3.10.2023 | Svátek má Bohumil


Diskuse k článku

VOLBY: Nejslabší! Máte padáka!

Jde o zajímavou alternativu v současném volebnímu modelu, postaveném na udělování preferenčních hlasů jednotlivým kandidátům, respektive stranám, jež zastupují. K rozpočítávání hlasů na jednotlivé mandáty se používá D'Hondtova metoda; její nevýhodou ovšem je, že je vstřícnější k větším stranám a poněkud snižuje reálnou úspěšnost těch malých.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Reček 11.4.2012 16:54

Nic nového.

Aspoň u obecních voleb za 1.republiky. V okresním archivu jsem zjišťoval výsledky komunálních voleb počínaje rokem 1919 a konče 1938, tak volební zákon byl pro zúčastněné volební partaje a sdružení podstatně výhodnější než je dnes.  Např. voleno bylo 21 zastupitelů a partaje mohly na kandidátku dát třeba jen 10 kandidátů a kdo je volil, volil celou stranu. Nevybíral si ještě i z dalších stran. Ale byla uplatňována vylučovací metoda, tedy do čela se dostali ti, kteří byli od voličů nejmíň přeškrtnuti. Kroužkování tudíž nebylo. Proto také se stávalo, že voliči strany přeškrtali jména některých čelních kandidátů z prvních míst a ti pak v zastupitelstvu nebyli.  Jo a u nás vyhráli jednou socdemáci a z 23 volených kandidátů měli na kandidátce postavených jen 13 a nakonec zvolených měli 11. Tento vylučovací systém kdyby byl nyní umožněn i v parlamentních volbách, tak fandové strany by mohli udělat pořádný průvan na kandidátních listinách a funkcionáři partají by se divili, jak nakonec volby dopadly.

J. Skotnica 11.4.2012 15:37

Jako bumerang

se tenhle nesmysl vrací před každými volbami. Dejte místo politikům druhé garnitury a vytvoří si nové zdroje příjmů - a těm odstrčeným většina korýtek stejně zůstane. Jediné řešení je štíhlý stát, minimum přerozdělování a - to už je čirá utopie - soukromé peníze. A tak mimochodem - uvědomili jste si, že nám politici skoro nevládnou? Za ně to dělají "nepostradatelní" státní úředníci. Ti vymýšlejí, vypracovávají nejrůznější návrhy zákonů (osoba blízká, lyžování a jiné), které nás mají chránit a pomáhat nám. Ostatně, znáte případ, že by nějaký zákon něco usnadnil. Jako ze salámku, vždycky ukrojí kousek občanské svobody k radosti ovčanů

J. Heincl 11.4.2012 15:11

Současný systém je nefunkční

Dokud občané neprosadí něco na způsob švýcarského nebo lichtenštejnského systému, kdy vláda a parlament mají nezbytné minimum pravomocí a kantony a obce mají naopak maximum pravomocí a tedy v rukou místní daně a jejich užívání, tak se to tu nezlepší. Současný stav rozdělování peněz vybraných na daních centrálními orgány vede k tomu, že do politiky houfně lezou darebáci, aby se snadno obohatili a beze změny to lepší nebude.

P. Sulc 11.4.2012 21:34

Re: Současný systém je nefunkční

Dobry den, pane Heincl. Mate pravdu, takto by to asi opravdu bylo nejlepsi. A take tam maji referendum. Pamatuju, jak se po 89 slibovala pravomoc okresum, zrusily se i kraje. To byl ale kamen urazu stranicke politiky, vzdyt "kraj": to jsou zase stovky uredniku a ruznych cinitelu, tam prece ty bajecne , starostlive politicke strany mohou odsunout svoje "verne". Take mi pripada absurdni kdyz obcas ctu ":vlada navrhla zakon": U nas navrhuje zakony Kongres, vlada  podle nich pouze vladne, pokud je treba, dohodne se s nekterymi poslanci a ti eventuelne vypracuji novy ci jiny zakon..Jinak, co se voleb tyce, byla situace za Rakouska -U. rozumnejsi. Na obecni volby se totiz platila volebni dan. Cisar FJ to zduvodnoval tim, ze volby do Risske rady je zalezitost politicka a kazdy ma pravo volit. Ale volby do okresnich rad je zalezitost ciste hospodarska, a potom at voli pouze ti, co do obecne kasy plati dane, nikoliv ti, co z ni berou. Mejte se fajn.

J. Heincl 11.4.2012 23:03

Re: Současný systém je nefunkční

Naprosto s Vámi souhlasím pane Šulci. Ovšem apatie mnoha občanů je děsivá.

J. Tachovský 11.4.2012 11:04

A nebyl by lepsi vetsinovy system ?

Vitez dvoleb dostane 50 kresel v parlamentu jako premii a zbylych 150 se rozdeli pomerne. Male strany skonci a jejich politici prestoupi do velkych. Volici pak budou rozhodovat jen o tech velkych. Politicke potycky a a podrazy se soustredi na vnitrostranicke sarvatky.

J. Heincl 11.4.2012 15:13

Re: A nebyl by lepsi vetsinovy system ?

Vy vidíte něco positivního na současných silných stranách? Já tedy vůbec a řekl bych, že je to stále horší.

P. Joch 11.4.2012 8:50

Klaus měl pravdu

To, co pan Klaus prohlašoval v polovině devadesátých let, se bezezbytku splnilo, průměrná mzda se během pěti let prakticky zdvojnásobila a v polovině prvního desetiletí po roce 2000 přesáhla 20000Kc. To, že na ni nedosáhl každý je jiná věc. A to, že k jejímu růstu přispěl hlavně masivní růst mezd ve státním sektoru je ještě jiná věc.

Problém negativní preference bohužel ssebou nese jeden problém. Výrazné osobnosti všech politických uskupení jsou předmětem mediální prezentace. A v médiích se dnes nepíše o tom, jak je kdo schopný, ale spíše jaký je to darebák a čeho všeho je schopný. Což přináší naprostou nepopularitu prakticky všech politiků od starostů nahoru. Pokud budou "obyčejní" voliči mít možnost vykopnout nepopulární leadry stran, jistě tak masově učiní, vždyť kdo má rád Nečase, Kalouska, Sobotku? To povede k tomu, že sněmovnu bezezbytku obsadí druhá liga. Ti nezvolení ale už mají svoji síť kontaktů a ví kudy se dostat ke žlabu. Ideální to kandidáti na lobbisty verze 2.0.

Tohle nám má pomoct dostat se z bryndy? Nenechte se vysmát. Řešení se jmenuje štíhlý stát.

P. Sulc 11.4.2012 0:39

V USA se nevoli strany

voli se rovnou representanti, do obou komor. A ti tak nejsou zodpovedni svym stranam, hlasovat mohou i proti a nikdo jim nenadava zradcu ani je nezbavuje mandatu. Neni to jako byla sarada za "Taticka", kde se na Hrade domluvila zcela"demokraticky" "Velka Petka", cili sefove stran a poslusni ovcanci - poslanci to odhlasovali, jinak dostali padaka. Jenze zpusob voleb by si obcane - ovcane museli vydupad, pomoc shury od vrchnosti sama od sebe neprijde. Ale utrhnout se od TV ci fotbalu, to je velky problem, takze zustane vse pri starem.!

J. Tachovský 11.4.2012 11:06

Re: V USA se nevoli strany

To je u nas taky. Poslanec rozhoduje podle sebe neni zodpovedny za hlasovani strane, ktera ho nominuje. Zbavit mandatu ho nelze. To, ze si posranci nadavaji je jina. To potri k nasemu folkloru. Ale ono to jinde nebude lepsi.

P. Sulc 11.4.2012 21:19

Re: V USA se nevoli strany

Pane Tachovsky, to je vzlastni, ja spise pamatuju afery pred nekolika lety, kdy poslanci hlasovali proti sve strane a bylo jim nadavano zradcu a vyhrozovano ztratou mandatu. Tusim ze to bylo jeste za Paroubka. Takze se to zmenilo? Mozna, ale vy si stale jeste volite strany, my ne, my si volime poslance a senatory. . Vy muzete preferovat ODS, ale vedle v ulici bydli slusny clovek, ktery kandiduje za Lidovce. Takze, jak tomu rozumim, nemuzete volit sice svoji stranu ale jineho kandidata.. My strany nevolime vubec, jen svoje representanty. Proto tu je predvolebni oblbovani daleko mensi, imunita tu take neexistuje a dozivotni? To samo je hnus.