24.9.2021 | Svátek má Jaromír


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 26.7.2021 19:01

Velmi dobře řečeno.

Ovšem politici Psa nečtou, ministři zdravotnictví taky ne.

A jakákoliv smysluplná reforma zdravotnictví by někoho bolela, byla by terčem sžíravé kritiky a mohla by ohrozit jediný opravdový zájem politika, totiž jeho znovuzvolení. Oni totiž politici a mocní tohoto světa problém s dostupností lékařské péče na vlastní kůži nikdy nepocítí.

J. Kulheim 26.7.2021 20:27

Zdravotnictví a důchody jsou pro každého politik strašák. Dá se to lehce populisticky zneužít. Politik je také jenom člověk a chová se naprosto přirozeně i když se nám to nelíbí. Tak jak se přirozeně chovají v současnosti pacienti v nemocnici. Nechtějí jít domů. Tam mají perfektní servis, jídlo, čistotu a hlavně mají to zdarma.

Reforma zdravotnictví je běh na dlouhou trať. Přesahuje víc jak jedno období a proč by to politik dělal, když ví, že ho to bude stát další politickou kariéru a příště už nebude zvolený nebo to odskáče strana, tak jak ODS.

Š. Hašek 26.7.2021 20:40

Tak nějak.

Zdravotnictví se bude řešit, až se budou vršit neproplatitelné faktury. Ve štosech. Za vrtulníky na požádání a metráková sádla na rozhašených kloubech. Dále játra a ledviny u čtyřicetiletých. A jiná nárokovost "zadarmo"!!! Otěhotnění padesátiletých a porody u zfetovaných samoživitelek.

Je to stejné jako v cikánských/hloupých domácnostech, kde není jasná ruka hospodáře/hospodyně.

Je mi dost. Tutově jsem tam nastrkal dost. A hleděl jsem si toho, abych nečerpal (to je moderní slovo, jinak čerpám vobčas studnu na chalupě).

P. Hatina 26.7.2021 20:46

Tedy, obávám se že naprosto špatně paušalizujete jednání pacientů v nemocnicích ".Nechtějí jít domů. Tam mají perfektní servis, jídlo, čistotu a hlavně mají to zdarma." Asi tím popisujete nějakou, těžko specifikovanou sociální minoritu.

Protože - a to jsem potkal za života spoustu lidí i ve špitálech. Kupodivu, všichni chtěli jít domů jak to nejdřív šlo, na jídlo tam nadávali (ono ostatně, snad víte, že když má člověk operaci či nějaký vnitřní problém, moc toho tam nedostane), to ustavičný šůrování (čistota) už jim šlo na nervy, no a to že to mají zadarmo jim nebylo nic platný, když doma jim stejně běžely náklady (nájem, energie), ale přicházeli o vejdělky, museli živit i tak rodinu,.. tak jak to vidíte teď??

J. Kulheim 27.7.2021 6:54

Máte pravdu. Většina lidí je raději doma.

P. Milan 26.7.2021 16:45

Dodám jen "tři sudičky": Zde ho uvádí samotný autor:

"Rodilo se socialistické zdravotnictví a sešly se tři sudičky. Jedna řekla: budeš dostupné, druhá řekla: budeš bezplatné a třetí řekla: budeš odborné. Čtvrtou sudičku nepozvali a ta řekla: OK holky, za to, že jste mne nepozvaly, tak se nikdy všechny tři nesejdete. Takže socialistické zdravotnictví bylo buď dostupné a bezplatné, v tom případě nebylo odborné. nebo bylo bezplatné a odborné, pak nebylo dostupné. Byla i možnost dostupného a odborného, pak nebylo zadarmo."

Zdroj: https://vodvarka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=330377

P. Milan 26.7.2021 16:50

A dodatek 2:

V normálních systémech hlídá efektivitu konkurence. Kdo je moc drahý nebo málo kvalitní, krachne. Konkurovat by si měly pojišťovny navzájem a zdravotnická zařízení u pojišťoven.

Ve zdravotnictví je princip obtížně použitelný, protože někteří lidé by byli nepojistitelní a to je přece jenom moc i na tvrdého vyznavače kapitalismu volné soutěže.

Takže efektivita je zajišťována administrativně a to nikdy a nikde nefunguje dobře.

P. Hatina 26.7.2021 20:36

Tak ono to zase není tak nemožné, jak tvrdíte, i když řada lidí není pojištěna - v Americe se to už děje dávno. Takže ano, "..efektivita je zajišťována administrativně" - takže si management veřejné nemocnice (která je i v USA musí, pro naléhavé případy přijímat) si musí zajištovat ty peníze pro ně odjinud, od sponzorů, měst, církví, charit a podobně. A to prosím trvale. Plus si dohodnout smlouvy s pojištovnami tak, že tím paušálně pokryje částečně i ty neplacené klienty.

Takže i v tom je ta manažerská dovednost. A když ani ty peníze neseženou, tak skutečně až pak ta veřejná nemocnice krachne...

P. Hatina 26.7.2021 20:23

Tak především ono už je nesmyslné tvrdit, že by "zdravotnictví bylo za socialismu zadarmo", to samozřejmě nebylo, ostatně jako není ani teď.

Takže -na jedné straně si už za socíku lidé platili zdravotní pojištění, ovšem ani doktoři za socialismu tu péči neposkytovali zadarmo (byli za to placeni), zadarmo se tam nedostával ani materiál, léky, a zařízení, ani stavby a údržba nemocnic, poliklinik,,, , i to se muselo v rámci toho systému a za peníze do něj vložené zaplatit.

No a když si toto uvědomíme, tak uvidíme naprosto klasický ekonomický trojuhelník cena - dostupnost - kvalita, který ovšem musí zvládat každý ekonomický subjekt, resp. jeho řízení, ať tedy provozuje cokoliv.

I. Mertl 26.7.2021 14:42

Ano, je tomu tak. Ale nejen ve zdravotnictví, platí to pro více vysokoškolských profesí, pro učitelství snad nejvíc. Samozřejmě, že za to nemůže Klaus sám, spíše tehdy jím nasazené vidění, že všechno je jen o ekonomii. Ve zdecimovaném stavu, v jakém byl po revoluci český stát, podfinancovaný a chcípající, bylo třeba revitalizovat vše bez výjimky. Od práva až po třeba sociální služby. Ale Klaus považoval za nutné vybudovat především český domácí kapitál, české miliardáře. Což se mu dílem povedlo, převážně z vexláků a bolševického podzemí. V té době se také ještě povedlo probloubit v lidu prostém od bolševiků přežívající nepřátelství ke vzdělání, k elitám - "jelitám". A máme, co jsme chtěli?

H. Kotaz 26.7.2021 16:10

My ne - oni jó

P. Milan 26.7.2021 16:39

Klaus pro ekonomii se našel (sám) a prosadil (taky sám). Proč se nenašel někdo pro zdravotnictví? Mohl jste se toho ujmout a byl byste slavný jako Klaus. :-P

Mimo to, na tu revitalizaci potřebujete peníze, hodně peněz. A jsme zase u toho proklínaného Klause.

P. Han 26.7.2021 20:20

Pro zdravotnictví "se našel" výborný Julínek. Jeho vysoce oceňovaná komplexní reforma ovšem byla okamžitě zredukována na pouhé poplatky a na nich ho socani nakonec odrovnali. Stejně jako Klause mantrou o spálené zemi. A takhle tady žijeme.

V. Novák 26.7.2021 17:36

V lidu prostém není žádné nepřátelství ke vzdělání, ale je k samozvaným elitám - "jelitám".

Jelity se vzděláním nikterak nesouvisejí.

J. Jurax 26.7.2021 19:05

Ano.

Dlužno dodat, že mnohé jelity mají vzdělání velmi pofidérní, byť na ně mají papír.

M. Marek 26.7.2021 12:36

Václav Klaus není předsedou vlády už 23 let a viníte-li ho z dnešního stavu zdravotnictví vypovídá to hodně o stavu vašeho zdravého úsudku. Za stav jsou především zodpovědní ministři zdravotnictví a školství ( lékařské fakulty). Jsme 6. z 29 v počtu lékařů v EU.

M. Valenta 26.7.2021 13:15

Na začátku každého průšvihu někdo zpravidla figuruje.

Š. Hašek 26.7.2021 13:25

Začátek dnešního průšvihu vidím v tom, že fikaní šíbři namluvili ovcím:

Nejlepší bude, když všichni povinně dáte procenta. Někdo třeba třikrát víc než jiný! A potom se budete řadit do fronty na státní zdravopéči. Hezky jako na polívku.

Samozřejmě slaboduší (nejmenuji) si ani nestačili všimnout, že dnes je vítaným hostem těch šíbrů skrznaskrz nemocemi prolezlá, vystrašená tělesná schránka! V jednotě je síla!

Zkráceno.

Vidím řešení. Individuální. V prdlém dnešním kolektivismu samozřejmě srovnatelná už jen s tím sekáním hlav na Staroměstském rynku kdys. Dojde na to, až šíbři budou chtít udělat "zdravotní nekonečno pro všechny".

Zkráceno.

J. Jurax 26.7.2021 19:07

Budiž.

Potíž je určit, kdo to je či byl a odůvodnit to.

J. Zika 26.7.2021 16:17

Nejde o Kaluse, jde o to, co s tím počtem lékařů míníte. Asi ti lékaři neléčí, jinak nevím, jaké máte vyvětelní pro realitu, každý rok se zhoršující. Zkuste se bez známostí zaregistrovat nově k očnímu, praktickému atd...

J. Kulheim 26.7.2021 16:39

Socialismus ve zdravotnictví je zabetonovaný. Každý náznak, aby o něčem rozhodoval jedinec sám, je tvrdě potlačený.

Nechat zdravotnictví fungovat, alespoň v rámci možností, na svobodném a tedy tržním základě? To je myšlenka, která připadá lidem, odmalička krmeným povídačkami o zdraví coby veřejném statku, hrůzostrašná.

Většina lékařů, kteří diskutovali na MT chtěla socialismus. Tak ho máte. Jenom bych chtěl připomenout článek pana prezidenta LK v TM. Takové příjmy jako nebudou v ČR NIKDY.

V časopise LK TEMPUS MEDITORUM 7-8/2014 ROČNÍK 23, pan MUDR M. Kubek mj. píše

Reforma místo poplatků.

„ Zda se, že po šesti letech vstupuje pravě do svého posledního dějství tragikomedie Julínkových regulačních poplatků. Poplatků, které nepředstavovaly žádnou reformu zdravotnictví, ač za ni byly vydávány.“ atd

J. Kulheim 26.7.2021 16:40

„Hovoříme- li o regulaci, pak samozřejmě nemam na mysli primitivní poplatky, ale fungující revizní systém pojišťoven. Každý z nás má přece jen jedno srdce, jedna játra, jeden žaludek... a tak je množství léků, vyšetřeni a další zdravotní peče, které můžeme legitimně spotřebovat, omezené.“ atd

"Pokud se nám podaří prosadit tuto opravdovou reformu, která přinese do zdravotnictví přirozené ekonomické vztahy, automaticky se také stanou zbytečnými jakési smlouvy mezi pojišťovnami a zdravotnickými zařízeními. O osudu a prosperitě nemocnic a jednotlivých soukromých lékařů pak budou svým zájmem rozhodovat sami pacienti, kteří se tak konečně stanou nejdůležitější součástí našeho zdravotnictví. Tudy vede cesta- to je reforma zdravotnictví, atd „

Pan MUDr Kubek sice problém pojmenovává, ale nenabízí žádné řešení. Soustavné přidávání peněz nic neřeší. Je to nesystémový krok. Současný systém organizace a financování je tady od počátku devadesátých let a Mimo MUDr Julínka , nenabídl žádný ministr zdravotnictví systémové řešení problému.

Nejhlasitějšími kritiky reformy, kterou předložil MUDr Julínek byl MUDr Ráth a ČLK. Na základě kritiky poplatků skončil Julínek i ODS. Nemám nic proti kritizování nebo zrušení poplatků. Ale je potřebné navrhnou něco jiného, pokud možno lepšího. To se zatím nic nestalo

Š. Hašek 26.7.2021 19:57

Výborné poznámky k věci.

V současnosti jsme ve "zdravotnickém, bláznivém, lživém skoro komunismu". To nevydrží dlouho. Záleží potom na propagandě a zamlčování faktů.

Spěje to totiž k nárokovosti na cokoliv, platit to bude kdo???

D. Zítko 26.7.2021 10:18

Vidím to naprosto stejně. Nicméně se řeší stále pouze Covid ...

L. Beneš 26.7.2021 9:13

Vše, co bylo dříve, bylo špatně! Proto to bylo nahrazeno novým. Lepším. Numerus clausus byl (jen?) komunistický výmysl podobně jako umístěnky, jež zajistily, aby lékaři byli tam, kde je nemocní potřebují? Obrat ve zdravotní péči k horšímu přinesl okamžik, kdy bylo rozhodnuto politickou vůlí, že k lékaři nepřicházejí trpěliví (?) nemocní pacienti, ale klienti. Klient čili zákazník je v obchodním vztahu odběratel-dodavatel ten, koho je možno odírat. V případě zdravotní péče je odběratel zastoupen zdravotní pojišťovnou. Viz stovky případů účtování neprovedených výkonů.

H. Kotaz 26.7.2021 9:44

! R^

J. Karvaiová 26.7.2021 8:24

A podobně je na tom školství. Představa dnešní garnitury, že učit může každý, a proto se snaží protlačit zákon o pedag. pracovnících, je tragická. I tam to směřuje k tomu, že tam nejdříve bude učit každý, kdo má nějaké MGR. )třeba i z oboru tání ledovců) a skončí to vojenskými vysloužilci.

H. Kotaz 26.7.2021 8:46

V technických oborech mohou učit lidi z praxe/bývalo.

F. Navrátil 26.7.2021 8:23

Plný souhlas s hodnocením pana Vodvářky. Stálo by také za zamyšlení, zda je dostatečná kapacita lékařských fakult. A pokud není, kdo za tento stav odpovídá. Přeplněné fakulty sociálních věd, které produkují studenty uplatnitelné pouze ve státní správě nebo v parazitických neziskovkách, takový problém nemají.

J. Jurax 26.7.2021 19:12

Ono je trochu rozdíl mezi studiem kulturní antropologie komiksu a všeobecného lékařství. Ale vysokoškolské vzdělání budou mít absolventi obého, což se žádoucím způsobem promítne ve statistikách, abychom byli národem vzdělanců.