.

Dnesni ne bezvyznamne snahy casti Slovaku o rehabilitaci slovenskych politiku z obdobi druhe svetove valky s oduvodnenim, ze jim prece slo “jen pouze” o slovenskou samostatnost, nejsou az tak vzdalene podobnym ukrajinskym snaham....

Lze i vzpomenout slovenskeho politika Slotu, ktery navrhoval vzit pri rozdelovani Ceskoslovenska na Cechy pusky...

Takze z meho pohledu nema Ficova garnitura absolutne “narok” na to, oznacovat Ukrajinu a jeji politicke vedeni za nacisty. K tomu jeste pridam Ficovu rehabilitaci Husaka...

J. Jurax 15.4.2024 11:54

Jojo, dobře připomínáte.

F. Žůrek 15.4.2024 2:38

Češi a Slováci, ale také: Slováci a Moraváci!

Slovensko a Morava - tady je silné spojenectví!

Stačí třeba říct: Velehhrad. A osobnosti: Komenský, Masaryk. To všechno je velice blízké nám lidem na Moravě i lidem na Slovensku.

Jsem samozřejmě z Moravy. Bydlím ve Zlíně.

Ještě řeknu poznámku: Bylo také hodně sňatků mezi těmito dvěma národy. A fungovalo to vždy velice dobře!

Za další: Oba národy byly dlouho v područí...I to nás tak nějak také spojovalo...

Československo... dosti dobře fungovalo... Ale to byla ... jen taková... asi jen... PŘEDEHRA.

ALE JEDNOU MNĚ DĚTI ŘEKLI: "TATI, PROČ POŘÁD JEZDÍME NA DOVOLENOU JEN NA SLOVENSKO... A TAK JSEM POTOM TAKÉ... POZNÁVALI I ČEHY...

Tož tak... krátce...

K. Vengi 15.4.2024 6:14

Také se šplháte na klerikální šábes na Velehrad? Baby modlilky tam lezou o berlích, katoličtí preláti se tam nechají vozit i s berlami. Náš Jaroušek Duka je již tak vyžranej, že by tam sám nevylezl a vykradač viných sklepů mešního vína Graubner, to je kapitola sama pro sebe. Oni ti preláti jsou vlastně vykukové, slovo tělem učiněno jest. Hlavně si navléci pozlacenou komži. Amen.

K. Novak 15.4.2024 2:01

Nekdo mi smazal komentar. Asi jsem se vyjadril nejasne. Znovu. Co je Vam do toho, koho si v cizim suverennim state obcane zvoli?

J. Jurax 15.4.2024 1:52

No, nevim, úvahy autora mi přijdou trochu akademické; takhle může přemýšlet leda intelektuál v příšeří své pracovny, ale v reálu šlo vždycky o moc a prachy nebo prachy a moc. Je otázkou, nakolik prostý Slovák - nepočítám těch pár nepomaďarštělých intelektuálů - v Feldvidéku chtěl vůbec od Maďarska k Čechám a Moravě. Nakonec i proti vojskům Maďarské republiky rad bránili Slovensko legionáři a Češi a Moravané.

K. Novak 15.4.2024 2:16

Zednari Masaryk a Benes existenci slovenskeho naroda vubec neuznavali.

K. Novak 15.4.2024 2:16

Zednari Masaryk a Benes existenci slovenskeho naroda vubec neuznavali.

M. Zasazabanovaný 15.4.2024 9:02

J. Jurax: Dovzdelajte sa v histórii. Légie boli československé, nie české. A je sporné, či by boli vznikli bez M. R. Štefánika.

https://www.bojoslovensko.sk/ - ...Veď tak ako Česi a Slováci i Maďari a príslušníci iných národností bojovali za svoju vlasť – Slovensko.

https://www.snm.sk/muzeum-online/blog-muzeum-online/nove?clanok=milan-rastislav-stefanik-general-osloboditel-legionar

... Štefánik pri vzniku československých légií zohral rozhodujúcu úlohu. Predložil francúzskej armáde návrh na vytvorenie samostatnej čs. jednotky. Od apríla 1916 pôsobil v Taliansku a dal výrazný impulz k letákovej akcii, v ktorej nabádal slovanských vojakov rakúsko-uhorskej armády k prebehnutiu na taliansku stranu. Podarilo sa mu získať významné kontakty medzi talianskou politickou elitou. V júli 1916 bol Štefánik francúzskou vládou vyslaný do Rumunska a Ruska, kde rokoval v rámci tzv. ,,zajateckej akcie" o nábore čs. dobrovoľníkov z radov zajatcov pre francúzsky front. Misia sa však zmenila na zápas za jednotu čs. odboja. Keď sa však Štefánik začiatkom roku 1917 opäť do Ruska vrátil, inicioval tzv. Kyjevský zápis. Po februárovej revolúcii 1917 v Rusku sa mu s predstaviteľmi novej dočasnej ruskej vlády podarilo dohovoriť hlavné princípy formovania česko-slovenského vojska a taktiež dosiahol uznanie ČSNR za jedinú predstaviteľku čs. odboja v zahraničí. Po známej Zborovskej bitke 2. júla 1917, sa z pôvodnej Českej družiny začala postupne vytvárať najmasovejšia vojenská zložka prvého čs. zahraničného odboja – Československý zbor v Rusku.

Od mája 1917 Štefánik v USA organizoval nábor do légií vo Francúzsku. Tie vznikli na základe prezidentského dekrétu Raymonda Poincaré o čs. armáde z 19. decembra 1917, ktorý pripravili s E. Benešom a štatútu zo 7. februára 1918. V apríli 1918 Štefánik uzavrel dohodu o vzniku čs. légií v Taliansku a podieľal sa na ich vzniku. ...

J. Jurax 15.4.2024 11:44

Wiki: Většinu legionářů tvořili Češi; v ruských legiích bylo Slováků 7,4%, v italských 3% a ve francouzských 16%.

M. Zasazabanovaný 15.4.2024 13:12

Správne, a preto boli československé. A bez Slováka Štefánika, jeho kontaktov a osobného nasadenia by pravdepodobne ani nevznikli. Čo ste, akosi, ehm.... pozabudol spomenúť.

J. Kostelanský 15.4.2024 1:38

Ako Slovák sa musím v duchu usmievať nad tým, čo všetko sú schopní Česi vydedukovať z výsledkov volieb na Slovensku. To sú neuveriteľné romány. Aj keď s veľa s tým, čo autor napísal, viac-menej súhlasím. Ale odpoviem na to inak. Prečo som nevolil Korčoka, ale Pellegriniho, a prečo som vo voľbách volil Ficov SMER.

Pre mňa osobne bola poslednou kvapkou cenzúra počas Covidu a na začiatku vojny na Ukrajine. To bolo niečo, čo nás vrhlo späť pred rok 1989. Vypínanie webov, vyhadzovanie novinárov z práce za to, že si dovolili napísať pravdu, vyhradzovanie si práva na absolútnu pravdu zo strany predchádzajúcich vlád.

Ďalej je tu rozmer kultúrno-etický. Považujem sa za kresťana-katolíka a LGBTI agenda je pre mňa červená, neprekročiteľná čiara. Dnes a denne si môžeme prečítať čriepky /střípky/ toho, kam to na Západe vedie. Je to klasická salámová metóda a na jej konci nemôže byť nič iné len celkový rozvrat spoločnosti. Aby bolo jasno, v týchto voľbách Slováci ukázali, že veľmi dobre vedia rozlišovať medzi homosexualitou a homosexualizmom - teda ideológiou.

Nie menej dôležitou je pre mňa vojnová propaganda predchádzajúcich vlád. Ako keby sa tí ľudia úplne zbláznili a podľahli nejakej davovej hystérii európskych politikov. Slováci historicky nedôverujú "vrchnosti". A čím je tá vrchnosť ďalej, resp. vyššie, tým je nedôvera väčšia. Majú v sebe snáď až geneticky zakódované, že politická je panské huncútstvo /rošťárna/, na ktorú vždy doplatia tí dolu. A dvakrát to platí o účasti vo vojne.

Čo sa týka vzťahu k Rusku, Slováci sa možno divia českej naivite. Toľkokrát Západ už Čechov zradil či vyplienil, ale Česi stále k nemu zbožne hľadia ako na svätý obrázok. Európska únia sa takmer 10 rokov snaží (nielen) Čechom nanútiť Afričanov, LGBTI agendu či eko nezmysly, ale zlé je Rusko. Nemeckí nacisti počas 6 rokov okupácie zavraždili cca 300 000 Čechov, Rusi niekoľko stovák (vrátane stalinských represií), ale zlé je zase Rusko. Keby nie Ruska, tak by sa v Českej kotline hovorilo nemecky a o minulosti Čechov by

J. Kostelanský 15.4.2024 1:39

... a o minulosti Čechov by svedčili (aj to len možno) iba náhrobné kamene. Navyše čo zlého urobilo Rusko Čechom od rozpadu Sovietskeho zväzu? A čo zlého urobilo Poliakom? Veď dokonca aj dlhy po všetkých republikách bývalého Sovietskeho zväzu Rusko prevzalo na seba a splatilo ich - buď peniazmi alebo dodávkami materiálnej povahy. Česi s obľubou na Rusov nadávajú, ale komunizmus si vybrali dobrovoľne vo voľbách v roku 1946. Rusi samotní boli a sú najväčšou obeťou komunistického experimentu podporovaného od začiatku Západom. Neboli to Rusi, ktorí si ten komunistický raj vybrali, bol im nanútený zo Západu. Navyše Lenin bol polovičný Nemec, Stalin Gruzínec, Chruščov a Brežnev Ukrajinci. Prvý "čistokrvný" Rus, ktorý sa dostal do vedenia - Jurij Andropov, rozpracoval návrhy na ekonomické a čiastočne aj politické reformy, z ktorých potom čerpal Gorbačov.

Slovensko počas druhého tisícročia bolo drancované z mnohých smerov. Najskôr Avari a Tatari, neskôr viac než 150 rokov Turci. Vydrancovali, čo sa dalo, a zdravých a mladých ľudí odviedli do otroctva v Turecku. Ale to nebolo to najhoršie. Zo slovenských detí Turci vychovávali tzv. janičiarov, čo boli elitní tureckí vojaci. A týchto janičiarov potom používali na drancovanie Slovákov. Čo obludnejšie môže niekto vymyslieť?

V modernej dobe prišlo na konci roku 1867 Rakúsko-Uhorské vyrovnanie. Začalo 50 rokov jazykovej a kultúrnej genocídy Slovákov zo strany Maďarov. Na úradoch všetko len v maďarčine, vzdelávanie tiež len v maďarčine. Doteraz to neviem pochopiť, veď hlavou štátu bol predsa rakúsky cisár...

50 rokov je veľmi dlhá doba. Vyrástli 2 generácie, ktoré, ak chceli byť trochu vzdelanejšie, museli prakticky zavrhnúť slovenčinu a prejsť na maďarčinu. Bolo to súčasne obdobie, kedy si každý národ hľadal svoje miesto v dejinách. Maďari Slovákom vtĺkali do hlavy, že Slováci žiadne dejiny nemali. Čuduje sa niekto, že po 50 rokoch tomu mnohí Slováci aj verili? A nielen Slováci...

Vrátim sa na začiatok. Je veľmi úsmevné, ako dojemne si

M. Zasazabanovaný 15.4.2024 8:52

Podľa listov Leninovej sestry Leninovi bol Lenin Žid, tak ako aj Trockij.

J. Kostelanský 15.4.2024 1:40

... dojemne si Česi robia starosti o vývoj na Slovensku. :-) Slovákom by to vo vzťahu k Čechom nikdy ani len nenapadlo. Česi majú vlastný štát, aj vlastnú zodpovednosť, tak načo im do toho kecať? Slováci vnímajú Česko pragmaticky - ako štát, kde sa dá ísť študovať, pracovať či robiť kariéru. A politici sú tam úplne rovnakí ako na Slovensku...

Vo mne to vyvoláva pocit, akoby časť českej verejnosti stále cítila traumu z rozdelenia Československa. Slováci v tom majú jasno a podobný názor ako mám aj ja - v čase rozdelenia s tým väčšina nesúhlasila, ale čas ukázal, že to bolo najlepšie možné riešenie. Zvláštne je, že Slovákov nevedia alebo nechcú pochopiť, pričom oni boli po roku 1918 v úplne rovnakej situácii voči Rakúsku ako bolo Slovensko v roku 1992 voči Česku. Rakúšania doteraz nechápu, čo Čechom v c.k. monarchii chýbalo. Česi to vedia. Ale súčasne nechcú vedieť a vidieť, že to isté chýbalo Slovákom aj v Československu.

Pritom čo by bolo iné, ak by doteraz existovalo Československo? V čom by bol život jednoduchší a lepší? V tom, že by sme mali československú korunu? V dobe platobných kariet je to zanedbateľná výhoda. Nie je dôležité, akú menu má človek na účte či v peňaženke, ale koľko jej má. Ale tých trecích plôch by bolo oveľa viac než je dnes. Spomenie si napr. dnes ešte niekto na to, ako ťažko sa skladali národné tímy? Vždy to bolo o tom, koľko Slovákov a koľko Čechov tam má byť a podľa akého kľúča. A keď sa mužstvu nedarilo, hneď bolo jasné, prečo. :-)

J. Kostelanský 15.4.2024 1:41

Najhoršie by to bolo bývalo v politike. Hádky by sa neboli nikdy skončili. Ako by sa riešilo rozdielny názor Slovákov a Čechov Rusko? Určite by sa na českej strane našiel nejaký iniciatívny blbec, ktorý by na Slovákov vytváral nátlak - napr. aj cez federálne rozdeľovanie peňazí.

Dovolím si tvrdiť, že z pohľadu Slovákov ani v ére Československa neboli vzťahy s Čechmi lepšie ako sú teraz. V podstate neexistujú žiadne trecie plochy, naopak často sa oba štáty pri rôznych príležitostiach podporujú. Slováci už vyrástli z toho na Čechov nadávať - nemajú na to žiadny dôvod. A Slováci ani nemajú moc času na nejaké hlboké filozofické reči - platy aj životná úroveň je stále o dosť nižšia ako v Česku. Takže svoju pozornosť obracajú hlavne týmto smerom - uživiť svoju rodinu.