4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Diskuse k článku

ZDRAVOTNICTVÍ: Bude hůř...

Pravil kdysi Václav Klaus o nespokojených lékařích, že pokud se jim jejich práce nelíbí, ať jdou dělat taxikáře.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Mikulec 19.4.2018 22:57

Není blbost ptát se Klause

jen kvůli jednomu dávnému výroku? Od té doby se vystřídalo tolik perfektně placených lidí, zodpovědných za zdravotnictví, že se musíme ptát, co tam vlastně dělali?

Z republiky odcházejí nejen lékaři, ale i inženýři a jiní vysokoškolsky vzdělaní lidé. Proto se současní politici můžou prsit nízkou nezaměstnaností, to je snadné.

K tomu přezkušování- např. strojvedoucí mají přezkoušení každé 3 roky, a zdravotní stav musí mít jako piloti! Trestní odpovědnost mají také nesrovnatelně vyšší než lékaři, protože těm nehrozí paragraf obecného ohrožení.

V. Kain 19.4.2018 20:32

Zdravotnictví

Normální praktický lékař a co něho navalili byrokracie.Kdypak vyrukují dobroseři s tím,že by lékaři a sestry měli být o svátcích s rodinami?V tomto státě o magory není nouze.

K. Janyška 19.4.2018 21:11

Re: Zdravotnictví

Lékaři šéfují občanům a soukormě podnikají s veřejnými penězi. To je velmi špatné... Dzp.

O. Prokop 20.4.2018 8:25

Re: Zdravotnictví

Blbost, lékař si neurčuje svoji cenu práce. Tu mu nadiktuje přerozdělovna zdravotní daně- tzv. pojišťovna. Lékař je zaměstnancem zdravotní pojišťovny na švarcsystém. Když překročí limit Kč ročně za práci( celkový počet Kč a na jednoho pojištěnce), tak mu to pojišťovna strhne. Teď v dubnu akorát probíhá tzv. vyúčtovaní za minulý rok. Prostě okrádání. A když je lékař okrádán, tak chcete aby byl občan- pacient ten, ze kterého mají mít lékaři strach?

J. Schwarz 19.4.2018 20:17

Nejvyšší čas

zavést školné a přestat blokovat příchod lékařů z Ukrajiny a Běloruska...

V. Kain 19.4.2018 20:24

Re: Nejvyšší čas

Víte proč v Německu vždycky šáhnou po našem lékaři než po lékaři ze zemí které jste jmenoval?Tak o tom zkuste přemýšlet než napíšete pitomost.

K. Janyška 19.4.2018 19:26

Katastrofou je, že zdravotnictví je řízeno zdravotnickými

lobby, které mají svého ministra a ten nahrává jim, ne občanům, kteří zdravotnictví platí.

Je bezpodnínečně nutné zrušit VZP a výpovědní lhůty občanů zdravotnickým pojišťovnám a umožnit klientům systému svůj průměrný podíl na celkovém nákladu převést jimi vybrané pojišťovně. A to to musí poévinně vzít. Okamžitě nebo v co možná v nejkratší době. Detaily dopracovat, nejsou složité.

Všichni ve zdravotnictví se musejí bát občana, ne obráceně... Dzp.

M. Pivoda 19.4.2018 18:03

Zhodnocení minulosti a výhled do budoucnosti

Vodvářka: " ... kdy se lékař začne - a oprávněně - hájit tím, že místo lékařského výkonu měl být doma, ale z personálních důvodů musel dále vykonávat svou činnost a z důvodu únavy poškodil nemocného."

Asi by se ekonom Václav Klaus hájil svou únavou z české privatizace a dělení Československa. Tzn., že z důvodu té své únavy neúmyslně poškodil české zdravotnictví.

Tolik k minulosti.

České budoucnosti snad může pozitivně pomoci jen technologický pokrok. Vždyť i český sci-fi autor Ondřej Neff dnes níže (v posledním článku) píše cosi o robotech.

A strojový překlad z jazyka do jazyka se po dalších sedmi letech snad už konečně dostane na přijatelnou úroveň přesnosti. Ale pozor: Dokonalý strojový překlad čekám až za cca padesát let. Před třiceti lety řešil doc. Václav Polák složitost přirozeného jazyka přechodem na tzv. sémantický jazyk (byvše inspirován primitivním Sumerským písmem). Jeho systém umělé inteligence OLS vyžadoval cca jednodenní zaškolení člověka na sémantický jazyk, což je ale přijatelná námaha oproti námaze pro zvládnutí cizího jazyka během několika let.

L. Zichova 19.4.2018 17:34

vše kecy

mladí pújdou rádi do první limie.

Z. Frys 19.4.2018 15:46

Problém se jmenuje stát

Zdravotnictví u nás je silně regulované, centrálně plánované. Panuje zde stále zdravotní komunismus. Stát násilím uloupí prostředky pomocí povinné zdravotní daně (a říká tomu "pojištění") a pomocí nich centrálně organizuje zdravotní služby. Důsledkem je jako obvykle plýtvání, korupce a často i přímá zlodějna. Lepší zdravotní péči si ale mohou lidé daleko líp pořídit opravdovým tržním pojištěním na pojišťovacím trhu. A lékař, který nedosáhne na volném trhu uspokojující ohodnocení může jít dělat někam jinam nebo něco úplně jiného. Třeba lekaře (od slova lekat).

Obdobným problémem je převažující státní "bezplatné" školství. Opět placené z nedobrovolného výpalného (daní), které funguje dle komunisticického "každému dle jeho potřeb". Netřeba zdůrazňovat, že zavedením tržního školného může každý vystudovat cokoli se mu líbí - třeba kulturologii nebo medicínu - a s takto získaným lékařským diplomem může svobodně jít kamkoliv...

J. Chaloupka 19.4.2018 14:03

Znáte nějakého chudého lékaře? Já ne.

A podívejte se na ten auto park, co parkuje kolem každé nemocnice. Čímž nechci říci, že není co ve zdravotnictví napravovat. Jen si myslím, že lékař je profese nejvíce zastoupená v parlamentu a kdyby opravdu lékaři chtěli, tak už dávno v tom systému-nesystému udělali pořádek. Takže z toho mají profit. Jinak si ti neumím vysvětlit. Kolik let uplynulo od té diskuse v TV s panem Černým? A kde je ta katastrofa?

F. Navrátil 19.4.2018 13:13

Jako polámaný mraveneček

Málokdy s panem Vodvářkou souhlasím, ale jeho článek bych podepsal. Politici by skutečně měli konečně přestat považovat zdravotnictví a zdravotní pojištění za dojnou krávu a nechat se podplácet od farmaceutických firem. Je nezbytné vypracovat dlouhodobou prognózu a program rozvoje zdravotnictví. Místo financování obskurních oborů na zbytnělých fakultách sociálních věd, věnovat prostředky na vzdělávání lékařů, stipendií pro nedostatkové obory, vytvoření podmínek pro práci lékařů, zanechat šikanózních regulací a podpořit lékařskou péči v okrajových venkovských oblastech.

Z. Rychlý 19.4.2018 15:00

Re: Jako polámaný mraveneček

Především lékaři jsou masově uplácení farmaceutickými firmami. Politiky už uplácet kvůli zdravotnictví netřeba - kdo z nich začne cosi blekotat o reformě, tak narazí na zeď lékařů, manažerů, pacientů a hlavně voličů - a je nemilosrdně zničen. I blbý příplatek na stravu v nemocnici vyvolává vášně a přitom nic logičtějšího neexistuje. Na cokoli z tohoto ranku čekají socani, aby toho zneužili a mohli svolat masové demonstrace, kde by se zviditelňovali.

Do prognóz a programů se nikdo nepustí, je to zničující minové pole. A připustit základní fakt, že na současnou špičkovou péči už financování státu nestačí, a že bude nutno si připlatit, tak to nedokážete ani vy. Nic se nezhroutí, prostě nebude současný komfort, ale pořád to bude slušné. Teprve se zavedením zdravotních pojišťoven (nikoli přerozděloven zdravotní daně) se může možná(!) situace zlepšit v efektivitě. Do té doby to bude jedna černá díra, která pohltí všechno, co tam nepereme.

P. Aron 19.4.2018 12:46

Zajímavé je

Když čtu jako reakci na článek pana Vodvářky věty jako : Vždyť to není pravda, máme zdravotnictví na skvělé úrovni srovnatelné se Západem. Ano máme a přijde mi, že ti, kdo z této pozice kritizují autora to asi mrzí, že máme tuto úroveň. Nechápou, že reagovat je třeba na problémy, když vznikají a ne až když nám zcela přerostou přes hlavu.

P. Aron 19.4.2018 11:57

stát místo aby podporoval

Vzdělání, které společnost potřebuje tedy především přírodní a technické vědy včetně lékařství, vytváří stále nové směry humanitního pseudovzdělání, které není naprosto k ničemu. Vytváří se další a další administrativa, regulace a předpisy. To se prostě musí někde projevit. Tady to ale nás všechny začíná bolet a to citelně. Lékaři a sestry skutečně nestíhají. Proč pokud nejste velký nadšenec jít studovat lékařství, které je jedním z nenáročnějších oborů vůbec ?

P. Aron 19.4.2018 11:51

a to ještě

je tu přibývající byrokracie. Teď nově do toho ještě GDPR, které přinese i lékařům další nesmyslnou administrativu. On se ten celý systém začne pomalu a potichu hroutit. A doplatíme na to všichni.

P. Aron 19.4.2018 11:48

Co dodat

Jen to, že článek velmi přesně popisuje smutnou realitu. Co s tím ? Politici by se měli přestat věnovat politikaření a řešit problémy. Ale moc dobře to nevypadá.

J. Kulheim 19.4.2018 15:50

Re: Co dodat

Relita je taková jak ji popsal : Z. Rychlý Datum: 19.4.2018 15:00.

Řešením je změna celého systému organizece a financování zdravotní péče. Jediným ministrem a jedinou stranou, která chtěla tento problém řešt byl pan Julínek a ODS.

P. Aron 19.4.2018 16:16

Re: Co dodat

Přiznám se, že s odstupem let reformu pana Julínka neumím posoudit.

J. Kulheim 19.4.2018 17:10

Re: Co dodat

O tom si můžete na internetu přečíst, včtně reakcí lékařů jako byl dr Ráth, vedení komory a ČSSD. Jednalo se o změnu systému a financování.Zapojení uživatele zdravotní péče do finacování. Skončilo to na poplatcích 30 Kč a poplatcích při hospitalizaci v nemocnici.

Je potřebné si uvědomit, že ve zdravotní péči působí několik zájmových skupin. Každá skupina má svoje zájmy a pokud je bude považovat za jediné správné, tak k žádnému konsenzu dojít nemůže. Zdravotní soustava má dvě hlavní zájmové skupiny. Poskytovatel péče tj. zdravotnická zařízení a možno k tomu přiřadit i dodavatele léčiv, zdravotnické materiálu. Úředníci na ministerstvu chtějí mít co nejvíc pravomocí.Pojišťovny nejsou pojišťovna, ale přerozdělovači peněz. Plátce má pravomocí nejméně a vůbec neví kam jeho peníze "tečou". Joho soukromé peníze se stávají penězi veřejnými a o dalším jejich pohybu nemá zdání.

Politici se do žádného smysluplného řešení nepoženou. Je to běh na dlouhou trať a těch kterým současný socialismus resp. "švédský stůl" vyhovuje mnoho. Za současného stavu je to bezpečná cesta do politického hrobu. Stejně tak jako lékaři mají i politici svoje zájmy. Atd.

Na MT bylo možné sledovat názory některých lékařů. Škoda, že diskuse byla zrušena. Všichni plačou, ale nikdo nic solidního nenavrne. Nikde není dokonalý systém, který by bylo možné převzít.

M. Pesat 19.4.2018 11:41

nelzete

"1. Zpoplatněním studia... dobře, ale vězte, že půjčka na studium se lépe splácí ze 3000 Euro nástupního platu, než ze 20 000 Kč hrubého"

20 tisic hrubeho ma dnes skladnik/pokladni v hyper/super a ne lekar.

Cest :-)

O. Prokop 19.4.2018 12:43

Re: nelzete

koukněte na www.nasezdravotnictvi.cz, kde hledali kuchaře do nemocnice Náchod za 28 tis Kč, a lékaře za nějakých 24 tis.

M. Pesat 19.4.2018 13:53

Re: nelzete

mozna by nebylo od veci uvest plat toho kuchare po peti letech a plat toho lekare po peti letech. Michate brambory s ananasy/manipulujete, tech cca 28 tisic pro kuchare, to bude kuchar min. s 10 lety praxe/sefkuchar, kdezto ten plat lekare je nastupni plat po skole. Pokud se podivate na tabulku, potom zjistite, ze CR je poctem lekaru v EU, srovnatelne zeme cca 10 milionu obyvatel, nekde v prumeru, nekde jako Svedsko/Rakousko.Kupodivu, chude zeme jako Portugalsko/Recko maji lekaru jako smeti :-). Cest :-)

http://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=File:Physicians,_by_speciality,_2015_HLTH17.png

O. Prokop 20.4.2018 8:29

Re: nelzete

V Portugalsku a Řecku je proto moc lékařů, protože tam je opravdový soukr. lékař v ambulantní sféře, který si určuje cenu práce sám. Tam nemusí pracovat za cenu, která nepokreje ani náklady. Jinak obecně platí, že čim nižší HDP na občana, tak tím vyšší spoluúčast. U nás je to naopak.

V. Kříž 19.4.2018 11:29

můj obvoďák...

... má více, než 1200 pacientů, na které bere paušál. kromě toho má pochopitelně i platby za všechny úkony, které provede. to vše při pracovní době 36 hodin týdně. 330 hodin, co je to za blábol? kolik asi dělá ten paušál na pacienta? já mu to nezávidím, kdybych byl lékařem, taky bych chtěl co nejvíc - jako každý. jen ta čísla se mi poněkud nezdají.

a ještě jedna věc: kdyby se lékaři rozhodli, že budou vyžadovat plat, možná to přeženu, milion, taky by ho dostali? všichni se tu cítíme nedoceněni, jen pár profesí ale vyhrožuje odchodem do ciziny. co by asi lékaři dělali, kdyby popeláři šli vozit kontejnery do Němec? vždyť ani řeč nemusejí umět

O. Prokop 19.4.2018 12:41

Re: můj obvoďák...

Mluvím o nemocničních lékařích. Ti jsou tam 300-330 hodin měsíčně. Ale vězte ,že i praktik chodí po pacientech domů, ne venkově i po několika vesnicích, kde má ležící imobilní lidi... Jinak pro vaši informaci, "obvoďák" v Británii má více než ministr. Jste typický komunistický pohrobek, že lékaři pracují pro blaho lidí a že je to jejich poslání.

V. Kříž 19.4.2018 15:53

Re: můj obvoďák...

pane Prokope, lékaři v nemocnicích pracují denně včetně nedělí 11 hodin? to kdyby šli prodávat k Kidlovi, tak si přijdou na ten samý hodinový plat. a nikde jsem se nezmínil, že by měli lékaři pracovat za pusu a o jakémsi poslání, takže typické pohrobky si nechte laskavě od cesty. jen si myslím, že adorace lékařského povolání nemá v našem světě místo (stejně jako třeba u presidentů) a jsou to řemeslníci stejně jako klempíři či lakýrníci, ve většině případů.jen pracují s jiným materiálem. rozhodně nemíním paušalisovat, ale že jsou mezi nimi hulváti a neumětelové, to vám potvrdí lecjaký pacient

V. Kříž 19.4.2018 15:55

Re: můj obvoďák...

k Lidlovi, pochopitelně

P. Aron 19.4.2018 13:01

Re: můj obvoďák...

Těch 36 hodin týdně to jste vzal z ordinačních hodin ?? A ostatní co píšete o milionu nebo popelářích to už opravdu pustá demagogie. To, že společnost potřebuje i popeláře je snad jasné. Ovšem ne asi tomuto státu, který chce mít 80% vysokoškoláků a všechny s maturitou. Čísla jsem střelil od boku, to ale nemění nic na chybné koncepci vzdělání.

M. Pesat 19.4.2018 10:54

tak zdravotnictvi neni moje parketa

tak zdravotnictvi neni moje parketa, presto se domnivam, ze soudruh pater Vodvarka lze, res. manipuluje, protoze rika jen cast pravdy, tu ktera se mu hodi k sireni poplasne zpravy. Pokud by jeden chtel verit jeho agitce, potom ceske lekarske fakulty dodavaly na pracovni trh cim dale tim mene lekaru, mozna jeste mene nez za rudobolsevika. O cemz silne pochybuji, protoze lekarska fakulta je i v Ostrave, kde drive nebyla. V zasade stejny "problem" je /udajne/ se zubari/stomatology, jestli spise problem nebude v nenazranosti ceskych felcaru, zejmena te mlade generace/ti "nezkazeni" komunismem/. Podle toho co vim o zubarich/stomatolozich, tak problem neni v poctu absolventu, nybrz v tom, ze nova/komunismem "nezkazena" generace nechce na vesnici/malomest. Samozrejmne penize potrebujeme vsichni, z tohoto pohledu lze snahy lekaru chapat, na druhou stranu, a zde opet narazim na soudruha patera/panbickare Vodvarku, lekar /nebo ucitel/ to je poslani/nejen povolani/, tam musi byt i moralni/eticky aspekt, a v tom vidim uplne zasadni problem ceskych felcaru/cest tem slusnym/, tedy nenazranost. Nemam dojem, ze cesti lekari trou bidu s nouzi, ze jinde maji vice penez, jiste, ale v zemich ktere generuji daleko vetsi bohatstvi/pridanou hodnotu nez ceska montovna/kolonie.

Cest :-)