18.5.2024 | Svátek má Nataša


Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. M. 30.3.2024 0:19

Pokud jste někde na venkově viděl pobíhat slepice po kolena v trusu, pak je to obrázek dotyčného chovatele, nikoli volného chovu slepic an sich. O ostatních technikáliích lze diskutovat - ano, klecový chov je hygieničtější, a brojler není "normální živočich" - pro chovatele (a nejspíš i pro ty brojlery) by bylo ideální, kdyby takové kuře bylo jen rostoucí hroudou masa, která nic nevnímá. A jediná chemie, která pomáhá peoti čmelíkům, je křemelina.

Podobně s pěstováním obilí a spol. To, co je dnes na polích, už víceméně není žádná půda, to je jen pevný substrát, ve kterém jsou přirozené přírodní procesy narušeny a musejí být nahrazovány procesy umělými (hnojení, zálivka, ošetřování proti oarazitům, chorobám, plísním). Oproti hydroponickému pěstování už ten rozdíl není velký; i v té hydroponii můžete vypěstovat chutné rajče (a opravdu se tak obcas i děje), jenom už nebude tak levné.

On ten spor mezi bio a nebio má prapříčinu v tom, že člověk jako živočišný druh se přemnožil, takže příroda by ho za použití přirozených způsobů produkce potravy neuživila (vídáme to občas na obrázcích z Afriky), na což existuje jednoduchá zpětná vazba - hladomor - která sníží populaci přemnoženého druhu na úživnou míru. Tomu se lidstvo vyhýbá tím, že pro zajištění potravy používá nepřirozené procesy, které mu jeho znalosti a um dovolují - intenzivní pěstování a chovy.