26.6.2024 | Svátek má Adriana


Diskuse k článku

BEJVALO: Pravda z čítanek již dávno minulých

Přiznám se zcela bez mučení, že nevím, jak vypadají čítanky dnešních školáků. Konec konců mě to ani tak moc nezajímá. Velký počet mých vnuků a vnuček je již mimo základní školu a poslední dvě pravnučky mají do první třídy čas asi čtyři roky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lapil 13.5.2023 9:06

Ááá, tak zvaná rodinná lyrika. Všichni (zatim) tři.

Ono se taky říkalo, že jedni rodiče se dokážou postarat o deset děti, ale déšť děti se nedostala o jedny rodiče.

Ad dědova misa: mě vždycky přišlo, že je v pořádku, když se někomu, komu z jakehokoliv důvodu padají věci z ruky, poskytne nerozbitnà verze. Bylo mi ale předkládano k věření, že ten syn je málem zločinec.

Ona totiž tu básničku lze vykládat dvěma vzájemně se vyučujícím způsoby. Ale v tom bude asi ten hlubší smysl.

R. Polášek 13.5.2023 8:30

Nene . To je spíš problém toho, že dnes téměř nejsou vícegenerační rodiny. Dříve bylo takřka automatické, že lidi své staré rodiče sami ošetřovali až k jejich smrti nebo později až do nějaké jejich závažné choroby, která vyžadovala hospitalizaci v nemocnici. A tam bylo téměř jisté, že jak se rodič choval ke svým prarodičům, tak potom jeho potomek, až rodič zestárnul, se choval k němu, protože to doma odkoukal. Kdo má zkušenosti z vícegenerační rodiny, tak tu báseň pochopí i když je mírně infantilní. Kdo z vícegenerační rodiny nemá zkušenosti, tak často prostě nepochopí.

A to se právě děje dnes, kdy jsou z velké části rodiny jednogenerační. Děti "vyletí z hnízda" a rodiče zůstanou sami. Dokud jsou soběstační, nic se neděje a fungují, jak ale zestárnou, tak potřebují péči. Když se přistěhují do rodiny dětí, tak je problém, protože dnes už ty děti odvykly s těmi rodiči spolužít a jak už je rodič nemocný a potřebuje hodně péče, je velmi obtížné se takhle pozdě učit to spolužití. Dneska tak stará generace jde úplně mimo své děti a končí v péči úplně cizích lidí, i když školených profesionálů. A to musí být pro ty staré lidi často velmi stresující, protože spousta toho ošetřování nemohoucích lidí je velmi intimní povahy. Plus navíc je tady problém demence, kdy může být starý člověk nějakým šmejdem snadno okradený o veškerý svůj majetek.

P. Dvořák 13.5.2023 7:46

Nechtěnné kouzlo té básničky je v tom, že dítě, resp. člověk s infantilním myšlením, ji nepochopí v souvislostech.

P. Andrle 13.5.2023 6:09

Je vidět, že jste ještě mladej a bohatej. Ta báseň má totiž hlubší smysl, ale to je pro Vás zřejmě příliš. Petr Anderle

D. Stirsky 13.5.2023 4:57

No, to je dost ba hodně hloupé. Dědovu mísu jsme se učili. Dnes mně je jasné, že stařeček mohl mít parkinsona. A pak byla dřevěná mísa (dnes plastový talíř) zcela ok. A šetřit se musí, i na důchodcích a důchodech.