1.12.2023 | Svátek má Iva


Diskuse k článku

SVAZKY STB: Seznamy, jež měnily životy

Před 20 lety české Ministerstvo vnitra zpřístupnilo první oficiální seznamy spolupracovníků komunistické státní bezpečnosti (StB). Ty se v různém rozsahu a značně kolísavých stupních důvěryhodnosti počaly podle očekávání objevovat téměř okamžitě po pádu totality.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Prikner 29.3.2023 15:04

Na ty seznamy stb už dneska se...re pes, ale budou nové seznamy s vykulencovými desoláty, o ty se dneska jedná!!!

M. Krátký 29.3.2023 12:15

No, a vidíte, že máme zase na Hradě komunistu a všichni jsou z něj připokakaní jakej je to švihák a sympaťák - můj tchán ročník 1905 by řekl : dite mi s tím do pihele !!!!!!

P. Molík 28.3.2023 13:11

Čest a sláva Cibulkovi, autorovi seznamů spolupracovníků s StB !!! Bohužel Cibulkovy snahy nebyly doceněny, protože příliš moc tunelářů a protagonistů nové moci bylo na základě své minulosti před rokem 89 umazáno svojí spoluprací s normalizačním husákovsko-biľakovským režimem. Ti nejaktivnější podrazáci vyměnili své rudé odznáčky se srpem a kladivem za modré odznáčky s ptákem a dále se kariéristicky etablovali a vytvářeli politické mafie, aby se co nejdéle udrželi u nových koryt. Nyní se snaží korytáři z vládnoucí pětikoaliční politicko-hochštaplerské partičky své věrné spolupracovníky, kterým hrozí nezvolení doposud věrnými voliči, umístit na základě nových mocenských schémat tak, aby mohli tito škůdci nadále jako žáby na prameni škodit a bylo zafixováno současné mocensko-politické status quo na věčné časy, proto je třeba Marek Benda zákulisními škůdci protlačován do funkce ústavního soudce, ač nikdy nesoudil. Drzost vlády Fialy po počátečním čekání na výsledky prezidentských voleb je stále víc do nebe volající. Jsou prosazovány plány nejvíce poškozující zájmy republiky resp. občanů ČR tak, aby byly bezproblémově nadále upřednostňovány zájmy škůdců typu církevně-tunelářských aktivistů či prosazovatelů vyzbrojování Ukrajiny na základě banderovské či eurohujerské ideologie. Soudruzi z StB věděli koho si mohou dovolit oslovit za účelem spolupráce na základě slabošské osobnostní výbavy adepta na spolupráci. Proto si nikdy nedovolili oslovit mě, protože jsem byl člověk striktně dodržující morální přikázání a nesmiřitelný vůči normalizačním konjunkturalistům a dalším padouchům. Lidé, kteří nikdy neslevili ze svého protikomunistického přesvědčení, jsou nyní bývalými komunisty v modrém převleku všelijak osočováni a společensky znemožňováni. Jako jsem nikdy neslevil ze svého protikomunistického přesvědčení, tak nemohu slevit ze svých postojů proti šíleným zeleným egomaniakům. Tolerance je základním předpokladem pro fungování demokracie, ale i demokratický systém má své meze

H. Kotaz 28.3.2023 8:49

Dá se říci, že jich dost chybí -po tom co se lidovec Sacher a disident J. Ruml, málem přetrhli, při jejich likvidaci, že !!

H. Kotaz 28.3.2023 8:51

A to jsou ty, které by nás mnohé zajímali, na rozdíl od těch, které jsou občas vytaženy na světlo boží, pro potřebu někoho dehonestovat !

C. Berka 28.3.2023 10:14

https://www.minulost.cz/?q=cs/content/fond-z

P. Diviš 28.3.2023 13:09

Všechno lze dohledat - viz Bureš.

P. Čech 28.3.2023 8:37

"Čas opět rozhodl"??? To je sice pravda, ale ten čas rozhoduje velmi pomalu a zejména pozdě. Členové zločinecké KSČ (i ti t.zv. bývalí) do té doby napáchají mnoho škody, stejně jako ji páchali po celý svůj život. Nějaké jejich kecy v tom smyslu, že nikdy nikomu neublížili jsou zcela mimo mísu. Každý člen KSČ na schůzích jejích základních organizací hlasoval pro přijetí tezí a zásad této organizace a když už ničím jiným, tak jen tím ničil životy 9/10 českých, moravských a slovenských občanů.

P. Diviš 28.3.2023 13:10

"Každá věc má rychlé, jednoduché a dokonale špatné řešení". :-P

P. Čech 28.3.2023 8:26

Lustrační zákon byl k bničemu. Byl totiž formulován stejně nejednoznačně, jako i ostatní naše zákony. Stačilo málo.Dát do ústavy článek , který by bjednoznačně zamezoval pronikání v š e c h , tedy i bývalých členů KSČ do všech státních bfunkcí a u úředníků u funkcí od vedoucích boddělení. Pokud by tomu tak bylo, už dávno b ychom byli někde jinde.Protože se tak nestalo, máme dnes takové lidi nejen v poslanecké sněmovně a v senátu, ale i ve funkci bprezidenta, o státní správě nemluvě.

H. Kotaz 28.3.2023 8:52

R^!

V. Církva 28.3.2023 7:45

Určitě chápu touhu po spravedlnosti především těch co byli perzekvovaní.

Nicméně realitu naznačuje i tento článek. Je možné, že větší ryby si to nějak zařídily, největší co byli příliš profláknuté už umřely. Zůstalo, kromě pár opravdových darebáků, co se je nepodařilo smazat, i pár trdel co se nějak zapletli a možná ani nikomu neublížili, možná něco slíbili aby měli klid a nic nedodali, nevím.

Mně to nejlépe před lety vysvětlil případ vedoucí katedry, bývalá komunistka která se vozila po mé kamarádce s politickým škraloupem a po revoluci se vozila dál protože prý vedla tábory ROH pro děti.

Co se mělo dělat v roce 1989 těžko říct. Řešit dnes kdo byl v KSČ když máme problém s Piráty wokisty progresivisty je divné.

Co se týká podpory dnešních ruských bolševiků, jsou mezi nimi jak bývalí komouši, tak i nekomouši, a myslím, že na druhé straně barikády je to podobné. Ale možná se mýlím, možná jsou bývalí komunisti 5 ruská kolona. V každém případě, rozvědka by měla konat!

F. Navrátil 28.3.2023 7:13

O pokřiveném pohledu na lustrace svědčí fakt, že z rozvědčíka lze vyrobit morálního velikána, ikonu demokracie a dodat ji na hrad.

V. Církva 28.3.2023 7:50

V každém případě, skutečným problémem, jsou současní podporovatelé ruského samoděržaví.

F. Navrátil 28.3.2023 8:46

Skutečným problémem jsou podporovatelé jakéhokoliv samoděržaví. Jedno zda ruského nebo bruselského.

H. Kotaz 28.3.2023 8:53

R^!!

J. Kindl 28.3.2023 11:45

Naše armáda ani za první republiky neznala pojem rozvědčík. Neznala ji nikdy Slovo rozvědčík pochází z ruštiny. Armáda znala pojem průzkumník. Průzkumníkem se mohl stát i voják základní služby. To byli vojáci, kteří byli vyzaseni na území nepřátelského státu, kde sledovali pohyb nepřátelské armády a prováděli záškodnické akce. Vojenské zpravodajství vychovávalo špičkové odborníky ze kterých se stávali diplomaté, vojenští přidělenci, analitici. Vojenská kontrarozvědka do roku 1991 spadala pod StB a neměla s armádou nic společného. Sledovala i armádu jako takovou.

J. Kočvar 29.3.2023 3:00

Také se používal výraz "výzvědka" - dnes už mi kontrola pravopisu ukazuje, že je to nespisovné.

T. Kohout 28.3.2023 4:49

Tajný polda, to je profese, nikoli ideologie. Stejně tak "průzkumník" atd.

R. Langer 28.3.2023 7:13

Prostituce je také profese. Kuva je povaha.

T. Kohout 28.3.2023 7:27

I já to myslím spíš ironicky než vážně. Doba mě poučila. Pan president (PP PP) nám dal školení/lekci. A dav akceptoval.

V. Suchodol 28.3.2023 3:24

Pane,....vse je zapomenuto. Vzdyt podivejte, kdo dnes sedi na Hrade.:-P

E. Novotny 28.3.2023 3:36

A beda tem s dobrou pameti. :-(

E. Novotny 28.3.2023 1:47

I jim. Těm v těch seznamech. Toto plus jiné radovánky přináší totalita, což je asi nutný si uvědomit především.

Samo, že nás štve, že někteří z toho vyvázli snadno a jiní, ti méně vinni, hůř. Jak ale zařídit, pokud o to stojíme, aby dostali pořádně hubu přesně ti praví, když ani přesně nevíme, kdo ti praví jsou. Jestli ti, kteří vyšetřují, týrají, vydírají, nebo ti, kteří to trpně snáší a ev. podlehnou jejich tlaku.