10.7.2020 | Svátek má Libuše, Amálie


FILM: Proroctví (Knowing)

26.8.2009 0:05

Knowing Proroctví 2TOPlistPřed padesáti lety namalovali žáci navštěvující novou základní školu své představy budoucnosti a vložili je do tzv. časové kapsle. Jen jedna podivínská holčička neodevzdala obrázek, ale jen řadu nesmyslných čísel. V současnosti dostane syn profesora MIT při slavnostním otevření kapsle právě obálku s těmi nudnými čísly. Náhodou je objevena spojitost mezi čísly a velkými katastrofami posledních padesáti let. A tři poslední údaje obsahují datum v blízké budoucnosti.

Nicolas Cage po delší době hraje svého profesora solidně a bez většího přehrávání. Alex Proyas režii rozumí a navzdory nevyrovnanému scénáři udržuje diváka v napětí a děj v tempu. Hudba Marca Beltramiho je působivá a velmi pomáhá vytvářet atmosféru, zvláště v hororově laděných pasážích. Úvodním scénám v minulosti napomáhá v působivosti správně vybledlá dobová barevnost, současné noční scény jsou temné a úzká hranice ozářená světly vyvolává pocit stísněnosti a ohrožení. Více jak tři čtvrtiny filmu vše funguje, děj není předvídatelný, rodinné vztahy a osobní rovina vyprávění nejsou na obtíž, napětí se stupňuje, postavy i diváci si lámou hlavu nad řetězcem záhad a celým kinem zamávají i dvě velmi působivé scény katastrof, efektní a přitom přiměřeně realistické.

Pak je třeba vybudovanou záplatku nějak završit a zde je bohužel použito jedno z dosti otřepaných klišé, které navíc může svým zaměřením část diváků až iritovat. Naštěstí alespoň scénáristé úplně nenaplnili komerční požadavky na šťastný konec a projevili i trochu odvahy – dojde i na umírání významných postav. Závěr snímku je tedy rozpačitý a dojem z něj pak polovičatý. Snad příště s lepším scénářem, protože po stránce režijní i trikové jde stále o nadprůměrně zvládnutý film.

Knowing (recenze)
Austrália, 2009, 121 min
Réžia: Alex Proyas
Hrajú: Nicolas Cage, Rose Byrne, Adrienne Pickering, Ben Mendelsohn, Sally Anne Arnott, Clem Maloney
V kinech ČR od 30. července 2009. V kinech SR 1. října 2009.

Marvin


Přijďte si popovídat na nový Sarden
Denně několik článků s obrázky, které zde nenajdete. Denně mnohem více možností a zábavy. Denně diskuze s přáteli i oponenty. Denně možnost dám najevo redaktorům a ostatním čtenářům, které texty stojí za to číst... více...

Členství vás nic nestojí, naopak můžete něco získat. Čtěte více...