3.12.2023 | Svátek má Svatoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
S.T.K. 24.8.2007 23:19

Roku 1959...

To mi bylo jedenáct, měl jsem příušnice a táta mi donesl knížku. Někde tam nahoře nad námi lítal Sputnik, Lajka už byla po smrti (obrečel jsem ji) a Gagarin asi ještě lítal na tryskáči.

A najednou tohle. Marťanská kronika. Nevím už, jestli jsem ji napoprvé pochopil, trochu mě mátlo to, že se mi příběhy moc nespojují - než jsem, si všiml letopočtů u kapitol. Pak už to bylo lepší - ale pochopil jsem ji snad až při třetím čtení. Pak už jsem veškeré Sci-fi poměřoval touhle knížkou. J.M.Troska mě bohužel nezaujal - G. H. Wells byl pro mě jakýsi kožený....

Ale stejně to byly krásné časy pro SF literaturu. Když člověk koupil za 8 - 10 korun knížku, tak každá druhá byl skvost světové SF literatury, objevovaly se i ty nejlepší kousky ze sovětské řady. Pravda, ta druhá polovina se konzumovat nedala. Ale i ty šly do mé právě vznikající knihovny a skončily v antikvě až po dlouhé době, kdy už mým knížkám bylo v pokoji moc těsno. Na některé knížky i autory se zapomnělo a je to škoda. Rozhodně měly lepší náměty, než dnes mají SF filmy.  Ale i ty "neuvěřitelné" měly svou poezii. Když nic, tak jsme si (to už jsem byl ženatý a "dětný")  z nich občas vypůjčili nějakou opravdu "silnou" frázi a častovali jsme se jí do omrzení při večeři.

Se SF je to v současnosti o dost horší. Pokud chci něco koupit, musím do knihkupectví a hledat, hledat, hledat. Strašné množství přepestrých lakovaných obálek - a uvnitř jen písmenka, žádný příběh, překlad jak z mašinky. To nejlepší, co vychází,  jsem si už asi koupil před lety a opravdu dobrých a nových "klasických" SF je pomálu...;-(

Buvol 23.8.2007 15:58

Asi nejlepší sci-fi, kterou jsem kdy četl ....

Jan Vaněk jr. 23.8.2007 15:56

A co chyby věcné

(Marťanská kronika vyšla dřív než 451 st. Fahrenheita; Vraždy v ulici Morgue, ne Vražda; povídka pracuje s tím, že Walter je Gripp, ne Griff) a stylistické (dá se napsat "další kniha je také n;tak] známá" nebo "je stejně známá", ale ne to ko n;nta|mb]inovat)? A není "Poeovi povídky" spíš chyba pravopisná než gramatická, když ve spisovné mluvené češtině se tvrdost nerozlišuje? A co evidentní překlepy "běloškým" a "nálezt"?

Myslím, že Přijdou vlahé deště bylo dokonce hned v čítance pro 5. třídu, tedy první na druhém stupni (že by to tedy před přechodem ze ZDŠ na osmiletky bylo pro šestou?).

Jan Pechanec 23.8.2007 17:46

Děkuji.

Věcné chyby jsou vlastně k tématu a zabraňují mystifikacím, díky. Článek jsem nestihl pořádně zkontrolovat, za což se omlouvám, ostatně to v dohledné době udělám.

Darth Zira 24.8.2007 12:05

Re: A co chyby věcné

Taky jsme měla dojem, že vyšla dřív než 451°Fahrenheita, ale nechtělo se mi to hledat ve wiki, tak jsem nereagovala. A kdy to bylo přesně v té čítance si fakt už nevzpomenu, je to přece jen řada let;-) Ale podstatné je, že mě to poznamenalo na celý život. Asi bych měla sofort vyrazit na nějaký Worldcon, kde se objeví Bradbury, abych aspoň jednoho z těch, co mi ovlivnili život, viděla na vlastní oči (u Julese Vernea jsem to nemohla stihnout při maximální snaze a když byl Bulyčov v Chotěboři, tak jsem ještě byla ve zkušební lhůtě a nemohla si vzít dovolenou;-€, kdo by ale řekl, že do roka mezi námi už nebude a tudíž to byla poslendí šance....;-(

Darth Zira 23.8.2007 10:56

Marťanská kronika

Kdysi byla dokonce povinnou četbou, ze které byla ukázka (povídka Srpen 2026) v čítance pro tuším 6. nebo 7. třídu - a nevím, jak jiné povinné četby, ale konkrétně tato mou osobu (ještě spolu s verneovkami poděděnými po tátovi a Bulyčovovou Alenkou) naprosto spolehlivě nakazila virem sficismu, kterého jsem se úspěšně nezbavila doteď. Pane Bradbury, díky!:-)  

Giskard 23.8.2007 0:55

Etalon kvality

Marťanská kronika je pro mě etalonem kvality pro tento typ povídkové knížky, která vlastně tvoří dohromady román. Jen máloco se jí dokáže vyrovnat, ale jmenoval bych např. "Město" od Simaka či "Skleník" od Aldisse. Jinak, strašně se mi líbí ta malba od Michaela Whelana, která je na obálce nahoře, za posledních několik let jsem ji měl hodně často jako pozadí na monitoru. Ikdyž na vydání které mám já (tj. MF, 1959, editor Josef Škvorecký) je také zajímavý obrazec.