25.6.2024 | Svátek má Ivan


Diskuse k článku

ČEŠI A SLOVÁCI: Konec mýtu

Slovákům rozpínavost Německa a Ruska pomohla k autonomii a jejich instinkty nejsou naladěny stejně, jako ty naše.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Zasazabanovaný 15.4.2024 13:25

V Juhoslávii mali silný protinacistický odboj najmä srbskí komunisti a četníci, ktorí boli vo svojom boji proti okupantiom boli úspešnejší ako Slováci v SNP.

Rumunsko bol kalkul. Tam odzbrojila Nemcov armáda, ľudia sa do boja nezapojili. Na rozdiel od SNP.

Bulharsko - tam neviem. Viem iba, že bulharskí partizáni bojovali na Slovensku.

V. Liptovský 15.4.2024 12:38

Priateľu, už fakt, že takmer každý deň su na tomto portály jeden-dva články na túto tému (dnes dva), svedčí o tom, že autori trpia komplexom krivdy... Skrátka, tí zaostalí a blbí Slováci si dovolil urobiť niečo, s čím, Česi (isteže nie všetci, zjednodušujem) nesúhlasia... Spamätajte sa... Máte hlavu kdesi v prvej tretine dvadsiateho storočia...

M. Zasazabanovaný 15.4.2024 12:46

R^ 🇸🇰

V. Kuhaj 15.4.2024 12:57

Dobře!:-)R^

D. Laurencikova 15.4.2024 13:49

👍 👍

J. Majzlík 15.4.2024 15:14

Rovněž bych při rozebírání bolestivých meziválečných etap naší dosud společné minulosti radil k většímu nadhledu. Do druhé světové jsme byli zvenku vmanévrováni silami, jejichž morální kredit měl cenu kousku sanitárního papíru. Není zde místo pro další rozbroje.

P. Brich 15.4.2024 15:49

!!R^

P. Satko 15.4.2024 10:37

Mam pocit, že ked niektory Čech ma blby den, sadne ku klavesnici a kritizuje Slovakov. Mna ani nenapadne hladat na Čechoch niečo negatívne, lebo rad do Česka chodim za pamiatkami a nikdy som nestretol s nejakym nepriatelstvom alebo pohrdaním a už vôbec nie s poučovaním. Mame svoje problemy, svoje chyby a niekedy aj svoje radosti, ale že by to mal byt pre mna fundament akehokolvek nadavania na okolite narody, tak to nie. Ešte aj v Madarsku sa citim dobre, lebo viem, že ti odrodilci čo branili pred staročím rozvoju Slovakov, boli väčinou naši vlastni blbci, čo liezli do zadku aktualnym vladcom z dôvodu vtedy predpisanych "hodnôt".

V. Kuhaj 15.4.2024 10:44

V kostele při přímluvách včera paní četla, že prosíme za vlády, hlavně za Slovenskou. Dříve jsme takto "prosili" o dobrou vládu v Somálsku, na Blízkém východě...

Škoda že neřekli o čtení mně! S gustem bych jim to vrátil, že číst budu přímluvy, ne politické agitky. Hnus!

K. Křivan 15.4.2024 10:59

Já bych asi četl "Bože postarej se aby pětikolku a bruselskou vrchnost už konečně vzal čert ! A aby volby v USA vyhrál Trunp !"

Myslíte, že by se velebnost pokakala ?

V. Kuhaj 15.4.2024 11:43

Velebnost přímluvy nepíše, to se jen shromáždí přímluvy lidí, kteří si přejí, aby to tam zaznělo, a pak se to hodí na jeden papír. Ale docela by mě zajímalo, jestli by z takto shromážděných přímluv nebyla progresivně odstraněna ta vaše. Mně by tam tedy nevadila.;-D

K. Křivan 16.4.2024 14:05

No i kdyby ji odstranili, já bych ji měl v paměti a řekl bych to.

J. Ptáček 15.4.2024 10:21

Jen malý doplněk autorovy pravdy.

Před začátkem války Slováci nechtěli Čechy, hup do německého otroctví přes svého Tisa. Volili blbě, bojovali za Hitlera.

V roce 1945 pomohli Češi Slovákům odčinit tuto hloupost, zpátky se spojili a poražení Slováci byli na straně vítězů.

O rok později Češi dobrovolně zvolili ruské otroctví. Slováci sice nakopali komunistům zadek přes Demokratickou stranu, ale to nestačilo.

Teď zase naopak Slováci cosi vymýšlejí s obnovou ruského otroctví, snad za levněší plyn nebo stačí šašlik?

Proboha, dohodněme se oba národy a volme konečně svoji demokratickou Evropu!

V. Kuhaj 15.4.2024 10:28

Co je na současné Evropě (myslíte zřejmě EU) demokratického?!8-o

J. Ptáček 15.4.2024 10:57

Nechci žít ani v nacistickém Německu, ani v (nejen) Stalinově SSSR, ani v Putinově Rusku, chci žít v současné Evropě, která mně vyhovuje, Ať už je, nebo není demokratická, podle Vašich kritérií.

K. Křivan 15.4.2024 11:03

Já nechci žít v Evropě zasviněné islámem, pod nadvládou muslimáků. Rv

J. Majzlík 15.4.2024 15:28

R^!.

V. Kuhaj 15.4.2024 11:47

Rozumím. Ale současná "Evropa" má našlápnuto na výrazný dynamický posun, a neřekl bych, že vždy směrem k dobrému. K již zmíněným "muslimákům" páně Křivanovým bych dodal grýndýl, který čím více přísahá na elektřinu, tím méně má v plánu jí vyrábět, na rozdíl třeba od Číny. A démonizování, ostouzení a opovrhování politickou opozicí ze strany současných vlád, masivně podporovaných spřátelenými médii, to myslím také není to pravé ořechové.

J. Jurax 15.4.2024 12:33

Asi tak.

EU se dnes jeví jako velmi problematický spolek s nejasnou, víceméně pochmurnou perspektivou, žádná extra výhra.

P. Brich 15.4.2024 15:35

Zadarmo drahý spolek.

Rozehnat superstát, který je násilně utahováním šroubů Bruselí protlačován a postavit evropskou spolupráci na státech, které dobrovolně chtějí spolupracovat ve svůj prospěch a nikoliv na úkor jiných evropských států. K tomu není třeba královsky placeného EUlamentu, Rady a bůhvíjakého úřednictva!!Rv;-€EU;-O

M. Zasazabanovaný 15.4.2024 11:32

Ptáček, Ptáček, z ktorého hniezda ste vypadol, že to máte v hlave tak domotané?

Pitsburgská dohoda a podrazák Masaryk - následok: vznik národného slovenského hnutia na čele s A. Hlinkom, ktorý nikdy nemali v programe odtrhnutie sa od ČSR.

Česká pražská vládna zbabelosť roku 1938 - následok: neschopnosť ČSR brániť sa a Hitlerov diktát - buď oklieštené Slovensko alebo jeho roztrhnutie medzi Maďarsko a Poľsko.

Radikalizácia HSĽS po priamej intervencii Hitlera v lete 1940 - následok: masová podpora SNP na Slovensku - Slováci boli na strane víťazov vďaka vlastnému boju proti nacizmu, Protektorát Bohmen und Mahren s tým nemal nič spoločné,

1946 - víťazstvo komunistov v Čechách a na Morave, na Slovesnku vyhrala DS - následok: Slovesnko je jediná krajina v Európe, do ktorej prišiel komunizmus zo západu, z Prahy - tu ste sa asi jedinýkrát trafil. :-)

J. Jurax 15.4.2024 12:12

No, ono SNP jako takové bylo výsledkem kalkulu, že Slovensko původně vsadilo za WWII na stranu, která očividně prohrává.

Víte, který byl z původního Československa pocházející nejúspěšnější stíhač za WWII?

Jistý Ján Režňák, eso slovenských vzdušných zbraní, jemuž je připisováno 32 sestřelů, ovšem stalinských sokolů. Druhý nejúspěšnější byl Karel Kuttelwascher, jemuž je připisováno 20 sestřelů, ale Němců.

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/J%C3%A1n_Re%C5%BE%C5%88%C3%A1k

https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Karel_Kuttelwascher

M. Zasazabanovaný 15.4.2024 12:55

Škoda, že tak nekalkulovali Česi, Maďari, Chorváti... Mohlo to roku 1944 vyzerať inak. :-P

Inak, keby to bol iba kalkul, ako tu nepodložene tvrdíte, tak by sa SNP zúčastnili najmä ozbrojené zložky Slovenského štátu. Ale okrem nich sa masovo k povstaniu pridávali aj bežní občania. Takže si myslím, že táto vaša hypotéza o politickom kalkule môže byť čiastočne pravdivá, ale bez ochoty Slovákov bojovať proti okupačnému režimu, by ten "kalkul" ostal v teoretickej rovine. A preto ak tvrdíte, že išlo iba, alebo najmä, pri SNP o politický kalkul, tak nehovoríte pravdu, pretože tým zamlčujete to podstatné - ochotu Slovákov bojovať.

Víte, který byl z původního Československa pocházející nejúspěšnější stíhač za WWII? - k tomu iba dve veci. Za prvé:Áno, Slováci su schopní, šikovní, vedia sa preadiť v každej dobe. :-P A za druhéé: To nijako neznižuje fakt masovej podpory SNP medzi Slovákmi.

P. Brich 15.4.2024 15:38

A v Luftwaffe to byl zas jistý sudetský Němec, tuším Nowotny.

J. Jurax 15.4.2024 18:51

Walter Nowotny byl Rakušan. Jak jméno naznačuje, typický echt Rakušan ... :-)

J. Jurax 15.4.2024 18:57

Ze Sudet pocházel Otto Kittel - 267 sestřelů, vesměs na východní frontě. Válku, stejně jako Nowotny, nepřežil.

J. Ptáček 15.4.2024 13:26

Klidně si mě sprostě urážejte, já se k tomu východňárskému primitivizmu nesnížím. Plivat po Češích někteří hlupáci z vás vždy uměli a dodnes umí. Čechům vyčítáte zbabělost přes odstranění Heydricha, sami jste v lepším případě vysedávali (Husák) s nacistou Šaňo Machem (Husák) po bratislavských kavárnách. Až vám teklo do bot, udělali jste neúspěšné SNP. Stačí kouknout na oscarový Obchod na korze a máte vaši zbabělost na dlani. Od Tóno Brtko až po jeho švagra a sestru. Tam je pravda a ne v těch Vašich jednostranných blábolech. Určitě by mně to potvrdili vaši krajané v nacistické uniformě u Stalingradu.

M. Zasazabanovaný 15.4.2024 13:42

Ptáček, Ptáček, vy ste sa nenaučili čítať s porozumením? :-)

Ja viem o protinacistickom odboji v Česku možno viac ako vy, keďže môj dedo bol Čech a skoro ho náckovia popravili na konci vojny (čo vaš predkovia?). Ale nepletiem si vojenskú operáciu (a Gabčík bol Slovák = ide o československé odstránenie Heydricha, nie české), či diverzné akcie českých odbojárov s otvoreným ozbrojeným povstaním slovenského národa proti okupantom.

Takže sa mýlite vo všetkom. Nepľujem na Čechov tým, že píšem fakty o českej spoluzodpovednosti na rozpade ČSR roku 1939. Nespochybňujem český odboj. Nepletiem si vojenské operácie s masovým ozbrojeným odporom národa. Nepletiem si českú pražskú zbabelosť roku 1938 s odhodlaním českého národa bojovať proti Nemcom.

J. Ptáček 15.4.2024 14:56

Stačí kouknout kolik Slováků bojovalo v nacistické uniformě. Češi nebojovali.

M. Zasazabanovaný 16.4.2024 7:30

Ptáček, Ptáček: Odpoveď na vešej dementnej úrovni by bola: Stači sa pozrieť, ako Česi poctivo makali pre Raich až do konca 2. sv. vojny.

A čo vaši predkovia, ako bojovali proti Raichu? Na túto otázku ste neodpovedal. :-P