27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

BIG BEN: Velké partnerství vědy a náboženství

Konflikt mezi vědou a náboženstvím je jedním z hlavních prokletí naší doby, škodí náboženství i vědě a svědčí o velké společenské krizi. Krizemi nedávné minulosti byla ztráta víry, která svět zaplavila čtyřmi děsivými historickými experimenty, jimiž byly francouzské revoluce, nacistické Německo, Sovětský svaz a komunistická Čína.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Langer 17.6.2013 12:19

Co si budeme povídat,

nejde o žádnou ztrátu víry, ale o ztrátu té SPRÁVNÉ víry, že, pane autore?

S. Rehulka 17.6.2013 11:26

Byl ych rád.....

....kdyby mi někdo (logicky)vysvětlil (bez nadávek a posměchu), proč mnoho vrcholných a významných vědců bylo (a je) věřících ! Nedokážu vysypat jmena na důkaz, vzpomínám ale, na Alberta Einsteina !

O. Istvanfy 17.6.2013 12:16

Re: Byl ych rád.....

Áno aj ja zopár takých poznám a niektorých si veľmi vážim . Na Vašu otázku odpoveď nepoznám, ale predstavujem si to tak, že v sebe majú niečo ako dva vypínače "Veda" a "Viera".  a väčšina z nich si dáva dobrý pozor aby neboli zapnuté oba súčasne. Okrem toho pokiaľ viem tak náboženské predstavy týchto ľudí sa dosť líšia od predstáv bežného veriaceho. Ale berte to všetko len ako dohady. Možno niečo nájdete v práci špičkového vedca a veriaceho prof.Krempaského. http://web.natur.cuni.cz/~repko/krempasky.htm

S. Rehulka 20.6.2013 11:08

Re: Byl ych rád.....

Děkuji Vám, pane Istvanfy, ono je to opravdu těžké osvětlit, pokud člověk nechce "slovíčkařit" a pokud už od začátku nemá k víře jenom zamítavý postoj ! Zdravím !

R. Langer 17.6.2013 12:21

Re: Byl ych rád.....

Dá se to vysvětlit velice snadno, pokud ovšem vysvětlíte, co to znamená "věřit". ;-)

J. Heincl 17.6.2013 12:25

Re: Byl ych rád.....

Napadá mě známý astronom pan Grygar.

J. Sova 17.6.2013 12:55

Re: Byl ych rád.....

Albert Einstein:

"Náboženství je pošetilá pověra. Slovo bůh pro mne není nic víc než označení výtvoru lidské slabosti..."

http://relax.lidovky.cz/einstein-nabozenstvi-je-posetila-povera-ffl-/zajimavosti.aspx?c=A080513_220044_ln_zabava_mel

http://www.guardian.co.uk/science/2008/may/13/peopleinscience.religion

K. Pavlik 17.6.2013 18:07

Re: Byl bych rád.....

Protoze neni jina rozumna moznost. Mam doma motyla jehoz kridla vypadaji jako hlava kobry. Pokuste se napsat (nebo si vymyslet jak) matematicky model (tedy evoluci)  ktery toto vytvori. A to se stale bavime o neextremnich moznostech. Nenabizim moznost kterou navrhl (ne ze by s ni souhlasil) velice invalidni soucasny spickovy americky vedec (jak se sakra jmenuje- zacina to na H) ze buh mohl vytvotrit svet pred peti minutami nebo ze jsme jen akvariem v necim obyvaku. Hodne lidi si mysli ze najit chybu v bibli se rovna odsteleni boha. Tento nazor nesdilim.

J. Sova 17.6.2013 18:37

Re: Byl bych rád.....

Zřejmě nejste katolík, jinak bysta znal slova Jana Pavla II. "evoluce je víc, než hypotéza". Katolíci s evolucí nemají obvykle problém.

Na pochopení doporučuji přečíst si Dawkinsovy knihy, např. Sobecký gen, Slepý hodinář, Boží blud.

Pokud ani pak nepochopíte evoluci, nezbývá než víra. Víra ale není vyšší stupeň poznání.

Tím vědcem asi myslíte Stephena Hawkinga, ten je ovšem Brit.

K. Pavlik 17.6.2013 19:07

Re: Byl bych rád.....

Ja take nemam s evoluci problemy - co jsem se snazil naznacit je ze evoluce neresi vse. Jan Pavel druhy je trosku vazany bibli - to ovsem neni muj problem. Muj mormonsky kolega rikaval ze si mysli ze buh nema nic proti evoluci. Pro nas matematiky je vse jen pokus o udelani matematickeho modelu. Mozna nevite jaka to byla fuska vyslechtit napriklad papriky ktere ztrati moznost byt palive i v potomstvu - a to se nebavime o nahodnem vyberu. Kamarad o prazdninach kousal do paprik ve vyskumaku - aby se zjistilo zda je paprika paliva.Kdo a jak vybral tu moznost u toho motyla?

To ze  Stephen Hawking ,je Brit mne tak nejak uniklo. Point je - proc se bavit o evoluci kdyz svet mozna vznikl pred peti minutami z vule bozi.

Jiste vite ze nabozenstvi (tydy bible) resi problem vzniku - velky tresk zatim bohuzel ne, nebot se nevi (a ani nemuze) zda bylo neco pred tim.

J. Aspirin 17.6.2013 20:13

Re: Byl bych rád.....

Věda - je od slova vědět, vím, že R=U/I (a vědění mi v tomto případě nedává možnost něčemu jinému věřit). Víra je od slova věřit - tam kde nevím mohu věřit čemukoliv (co bylo před vznikem vesmíru či zda evoluce nebo kreace). Žádný z vědců (od p. Einsteina přes p. Feinmana po p. Hawkinga) neměl s Bohem problém. Kritériem pravdy ve vědě je totiž experiment a observační vědy nemohou experimentem podat negativní důkaz (že Bůh neexistuje) ale podat důkaz, že Bůh existuje, by znamenalo ho pochopit a už by to nebyla víra. Takže věda a víra se nevylučují ale jaksi doplňují :-)). P. Hawking ale napsal (myslím v Černých dírách a budoucnosti vesmíru): "Zdá se, že svět (Vesmír) ke své existenci Boha nepotřebuje"...

Takže nám nezbývá, než že Vy budete věřit, že motýlí křídla někdo udělal (stvořil) a já budu věřit, že nějaký vědec za pár let předloží úplnou řadu vývoje motýlích křídel na základě nálezů (či vykopávek... či jak) a podíváme se jak to vlastně bylo. (Mj. takových ucelených řad již existuje nepřeberné množství). Což ovšem není důkaz správnosti evoluce - jen já věřím, že je čím dál tím víc věcí na tomto světě, které ke své existenci Boha nepotřebují.

K. Pavlik 17.6.2013 21:47

Re: Byl bych rád.....

Dobre napsano. Nelze nez souhlasit s tim ze veda nemuze Boha vyloucit. Mate pravdu v tom ze s tim motylem budu muset byt  priste opatrnejsi, zatim to jako argument s jinymi stacilo - tedy az do dneska.

Ted takova legracni pripominka (neberte to vazne) k tem experimentum. Moje babicka rikavala: Kdyz panbuh dopusti i motyka spusti.

J. Aspirin 17.6.2013 22:21

Re: Byl bych rád.....

Babička to říkala velmi správně...

Vezmeme-li to čistě mechanicky tak motýlí křídla s libovolným obrazcem jsou sadou vhodně uspořádaných atomů... pokud to zobecníme pro celý vesmír tak celý vesmír s motýlími křídly je sadou vhodně uspořádaných atomů. Pokud necháme vesmír míchat atomy tak dlouhou dobu aby se vystřídaly všechny variace, permutace atd. musíme logicky dostat i motýlí křídla s miniaturami obrazů van Gogha - stačí dostatečně dlouhý čas na protřepávání atomů a vhodný způsob registrace stavů (ten čas asi není problém, podle posledních měření se vesmír bude rozpínat nade všechny meze)

Zobecníme-li to ještě do větší šíře dojdeme k závěru, že není-li vesmír řízen Bohem je možné úplně všechno (spuštěné motyky, kouzelníci, zázraky, andělé i samotný Bůh). Všechno jsou to jen více či méně pravděpodobné stavy částic vesmíru... :-))

K. Pavlik 17.6.2013 23:19

Re: Byl bych rád.....

Vase teorie o motylech tak nejak potira evolucni teorii. Motyl s obrazem van Gogha by byl asi drive sezran nez motyl s kobrou. Evoluce je sice nahodny vyber ale ne s nahodnym prezitim jedincu - aspon tak si predstavuji evoluci ja.

J. Lepka 17.6.2013 11:04

Jak nemám rád citáty druhých, tak tenhle je výborný.

"Lidé, kteří se málo vyznají v přírodních vědách, a lidé, kteří se málo vyznají v náboženství, se mohou mezi sebou hádat a jejich pozorovatelé si mohou myslet, že se to hádá věda s vírou. Ve skutečnosti však zde narazily na sebe jen dva druhy nevědomosti."

Robert A. Millikan, nositel Nobelovy ceny za fyziku

M. Bezouška 17.6.2013 9:41

byl to, myslím, pan Chesterton

kdo kdysi řekl, že je hrubě nesprávné zanášet náboženství do vědy, ale ještě nesprávnější je zanášet vědu do náboženství. Tyto dvě kategorie jsou, jak říkají Angličani, jako "chalk and cheese", prostě nejdou dohromady. A jejich případnou kombinací vzniká nesmysl. Když se k tomu potom přidá obecně sdílená víra, že víra činí lidi a lidstvo lepšími (což naprosto neodpovídá skutečnosti), vznikají články podobné tomuto. Další matoucí iluzí je představa, že by snad náboženství (křesťanské) mělo být syntetizátorem, slévajícím dílčí vědecké poznatky do nějakého celku. Inu, nemělo a  ani nemohlo, nemá k tomu ve svém rámci žádný potřebný aparát,  ani se o to, pokud vím, nikdy nesnažilo. O cosi takového usilovala ještě donedávna filosofie, ale ta na svou úlohu zjevně nestačí a rezignovala (Václav Bělohradský například). Teď ovšem byla řeč, aby nebylo mýlky, o náboženství a vědě jako dvou institutech. V případě jednotlivců to může být i jinak - pan Mendel z Brna například nebo již zmíněný pan Chesterton - to už záleží na každém člověku, jak si ty věci pro sebe uspořádá. Myslím, že generalizace je tady naprosto nepatřičná.

O. Istvanfy 17.6.2013 11:12

Re: byl to, myslím, pan Chesterton

Niekde som počul že Vatikán má nejaké vedecké oddelenie a dokonca vraj majú celkom slušné astronomické observatórium. To len pre doplnenie. Inak absolútne súhlasím.

L. Orlita 17.6.2013 8:53

věda nám umožňuje spoustu věcí, mimo jiné

třeba diskutovat o různých otázkách díky internetu. Nicméně jsou to nakonec jen naše příběhy, představy, fantazie, víry, frustrace apod., které utvářejí naše životy. Když se nad tím pořádně zamyslíme, tak zjistíme, že ve 21.století existuje ohromné množství lidí věřících na různé konspirace a při diskuzích z takových lidí lezou neuvěřitelné nenávistné komentáře (nejlepší co zvláště ti co mají téměř nulové vzdělání). Jak moc se to líší od čarodějnic ze středověku?               S vědou se člověk až tak moc daleko nedostal. Ví spoustu jednotlivostí, ale celek nevidí ani omylem. Ostatně dnešní věda, zvláště ta, která se zabývá atomárními částicemi a podstatou hmoty, se dostala do hranic, kdy zjišťuje, že všude kolem nás je prázdnota a hmota je jen projevem kmitání energií. Tohle třeba Budhnismus ví již přes dva a půl tisíce let. :))

Článek mě rozhodně zaujal.

P. Novák 17.6.2013 8:10

:-)

Když držím kámen, můžu věřit, že až otevřu ruku poletí nahoru, spadne dolů nebo zůstane nehybně ve vzduchu (tohle je náboženství). Jakmile tu ruku otevřu kámen spadne dolů.Tím svoji víru o levitaci kamene vyvrátím (tohle je věda).

Š. Šafránek 17.6.2013 10:22

Re: :-)

Ale když věříte, že spadne dolů, a on pak opravdu spadne dolů, máte dvě možnosti - buď tím potvrdíte svoji víru v gravitaci, anebo řeknete: tohle je věda...

A. Reček 17.6.2013 7:39

Víra v Boha nevylučuje pokroky v lidském poznání

Proto vědu nelze zásadně stavět proti náboženství.  Velké množství vědců bylo a je věřících. Např. citát od Charlese Darwina:"Nikdy jsem nepopíral Boha. Jsem přesvědčen, že vývojovou teorií je možno úplně sladit s vírou v Boha. Je nemožné dokázat a pochopit, že velkolepý a nade vše nádherný vesmír a člověk povstali jen náhodou. Toto považuji za hlavní důkaz existence Boha."  

R. Langer 17.6.2013 12:26

Re: Víra v Boha nevylučuje pokroky v lidském poznání

A no, DNES už víra v Boha nevylučuje pokroky v lidském vzdělání. Nicméně to spoustě věřících pořád dělá problém - a konkrétně u toho Darwina je to zrovna ukázkový případ.

J. Heincl 17.6.2013 3:54

A jaká je alternativa?

Diskutující pode mnou křesťanské náboženství, vycházející z judaistického, zavrhují. Ptám se tedy, jaká je jeho alternativa. Pro mě je křesťanské náboženství jedinou platformou, která je schopná lidi našeho civilizačního okruhu sjednotit proti muslimské záplavě a sociálnímu inženýrství ničícímu tradiční rodinné hodnoty. Jsem naprosto přesvědčen, že nebýt judaistického náboženství, nemohl by židovský národ přežít dva tisíce let rozprášený po celém světě a nemohl by ani ubránit svůj novodobý stát proti arabským sousedům vášnivě toužícím jej zničit. Bez křesťanství by nebylo možno ubránit Pyrenejský poloostrov proti Arabům a střední Evropu proti Turkům. Já sám(ročník 1952) jsem začal před několika lety po zralé úvaze jednou měsíčně navštěvovat bohoslužby. Vedlo mě k tomu několik důvodů. Jednak zmiňovaná duchovní platforma, jednak se v kostele scházejí převážně slušní lidé a jednak tím nemohu nic zkazit. Navíc jsem se začal domnívat, že nějaká vyšší moc dávající smysl lidskému životu pravděpodobně existuje. Pro mě je kostel určitě lepším místem pro setkání lidí a strávení jedné nedělní dopolední hodiny, než supermarket, hospoda nebo kanape před televizí. Závěrem bych chtěl upozornit, že se považuji za velmi racionálního a praktického člověka.

J. Kulišek 17.6.2013 5:33

Re: A jaká je alternativa?

jenze to je vase vina, ze se snazite diskutovat s nekym, kdo o tomto problemu nic nevi. Doporucuji

http://www.revueprostor.cz/index2.php?menu=archiv&aid=169&vid=54

Na dně kosmické paměti

(rozhovor o otevření mysli s teoretikem vědy Miloslavem

Králem)

J. Heincl 17.6.2013 6:12

Re: A jaká je alternativa?

Článek jsem si přečetl a nic mi neříká. Já jsem žádnou katarzí neprošel a moc tomu nevěřím. Navíc je Váš příspěvek konfliktní. Já mohu diskutovat s kým chci a nevím, proč by to měla být vina. Domnívám se, že takoví lidé jako Vy ateisty od křesťanství odrazují.

F. Svoboda 17.6.2013 6:59

Re: A jaká je alternativa?

Pokud chcete poctivě  přemýšlet o sdělení uvedená v článku, doporučuji jej přečíst alespoň  3 x. Možná, že potom se vám rozbleskne. Vyrovnaný stav vašeho nitra vám přeje po celý den F.S.

J. Heincl 17.6.2013 10:03

Re: A jaká je alternativa?

Další konfliktní příspěvek. Pánové, není Vám pomoci. Křesťanství děláte medvědí službu, tedy aspoň podle mého názoru.

O. Istvanfy 17.6.2013 11:01

Re: A jaká je alternativa?

Možno, že páni ani nestoja o to robiť kresťanstvu nejakú službu. Je ale fakt, že kresťanstvo je proti islámu účinnejšie ako nejaká veda. Aj keď sa nakoniec použijú zbrane, ktoré vyvinuli vedci. A to na oboch stranách.

R. Langer 17.6.2013 12:33

Re: A jaká je alternativa?

No tak proti fanatismu je vždycky jednodušší bojovat fanatismem, než rozumem. To je stará známá věc. ;-)

R. Langer 17.6.2013 12:38

Re: A jaká je alternativa?

A teď si představte, kdyby ani jedna strana na nic nevěřila. Copak by se asi stalo? To by byl mazec! Jo, a v kostele se schází úplně stejní lidé, jako u nás v hospodě. Se slušností to nemá lautr nic společného. Ale klidně si žijte dál ve své iluzi...