17.5.2024 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

BIG BEN: Tao v životě moderního člověka – 9. díl

„Jasný klid je standardní stav světa,“ ujišťuje nás Lao-cu. Taoismus tvorbě v tomto stavu říká wu-wej, což sice doslovně znamená nečinnost, ale významově je to spontánní tvůrčí činnost bez vědomého a volního úsilí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Černý 21.10.2023 11:05

Pokud se vzdáme ega, nic nehrozí. Co by taky hrozilo tomu, kdo se vzdal všeho i sebe sama?

Stoicismus bych učinil nepřístupným mládeži do 40 let. Má potenciál někomu pokřivit život.

Myšlenky stoiků bych rozhodně neporovnával s dialektikou Lao'c. U něho jde o transformaci ega a o jeho naladění. Nikoli o jeho potlačení. K čemuž nás dnes nabádají katolíci, duchovní dědicové římských stoiků.

V. Čermák 21.10.2023 20:02

Křesťanství a TTT je v naprostém souladu, co se týká zkrocení svého EGA. Co je přílišné, předčasně Hyne. Mimochodem, znáte Nohavicův kopec? Tak to je téměř ukázková interpretace TTT...Chlastám a jdu nahoru, chlastám a jdu nahoru, chlastám a ryju držkou v zemi...;-D

V. Čermák 21.10.2023 20:08

Tedy Přílišné, ne předčasné...

V. Čermák 21.10.2023 20:09

Blbnu...;-D

P. Černý 21.10.2023 22:28

Nemyslím si to. Ego podle starověkých dialektiku nema být zkroceno. Nemá se stát sluhou ani otrokem. Má se naučit to, co nezná. Splynout s věčnou energií a řádem. Ať už si pod tím splynutím představíme cokoli.

Jediné, co podle mého názoru onu starověkou dialektiku v křesťanských textech připomíná, je text o Slově v Evangeliu Jana. Tento text je totiž parafrází na myšlenky starověkého dialektika, Hérakleita z Efesu.

Jde ale pouze o můj soukromý dojem, který nemusí být pro nikoho směrodatný.