22.10.2019 | Svátek má Sabina


Diskuse k článku

ÚSTAVA: O jmenování velvyslanců

Karel Schwarzenberg (např. zde), Bohumil Doležal (NP 3.4.), Tom Vild (NP 18.4.) a nyní i Jiří Paroubek (Parl. listy, 19.4.) - ti všichni se různými slovy vyjádřili, že podle platné české ústavy navrhuje adepty na velvyslance ministr zahraničí, vláda je schvaluje a prezident buď jmenování podepíše nebo nepodepíše.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vyhnalík 23.4.2013 16:51

Re: Totální blábol

A jmenuje se L. Kubeš?

M. Kosejk 23.4.2013 16:34

Re: To je typické

Smysl to má ten, že ten paragraf Ústavy, který pan Kraus zmiňuje, lze v bleděmodrém převést na paragraf o jmenování velvyslanců.  Je to to samé. Chcete prezidentovi uvolnit ruce? Ano? Tak tedy počítejte i s tím, co píše pan Kraus - je to o tom samém.

M. Kosejk 23.4.2013 16:30

uf...

Tady v té diskusi je tolik polopravd a mýtů, že k tomou snad něco napíšu.

Ústava ČR opravdu dovoluje prezidentům dělat to, co píše autor článku. A dokonce mu i umožňuje, aby odvolal/jmenoval premiéra, pokud se tak rozhodne - třeba klidně i dnes - a bez důvodu. Takto jmenovaný premiér by asi těžko hledal většinu v PS, ale striktní text ústavy tuto pravomoc prezidentovi dává.

Do začátku tohoto roku jsme tady měli prezidenty, kteří byli voleni parlamentem. Jejich mandát tedy vycházel z parlamentu -a ne z všeobecných voleb. Došlo tedy k dohodě na tom, jak bude prezident spolupracovat s vládu a parlamentem, aby nedocházelo k "dvojhlavosti státu". Prezident tedy mnohé věci předjednával s vládou, respektive s parlamentem. Havel i Klaus to dodržovali - a zdá se, že to hodlá dodržovat i Zeman. Vzniklo z toho tedy jakési zvykové právo, které ovšem může teď být narušeno tím, že máme přímozvoleného prezidenta, jehož mandát od voličů koliduje s mandátem od voličů, který dostala PS - respektive vláda. A zkušenosti s římským "dvojkonzulstvím"  ukazují, jak nefunkčí může být dvojhlavé uspořádání moci. 

A k dvojhlavému uspořádání moci přesně míří směr úvah autora tohoto článku. Nejdříve bude prezident vybírat sám velvyslance, posléze může už chtít odvolávat premiéry, kdy se mu zlíbí. Nechtějme tedy porušení dosavadních zvyků, které znamenaly, že prezident s vládou spolupracuje.

V. Vovák 23.4.2013 16:12

Re: To je typické

jaký smysl vidíte v tom, že článek je o liteře zákona a pan předřečník se neustále snaží diskutovat o něčem jiném? :-)

M. Kosejk 23.4.2013 16:10

Re: Zase jeden úžasný právník

Jenže on v zásadě pravdu má - alespoň, co se týká doslovného znění Ústavy ČR.

V. Vovák 23.4.2013 16:10

Re: Zase jeden úžasný právník

a jak by se podle vás měla brát litera zákona? Můžete to nějak rozvést?

K. Loucký 23.4.2013 15:05

Zase jeden úžasný právník

..který podle doslovně vzaté litery zákona je schopen popřít zdravý rozum. (Proč tedy například nepodléhá ministerstvo zahraničí přímo prezidentovi?) Nepřekvapuje, že byl poradcem prezidenta Klause.

L. Kubeš 23.4.2013 14:26

Totální blábol

oddaného klausofila, je pozoruhodné, že lobuje za Zemana. Ale je možné, že mají oba prezidenti společného řidicího důstojníka v KGB.

M. Kosejk 23.4.2013 14:01

Re: To je typické

Ale vůbec ne!  U jmenování/odvolání vlády je to PŘESNĚ to samé. Proč to nechcete vidět?

V. Kraus 23.4.2013 13:45

Re: Ne - Ústava stanoví za jakých okolností jmenuje

já se nechci zbytečně přít. Ale kdyby prezident Zeman jednoduše vydal rozhodnutí "Na základě článku 62 písmeno a) Ústavy České republiky odvolávám vládu Petra Nečase k 1.5.2013", tak v žádném článku ústavy nenajdete mantinely, které by mu v tom mohly zabránit. To by ovšem bylo rozhodnutí podle logiky některých bývalých úředníků prezidentské kanceláře Václava Klause.

Miloš Zeman je ovšem realista a dobře si uvědomuje, jaký následný politický chaos by tento krok vyvolal. Proto podobný krok nikdy neudělá. Věřím, že stejně uvážlivě se budou chovat všichni kompetenní i při jmenování nových velvyslanců. 

 

V. Bok 23.4.2013 13:36

Proboha

to se nemůžete dohodnout potichu? Když na sebe narazí staří ješitové (čím starší tím ješitnější) je to šílený

P. Pavlovský 23.4.2013 13:10

"Prezident republiky pověřuje a odvolává ...."

Za těchto okolností se nabízí otázka: Proč se vůbec až do teď V. Havel i V. Klaus vůbec s minictry zahr. věcí bavili, proč s nimi ztráceli čas, když jim to ústava neukládá?

V. Novák 23.4.2013 13:10

Ne - Ústava stanoví za jakých okolností jmenuje

a za jakých odvolává. Proto je nemyslitelné, aby prezident svévolně odvolal vládu, protože mu Ústava určuje kdy tak smí učinit. Na druhou stranu ho nenutí - jak předvedl Klaus, když odmítl přijmout demisi lidoveckých ministrů z Grossovy vlády. Totéž platí pro rozpuštění Sněmovny nebo aplikace skutečnosti, že je nevyšším velitelem ozbrojených sil. Ústava stanoví mantinely kdy je co možno.

Nic prezidenta neomezuje při jmenování hlav misí, což nemusí být jen velvyslanci - ani Ústava, ani zákon, na nějž by byla odvolávka v Ústavě, nejvýš nějaký zvyk. A to je ten rozdíl, který odmítáte vidět.

S tím, že Zeman nejspíš bude spolupracovat s vládami i Parlamentem lépe než Klaus, souhlasím.

V. Novák 23.4.2013 13:02

Was heisst "má pravdu"?

Měl možnost nepodepsat, případně konzultovat s vládou a podepsat. Nikde není v Ústavě řečeno, že platí, co pravil. Jenže už to pravil - a nepodepíše-li někdy příště bude muset vysvětlovat, proč jednou tak, podruhé onak.

Měl možnosti obou výkladů - premiér notář i premiér spoluzodpovědný. Vybral si notáře a tím zúžil mantinely pro všechny příští výklady.

V. Kraus 23.4.2013 12:56

Re: Ne - to VY jste si vybral co se vám líbí a kašlete na zbytek.

Pokud by se prezident republiky svévolně rozhodl odvolat předsedu vlády dle čl. 62 písm. a)  Ústavy ČR, ani vámi úváděné čl. 68, 73, 74, 75 a 76 ústavy mu v tom nijak nebrání.

Tak jako je nemyslitelné, aby prezident mohl svévolně odvolat vládu, je stejně nemyslitelné, že by mohl svévolně jmenovat velvyslance proti vůli ministerstva zahraničí, generály proti vůli ministerstva obrany a soudce proti vůli ministerstva spravedlnosti.

Myslím že prezident Zeman si toto vše dobře uvědomuje a jen zkouší, co všechno by mu mohlo projít. Soudím, že nakonec bude s vládou i parlamentem spolupracovat lépe než jeho předchůdce Klaus.  

M. Prokop 23.4.2013 12:04

Re: To je typické

Pan Kraus i Vy směšujete nepovinné zvyklosti s právním ustanovením.

M. Prokop 23.4.2013 12:02

Re: Kontrasignaci premiérem navíc silně oslabil Nečas

Má v podstatě pravdu.

A pokud nebude chtít někdy podepsat, nepodepíše.

V. Novák 23.4.2013 11:51

Kontrasignaci premiérem navíc silně oslabil Nečas

svým tvrzením, že pokud je vyžadována, jde jen o formalitu, o potvrzení, že prezidentovo nařízení vyplývající z jeho ústavních pravomocí je vykonatelné. Tím ponížil předsedu vlády a celou vládu na prezidentského notáře, který podepsat musí (pokud nic nebrání) - a přitom nese odpovědnost.

Schwarzenberk sice protestoval proti tomu, že nebyl (vláda nebyla) s chystanou amnestií seznámen, ale demisi na protest nepodal. Takže nakonec Nečasovi jeho výklad odsouhlasil...

J. Tachovský 23.4.2013 11:41

Re: Ten nám ještě ukáže

Me se to taky tak zda. A smeju se tomu s nim. Jen doufam, ze se ctenim Ustavy skonci u rozpousteni parlamentu a odvolavani vlady a nedojde az k tomu, ze je vrchnim velitelem armady.

V. Novák 23.4.2013 11:34

Ne - to VY jste si vybral co se vám líbí a kašlete na zbytek.

Za jakých okolností prezident republiky může rozpustit Sněmovnu, je dáno rovněž Ústavou - článek 35. Tam jste ovšem nedošel, protože by to nabouralo vaši konstrukci.

Jak prezident jmenuje a odvolává předsedu a další členy vlády, je zase upraveno v Ústavě, čl. 68 73, 74, 75 a 76. Tam jste ovšem opět nedošel, proč asi?

Najděte podobnou ústavní úpravu u jmenování velvyslanců a nebudete lidově právnitelský žvastal...

V. Novák 23.4.2013 11:27

Clověče, přečtěte si ten odstavec a napište mi,

jak jinak ho čtete než autor. Opravdu by mě zajímalo, jak jinak to dokážete přečíst a jaký právní nazor vyfabulovat.

M. Kosejk 23.4.2013 10:27

Re: To je typické

Naopak. :)) Jeho argumenty mají smysl - a vy mu jen bezobsažně nadáváte. Všimněte si, že dosavadní praxi jmenování velvyslanců nezpochybňuje ani ten Zeman - a normálně dál o tom jedná s ministrem zahraničí. Ani Klaus se od této zvykové praxe neodchýlil, i když jeden jeho poradce měl asi jiný názor.

F. Vejr 23.4.2013 10:13

Ten nám ještě ukáže

Já si myslím, že si z toho Zeman dělá prču. Znáte to, po třech skleničkách je vše legrace . Někdo by řekl, že v alkoholu je pravda, ale já říkám, že u každého rozhodnutí M. Zemana by měla být poznámka kolik nadýchal.

V. Vovák 23.4.2013 10:08

Re: To je typické

ale já panu Krausovi rozumím velmi dobře. Nemá protiargumenty a tak se neustále snaží zavést diskusi někam jinam, kde argumenty má. :-)

M. Kosejk 23.4.2013 9:51

Re: To je typické

Člověče, ale to je jen Váš problém, že tomu přirovnání nerozumíte. :)))

M. Kosejk 23.4.2013 9:50

Re: To je typické

Vždyť pan Kraus má pravdu. Zvykové právo u jmenování velvyslanců e podobné tomu jmenování/odvolávání vlády. Kdyby se Zeman rozhodl, že odvolá Nečase - jen ze své vlastní vůle, tak by v tomto měl oporu v textu Ústavy ČR. Ovšem - jak Zeman sám správně poznamenal - to byl bylo fakt hodně "extenzivní pojetí Ústavy".

V. Vovák 23.4.2013 9:45

Re: To je typické

člověče s vámi je diskuse jako s jedincem poddruhu Capra aegagrus hircus, nacházejícím se na povrchu dihydrogenmonooxidu v tuhém skupenství.

Článek je o jmenování velvyslanců. Opakuji o jmenování velvyslanců. Proč do toho proboha montujete prozměnu generály???

V. Kraus 23.4.2013 9:42

Re: To je typické

Právě že právníci obvykle píší to, co by chtěli. Proto se také říká, že kde se sejdou dva právníci, vzniknou hned minimálně tři různé právní názory. 

M. Prokop 23.4.2013 9:37

Re: Railjet (Siemens) v barvách OBB

A ČD by si to určitě, nebýt konkurence Žlutého spasitele, pořídily ......

To je ten problén se socany, že jim běžné ekonomické souvislosti jsou jaksi tajny.

M. Prokop 23.4.2013 9:35

Re: čeče vždyť vy ani nevíte, co je veřejné hlasování :-)))))

Druhá verze, ač je to skoro k neuvěření, že s tím dokáže přežít.