6.4.2020 | Svátek má Vendula


Diskuse k článku

ÚSTAVA: O jmenování velvyslanců

Karel Schwarzenberg (např. zde), Bohumil Doležal (NP 3.4.), Tom Vild (NP 18.4.) a nyní i Jiří Paroubek (Parl. listy, 19.4.) - ti všichni se různými slovy vyjádřili, že podle platné české ústavy navrhuje adepty na velvyslance ministr zahraničí, vláda je schvaluje a prezident buď jmenování podepíše nebo nepodepíše.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 48, poslední: 23.4. 2013 16:51, přehled diskusí

V. Novák 23.4.2013 13:10

Ne - Ústava stanoví za jakých okolností jmenuje

a za jakých odvolává. Proto je nemyslitelné, aby prezident svévolně odvolal vládu, protože mu Ústava určuje kdy tak smí učinit. Na druhou stranu ho nenutí - jak předvedl Klaus, když odmítl přijmout demisi lidoveckých ministrů z Grossovy vlády. Totéž platí pro rozpuštění Sněmovny nebo aplikace skutečnosti, že je nevyšším velitelem ozbrojených sil. Ústava stanoví mantinely kdy je co možno.

Nic prezidenta neomezuje při jmenování hlav misí, což nemusí být jen velvyslanci - ani Ústava, ani zákon, na nějž by byla odvolávka v Ústavě, nejvýš nějaký zvyk. A to je ten rozdíl, který odmítáte vidět.

S tím, že Zeman nejspíš bude spolupracovat s vládami i Parlamentem lépe než Klaus, souhlasím.

V. Kraus 23.4.2013 13:45

Re: Ne - Ústava stanoví za jakých okolností jmenuje

já se nechci zbytečně přít. Ale kdyby prezident Zeman jednoduše vydal rozhodnutí "Na základě článku 62 písmeno a) Ústavy České republiky odvolávám vládu Petra Nečase k 1.5.2013", tak v žádném článku ústavy nenajdete mantinely, které by mu v tom mohly zabránit. To by ovšem bylo rozhodnutí podle logiky některých bývalých úředníků prezidentské kanceláře Václava Klause.

Miloš Zeman je ovšem realista a dobře si uvědomuje, jaký následný politický chaos by tento krok vyvolal. Proto podobný krok nikdy neudělá. Věřím, že stejně uvážlivě se budou chovat všichni kompetenní i při jmenování nových velvyslanců. 

 

P. Pavlovský 23.4.2013 13:10

"Prezident republiky pověřuje a odvolává ...."

Za těchto okolností se nabízí otázka: Proč se vůbec až do teď V. Havel i V. Klaus vůbec s minictry zahr. věcí bavili, proč s nimi ztráceli čas, když jim to ústava neukládá?

E. Heusinger 23.4.2013 7:26

Railjet (Siemens) v barvách OBB

se blíží k Městečku u Nádraží. Od prosince bude jezdit i v barvách ČD i kdyby se Žlutý Spasitel užaloval.

http://www.zelpage.cz/fotogalerie/big/obb477.jpg

T. Czernin 23.4.2013 7:59

A já nemůžu do vysavače (Siemens)

sehnat pytlík. Tak kde je spravedlnost..??

V. Vovák 23.4.2013 8:02

Re: A já nemůžu do vysavače (Siemens)

dělníci z pytlíkové linky byli evidentně převedeni na linku lokomotiv.

V. Vovák 23.4.2013 8:01

Re: Railjet (Siemens) v barvách OBB

u píár článku na idnesu o první jízdě railjetu bylo žertovné, že novinář napsal že se chyby hledaly těžko. A pak se v článku čtenář dočetl, že pomalu reagují dveřní čidla, vozíčkář na ně "nedosáhne", že není místo na nohy u sedadel proti sobě, že se lidi delší 180 cm budou mlátit do hlavy o informační cedule v chodbičkách a nad sedačkami není prostor na větší zavazadla.

J. Urban 23.4.2013 9:30

Re: Railjet (Siemens) v barvách OBB

Hezké. To se to pořizuje hezký vlak za penízky daňových poplatníků, z nichž se tím hezkým vláčkem sveze asi tak 1 promile z nich, že?

M. Prokop 23.4.2013 9:37

Re: Railjet (Siemens) v barvách OBB

A ČD by si to určitě, nebýt konkurence Žlutého spasitele, pořídily ......

To je ten problén se socany, že jim běžné ekonomické souvislosti jsou jaksi tajny.

A. Novák 23.4.2013 6:36

vysvětlujte tyhle triviality v médiích,

která mají Schwarzenberga jako svého miláčka...:o)

J. Podhradsky 23.4.2013 3:04

CIISTE SPEKULACE

V ustave je jasne receno, ze vlada rozhoduje jako kolektivni organ, takze v zadnem pripade nema posledni slovo v exekutivnich zalezitostech prislusny  ministr, ten by mel dodat navrh, expertni doporuceni, vlada by to mela projednat a odhlasovat a premier podepsat nebo nepodepsat, podle hlasovani  a tak to asi dopadne, premier se vyucil na amnestii a podruhe nebude zkouset neco protlacit bez schvaleni vlady

Tady je to jeste zkomplikovano prezidentskou funkci  a moznou mezinarodni ostudou, tim, ze se jedna o diplomatickou zalezitost , pokud nebudou mista velvyslancu obsazena v realistickem case, ale Schwarzenberg nemuze vyhrat v zadnem pripade a proto nemel hadku ani zacinat a jit s tim pres hlavu prezidenta do tisku, protoze jestlize si president postavi hlavu, tak Schwarzenberg bude verejne ponizeny a bude na nej tlak rezignovat a bude to vypadat, ze si Schwarzenberg vyrizuje ucty z prohranych voleb, tohle muze zbourat vladu. Nejsem schopen odhadnout komu by to prospelo a komu ne,  ale verim, ze Zeman ma v rukach dobry trumf a ze muze vladu polozit, pokud se mu to bude hodit, stajne uz vlada ceka jen na ranu z milosti. 

J. Vintr 23.4.2013 2:18

On soudruh Rychetský

při psaní Ústavy asi nepočítal s tak aktivním prezidentem ...

J. Ryba 23.4.2013 0:45

no jistě, v ústavě je také, že prezident jmenuje a odvolává premiéra a ministry vlády..... :-))))

T. Pansky 23.4.2013 0:43

Priteli, kdyz prezident ukradne propisku, musi ji vratit sam nebo ...

... mu to musi schvalit vlada a vratit ministr zahranici nebo se vsichni musi tvarit, ze to bylo nedorozumneni a puvodnimu vlastnikovi propisky nafackovat?  top0625top@live.com

J. Ryba 23.4.2013 0:39

čeče vždyť vy ani nevíte, co je veřejné hlasování :-)))))

P. Han 23.4.2013 4:33

Re: čeče vždyť vy ani nevíte, co je veřejné hlasování :-)))))

Co to má společného s článkem? Já u vás nikdy nevím, jestli se záměrně tváříte jako pitomější, než jste, nebo jestli jste pitomější, než se tváříte.

R. Jonák 23.4.2013 8:46

Re: čeče vždyť vy ani nevíte, co je veřejné hlasování :-)))))

Řekl bych, že za b je správně.

M. Prokop 23.4.2013 9:35

Re: čeče vždyť vy ani nevíte, co je veřejné hlasování :-)))))

Druhá verze, ač je to skoro k neuvěření, že s tím dokáže přežít.