23.9.2023 | Svátek má Berta


RECENZE: Fangorn trochu jinak

10.12.2008 0:05

šílený les Vladimír ŠlechtaTOPlistPsát recenzi na Šlechtu je jako nosit dříví do lesa. A přesto…

Před osmi lety se objevila na trhu první kniha ze série Krvavé pohraničí, ze stejnojmenným názvem. Krátce na to následoval druhý díl. Dnes čítá celá série šest svazků (tři připadají na Krvavé pohraničí a další tři na jeho pokračovatele, Gordonovu zemi). Šlechta patři mezi českými autory za naprostou klasiku a část jeho knih je beznadějně vyprodána. Čtenáři jistě uvítaly, druhé vydání prvních dvou dílů série.

Šílený les začíná krátce po skončení událostí z dílu prvního. Představme si malou dřevařskou vesničku uprostřed zbytků kdysi velkého lesa. Dřevaři zatínají sekery do letitých dubů a mrtvé kmeny splavují po řece, do krajů, kde je této suroviny málo. Ale i přesto, že takových center je víc, dřevaři nejsou jedinou, a těžko nejhorší chorobou, která les Izironk stravuje.

Zalesněných míst ubývá. Srdce lesa však zůstalo nedotčeno. Zatím.

Pod korunami staletých dubů roste spodní patro kapradin, zem pod spadeným listím pokrývá naklíčená vrstva žaludů a bukvic. Jíst se nedají, ale jedna z méně sympatických postav do nich hned na začátku knihy celkem elegantně spadne. Lesní míza má zvláštní moc. Ve stínu Izironku ožívá loutka Gizmí a našeptává své paní, co má dělat. Vysoko ve větvích bydlí elfové. Nebo bydleli? Hlavní hrdinové ,,roklinku” slušně vyrabují a ještě se tam div nepohádají. Tak je zastihne elfí král, obávaný a proklínaný Eagarpe. Tehdy je ještě ušetří…

Víc ke knize: přijatelně akční začátek (pokus o znásilnění/sežrání + pozdně odpolední masakr), klasický rozjezd (útěk bažinami), čtivé pokračování (interakce mezi postavami, sem tam boj), situace se zamotává (výstup nových postav na scénu) a … (přečtěte si). Velkým kladem knihy je, že všeho je v ní tak akorát – postav, dialogů, omáčky, krve. Lidé, elfové, půlelfové, čtvrtelfové a orci tvoří nikoliv originální, leč celkem chutný fantasy koktejl. A do toho nelítostná válka (spíše partyzánská než ve stylu velkých bitev) s pár (ne)milými překvapeními v závěru. Děj šlape, místo aby zabředával a čtenář se přitom necítí o nic ošizen. A nakonec přijdou na scénu i na obálce vypodobnění skřeti, pardon, orkové. Ještě k titulce: Pokud vám snad vrtalo hlavou, proč ten vousatý silák sekeru drží právě tak, jak ji drží, v druhé třetině knížky to najdete moc pěkně popsané.

A zápory: Kniha se čte sama. Najednou zjistíte, že jste u konce!

Šílený les
Šlechta, Vladimír

Nakladatel: Straky na vrbě
Obálka: Jan Patrik Krásný
Redakce: Michael Bronec, Jana Kopečková, Zuzana Kupková
Rok vydání: 2008
Počet stran: 256
Rozměr: 105 x 165
Provedení: paperback
Stav: nová vydání
Cena: 160 Kč

Hanina Veselá


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...