25.9.2023 | Svátek má Zlata


Diskuse k článku

VAŠE-NAŠE: Soudci a dvojí metr.

Tento týden by zmíněná relace patrně začínala slovy - Stala se věc nevídaná a nečekaná! Vlivný senátní ústavně-právní výbor nedoporučil plénu ke schválení Danielu Zemanovou ani Josefa Baxu jako kandidáty na ústavní soudce. Pro Zemanovou hlasovali jen dva senátoři z deseti, Baxa dostal o dva hlasy více. Ostatní senátoři byli proti. Výbor předtím doporučil ke schválení pražského akademika profesora Jana Wintra.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Žaloudek 29.5.2023 17:44

Vy jste tu zřejmě samí odborníci - vysvětlete mi, v čem je problém? PP někoho navrhl, výbor Senátu ho zamítl - no a co má být? To se nesmí, nebo naopak musí, či co?

L. Zídek 29.5.2023 17:09

Wintr má "pozitivní " náhled na manželství s kýmkoliv a čímkoliv ! A to se počítá !

Dvojí metr je běžný : Zde - Řeporijec vyzívá k násilí a nic. Jakýsi trouba souzen za nášivku Wagnerovců jako propagace genocidy. Jiný jde sedět za připomínku, že muslimové ochutnali svojí medicinu.

V USA za křik a pochod chodbami Kongresu bez hrubého násilí - 18 let, vraždy 30 osob a miliardové škody během řádění BLM - ani se to nevyšetřuje.... Tak si vyber !

J. Řezníček 29.5.2023 16:15

Autorovi článku : Senát v minulosti 2x zamítl na př. soudce Jana Sváčka, Klausovi i Zemanovi. To bylo na místě, vždyť podle úplatného soudce Sováka to byl " Honzík Sváčků". Podobných oprávněných kroků Senát měl více

J. Novak 29.5.2023 15:03

Presne

Š. Kohout 29.5.2023 12:36

Autor uvazuje ponekud jednosmerne. To, ze generalissimus navrhl Baxu, jeste neznamena, ze by si ho tam opravdu pral. A kdyby chtel vybor zamerne hazet presidentskym nominantum klacky pod nohy, zamitl by i Wintera, toho v prvni rade.

Ovsem jak pise jiny diskutujici kolega, rozhoduje hlasovani plena, vybor ma jen poradni hlas.

P. Hatina 29.5.2023 10:10

TA situace je špatná ještě v něčem jiném. Na tom že se pan prezident nemůže shodnout na návrzích ústavních soudců se Senátem ještě není nic tak divného . Ono to - jak uvedeno v článku může trvat řadu měsíců než se na někom shodnout.

Jenomže - ono už je teď pozdě, už ted ti soudci na ÚS chybějí. Pan prezident Pavel věděl, že ty soudce bude muset jmenovat, vlastně od svého zvolení koncem ledna. Teď je konec května, a teprve zjištuje že ty první kandidáty senátoři odmítli - a může trvat měsíce než se shodnou na jiných.

Ono i to ukazuje, že ten jeho styl práce bude podobný jako u premiéra Fialy. Že sice pořád s někým přátelsky jedná, diskutuje, pronáší projevy, navštěvuje, debatuje.--ale vlastně se neřeš ́í vůbec nic a problémy se odsouvají dál...

F. Navrátil 29.5.2023 8:00

Ústavním soudcem by se neměl stát člověk, který aktivně vstupuje do politiky. Baxa sedí na dvou židlích a není zárukou objektivního rozhodování.

P. Skřivan 29.5.2023 9:08

Obávám se, že kromě toho, že "zřídil" NSS, své morální kvality prokázal v praxi: když zveřejnil, že se exprezident přes něj pokoušel zasahovat do soudního řízení.

Samozřejmě jsem trochu zaujatý: pan Baxa byl členem senátu, co vyrobil judikát, jehož příčinou byla mnou sepsaná žaloba. Jelikož nejsem profesí a ani vzděláním právník, tak se tomu asi nelze divit. :-)

J. Vorlický 29.5.2023 10:56

Ano. Neměl. Vlastně nesmí a to by ho mělo okamžitě jako soudce diskvalifikovat. (Problém je hned v tom, že ÚS není soud, ale zvláštní ústavní orgán soudního typu.)

A když vstupuje - jako že tady to je zvykem, nabízí se otázka, co ten člověk je, nebo chce být. Já příčinu tohoto zmatku vidím v tom, že takoví lidé jako pan Baxa, pan Rychetský a do jisté míry pan Pavel Vrcha (byť jeho starost víc než chápu) a další se nacházejí v prostoru moci státní (ty tři) a ve stejnou dobu v prostoru moci úřední, tzv. moci veřejné, kdy tyto dvě moci jsou založené na protichůdných principech: dělba moci x moc jednotná.

Ještě dodám, že v právním a demokratickém státě moc úřední neexistuje. Mluví-li se o moci úřední, je to moc, která je ve svém výkonu (jako součást moci výkonné) mocí soudní, v případě sporu, nucena a v případě potřeby donucena se řídit rozsudky moci soudní (viz Bundesverfassugsgericht, BRD).

V případě pánů Baxy, atd., je pak pochopitelné, že neví, jak nebo jako co má vystupovat.

S. Sedlák 29.5.2023 2:47

Především záleží na plénu, nikoliv jen na jednom výboru, jehož složení leccos naznačuje.

A. Dudík 29.5.2023 5:30

BEZ BAXY SE ÚS NEOBEJDE !!! BAXA TY PRACHY POTŘEBUJE !!! ;-D;-D;-D;-O;-O;-O

P. Skřivan 29.5.2023 9:09

Obávám se, že je to přesně naopak a právě proto by tam měl jít. To už právě tak chodí, že právě ti, kteří by na to místo patřili, se o něj moc neperou.