16.6.2024 | Svátek má Zbyněk


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Ztratila Církev po listopadu kredit?

Věcné argumenty k návrhu zákona o majetkovém vyrovnání zazněly v senátní debatě v dostatečné šíři, i když je senátor Töpfer právem přirovnal k hrachu házenému na zeď. Ale s tím, jak hlasitost a zuřivost debaty o tomto návrhu stoupá, se stále jasněji ukazuje, že peníze nejsou to hlavní, oč v kauze vyrovnání jde. Jakýsi obrys kontextu jsem se pokusila naznačit ve svém článku ke 20. výročí Listopadu, a ten si dovoluji čtenářům nabídnout.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Těhanová 22.8.2012 20:35

Vystihujete podstatu toho dění,

ale je jedna věc, která se v debatách neustále pomíjí. Bůh kredit neztratil, stále přibývá lidí, kteří k víře v Boha dojdou, ale nepotřebují k tomu žádnou církev. Také si myslím, jako mnoho jiných, že v těch restitucích by mohli být skromnější. My jsme jim nic neukradli a musíme platit za komunisty. Mnohým ukradli svobodné životy, to je víc, než materiální majetek, nemůže se každý domáhat všeho, vždycky to bude na něčí úkor.

P. Gabriel st. 22.8.2012 21:09

Re: Vystihujete podstatu toho dění,

Paní Těhanová, je to jinak. Kristus řekl Petrovi, ty jsi skála, na které vystavím svou církev a brány pekelné ji nepřemohou. A jinde zase, kde jsou dva, nebo tři shromážděni v mém jménu, tam jsem já mezi nimi.  Teze o nepotřebnosti církve je zcestná a neživotná. Jak chcete bez církve organizovat třeba svátosti ustanovené Bohem? Je to nesmyslné a neživotné stejně, jako rodina bez manželství.

Navíc se pletete i s tím placením. Církevní majetek existuje a přináší státu docela tučné výnosy. 3 -6 mldf Kč/r. Část majetku bude vydána, část zůstane státu a za zbytek budou vyplaceny náhrady, které se budou vpodstatě financovat z těchto výnosů a z toho, že stát přestane postupně církvím přispívat na mzdy.