7.12.2023 | Svátek má Ambrož, Benjamin


Diskuse k článku

ÚSTAVA: O jmenování velvyslanců

Karel Schwarzenberg (např. zde), Bohumil Doležal (NP 3.4.), Tom Vild (NP 18.4.) a nyní i Jiří Paroubek (Parl. listy, 19.4.) - ti všichni se různými slovy vyjádřili, že podle platné české ústavy navrhuje adepty na velvyslance ministr zahraničí, vláda je schvaluje a prezident buď jmenování podepíše nebo nepodepíše.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Kosejk 23.4.2013 16:30

uf...

Tady v té diskusi je tolik polopravd a mýtů, že k tomou snad něco napíšu.

Ústava ČR opravdu dovoluje prezidentům dělat to, co píše autor článku. A dokonce mu i umožňuje, aby odvolal/jmenoval premiéra, pokud se tak rozhodne - třeba klidně i dnes - a bez důvodu. Takto jmenovaný premiér by asi těžko hledal většinu v PS, ale striktní text ústavy tuto pravomoc prezidentovi dává.

Do začátku tohoto roku jsme tady měli prezidenty, kteří byli voleni parlamentem. Jejich mandát tedy vycházel z parlamentu -a ne z všeobecných voleb. Došlo tedy k dohodě na tom, jak bude prezident spolupracovat s vládu a parlamentem, aby nedocházelo k "dvojhlavosti státu". Prezident tedy mnohé věci předjednával s vládou, respektive s parlamentem. Havel i Klaus to dodržovali - a zdá se, že to hodlá dodržovat i Zeman. Vzniklo z toho tedy jakési zvykové právo, které ovšem může teď být narušeno tím, že máme přímozvoleného prezidenta, jehož mandát od voličů koliduje s mandátem od voličů, který dostala PS - respektive vláda. A zkušenosti s římským "dvojkonzulstvím"  ukazují, jak nefunkčí může být dvojhlavé uspořádání moci. 

A k dvojhlavému uspořádání moci přesně míří směr úvah autora tohoto článku. Nejdříve bude prezident vybírat sám velvyslance, posléze může už chtít odvolávat premiéry, kdy se mu zlíbí. Nechtějme tedy porušení dosavadních zvyků, které znamenaly, že prezident s vládou spolupracuje.

K. Loucký 23.4.2013 15:05

Zase jeden úžasný právník

..který podle doslovně vzaté litery zákona je schopen popřít zdravý rozum. (Proč tedy například nepodléhá ministerstvo zahraničí přímo prezidentovi?) Nepřekvapuje, že byl poradcem prezidenta Klause.

V. Vovák 23.4.2013 16:10

Re: Zase jeden úžasný právník

a jak by se podle vás měla brát litera zákona? Můžete to nějak rozvést?

M. Kosejk 23.4.2013 16:10

Re: Zase jeden úžasný právník

Jenže on v zásadě pravdu má - alespoň, co se týká doslovného znění Ústavy ČR.

L. Kubeš 23.4.2013 14:26

Totální blábol

oddaného klausofila, je pozoruhodné, že lobuje za Zemana. Ale je možné, že mají oba prezidenti společného řidicího důstojníka v KGB.

J. Vyhnalík 23.4.2013 16:51

Re: Totální blábol

A jmenuje se L. Kubeš?

V. Bok 23.4.2013 13:36

Proboha

to se nemůžete dohodnout potichu? Když na sebe narazí staří ješitové (čím starší tím ješitnější) je to šílený

V. Novák 23.4.2013 11:51

Kontrasignaci premiérem navíc silně oslabil Nečas

svým tvrzením, že pokud je vyžadována, jde jen o formalitu, o potvrzení, že prezidentovo nařízení vyplývající z jeho ústavních pravomocí je vykonatelné. Tím ponížil předsedu vlády a celou vládu na prezidentského notáře, který podepsat musí (pokud nic nebrání) - a přitom nese odpovědnost.

Schwarzenberk sice protestoval proti tomu, že nebyl (vláda nebyla) s chystanou amnestií seznámen, ale demisi na protest nepodal. Takže nakonec Nečasovi jeho výklad odsouhlasil...

M. Prokop 23.4.2013 12:02

Re: Kontrasignaci premiérem navíc silně oslabil Nečas

Má v podstatě pravdu.

A pokud nebude chtít někdy podepsat, nepodepíše.

V. Novák 23.4.2013 13:02

Was heisst "má pravdu"?

Měl možnost nepodepsat, případně konzultovat s vládou a podepsat. Nikde není v Ústavě řečeno, že platí, co pravil. Jenže už to pravil - a nepodepíše-li někdy příště bude muset vysvětlovat, proč jednou tak, podruhé onak.

Měl možnosti obou výkladů - premiér notář i premiér spoluzodpovědný. Vybral si notáře a tím zúžil mantinely pro všechny příští výklady.

F. Vejr 23.4.2013 10:13

Ten nám ještě ukáže

Já si myslím, že si z toho Zeman dělá prču. Znáte to, po třech skleničkách je vše legrace . Někdo by řekl, že v alkoholu je pravda, ale já říkám, že u každého rozhodnutí M. Zemana by měla být poznámka kolik nadýchal.

J. Tachovský 23.4.2013 11:41

Re: Ten nám ještě ukáže

Me se to taky tak zda. A smeju se tomu s nim. Jen doufam, ze se ctenim Ustavy skonci u rozpousteni parlamentu a odvolavani vlady a nedojde az k tomu, ze je vrchnim velitelem armady.

V. Kraus 23.4.2013 8:07

To je typické

autor si vybere jednu jedinou větu z Ústavy ČR  "čl. 63 odst. 1 písm. e) Prezident republiky dále pověřuje a odvolává vedoucí zastupitelských misí"  a na základě té argumentuje.  

Mohli bychom postupovat i dále:

"čl. 62 písm. a) Prezident republiky jmenuje a odvolává předsedu a další členy vlády a přijímá jejich demisi, odvolává vládu a přijímá její demisi,"

"čl. 62 písm. c) Prezident republiky rozpouští Poslaneckou sněmovnu"

 Podle logiky pana autora bychom pak mohli tvrdit, že prezident republiky může kdykoliv odvolat vládu nebo rozpustit Poslaneckou sněmovnu.

V. Vovák 23.4.2013 8:15

Re: To je typické

Článek je, pokud jsem si všiml, o tom, kdo jmenuje velvyslance. Proč do tématu montujete naprosto nesouvisející témata? Věřím, že kdyby pan Hasenkopf psal o tom, kdo rozpouští sněmovnu, psal byste proč nepíše o jmenování velvyslanců.

Takhle navenek to vbypadá, že vám prostě chybí protiargumenty, tak děláte takovéhle úkroky stranou, abyste se mohl v komentářích realizovat...

V. Kraus 23.4.2013 8:37

Re: To je typické

To není žádný úkrok stranou. Poukazuji jen na to, že lidé z bývalé prezidentské kanceláře Václava Klause jako pan Hasenkopf či pan Jakl se pokoušeli velmi účelově "vykládat" Ústavu ČR tím, že si z ní vybrali jeden jediný článek či větu a vše ostatní opomíjeli. Proto jsem uvedl i příklad s vládou a poslaneckou sněmovnou.

Mohu pokračovat i dále: "čl. 63 odst. 1 písm. g) Prezident republiky dále jmenuje a povyšuje generály". Také budete tvrdit, že záleží jen na prezidentovi a vláda nebo ministr obrany do toho nemají co mluvit? 

M. Prokop 23.4.2013 9:33

Re: To je typické

Tvrdit může kdo chce co chce - viz vy.

Podstatné je, co je napsáno. O tom píše pan Hasenkopf.

M. Kosejk 23.4.2013 9:50

Re: To je typické

Vždyť pan Kraus má pravdu. Zvykové právo u jmenování velvyslanců e podobné tomu jmenování/odvolávání vlády. Kdyby se Zeman rozhodl, že odvolá Nečase - jen ze své vlastní vůle, tak by v tomto měl oporu v textu Ústavy ČR. Ovšem - jak Zeman sám správně poznamenal - to byl bylo fakt hodně "extenzivní pojetí Ústavy".

M. Prokop 23.4.2013 12:04

Re: To je typické

Pan Kraus i Vy směšujete nepovinné zvyklosti s právním ustanovením.

M. Kosejk 23.4.2013 14:01

Re: To je typické

Ale vůbec ne!  U jmenování/odvolání vlády je to PŘESNĚ to samé. Proč to nechcete vidět?

V. Vovák 23.4.2013 9:45

Re: To je typické

člověče s vámi je diskuse jako s jedincem poddruhu Capra aegagrus hircus, nacházejícím se na povrchu dihydrogenmonooxidu v tuhém skupenství.

Článek je o jmenování velvyslanců. Opakuji o jmenování velvyslanců. Proč do toho proboha montujete prozměnu generály???

M. Kosejk 23.4.2013 9:51

Re: To je typické

Člověče, ale to je jen Váš problém, že tomu přirovnání nerozumíte. :)))

V. Vovák 23.4.2013 10:08

Re: To je typické

ale já panu Krausovi rozumím velmi dobře. Nemá protiargumenty a tak se neustále snaží zavést diskusi někam jinam, kde argumenty má. :-)

M. Kosejk 23.4.2013 10:27

Re: To je typické

Naopak. :)) Jeho argumenty mají smysl - a vy mu jen bezobsažně nadáváte. Všimněte si, že dosavadní praxi jmenování velvyslanců nezpochybňuje ani ten Zeman - a normálně dál o tom jedná s ministrem zahraničí. Ani Klaus se od této zvykové praxe neodchýlil, i když jeden jeho poradce měl asi jiný názor.

V. Vovák 23.4.2013 16:12

Re: To je typické

jaký smysl vidíte v tom, že článek je o liteře zákona a pan předřečník se neustále snaží diskutovat o něčem jiném? :-)

M. Kosejk 23.4.2013 16:34

Re: To je typické

Smysl to má ten, že ten paragraf Ústavy, který pan Kraus zmiňuje, lze v bleděmodrém převést na paragraf o jmenování velvyslanců.  Je to to samé. Chcete prezidentovi uvolnit ruce? Ano? Tak tedy počítejte i s tím, co píše pan Kraus - je to o tom samém.

M. Prokop 23.4.2013 9:32

Re: To je typické

Ano, to bychom mohli. V té Ústavě tpo totiž skutečně napsáno je.

Autor, jako právník, píše o tom, co je, ne o tom, co by chtěl aby bylo.

V. Kraus 23.4.2013 9:42

Re: To je typické

Právě že právníci obvykle píší to, co by chtěli. Proto se také říká, že kde se sejdou dva právníci, vzniknou hned minimálně tři různé právní názory. 

V. Novák 23.4.2013 11:27

Clověče, přečtěte si ten odstavec a napište mi,

jak jinak ho čtete než autor. Opravdu by mě zajímalo, jak jinak to dokážete přečíst a jaký právní nazor vyfabulovat.

V. Novák 23.4.2013 11:34

Ne - to VY jste si vybral co se vám líbí a kašlete na zbytek.

Za jakých okolností prezident republiky může rozpustit Sněmovnu, je dáno rovněž Ústavou - článek 35. Tam jste ovšem nedošel, protože by to nabouralo vaši konstrukci.

Jak prezident jmenuje a odvolává předsedu a další členy vlády, je zase upraveno v Ústavě, čl. 68 73, 74, 75 a 76. Tam jste ovšem opět nedošel, proč asi?

Najděte podobnou ústavní úpravu u jmenování velvyslanců a nebudete lidově právnitelský žvastal...

V. Kraus 23.4.2013 12:56

Re: Ne - to VY jste si vybral co se vám líbí a kašlete na zbytek.

Pokud by se prezident republiky svévolně rozhodl odvolat předsedu vlády dle čl. 62 písm. a)  Ústavy ČR, ani vámi úváděné čl. 68, 73, 74, 75 a 76 ústavy mu v tom nijak nebrání.

Tak jako je nemyslitelné, aby prezident mohl svévolně odvolat vládu, je stejně nemyslitelné, že by mohl svévolně jmenovat velvyslance proti vůli ministerstva zahraničí, generály proti vůli ministerstva obrany a soudce proti vůli ministerstva spravedlnosti.

Myslím že prezident Zeman si toto vše dobře uvědomuje a jen zkouší, co všechno by mu mohlo projít. Soudím, že nakonec bude s vládou i parlamentem spolupracovat lépe než jeho předchůdce Klaus.