Sobota 5. října 2024, svátek má Eliška

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

INTERVIEW: K výročí revoluce s Františkem Novotným

Jan Pechanec
  0:05
diskuse (4)

František NovotnýTOPlistPamatujete si ještě, jaká očekávání jste vkládal po listopadu 1989 do budoucnosti osobní i budoucnosti česko-slovenské fantastiky? A došly tyto sny naplnění?

V létě 1989 jsem se zúčastnil plavby na 9m plachetnici do Anglie přes Severní moře. Někdy začátkem srpna jsme se vrátili, loď naložili ve Štětíně na náklaďák a přes Berlín, pochopitelně východní, zamířili domů. Měli jsme však ještě platnou výjezdní doložku do tzv. západního Německa, a přestože jsme věděli, že pro západní Berlín neplatí, zkusili jsme to. Dva kolegové přes trojitou pohraniční kontrolu v metru prošli, já s dalším kolegou ne. Nechal jsem si zavolat velitele hlídky, dal dohromady chabé trosky němčiny a zeptal se ho, proč nás nepustí, proč nám neudělá radost. Podíval se na mě pohledem zbitého psa a opáčil: „A kdo udělá radost mně?“ Pak jsem seděl na Alexanderplatzu na lavičce pod Fernsehenturmem, abych se nějak vzpamatoval z toho zklamání a měl jsem předtuchu. Cosi v hlavě mi řeklo, že je konec, že takhle to dál již nepůjde. No a za 14 dní začali východní Němci houfně prchat do Československa a Maďarska a v Praze zavalili Malou Stranu trabanty a wartburgy, protože přes zeď velvyslanectví Německé spolkové republiky je přetáhnout nemohli.

Listopad 1989 mě překvapil jako všechny ostatní. Tu sobotu po studentské demonstraci jsme jeli s ing. Smékalem do Prahy na con a vyslechli autentické líčení průběhu od Roberta Rameše, který se před pendreky policajtů spasil útěkem do jednoho z domů na Národní třídě. Oficiální program šel k čertu a ON pronesl dosti jasnozřivý projev, co by měl fandom udělat. Nechápal jsem, proč vůbec policie zasahovala a komunistický režim sám sebe zařadil vedle nacistického, když zopakoval 17. listopad 1939. Zdálo se mi neuvěřitelné, že StB udělala takový kopanec. Nastal dominový efekt a na Draconu začátkem prosince jsme v přímém přenosu sledovali abdikaci Gustáva Husáka.

Samozřejmě že jsem všechny ty změny vítal a měl radost, protože se stalo to, v co jsme už nedoufali. Ale nevznášel jsem se v žádném nebi, nebyl jsem tak naivní, abych uvěřil, že se převratem nějak změní lidská povaha, takže jsem nebyl dalším vývojem nijak zklamán, jako jsou dnes někteří „milovníci pravdy a lásky“. Jelikož jsem si z dětství ještě pamatoval, jak horliví reformátoři z roku 1968 a poté mučedničtí disidenti byli začátkem 50. let stejně horlivými stalinisty, byl jsem opravdu rád, když je Václav Klaus odstavil od válu založením ODS, a ať si o něm říká kdo chce co chce, zásluhu, že jsme vykročili standardní cestou tržního hospodářství a nikoli nějakou třetí, mu nikdo neodpáře. Osobně jsem neměl žádné velké sny, jen jsem doufal, že se v novém režimu a po otevření se světu uplatním jako profesionální jachtař, nebo se nějak protluču psaním, což se pak stalo. Skálopevně jsem se zařekl, že jestliže budu podnikat, tak jenom se svým mozkem, ale v žádném případě s nějakým společníkem, či založením oficiální firmy.

Pevné zaměstnání jsem opustil v roce 1994 a prakticky do roku 2000 se živil jako skipper – profesionální kapitán námořní plachetnice. Bylo to sice z ruky do huby, ale viděl jsem alespoň kousek světa. Se psaním byly poněkud problémy – zhruba prvních pět let po Sametu zavalily scifistický trh překlady, aby se poněkud zaplnila ta propast, která se vytvořila více než 50letým odříznutím od anglosaského světa, a původní tvorba se moc nenosila. Nicméně mi ing. Smékal ve svém nakladatelství AF164 vydal dvě knížky povídek („Ramax“ a „Bradburyho stín“) a publikoval jsem v různých časopisech. Prostě jsem moc nečekal, a tak jsem nebyl příliš zklamán.

V jedné věci však ano, druhá mě zase nečekaně překvapila. Teď už vím, že vtip je v tom, že když se střídají historické epochy, obvykle se lidé zklamou, protože to, o čem sní a co očekávají, vychází ze starých podmínek, kdežto nové možnosti si, pochopitelně, vůbec nedokáží představit. Proto jsem očekával, a nebyl jsem sám, že po roce 1989 se dají všichni autoři z okruhu CKČ z 80. let do zuřivého psaní a že bude knižní trh zavalen skvělými původními díly sci-fi. V tomto směru jsem ale zažil jedno z mála rozčarování, protože většina těchto autorů pověsila psaní na hřebík nebo zběhla k jiným žánrům, v nichž se ale spíše zableskli jako meteor, než aby se stali stálicemi. Já jsem pokračoval a psal jsem Valhalu s pocitem, že už mi nenahlíží do obrazovky autocenzor, kterého jsem předtím nosil v hlavě. Vůbec jsem ale nečekal, že se dostanu k věcem, které za komunistického režimu ležely za obzorem představitelného. Nikdy by mě nenapadlo, že mi někdo nabídne převyprávění Robinsona Crusoa a že z toho stane bestseller. Také by mě ani ve snu nenapadlo, že budu moci psát knížky o námořní historii, což je můj velký koníček, a že tyto knížky půjdou na dračku. Takže jsem také trošku zběhl, ale sem tam si tu nějakou scifárnu stále střihnu.

A co se týče fandomu, bylo logické, že když se otevřou jiné informační kanály, ztratí na významu a vykročí do „jiných prostorů“ různých her, od dračích doupat až po magické karty. V tomto ohledu zklamán nejsem, vzhledem k věku jsem si už zvykl brát věci takové, jako jsou.

Mohl byste nám povědět, co za posledních dvacet let považujete za největší úspěch, jak z osobního hlediska, tak z pohledu na fandomové dění?

Za svůj nevětší úspěch samozřejmě považuji trilogii o Valhale, kterou se mi podařilo v roce 2006 po 15 letech dopsat. O její genezi jsem už při jiných příležitostech řekl dost, takže se k ní nebudu vracet. A co se týče mého pohledu na fandomové dění, je to spíše pohled slepce, protože prakticky na cony nejezdím, s výjimkou Fénixconu v Brně, neboť jsem pomáhal zakládat jeho předchůdce Dracon, takže cítím určitou rodičovskou odpovědnost. Jako tápající slepec mohu jenom říci, že největším úspěchem fandomu je, že stále existuje, že jsou v jeho řadách obětaví lidé, kteří jsou ochotni obětovat to obrovské kvantum úsilí a času, aby ten svůj con zorganizovali. A nijak nezazlívám těm druhým, kteří si z toho udělali profesi, dnes to asi jinak nejde.

A největší neúspěch?

Budu velice stručný. Je to zase Valhala, protože mám pocit, že sice oslovila kritiku a znalce, nikoli však širokou čtenářskou obec.

Zajisté máte celkem jasno, kam chcete nadále směřovat. Povězte našim čtenářům, co chystáte? Co od Vás mohou očekávat do budoucna?

V tomto ohledu nemohu nic slíbit. Z oblasti sci-fi nemám teď v šuplíku nic, a co přinese budoucnost, nevím. Mám v archivu nějaké dávné projekty hard sci-fi, které vycházejí ze světa „Madony z Vrakoviště“, protože jsem se koncem 90. let pokoušel ve spolupráci s režisérem Václavem Matějkou o vytvoření TV seriálu na toto téma, ale jestli se někdy dostanu k tomu, abych tyto synopse rozepsal na jakousi vícedílnou románovou kroniku, je u boha. Také jsem měl v úmyslu rozepsat povídku „Útok na oceán“ z antologie Impérium Bohemorum na román, ale nějak jsem ztratil chuť. A přidám zcela upřímně, že za populárně naučnou literaturu se lépe platí než za sci-fi, nemluvě už o překladech, jimiž se nyní v podstatě živím.

Na závěr by nás zajímalo, jestli máte nějaké přání, které se zda být v současnosti spíše námětem pro vědeckofantastickou literaturu a nepředpokládáte, že by v nejbližších letech došlo naplnění.

Myslím si, že je nejvyšší čas, aby lidstvo našlo jiný zdroj energie, než je fosilní palivo a současné těžkopádné jaderné reaktory. Ideální by byla studená fúze, ale to je opravdu stále sci-fi. Pak bych si také přál, aby se lidé vrátili k exploataci kosmu s takovou intenzitou, jak tomu bylo v 60. letech. Plně souhlasím se Stephenem Hawkingem, že již z bezpečnostních, natož z ekonomických důvodů, potřebuje lidstvo nějaké to „stanoviště Alfa“, abych připomněl seriál „Hvězdná brána“, na který se dívám stále dokola.

Jan Kovanic
5. 10. 2024

Vvraťme se k starožidovské tradici. Měsíc tišri započal letos ve středu 3. října.

Aston Ondřej Neff
5. 10. 2024

Francouzský prezident Emmanuel Macron je v Německu a vysílá odtud varovné signály.

Hyena Neff
5. 10. 2024

Toto je povídání po pejskách, ale občas se tu promítnou rybičky. Máme je v jezírku na zahradě.

@ StařecNaChmelu
5. 10. 2024

Chtěl bych se omluvit, že jsem vás předem neinformoval o tom, že vám to už nehodím.

Aston Ondřej Neff
3. 10. 2024

Důslednost, s jakou vláda spěje ke sebezničení, je skutečně hodna lepší věci.

Aston Ondřej Neff
2. 10. 2024

Ministr zahraničí Jan Lipavský podal demisi a premiér Petr Fiala ji nepřijal.

Aston Ondřej Neff
4. 10. 2024

Zjištění Eurostatu, že česká vláda švindlovala s údaji o deficitu, je za současné situace jen...

Aston Ondřej Neff
5. 10. 2024

Francouzský prezident Emmanuel Macron je v Německu a vysílá odtud varovné signály.

Benjamin Kuras
3. 10. 2024

Odmítat migranty je prý těžký hřích. Sebevražda celé Evropy není?

Lidovky.cz, ČTK
5. 10. 2024

Byl to důležitý souboj na spodku tabulky. Lépe do něj vstoupili tepličtí fotbalisté, kteří v 11....

Martin Dřevínek
5. 10. 2024

V pražské O2 areně v pátek začala sezona zámořské hokejové NHL. První duel zvládlo lépe New Jersey,...

5. 10. 2024

Byla to před několika dny spektakulární show, jakou svět ještě neviděl. Teda vlastně viděl. A už...

Lidovky.cz, ČTK
5. 10. 2024

Zbytek tabulky už jim začíná utíkat, fotbalisté Českých Budějovic ale ani v 11. kole Chance Ligy...

Josef Kopecký
5. 10. 2024

Sociální demokracie zvolila do čela strany exministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou, a...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz