27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Magor Milda, Dr.Sc. 13.6.2007 20:41

Ta ruka se jmenuje gnómón

jinak mám na mých hodinách přesnost na tu čtvrthodinu, na jižní stěně, kde je  od 10 ráno do 6 večer slunce, hned pod tím mi roste vinná réva, původem ze Švábska, s překvapující každoroční úrodou. Prý si stejnou odrůdu nasadili i na Hluboké.

Na internetu je plno návodů, k nalezení pod sundial.Pokud se dostanete do Mnichova, mají tam v prodejně technické literatury v přízemí Německého Musea (Deutsches Museum, obdoba Technického Musea v Praze) za přístupnou cenu knížku s několika výkresy klasických slunečních hodin (Sonnenuhr) a návody ke zhotovení.

V mém nejbližším okolí jsou sluneční hodiny v Radomyšli naproti policejní stanici, jinak v Jižních Čechách dost často k vidění.

pan Traugott 13.6.2007 14:26

Hezke zamysleni

Hezke zamysleni, ale.  Ale bohuzel plne nepresnosti obcas dokonce nsmyslu. Skoda, ze si autor nedal vice prace s nastudovanim fyzikalnich principu na kterych slunecin hodiny pracuji. Je mi to lito o to vic, ze cely ton clanku vyzniva tak, jako by autor problematice rozumel a pritom bohuzel jen rozsiril paletu bludu, ktere  se o slunecnich hodinach traduji.

Predevsim jen samotna skutecnost, ze se planeta Zeme pohybuje kolem Slunce po elipticke draze by mela za nasledk pouze to, ze by se pravy slunecni predchazel resp. pozdil proti strednimu pouze jedenkrat do roka. Zeme se totiz na sve elipticke draze kolem slunce zrychluje pokud se jejich vzajemna vzdalenost zmensuje  a naopak zpomaluje, pokud se jejich vzdalenost zvetsuje. To neni tak tezke pochopit, pokud jsme schopni smirit se s tim, ze se vzajemne pritahuji zni to docela logicky. To, ze se  ve skutecnosti stredni slunecni cas a tedy i nas obcansky, cas pasmovy, ktery je od nej odvozen predchazi resp. pozdi oproti pravemu hned dvakrat do roka je ve skutecnosti dano druhym podstatnym faktorem a tim je sklon osy rotace Zeme vuci rovine drahy. Jedna se tedy o kombinaci techto dvou nejpodstatnejsich vlivu, a protoze zmineny druhy ma behem roku dve maxima a dve minima, ma i vysledna krivka zachycujici tento rozdil v prubehu roku jedno mensi  a jedno vetsi minimum (cca 6 a 14 min) a take maximum (cca 4 a 16 min). Z tehoz duvodu se potom skutecne take vyskytuji ctyri okamziky v roce, kdy jsou oba casy shodne. Mnoho dalsich faktoru ma pak vliv radove mensi a ten je prakticky pod hranici presnosti s jakou jsme schopni odecist obraz vrzeneho stinu na stupnici slunecnich hodin. Zamotat do vysvetleni pricin rozdilu obou casu stridani rocnich obdobi je ovsem, mirne receno, velni nestastne - zavadejici.

A zajima to vubec jeste nekoho? Vlezte mi stim s prosimpekne na hrb. To si vazne myslite, ze to nekdo docetl az sem?

No uvidime, kdo bude chtit, ten mi napise:  traugott(zavinac)traugott.cz

Karel 13.6.2007 17:56

Re: Hezke zamysleni

Ahoj Traugotte, jestli jsi David, tak Tě zdraví Karel;-)

jarda 13.6.2007 18:14

Re: Hezke zamysleni

Dráha země je tak eliptická, že je to spíše kruh a narozdíl od letního času a jiných zhovadilostí sluneční hodiny ukazují to co mají.

Karel 13.6.2007 19:35

Re: Re: Hezke zamysleni

Sluneční hodiny ukazují pohyb Slunce. S časem to má společného jen něco, a to jen proto, že nevíme, jak jinak bychom si čas ukazovali.

Karel 13.6.2007 13:37

čtvrthodinka

Někde jsem zaslechl, že prý akademická čtvthodinka vznikla z toho, že někdo chodil na universitu podle slunečních a někdo podle strojových hodin. Takže chodili všichni přesně, ale míjeli se až o 16 minut.

krmič 13.6.2007 11:32

Sluneční hodiny

Existuje mnoho typů slunečních hodin a na webu je o tom možno vyhledat mnoho informací. Například zde je katalog slunečních hodin v ČR:

http://astro.mff.cuni.cz/mira/sh/sh.php

Zde návrh číselníku:

http://mail.astrohk.cz/~mira/shc/shc.php

Mně před časem zaujalo, že v Ostravě - Mariánských horách mají na radnici sluneční hodiny umístěné na severozápadní stěně, na které většinu doby vůbec nesvítí slunce. Jenom v létě odpoledne, a to pak hodiny ukazují zcela nesmyslný čas. Navíc římské číslice jsou nakresleny zrcadlově obráceně. Ve výše uvedené databázi hodin jsou tyto skutečnosti odbyty písmenkem G, což značí gnomonicky chybné. Zajímavá místní kuriozita, které si asi málokdo všimne.

RomanL 13.6.2007 10:38

Sluneční hodiny

do každé rodiny. Ekologické, 100%-ně recyklovatelné. Sen každého zeleného.

Petr 13.6.2007 8:26

kde se vzal čas

Jak kdysi řekl pan Werich:"Čas si vymysleli lidi, aby věděli od kdy do kdy a co za to..." :-)

Viktor 13.6.2007 8:06

Dotaz

To je všechno pěkné, ale dotázal jsem se programu SkyMap, kdy tedy slunce prochází v Praze 180. stupněm ve 13 hodin (vzhledem k letnímu času) - a dozvěděl jsem se, že to bylo už 31. května. Právě tehdy mělo tedy být slunce přesně na jihu, a ne 14. června - tak nevím. Najde se tu kvalifikovaný astronom, který by mi to vysvětlil?

Kanuk 13.6.2007 9:06

Re: Dotaz

Jestli se nemýlím tak to je tím, že Praha není přesně 15 stupňů na východ od Greenwiche, ale hádat se o to nemohu. Možná, že někdo má lepší vysvětlení.

dědek 13.6.2007 12:55

Re: Dotaz

Nepřesnosti, které vykazují sluneční hodiny, jsou zapřičiněny neopravidelnostmi oběhu Země kolem Slunce (mj. eliptická dráha, kdy Slunce je v jenom z ohnisek). Rozdíl oproti běžně prezentovanému času jsou cca od půl hodiny plus do čtvrthodiny mínus. K tomu nutno udělat opravu na zeměpisnou délku oproti řídícímu poledníku pásmového času (pro nás 15. st.).Pro podrobnější studium doporučuji zadat do vyhledávače heslo "analema".

bruner 13.6.2007 4:48

sluneční hodiny

jsou jen stínohra, která nám ukazuje, že se Země točí okolo své osy a obíhá po elipse kolem Slunce. Ale proč????

Haui1 13.6.2007 12:43

Re: sluneční hodiny

Víte, co by to bylo za šupy, kdyby obíhala po čtverečku?