1.6.2024 | Svátek má Laura


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jan Vaněk jr. 28.4.2009 11:51

Ten filosof se jmenoval Schopenhauer

Ne "Shopenauer". Ukázka je na http://www.tech-info.cz/schopenhauer.html - zábavné to je, ale pro začátečníka ve fantastice bez praktického užitku.

Fencl 26.4.2009 17:43

Re: Nevím, zda je kniha k mání v knihovně,

To mi připomíná, že Jak se dělá kniha  se jmenovala i publikace básníka a spisovatele nejen pro děti Vladimíra Thiela z roku 1957 ilustrovaná krásně Františkem Škodou. Tato příručka za 5 korun a 45 haléřů vyšla v nákladu 7 400 výtisků jako 1111. publikace budoucího Albatrosu a je dnes už samozřejmě zastaralá, je ale i zajímavě psaným dokumentem, jak to chodilo před půl stoletím a za komunismu. Má 22 kapitol, z nichž jen prvních 6 se zabývá vlastním psaním knihy spisovatelem. V sedmé kapitole už rukopis prochází nakladatelstvím a dále je líčeno vytvoření publikace po technické stránce.

Roggy 26.4.2009 16:45

Re: Nevím, zda je kniha k mání v knihovně,

Ano, Hejna v knihovně je k dostání v mnoha výtiscích. V článku jsem na něj pozapomněl, protože se hlavně věnoval literatuře odbroné (alespoň si po přečtení vybavuji zejména tento pocit), stejně jako několik dalších (Jak napsat odobrný text, jak napsat absolventskou práci apod), stejně jako v seznamu není jinak výborná kniha "Jak se dlá kniha", která je zase příručkou pro vydavatele.

Fencl 25.4.2009 0:07

Re: Nevím, zda je kniha k mání v knihovně,

Ano, na tuto knížku zde zapomenuto, i když to není rádce v pravém slova smyslu. Vyšlo to v dubnu 1989 s datem 1988 a obrázky od Renčína v nákladu 75 000 výtisků /Svoboda/. Něco zastaralo, ale jak tak znova nakukuju do dílů Knížka rozebraná na součástky, Bedekr bezvadných bestsellerů nebo Autor v roli čtenáře... či do kapitol jako Doprovodné dopisy, Umění upomínat, Jak nazvat knihu, Podtitulky, Umění úvodu, Trýzeň první věty, Závěry a jejich záměry, O poznámkách pod čarou, O autorské skromnosti, O umění nadhledu..., tak zjiš%tuju, že TO rýdce přece jenom JE!!!

Lamanai 24.4.2009 15:22

díky a weby

Taky děkuji za tento článek. Jinak, na Internetu se nechá najít celá řada webů (především v angličtině), které se psaním zabývají. Dost to sleduji, kdyžtak pak hodím na své stránky článek s tipy a sem následně avízo.

Anonym 24.4.2009 9:54

Nevím, zda je kniha k mání v knihovně,

ale rozhodně doporučuji všem - začínajícím tvůrcům i těm, kteří tyto ambice nemají, knihu Petra Hajna Jak se píší knihy.

Když už nic nenapíšete, alespoň se pobavíte.

Parsek 24.4.2009 8:23

Děkuji za tento příspěvek

Ačkoliv jsem většinu uvedených knih četl, nebo aspoň znal, potěšil mě článek velice. Mám takový pocit, že kdyby si většina autorů předem řekla co a proč napíší, vypadalo by to na internetu o mnoho lépe, ba co, možná i v novinách, co si budeme povídat, že. TAKŽE DÍKY!