22.9.2021 | Svátek má Darina


Diskuse k článku

SVĚT: Chvála sobců

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Církva 6.8.2021 21:17

Tak každý extrém je škodlivý. Paní Šichtařová má pravdu, že to co dnes vyvádějí progresivističtí politici i v ekonomice je příšerné.

Jen mám trochu pocit že ani klasický liberalismus s kryptoměnami nemá řešení jak rozjet ekonomiku a nevehnat Západ do válek.

J. Stárek 6.8.2021 19:57

Markéta Šichtařová předvedla v plné kráse vlastní ideologii, která, podle ní, je jediná správná a jen díky ní lze zachránit svět. A protože ji opouštíme, jdeme přímo do záhuby. Takových všeobjímajících pravd jsme v minulosti slyšeli už mnoho, velice často je pronášeli ti, kteří zrovna prožívali nějakou krizi vlastního přesvědčení a svým absolutistickým postojem si tuto nepříjemnost kompenzovali. Pravda je ovšem taková, že politici jsou zrcadlem obyčejných lidí, pro ně pracují a jim se snaží vyhovět a to bez ohledu na to, zda jsou vpravo nebo vlevo. Takže pokud někdo nadává na politiky, měl by nadávat na obyčejné lidi, kteří chtějí právě to, co politici dělají. Proč asi tu její ideologii prostý lid nechce? No prostě proto, že je výhodná pouze pro někoho a pro celek může být zrovna tak zničující, jako to, co zde popisuje.

P. Milan 6.8.2021 20:47

Máte v tom nějaký hockey.

J. Ganaur 6.8.2021 17:49

No, dneska nic moc.Technokraté jsou lidé s technickým, potažmo přírodovědným vzděláním a myšlením.Dnes ovšem vládnou pseudohumanisté nebo lidé s koupenými tituly a tak to podle toho také vypadá.Když ona ta matematika.....:-(

J. Krásenský 6.8.2021 12:03

"Kapitalismus" vznikl v zemích s přísnou protestantskou morálkou v době, kdy křesťanství bylo základním životním postojem. Dnes tu není ani křesťanství ani morálka natož přísná. "Kapitalismus" končí. Nebyl poražený ekonomicky ani politicky, ale morálně. Neselhal morálně "kapitalismus", ale lidé, kteří jsou přesvědčeni, že bez vytváření hodnot lze přežít. Takové ekonomické perpetuum mobile.

T. Hraj 6.8.2021 14:46

Perfektní úvahaR^

A co se týče těch hodnot, myslím, že to platí i pro ty nemateriální. Levicový progresivismus totiž šíří hodnotový relativismus až dekonstruktivismus, který je podle mě ještě nebezpečnější než socialismus v ekonomice.

J. Krásenský 6.8.2021 19:38

R^

V. Církva 6.8.2021 21:19

Ano, tak nějak to bude.

J. Stehlik 6.8.2021 16:42

Jsou různé druhy kapitalismu . Třeba USA v 20 letech minulého století razily takzvaně konkurenci - převis nabídky . Klasicky Fordova pásová výroba či ty jejich fošnové domy , kde máte znormované kolik fošen, kam a kolik hřebíku má jít a v kolika lidech postavit za jakou dobu lze . Což jednoduše vytvořilo láci .

Naopak u nás se stále přešlapuje na exklusivitě (drahotě) . Tudíž konkurence nikoho nezajímá (viz naše nejdražší tarify v evropě atd.) . V popředí jsou spotřební daně , které dopadají na nejchudší . Výsledkem je rovnostářství a dvě třetiny lidí dostávají sociální dávky ;-D

I. Teren 6.8.2021 18:02

R^

P. Molík 6.8.2021 11:50

Paní Markéta je nepochybně erudovaná a chytrá žena, ale při vší úctě k jejím znalostem a zkušenostem se nemohu zbavit dojmu, že poněkud trivializuje témata, kterými se ve svém článku zabývá. Jisté je to, že 21. století bude nesmírně turbulentní a lidstvo bude čelit výzvám, kterým dosud nečelilo, a půjde o samotnou existenci pozemské civilizace. Momentálně mě nejvíc rmoutí ustupování USA z pozic bašty demokracie a s tím trend oslabujících pozic USA na globální mocensko-politické šachovnici a všude tam, kde doposud USA jasně dominovaly.

J. Pavelka 6.8.2021 13:35

Ono je vše v ekonomii, politice apod. daleko složitější, a v takovém článku se dá jen vymezit pár základních tezí k zamyšlení, že to co má autor na mysli, není úplná pitomost....

T. Hraj 6.8.2021 14:42

Možná to z historického pohledu (tj. z budoucnosti) bude vypadat, že "lidstvo čelilo výzvám", ale z pohledu přítomnosti je to nesmysl. Lidstvo ničemu nečelí, ačkoli mnozí přesně toto neustále říkají a hned nabízejí (popř. vynucují) globální "řešení". ̈

Lidstvo se dělí na nesčetné skupiny (až po jednotlivce). Žádný globální společný zájem (či výzva, které bychom čelili všichni) celého lidstva není. Není jím dokonce ani např. snaha o zamezení prudké změny klimatu a už vůbec ne jednotlivá konkrétní opatření.

V. Petr 6.8.2021 17:54

R^R^R^

P. Kubáč 6.8.2021 9:40

Průmysl verze 4.0 je tak trochu fikce.

Firma Foxcon slibovala, že místo Číňanů páchajících sebevraždy ze strašlivých pracovních podmínek zavede milion robotů, pak 60 000 - pak ukázala novinářům skromnou robotickou linku a ticho po pěšině.

Stejně i ostatní asijské sweatshopy. Díky politice jednoho dítěte ty čínské už těžko hledají pracovníky, ale do robotizace se nehrnou. Protože robotizací by automaticky naskočili do vyšší kvalitativní a zejména cenové kategorie.

Důvod se dá tušit - pokud je výroba laciného šmejdu vaší zásadní konkurenční výhodou - zavedením robotů se cena spíše zvýší a navíc na robota nemá smysl křičet "rychleji rychleji"

V západním světě, kde se ( mimo automobilky ) vyrábějí už jenom speciality - taky nemá smysl - pro složitou kusovou výrobu - příliš robotizovat. Takže průmysl 4.0 je tématem zejména pro lidi, kteří šroubek a matičku léta v ruce nedrželi.

J. Stehlik 6.8.2021 9:21

Paní je uplně mimo. Elity co řídí svět nemají naprosto zájem na nějakém kolektivismu . Oni chtějí vyrábět , prodávat a užívat si své zisky .

Klasický příklad jsme my . Snížily se korporátní daně , snížilo se daň z příjmu , o nemovitostních daních se mlčí , ale už se vytahují spotřební daně .

V principu tedy vrchnost se o nás chce starat (dotace) a ještě se na tom napakovat . O socialismu se moc nedá hovořit , spíše o dotacích a plýtvání , na kterém budou ti schopnější rýžovat zlaté balvany . A pak vám řeknou , že jste se měl lépe učit ;-D

I. Hermanek 6.8.2021 14:34

Blbost

M. Valenta 6.8.2021 8:40

Do světa s takovými vyhlídkami bych si snad ani nepořizoval děti.

P. Milan 6.8.2021 8:56

Však je takových bláznů, kteří to nejen tvrdí, ale i dělají, celkem dost.

A jiní zase z pohodlnosti.

So geht das.

J. Lambert 6.8.2021 12:30

Pozde, pane Valento. Pokud vim uz nejake mate a sice v Meklistanu. Nedela Vam trochu starosti, kam ta nestastna zeme smeruje a co to znamena pro celou EU, potazmo Evropu?

T. Hraj 6.8.2021 14:49

Je třeba je vychovat tak, aby to nedopustili.:-)

F. Navrátil 6.8.2021 8:30

Pokud se víře dává přednost před fakty a skutečností, pak to vždycky špatně dopadne. Přichází nové náboženství s křížovými výpravami, procesími flagelantům a pokáním poklekávačů, poutěmi Pride parade, prodejem klimatických odpustků, kázáním mediálních Koniášů nebo daňovým feudalismem.

H. Kotaz 6.8.2021 8:41

R^

P. Hák 6.8.2021 9:08

R^

J. Jurax 6.8.2021 12:31

A inkvizicí a hranicemi pro kacíře. Virtuální hranice už máme a ty opravdické taky budou.

I. Hermanek 6.8.2021 14:32

Presne bohuzel

J. Kasenčák 6.8.2021 7:50

Pokrok a myšlení nezastavíme. Dnes se zdá že zbytek kapitalistů nejradši podniká s dotacema .Předem je určeno kde se bude co vyrábět ,kde prodávat . Chybí jen stanovit pětiletku.

F. Kusák 6.8.2021 8:14

Jestli myslíte Agrofert, napište to. A jinak bych Vám doporučil, abyste si přečetl Výroční zprávu Agrofertu a pokud jste alespoň trochu ekonom, tak konsolidovanou uzávěrku. Nemusí se mně tato firma líbit, ale je třeba uznat, že je to jedna z mála našich firem, která zajišťuje komplexní potravinový řetězec. A s dotacemi se to má tak, že většina jsou to tzv. nárokové dotace, takže je to otázka splnění určitých podmínek. A pokud chcete, aby Agrofert zkrachoval, pak věřte, že by po něm skočili třeba němečtí giganti, např. firma AGRO International, kteří samozřejmě čerpají dotace nejen EU, ale i účelové dotace spolkové vlády.

J. Kasenčák 6.8.2021 8:31

Nejen sem myslel na Agrofert ,ale všeobecne o kapitalistech a dotacech ,ale u AF je to nejlíp vidět. Potvrdil ste vlastne že kapitalisticky gigant Agro international pobíra dotace .

P. Milan 6.8.2021 9:00

Agrofert je jen jeden z mnoha. Problém je, pokud si majitelé Agrofertů politicky ty dotace prosadí, třeba jako premiéři, ale nejenom, jsou i jiní vlivní.

Agrofert se zmocnil celého řetězce, dost často pěkně špinavými metodami (třeba "zaklekávání" nebo viz Kostelecké uzeniny). Na rozdíl od vás považuji za příznivé pro zákazníka spíš konkurenci, než "řetězec".