9.6.2024 | Svátek má Stanislava


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Písařík 29.4.2024 11:26

Omlouvá se za chyby, nejee mi automatická kontrola.

L. Písařík 29.4.2024 11:25

Když mně v roce 1958 jako premianta školy vyhodili ze studia jako syna nepřítele státu, cítil jsem se uražen a hluboce ponížen, protože všechny mé kvaliky šly v noveč. Dokonce se to stalo na začátku dalšího ročníku a tak i možnosti učebních míst byla velmi prořídlé -nejsoulidnější se jevilo vyušit se zedníkem, dostat se do ranku dělnické třídy a tak potom pokračovat ve studiu. To se taky stalo. Časem jsem přestal to řemeslo nenáviděl a naučil se vyprojektovat si svůj dům a taky si ho umět postavit. I v té době byla poptávka po odbornících. Dokonce jsem se řčasem dostal k velmi zajímavé specializaci s vyšším příjmem a možnosti pracovat ve světě. Abych nezapomněl - vlivem životní změny jsem se seznámil se svou ženou, která se mnou od těch dob vydržela dodnes. A tak přemýšlím nyní na sklonku života: pomohli mi komunisti nebo nepomohli?

V. Mokrý 29.4.2024 10:37

Spálenková 9:18

V ČR

budou přece samí podnikatelé, manažéři, prohlašovali po " sametu " pravicoví politici, tak na co učňovské školství, navíc podniky, co je měly , koupili cizinci a těm byli učni se vším zabezpečením, jenom na překážku - nezbývalo by na dividendy !

V. Mokrý 29.4.2024 10:31

R^ 1**

V. Mokrý 29.4.2024 10:30

1*

A šikovný řemeslník, to není jako ti v politických neziskovkách -

šup na krávu a už je tele, že !

V. Humble 29.4.2024 10:03

Problem je kvalita a kvantita. Remeslo dojizdi na oboje je problem nekoho sehnat na toz kvalitniho pracanta ktery dokaze pri praci pouzivat mozek. Humanisticke obory bych nezatracoval Tam je problem s kvalitou. Lidstvo dnes evidentne nezvlada zrychlene tempo zivota, socialni site deformuji pohled na svet, radikalizuje se, pribyva lidi s nejruznejsimi psychologickymi problemy, spolecnosti chybi motivace, cil, disciplina...prave od toho mame humanisticke obory aby takove situace zkoumali a hledali reseni.

J. Vorlický 29.4.2024 9:56

Děkuji za reakci.

Patů a Matů přehršle na úkor řemeslníků? No, ona je to i otázka poptávky a nabídky. Málo lidí je ochotno řemeslníka správně zaplatit, čímž je dán i počet řemeslníků (těch co je jako šafránu). Většina lidí doufá, že to Patové a Matové také zmáknou; někdy i ano.

Znáte to: ,,On přišel a vyměnil jen těsnění u kohoutku na vodu a musel jsem zaplatit 1500,-Kč!!!"

J. Roškota 29.4.2024 9:47

Boom Švedskeho nahravaciho prumyslu byl důsledkem široké statni podpory v 50.tych letech. To samé skandinavský filmový prumysl současnosti. Dnes už se opravdu nemusí vyvážet jen ocelové ingoty

F. Navrátil 29.4.2024 9:40

A co má zkrachovalá vysoká škola politologických studií společného se vzděláním? Její absolventi jsou zátěží pro společnost, pokud tedy nepracují jako obsluha ve fast foodu.

J. Vorlický 29.4.2024 9:39

Co má absolvent nějaké školy společného s jejím budoucím hospodařením?

Obecně řečeno asi nic. Nicméně, z příspěvku F. Navrátila usuzuji, že škola vznikla jen pro nějaký krátkodobý účel (vytvoření stovky absolventů), aby pak skončila.

Z příspěvku jsem pochopil, že účelem školy nebylo ani býti kvalitně vzdělán, jako doklad, kterým to absolvent školy prokazoval. Tím ,,škola" svůj účel splnila. Otázka správného hospodaření nebyla asi nikdy důležitá.

L. Žaloudek 29.4.2024 9:30

Šikovný řemeslník je dnes nad zlato, to je fakt. Zlato se válí všude, stačí mít 2200 dolarů na unci (o kilu raději ani nesněte, leda byste už měli bankovek plnou skříň).

Ale ještě smutnější je, že už ani ty pozlacené ručičky většinou nevede hlava, toužící kromě zisku i po kráse. Hlavně ať je to rychle hotové a laciné, to je motto nejen průmyslových výrobců. Najděte ve svém okolí něco, co je starší než nějakých 50 let a představte si, jak by to vyrobili dnes.

Ano - to je růst produktivity práce, odvrácená tvář zjednodušené touhy po přidané hodnotě, kdy ve skutečnosti skutečná 'hodnota" klesá.

R. Spálenková 29.4.2024 9:18

Řemeslo je v úplném úpadku. Už vymřela i generace, která by to učně naučila. Staví se jen díky Ukrajincům. Opravy řemeslných a uměleckořemeslných detailů, které dřív dělal běžný řemeslník, dnes dělají restaurátorsky nebo vůbec ne.

O. M. 29.4.2024 9:17

To jsou jen povýšenecké kecy. Řemeslníci (hodní toho jména) jsou vzácnější šafránu, zato Patů a Matů jsou přehršle.

O. M. 29.4.2024 9:14

Co má absolvent nějaké školy společného s jejím budoucím hospodařením?

J. Vorlický 29.4.2024 9:01

Já to vidím takto: Dnešní společnost se rychle dostala na technickou a technologickou úroveň, se kterou jsme se společensky zatím nedokázali vyrovnat.

Všechno co potřebujeme a i chceme dokážeme vyrobit tak efektivně, že celá spousta lidí nemá nic, co by společnosti mohla nabídnout. Tito lidé, kteří by dříve mohli aspoň chodit sbírat na poli klasy, by dle klasického tržního principu živořili. Oni nejsou ale hloupí a daří se jim pro sebe vymyslet činnosti, kterými se jim daří v ostatních lidech vyvolat pocit, že jsou důležití, ref. studia, na které F. Navrátil upozorňuje. Pokud takový člověk vyloženě neškodí, je jeho činnost určitým východiskem pro něj i pro společnost. Společnost nechce vidět zástupy žebráků.

Záporná stránka této věci však je, že hodně z nich se nespokojí jen s pocitem nenáročné existence, a rozhodnou se vyvíjet nějakou aktivní činnost. Pokud vím, paní Langšádlová se nijak zvlášť neangažovala, za což bychom jí měli býti vděční. Uvidíme jak to bude s jejím následovníkem.

J. Pokoutný 29.4.2024 8:55

Firmu nebo řemeslníka na rekonstrukci koupelny jsem sháněl 3 roky.

F. Kusák 29.4.2024 8:54

Já jsem na tom dost dobře, většinu prací si dokážu zajistit sám a lépe než většina řemeslníků. Ale podstata je asi někde jinde. Podle mě, za vším stojí deformace životních hodnot společnosti a pokřivení ekonomických kategorií. Až bude zisk ziskem, efektivita efektivitou a kapitál kapitálem, nebudou "ekonomové" blouznit o "vrtulníkových penězích" a podobných nesmyslech atd., tak nebudou lidé toužit po absurdních aktivitách v podivných neziskovkách nebo v tzv. kreativních oborech. Řemeslo, a to nejen to klasické, ale třeba práce chirurga nebo houslisty ve filharmonií, je náročná a zodpovědná činnost, kde jste neustále konfrontováni s výsledky svého díla a za to jste také placeni. To se bohužel značné části společnosti nechce. Tady totiž naplno platí, že kecy nemaj cenu.

J. Vorlický 29.4.2024 8:41

Ale furt to jde, ne?

J. Vorlický 29.4.2024 8:39

Jde to třeba blbě, ale jde to. Nebo si snad myslíte, že před sto lety byl každý řemeslník dobrý?

No a, věděl-li jste, jak měřič vody nainstalovat správně, mohl jste se firmě nabídnout jako dozor. Určitě by vás vzala všemi čtyřmi.

F. Navrátil 29.4.2024 8:34

Neštěstím současného vzdělávání jsou nafouknuté fakulty sociálních věd a pásová výroba humanitárních polovzdělanců obskurními soukromými vysokými školami. Klasickou ukázkou je pětikolková ministryně pro vědu Langšádlová, vědou nepolíbená absolventka Vysoké školy politických s společenských věd, sr.o. se sídlem v Kutné Hoře. Tato škola v roce 2022 zkrachovala a zanechala po sobě nesplatitelné dluhy. Zato po sobě zanechala pouze stovky absolventů a v této podobě dále škodí lidstvu.

M. Kocián 29.4.2024 8:29

Nejen že jim chybí podpora státu - stát je systematicky likviduje svými zákazy a nařízeními a řečmi o "sociální spravedlivosti" proti nim štve lidi.

J. Lukavsky 29.4.2024 8:22

"potom to zkolabuje všechno" kdysi dávno nějaký mudrc spočítal, že příští rok bude konec světa. Tak sedláci (někteří) nezaseli. No a pak někteří (co nezaseli) umřeli hladem. Historia magistra vitae. J.L. end

D. Polanský 29.4.2024 8:20

Jo máte pravdu, jde to, ale jak? Před roky v našem paneláku firma instalovala nové měřáky na vodu. Firma pochopitelně řemeslníky neměla, tak to vzala přes studenty. Koukám, měřák na studenou vodu nejde uzavřít, jelikož páčka narážela pro změnu na měřič plynu. Povídám studentovi, to musíte nainstalovat jinak. A jak, to mám udělat? zněl dotaz.

D. Polanský 29.4.2024 8:15

Uživí nás absolventi humanitních a společenských oborů, právníci, exekutoři, politici, umělci a úředníci. Co tam po opravě nějaké střechy, přece v roce 1989 jsme porazili materialistické chápání dějin, teď žijeme ve světě idejí.

R. Langer 29.4.2024 8:02

No, právě že to už skoro NEJDE. :-(

J. Vorlický 29.4.2024 7:53

Nedostatkem řemeslníků se straší co pamatuji, 30 padesát, možná 100 let. Bednáři úplně vyhynuli! A furt to nějak jde. Nebo snad se stavějí domy bez střech (nejsou tesaři), bez koupelen (nejsou instalatéři), bez zábradlí (nejsou kováři)? Auta stojí, nejsou automechanici?

Nebo chodí snad někdo kadit na zahradu, když se mu ucpe záchod? Zmrzne, když se mu porouchá kotel? No, tak.

Všechno to jsou jen takové romantické představy jak bylo dříve za mlada lépe.

R. Langer 29.4.2024 7:25

Daň ze vzduchu? Veškeré poplatky za produkci CO2 jsou přece daň ze vzduchu, na tom je to vlastně celé postaveno. ;-)

V. Mokrý 29.4.2024 7:25

Ano,

ti jmenovaní jsou, jenom jim chybí ta podpora státu, kterou má kdejaký zahraniční podnikatel, investor a donedávna, byli lidmi druhé kategorie, místo váženými občany střední třídy - samozřejmě však platí o těch, kteří doopravdy umí !

J. Minarčík 29.4.2024 7:22

Ale to máte jistě pravdu,máme mnoho schopných lidí,bohužel je už více těch všehoschopných,a mám obavu,že už je neuživíme,dyť už platíme daně z daní,už chybí jen ze vzduchu co dýcháme,byť mám podezření,že už se něco chystá-možná z jiné díry?8-o

J. Roškota 29.4.2024 7:07

Neviditelný pes je plný starých mužů hrozicich mrakum. Minulý příspěvek paní autorky byl tak mimořádně pitomý, že jsem jen s velkým sebezaprenim precettl tenhle aktuální. A ejhle. Moc se mi líbí. Sám jsem se totiž na stará kolena zacal věnovat na venkově hospodaření a řemeslu. Je to osvobozující.

Možná by mnozí zde diskutující mmeli opusttit čas od času obrazovku a byli by nejspíš prekvapeni kolik šikovných řemeslníků a malých prosperujicich podniků nnajdou. A je zajimave že to nejjsou vzdy jen kováři a poryvaci ale i podniky využívají kdejaky highend postupně si prokousavajici cestu i za hranice.

Reálný pohhled na naši zemi neni totiž podle toho meho vůbec marný. Jjen se to tedy netýká zapsklych starcu a lidí neschopych sami se sebou něco udělat. Stát to totiž neudělá.