1.12.2023 | Svátek má Iva


RECENZE: Anne Bishopová, Dcera čisté krve

23.3.2010 0:05

Dcera čisté krve Anne Bishop Černé drahokamy 1TOPlistNaskočme na pavučinu, chytněme vítr a nechejme se unášet do kruté říše Terreille, kde vyrůstá malá Jaenelle, podle věštby nejmocnější Čarodějka a budoucí Královna říše Temnoty.

V prvním díle trilogie Černých drahokamů je nám představen svět, který není určen v čase ani v prostoru a ve kterém vládne lid čisté krve, respektive jeho ženy. Mužům je přisouzena role milenců a ochránců, ale také otroků.

Jaenelle je zvláštní sedmiletá dívenka, kterou její rodina považuje za excentrickou. Ty bláznivé historky, co všem vypráví, její babičku královnu jen utvrzují v tom, že dívka nerozeznává realitu, a proto ji pravidelně posílá do nemocnice pro duševně choré. Jenže ze Šípova se některé děti vrací navždy poznamenané „hodnými strýčky“ a některé se nevrací vůbec. I v Pekle může být líp.

Saetan toho za padesát tisíc let viděl a prožil hodně, v podstatě už je na odpočinku a v klidu popíjí své krvavé víno. Když mezi mrtvé děti na ostrově Malá márnice zavítá živá dívka, způsobí to v jeho životě vítr. Srdce Temného pána začne bít pro dceru jeho duše, ještě neztratil svou černou sílu. Co ale může vyrůst z nadaného dítěte, jehož výchovu si berou na starost sám Pán pekla a jeho syn, přezdívaný Sadista? Nejnebezpečnější, nejkrutější a nejpřitažlivější muž říše byl celých svých sedmnáct set let využíván jako sexuální otrok, a možná by už dávno ukončil svůj bezcenný život, kdyby neznal věštbu o příchodu Čarodějky, jediné Královny, které bude ochotně sloužit. Teď je tady a Daemon s ní prožívá její dětské hry a obdivuje její moudrost, než se vše začne řítit do propasti.

Americká spisovatelka Anne Bishopová svou hrdinku Jaenelle obdařila mimořádnými schopnostmi, ze kterých v prvním díle poznáváme jen pár. Jaenelle chodí ve vzduchu, mluví se zvířaty, cestuje po větrech mezi říšemi. Již od narození je nositelkou černých drahokamů, těch nejmocnějších. Barva drahokamů určuje sílu lidu čisté krve, čím tmavší, tím silnější. Jaenelle svou sílu zatím není schopna plně ovládat, přitom by s ní mohla zničit celý svět. Zatím je jen ten nejvzácnější nástroj, který je třeba naladit a který je třeba uchránit před špatnými hráči. Čí ruce jsou však ty špatné? Komu může dívka věřit v tomhle zvráceném světě? Osud přichystal Jaenalle řadu překážek, ale také mocné přátele, přesto je závěr mrazivý.

Příběh začíná téměř pohádkově, stačilo by doplnit jen „Bylo, nebylo, za sedmero horami a sedmero řekami...“. Postav přibývá, děj přeskakuje mezi územími a říšemi, rozplétáme rodinné vazby. Jaenellin život se dostává do temných vod a už to není příběh pro děti, jak by se mohlo z věku hrdinky zdát, ale pro otrlejší dospělé.

Autorka svou trilogii označuje jako příběh o lásce a zradě, o magii a záhadě, o cti a vášni a o ceně, jakou je třeba zaplatit za uskutečnění snu. Já to vidím jako poutavé vyprávění plné emocí a nevyřešených vztahů, jednak mezi dívkou a jejími bezradnými rodiči, ale především v ústředním trojúhelníku Jaenelle, Daemon, Saetan.

Překladatelce se podařilo zachovat autorčin vytříbený poetický styl, na víc jak pěti stech stránkách s námi příjemně pohupuje na pavučinách snů, ale dokáže švihnout bičem, když to situace vyžaduje. Některé dialogy si užíváte a vracíte s k nim znovu, třeba když Janelle učí chodit Daemona ve vzduchu nebo pokládá své všetečné otázky Saetanovi.

Není to nic akčního, žádné souboje či bitvy, tady se bojuje pomocí magie, a o to tvrději. Znáte rčení „Kdyby mohl pohled zabíjet...“, tady stačí pouhá myšlenka, když máte silnější drahokamy. Přes všechnu svou temnotu jde ale především o romantický příběh, i když ta romance je zatím v plenkách.

Dcera čisté krve (ukázka z románu)
/Daughter of the Blood/
Bishop, Anne

Nakladatel: Triton
Překladatel: Jana Odehnalová
Obálka: Larry Rostant
Redakce: Jana Čermáková, Renáta Bzonková
Rok vydání: 2010
Počet stran: 528
Rozměr: 110 x 165
Provedení: paperback
Cena: 318 Kč

Renča


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více... 

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...