Diskuze
BIG BEN: Velké partnerství vědy a náboženství
Děkujeme za pochopení.
R. Langer
Co si budeme povídat,
nejde o žádnou ztrátu víry, ale o ztrátu té SPRÁVNÉ víry, že, pane autore?
S. Rehulka
Byl ych rád.....
....kdyby mi někdo (logicky)vysvětlil (bez nadávek a posměchu), proč mnoho vrcholných a významných vědců bylo (a je) věřících ! Nedokážu vysypat jmena na důkaz, vzpomínám ale, na Alberta Einsteina !
o. istvanfy
Re: Byl ych rád.....
Áno aj ja zopár takých poznám a niektorých si veľmi vážim . Na Vašu otázku odpoveď nepoznám, ale predstavujem si to tak, že v sebe majú niečo ako dva vypínače "Veda" a "Viera". a väčšina z nich si dáva dobrý pozor aby neboli zapnuté oba súčasne. Okrem toho pokiaľ viem tak náboženské predstavy týchto ľudí sa dosť líšia od predstáv bežného veriaceho. Ale berte to všetko len ako dohady. Možno niečo nájdete v práci špičkového vedca a veriaceho prof.Krempaského. http://web.natur.cuni.cz/~repko/krempasky.htm
J. Lepka
Jak nemám rád citáty druhých, tak tenhle je výborný.
"Lidé, kteří se málo vyznají v přírodních vědách, a lidé, kteří se málo vyznají v náboženství, se mohou mezi sebou hádat a jejich pozorovatelé si mohou myslet, že se to hádá věda s vírou. Ve skutečnosti však zde narazily na sebe jen dva druhy nevědomosti."
Robert A. Millikan, nositel Nobelovy ceny za fyziku
M. Bezouška
byl to, myslím, pan Chesterton
kdo kdysi řekl, že je hrubě nesprávné zanášet náboženství do vědy, ale ještě nesprávnější je zanášet vědu do náboženství. Tyto dvě kategorie jsou, jak říkají Angličani, jako "chalk and cheese", prostě nejdou dohromady. A jejich případnou kombinací vzniká nesmysl. Když se k tomu potom přidá obecně sdílená víra, že víra činí lidi a lidstvo lepšími (což naprosto neodpovídá skutečnosti), vznikají články podobné tomuto. Další matoucí iluzí je představa, že by snad náboženství (křesťanské) mělo být syntetizátorem, slévajícím dílčí vědecké poznatky do nějakého celku. Inu, nemělo a ani nemohlo, nemá k tomu ve svém rámci žádný potřebný aparát, ani se o to, pokud vím, nikdy nesnažilo. O cosi takového usilovala ještě donedávna filosofie, ale ta na svou úlohu zjevně nestačí a rezignovala (Václav Bělohradský například). Teď ovšem byla řeč, aby nebylo mýlky, o náboženství a vědě jako dvou institutech. V případě jednotlivců to může být i jinak - pan Mendel z Brna například nebo již zmíněný pan Chesterton - to už záleží na každém člověku, jak si ty věci pro sebe uspořádá. Myslím, že generalizace je tady naprosto nepatřičná.
o. istvanfy
Re: byl to, myslím, pan Chesterton
Niekde som počul že Vatikán má nejaké vedecké oddelenie a dokonca vraj majú celkom slušné astronomické observatórium. To len pre doplnenie. Inak absolútne súhlasím.
L. Orlita
věda nám umožňuje spoustu věcí, mimo jiné
třeba diskutovat o různých otázkách díky internetu. Nicméně jsou to nakonec jen naše příběhy, představy, fantazie, víry, frustrace apod., které utvářejí naše životy. Když se nad tím pořádně zamyslíme, tak zjistíme, že ve 21.století existuje ohromné množství lidí věřících na různé konspirace a při diskuzích z takových lidí lezou neuvěřitelné nenávistné komentáře (nejlepší co zvláště ti co mají téměř nulové vzdělání). Jak moc se to líší od čarodějnic ze středověku? S vědou se člověk až tak moc daleko nedostal. Ví spoustu jednotlivostí, ale celek nevidí ani omylem. Ostatně dnešní věda, zvláště ta, která se zabývá atomárními částicemi a podstatou hmoty, se dostala do hranic, kdy zjišťuje, že všude kolem nás je prázdnota a hmota je jen projevem kmitání energií. Tohle třeba Budhnismus ví již přes dva a půl tisíce let. :))
Článek mě rozhodně zaujal.
P. Novák
:-)
Když držím kámen, můžu věřit, že až otevřu ruku poletí nahoru, spadne dolů nebo zůstane nehybně ve vzduchu (tohle je náboženství). Jakmile tu ruku otevřu kámen spadne dolů.Tím svoji víru o levitaci kamene vyvrátím (tohle je věda).
Š. Šafránek
Re: :-)
Ale když věříte, že spadne dolů, a on pak opravdu spadne dolů, máte dvě možnosti - buď tím potvrdíte svoji víru v gravitaci, anebo řeknete: tohle je věda...
A. Reček
Víra v Boha nevylučuje pokroky v lidském poznání
Proto vědu nelze zásadně stavět proti náboženství. Velké množství vědců bylo a je věřících. Např. citát od Charlese Darwina:"Nikdy jsem nepopíral Boha. Jsem přesvědčen, že vývojovou teorií je možno úplně sladit s vírou v Boha. Je nemožné dokázat a pochopit, že velkolepý a nade vše nádherný vesmír a člověk povstali jen náhodou. Toto považuji za hlavní důkaz existence Boha."
R. Langer
Re: Víra v Boha nevylučuje pokroky v lidském poznání
A no, DNES už víra v Boha nevylučuje pokroky v lidském vzdělání. Nicméně to spoustě věřících pořád dělá problém - a konkrétně u toho Darwina je to zrovna ukázkový případ.
J. Heincl
A jaká je alternativa?
Diskutující pode mnou křesťanské náboženství, vycházející z judaistického, zavrhují. Ptám se tedy, jaká je jeho alternativa. Pro mě je křesťanské náboženství jedinou platformou, která je schopná lidi našeho civilizačního okruhu sjednotit proti muslimské záplavě a sociálnímu inženýrství ničícímu tradiční rodinné hodnoty. Jsem naprosto přesvědčen, že nebýt judaistického náboženství, nemohl by židovský národ přežít dva tisíce let rozprášený po celém světě a nemohl by ani ubránit svůj novodobý stát proti arabským sousedům vášnivě toužícím jej zničit. Bez křesťanství by nebylo možno ubránit Pyrenejský poloostrov proti Arabům a střední Evropu proti Turkům. Já sám(ročník 1952) jsem začal před několika lety po zralé úvaze jednou měsíčně navštěvovat bohoslužby. Vedlo mě k tomu několik důvodů. Jednak zmiňovaná duchovní platforma, jednak se v kostele scházejí převážně slušní lidé a jednak tím nemohu nic zkazit. Navíc jsem se začal domnívat, že nějaká vyšší moc dávající smysl lidskému životu pravděpodobně existuje. Pro mě je kostel určitě lepším místem pro setkání lidí a strávení jedné nedělní dopolední hodiny, než supermarket, hospoda nebo kanape před televizí. Závěrem bych chtěl upozornit, že se považuji za velmi racionálního a praktického člověka.
J. Kulišek
Re: A jaká je alternativa?
jenze to je vase vina, ze se snazite diskutovat s nekym, kdo o tomto problemu nic nevi. Doporucuji
http://www.revueprostor.cz/index2.php?menu=archiv&aid=169&vid=54
Na dně kosmické paměti
(rozhovor o otevření mysli s teoretikem vědy Miloslavem
Králem)
S. Moc
víra a věda
Kdyby to bylo jen takhle jednoduché... možná to je poslední zoufalý výkřik víry, aby byla brána vážně... bohužel.
P. Sulc
Pane Kurasi, co kdyby jste to nejak rozsiril:
vy mluvite stale jen o svem Bohu, navic adoptovanem, Jehovovy. A co dalsi bozi,, tam kde logika uz nestaci, treba trojjedinost, panna, ktera porodila, rada bohu asijskych i jinych, jiste by se jic spocetli stovky, nejmene.. Jak se tito bohove i bohyne srovnaji s vedou? Opustte brblani o bohu starozakonnim, a zkuste i ty dalsi.
Vyhledávání
TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA
Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.
ondrejneff@gmail.comRubriku Zvířetník vede Lika.
zviretnik.lika@gmail.comHYENA
Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.
https://www.hyena.cz