22.9.2020 | Svátek má DarinaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


FILM: Avatar - do třetice všeho ...Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 27, poslední: 17.1.2010 19:52, přehled diskusí

Opera:
Autor: Marek Küchler Datum: 17.1.2010 19:52

Každý, kdo už v této diskusi něco napsal, má v něčem pravdu. Celý film je řadou notoricky známých klišé, jde to tak daleko, že jsem měl chvíli dojem, že se dívám na nějaké pokračování Vinettoua. Ten scénář je tak slabý, až by člověk brečel, jenomže tak to je u většiny příběhů, a nejenom filmových.

 Nevím, jestli si to uvědomujete, ale nejvíce idiotské příběhy a zápletky mají operní libreta; a přesto jsou některé opery vpodstatě NESMRTELNÉ - kvůli hudbě.

"Avatar" je na tom stejně. Příběh je slabý, ale VIZUÁLNÍ iluze je DOKONALÁ, je tak dobrá, až by člověk brečel. A neříkejte, že ne.

Na ten film by se nemělo chodit s nějakými idiotskými 3D brýlemi, ale s ucpávkami do uší a sledovat ten film bez dialogů. Svým způsobem je ten film skutečně perfektní: vytváří nádhernou iluzi cizího a krásného světa na Pandoře. Nic víc. O nějakém ekologickém poselství, které je Cameronovi předhazováno, nemá význam mluvit, to je nesmysl. "Avatar" je prostě tresť romantického příběhu, ryzí romantika. A nad takovým příběhem se nepřemýšlí, na ten člověk hledí a snaží se s ním splynout a poddat se mu.

film Avatar ...:
Autor: Sven Australan Datum: 10.1.2010 11:04

 Přátelé, když jsem před mnoha lety vzal své dcerky na Star Wars, zdálo semi, že bylo dosaženo v pohádkovém, dobrodružném filmu konečné dokonalosti. V současnosti do kina nechodím (naposledy na premieru Gladiátora), ale dnes mi to, po mnoha reklamách v sydneyské televisi nedalo a šel jsem a viděl jsem....Byl jsem ohromen a nadšen technickou dokonalostí (nejen 3 D), pokud jsem byl přítomen, v duchu jsem i fandil těm elegantním modrým tvorům, ale jen při troše zamyšlení, jsem si uvědomil podtext filmu, tolik v současnost opakovaný v různých námětech. Podtext, kterému říkám blatantní mezinárodní antiamerikanismus ! V současné době je moderní a hlavně modní jak v levicovém Hollywoodu, tak i jinde, stále ukazovat agresivitu Ameriky, ale kdykoliv je svět v nějakém svrabu, je pak komukoliv jedno, kolik Yankees kvůli tomu padne, nebo kolik dollarů to bude Ameriku stát. Je běžné, ukazovat bezcitné zástupce zbrojních kartelů, nebo dokonce WallStreetu, jak bez srdce ničí přírodu, cizí kultury, případně nesouhlasící národy.   Tedy, přeze všechnu krásu tohoto filmu, mi nemohlo ujít zvedání pěstí , zcela bolševicky a to mi ten celý, pěkný dojem zkazilo.  Film jistě stojí za zhlédnutí, je zcela unikátní, jen kdyby v něm nebyla ta propaganda jak z Mosfilmu !

SUPER:
Autor: BEJBY Datum: 5.1.2010 21:56

AK SI TO CLOVEK SPOCITA TAK V TOMTO MOMENTE TOMUTO RECENZENTOVI PODLA POCTU NEPOVOLENYCH PRISPEVKOV VYNADALO 37708544 UZIVATELOV KTORI REAGOVALI ZE JE S NAJVECSOU PRAVDEPODOBNOSTOU AUTOR k.........T :-) TAKZE TO HOVORI ZA VSETKO, LUDIA CHODTE SI TO KUKNUT V 3d JE TO UZASNE

komunistická enviromentální teanegerovská masírka:
Autor: mpixel Datum: 27.12.2009 3:47

Nejprve bych chttěl před tvůrci vizuálních efektů smeknou klobouk. Na tomto filmu muselo prosedět velké množství inteligentníh velmidobře placených lidí u počítačů. Myšlenka je však spíše průměrná nijaká revoluční, jsou scifi filmy co jdou myšlenkově podstatně dál.

Ovšem provedení na kterém se podepsal zejména režiser má budovatelský podtext.

Zejména scéna jak hlavní hrdina přesvědčuje všechny kmeny, aby s ním šli bojovat. Po každé jeho zvednuté pěsti byli čím dál tím víc přesvědčeni. Asi tak jako lidé v roce 1948 když k lidem mluvil klement gottwald. Inteligentní rasa se rozhodovala bez jakéhokoliv kritického přemýšlení jen na základě emocí a zvednutých pěstí nějakého mladíka. Tento film tak mimo jiné podporuje nekritický enviromentalistický postoj mladé generace.

Re: komunistická enviromentální teanegerovská masírka:
Autor: mpixel Datum: 27.12.2009 4:00

....a proč teanegerovská.....protože hlavní hrdinové ačkoliv měli vzadu ocas, tak měli krásně vypracované břicho. Plnili úkoly dovednosti jako na pionýrském táboře jijichž zvládnutí vyvolává u ostatní mládeže respekt. A pak časté silácké hlášky jako wow ale i třeba shit. Jo a 70% filmu je jen audiovizuální rubačka založená na pomstě a odplatě.Rv

Je to dobrá recenze,:
Autor: RomanL Datum: 22.12.2009 13:00

a ten úvod vzatý ze Švéda tam hodně pasuje. ;-)

Battle for Terra:
Autor: standa.e Datum: 22.12.2009 6:35

Doporucuji juknout na tento animak z r. 2007. Jiste, grafika je tam jednodussi a jiste, proc se, probuh, nikdo z lidi nepokusil s domorodci nejdriv domluvit (to udelali i prvni belosi s Indiany a vime, jak to nakonec dopadlo), ale celkove me to i pres cetna dalsi zjednoduseni bavilo hodne.

Zná autor recenze někoho na vozíku?:
Autor: exalted Datum: 21.12.2009 15:52

Jinak by se nemohl tak blbě vyptávat, proč nemá hlavní hrdina elektrický vozík. Navíc, je možné, že ho má ( i současní vozíčkáři mají často normální- na doma a elektrický do terénu), ale nebylo nějak nutné to ve filmu ukazovat. no každopádně by byl autor ještě horší fyzioterapeut než je recenzent :-)

Recenze "mimo mísu":
Autor: Mor Datum: 21.12.2009 10:46

Proč mimo mísu ? Šel jsem na film se svou 12letou dcerou a očekával jsem film který pobere !

Na Tarkovského a Kubricka bych ji netahal !!! A navíc tito pánové nepotřebují 3D technologii a půl miliardy dolarů stejně jako Avatar nepotřebuje "psychologickou drobnokresbu"

Šel jsem na rodinou podívanou a byll jsem naprosto nadšen - na jaký film šel recenzent mi je záhadou :)))

A přeju mu upřímnou soustrast

Re: Recenze "mimo mísu":
Autor: petrsimi Datum: 21.12.2009 10:51

Já osobně jsem šel na mainstreamové scifi. Dostal jsem něco co v pohádkovosti předčilo Star Wars a co ani v náznacích nesplnilo to co slibovaly stovkové recenze.

Na Tarkovského či Kubrica bych taky nešel, rád se bavím, ale ne za každou cenu a u všeho.

Re: Recenze "mimo mísu":
Autor: Mor Datum: 21.12.2009 12:25

Takže Avatar je málo mainstreamovýho sci-fi, Tarkovský moc intoš, Star Wars moc pohádka - tak jste prostě šel na pro Vás nevhodný film !

Příště líp vybírat :)

Re: Recenze "mimo mísu":
Autor: Jan Pechanec Datum: 21.12.2009 13:37

Ono tam skutecne (skoro) zadne SF nebylo, spis fantasy (ale jak rikal klasik: Jakkakoliv dostatecne vyspela technologie je nerozeznatelna od magie.). Rekneme, ze za tech deset let, co Cameron zacal spradat plany a scenar a vize, tak ho doba dohnala. Jedine, co by nas mohlo zaujmout je, ze se na Pandoru letelo sest let, pokud se nemylim - ale uz neni naznaceno, jakymi mimoprostorovymi technologiemi.

Nejste tak trochu:
Autor: nene Datum: 21.12.2009 9:29

zpovykaní? Co byste ještě chtěli? Já do kina chodím za zábavou, a ta byla skvělá. Hlubokomyslné úvahy a umělecké tvoření jsem si užila v pubertě, kdy si nikdo netroufl říct, že Bergmanovy filmy nejsou ke koukán,í a všichni četli Čechova, aniž by to koho bavilo. 3D bylo úžasné, a ve světle úvah o znovuotevření severočeské hnědouhelné pánve zas to poselství není tak naivní, jak se dnešní myslitelé pokoušejí vnucovat.:-P

Re: Nejste tak trochu:
Autor: RomanL Datum: 22.12.2009 12:53

... hmmm, to já jsem vždycky četl (a čtu) jenom to, co mě bavilo. A kupodivu, z mého okolí jsem měl většinou ty nejhlubokomyslnější úvahy já. I když vždycky záleží na úhlu pohledu, že?

Re: Nejste tak trochu:
Autor: Spike Datum: 23.12.2009 12:59

Nešlo o nijak hlubokomyslné úvahy ani poselství - když ale z obrazovky vyběhlo asi padesáté klišé typu "já jsem ti věřila a tys mě zradil", bylo mi na blití. Za ty peníze si snad mohl Cameron zajistit aspoň trochu lepší scénář - nebo to už v Americe po stávce sscénáristů nikdo neumí napsat?

Pravda pravďoucí 2:
Autor: petrsimi Datum: 21.12.2009 9:21

Už vlastně není co chránit. Efekty mi nepřišly nějak světoborné, monumentální scény jsem tam

nějak nepostřehl, lépe řečeno na mě tak bombasticky nepůsobily, ani

jednou se mi nestalo to co třeba v Pánovi prstenů, že by mi spadla

čelist. Kam se hrabe celá džungle i se svými modrými panďuláky na

Lorien, Bílé město či Morii.Jenže to sme o dost let zpět. Zkrátka někdo umí i na "šunkách" za polovic a líp. ...

Re: Pravda pravďoucí 2:
Autor: petrsimi Datum: 21.12.2009 9:22

Šmoulové s USB zástrčkami v copu jsou udělaní pěkně, ale kdyby tam

nebyli a místo nich bylo cokoli jiného, nic by se vlastně nestalo. takže pro mě žádný přínos...

Zkrátka tenhle film mi nesedl protože, nejen podle mě je to film

cílený a stejnou skupinu jako EMO upírci v Zatmění - pubertálí slečny.

Re: Pravda pravďoucí 2:
Autor: DPS Datum: 21.12.2009 10:26

Zajímalo by mě, na jakém filmu jsi byl, protože se zdá, že určitě ne na Avatarovi. Asi to budeme muset na FB prodiskutovat :-)

Re: Pravda pravďoucí 2:
Autor: Hukan Datum: 21.12.2009 15:40

a zkusils na to jit i do kina? :)

Re: Pravda pravďoucí 2:
Autor: petrsimi Datum: 21.12.2009 15:57

Byl jsem na 3D verzi - jo a na PP sem nebyl, ten mě přikoval i na 21 monitoru

Pravda pravďoucí:
Autor: petrsimi Datum: 21.12.2009 9:21

Naprostá ubulená limonáda z minimem nových věcí, láskou až za hrob a trapným koncem kdy to hrdina Rimmerovsky posere (Rimmere,

ty si vyhubil celou populaci týhle planety? V tvém podání to vyznívá

tak nepříznivě...) ale příroda se postará, žádná léčka, past, vylepšení

zbraní, ne prostě se pomodlíme a příroda pomůže, kdyby alespoň pomohla

hned na začátku bitvy, ale ona se ozve skoro na konci kdy....

..Vcera som bol pozriet Avatara 3D..:
Autor: johnnyL Datum: 21.12.2009 7:42

a bol som smutny, ze to tak skoro skoncilo...166min preslo fakt rychlo...A niekde som cital, ze ti modri ludia su nesympaticki...No ja si myslim pravy opak. A Neytiri ze aka kocka??..Celkovo som na nicom podobnom este nebol...Film ma vobec nesklamal, bol som maximalne spokojny.R^

Patrně máte naprostou pravdu:
Autor: Baghíra Datum: 21.12.2009 6:11

Stačily mi disneyovsky roztomilé čumáčky domorodců. Kam, ach, kam se poděly sci-fi se skutečně hlubokým poselstvím? Obrací se Tarkovskij a Kubrick v hrobě? Ale kdepak: tohle totiž není sci-fi. To je počítačová hra.

Re: Patrně máte naprostou pravdu:
Autor: Hukan Datum: 21.12.2009 15:47

musim se smat dycky kdyz za krale scifi nekdo oznacuje Tarkovskyho :)))

Tarkovskij scifi nesnasel, Solaris navic tocil v dobe silenstvi z 2001: Vesmirna odysea, 

takze bojoval zuby nehty proti tomu aby sfilmovany Lem jako scifi skoro nevypadal.

A Stalker? kolik z vas ho dokoukalo bez pretaceni? :) A CO je na nem sci-fi? Zvlast ve srovnani s literarni predlohou - je to filosoficka sonda, kdy veskerej dej probiha v hlavach nekolika lidi kteri jdou a jdou a jdou...

To si vazne radeji odpocinu u POHADEK jako Star wars (orig. trilogy), Star Treku (zejmena tech nejstarsich), a Avatar s radosti radim mezi ne...

Re: Patrně máte naprostou pravdu:
Autor: Lobo Datum: 22.12.2009 10:32

Stalker není sci-fi. Je prostě divnej. Ale byl jsem na to připravený a tak jsem to skousl v kuse a líbilo se mi to.

Re: Patrně máte naprostou pravdu:
Autor: RomanL Datum: 22.12.2009 12:55

Přesně tak, Stalker NENÍ sci-fi! U Strugackých obecně není víc věcí sci-fi!

pěkné! :-):
Autor: DPS Datum: 21.12.2009 0:28

Musím říct, že i jako člověk, který s každým dnem, co uplynul od premiéry, obdivuje na základě rozsáhlého přemýšlení Avatara víc a víc, jsem se královsky pobavil, aniž bych se musel cítit raněn či uražen, že napadají mé přesvědčení :-) R^