1.7.2024 | Svátek má Jaroslava


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Dvořák 17.6.2024 8:11

To se nepočítá. Počítají se jen evropské komíny.

Z. Lapil 17.6.2024 8:03

Získávání energie je technologie jako kterákoliv jiná. Dá se to dělat tak či onak, problémy začnou až ve chvíli, kdy do toho začne kecat politika.

On totiž funguje na politice nezávislý systém zvaný volný trh. Není totiž pravda, že ropa nebo cokoliv dojde že dne na den. Jenom, jak bude docházet, bude dražší a dražší. Proč myslíte, že autoprumysl vymysli motory s nižší spotřebou? To jim nikdo neprikazal, oni "jen" vědí, že ropa stojí peníze a tudíž stojí za to jí šetřit.

Nebo: rozhlédněte se kolem sebe a uvidíte SPOUSTU elektrodopravy. Tramvaje, vlaky, výtahy, eskalátory, i ty pasy v restauraci Globusu a jistě i jinde, které vozí špinavé nádobí k myčce. Nic z toho žádný stát nevymyslel, to jen lidé skrze trh usnadnil jiným lidem práci.

Že války pokrok urychlíte? V lecčems asi ano, i když zrovna o státem placeným vývojem antibiotik jsem nikdy neslyšel, ale - jak moc jste si jist, že je technologický vývoj třeba urychlovat? Ford montážní linku nevymyslel kvůli válce, ale kvůli prachům a zároveň tím vymyslel auto dostupné skoro komukoliv. PC nevymyslel Gates pro armádu Mendel pro armádu nepočítal semena hrachu. Mendelejev nepřerovnával prvky z vojenských důvodů a Ciolkovskij nerovnal rakety na zakázku státu. Ani ten Gutenberg nevymyslel knihtisk skrze vojenské příručky.

V. Mokrý 17.6.2024 7:47

Jó, zajisté tou uhlíkovou stopou, která vzniká při dopravě všeho zboží z Číny do Evropy, že !

P. Dvořák 17.6.2024 7:39

Ale zase na druhou stranu jsme tím jako první začali zachraňovat planetu, protože v Evropě už nekouří skoro žádné tovární komíny ;-D

R. Langer 17.6.2024 7:12

To je zase blábol. :-P

P. Dvořák 17.6.2024 7:01

Těm elitám to nepochybně dochází. Ale proč by se měli zabývat nějakým přelidněním, když jim to hraje do karet. Neznáte onu stupidní floskuli "planeta uživí XY obyvatel" ?

Až tady bude opravdu XY obyvatel, přejdou do biologického stádia života, který je vlastní všemu živému: 1) Obstarat si potravu 2) Zajistit pokračování rodu. Resp. zajistit pokračování vlastních genů.

V. Mokrý 17.6.2024 6:55

:-)

V. Mokrý 17.6.2024 6:55

To ujařmení začalo už prvním přesunem výroby čehokoliv z Evropy do Číny a to v honbě za vyššími zisky soukromých majitelů fabrik, za pomoci bank !

P. Dvořák 17.6.2024 6:54

No právě. Jestli by to nechtělo s přebudováním energetiky na bezuhelnou počkat do doby, než se bude blížit "Až např. dojde uhlí".

Vámi postrčení správným směrem "Nyní jde především o snížení závislosti exportu energií z jiných regionů." již naplňujeme tak, že plyn vozíme z USA a uhlí z Austrálie. ;-D

J. Nevrkla 17.6.2024 6:54

Cílem globalistických elit není nějaké zlepšování životního prostředí, ale udělat z lidí chudé otroky bez svobody a mobility. A stačilo by jim těch otroků podstatně méně. Divím se, že to stále tak málo lidem dochází.

M. Kanda 17.6.2024 6:33

Autore, ve svém textu úplně ignorujete fakt, že průmysl nemůže fungovat bez energie. A Evropa má nejméně energetických zdrojů ze všech kontinentů. Až např. dojde uhlí (a to nebude trvat tak dlouho) tak se prostě přestane spalovat ať se vám to líbí nebo ne. A je úplně jedno, jestli bude platit nějaký Green Deal.

Průmyslová evoluce je sice pěkná myšlenka, ale ona nemá ráda velké skoky. A k většině těch skoků v průmyslu došlo v období válek, kdy evoluce byla potlačena (což sám připouštíte). Např. před WW1 létali ve vzduchu pouze báječní muži na létajících strojích a o 10 let později po WW1 již vznikaly první civilní aerolinky. Stejně tak války stimulovaly vývoj pozemní dopravy, nových léčiv (antibiotika), jaderných technologií apod. A to vše na příkaz tehdejších vlád.

Nabízí se otázka, zda je možné urychlení vývoje i bez těch válek. Chce to postrčit věci správným směrem. Nyní jde především o snížení závislosti exportu energií z jiných regionů. Takový vývoj považuji za přínos.