27.7.2021 | Svátek má Věroslav


Diskuse k článku

ŠUMAVA: Draze zaplacený cirkus

Aktivisté Hnutí Duha a jejich přátelé se 15. července přestěhovali do šumavské Modravy, aby demonstrovali proti postupu stávajícího vedení Správy Národního parku Šumava. Nebudu hodnotit fakt, že kritizují postup, který jim za vedení bývalých ředitelů Aloise Pavlíčka a Františka Krejčího nevadil. Chtěl bych se spíše zabývat reálnou příčinou dnešních manévrů Na Ztraceném.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Gabriel st. 10.8.2011 18:55

Re: V celém tom tyátru NEzaniká zcela hlas

Není co dodat! Není co řešit dlouhými neplodnými debatami od a neod borníků! Zadání pro správu NPŠ je jasné. Racionálním citlivám lesním hospodařením prováděným podle schváleného LHP, po dohodě s orgány SOP NAPRAVIT SCHWARZENBEGSKÉ DĚDICTVÍ A DOVÉST MONOKULTURNÍ SMRKOVÉ PLANTÁŽE K PŘIROZENÉ SKLADBĚ POROSTŮ ODPOVÍDAJÍCÍ DANÉMU STANOVIŠTI! Jak prosté! Jak jednoznačné! Vyhnat aktivisty, vyhnat teoretiky,vyhnat čachráře a kšeftaře, vyhnat politikáře od bursíků, přes moldany až po schwarzenbergy a pozvat pozvat k plnění jednoznačného zadání staré fořty, kteří na Šumavě po generace žijí a po generace oni dobře pečovali.

P. Gabriel st. 10.8.2011 18:55

Re: V celém tom tyátru NEzaniká zcela hlas

Ono toho totiž není moc k řešení. Protože mě již zlobí všeobecné nevěcné tlachání kolem lesů NPŠ, prostudoval jsem si zřizovací NV 163/91Sb. a hle §9 řeší vše kolem péče o les:

1.) Cílem LH v NPŠ je DOSAŽENÍ PŘIROZENÉ SKLADBY POROSTŮ.

2.)V lesích NPŠ se hospodaří podle LESNÍHO HOSPODÁŘSKÉHO PLÁNU.

3. V 1. zónách se uplatňují pěstební a těžební zásahy dohodnuté s orgány státní ochrany přírody, zajišťující udržení, nebo obnovu samořídících schopností lesního ekosystému, při omezeném použití technických prostředků. Zákaz použít chemické prostředky S VÝJIMKOU MIMOŘÁDNÝCH OKOLNOSTÍ!

4. Ve 2. a 3. zónách SE HOSPODAŘÍ PODLE SCHVÁLENÉHO LESNÍHO HOSPODÁŘSKÉHO PLÁNU...PŘIOBNOVĚ POROSTŮ JE NUTNO ZAJISTIT A VYUŽÍVAT PŘEDEVŠÍM PŘIROZENOU SKLADBU DŘEVIN! Připouští se použití běžné těžební technologie s vyloučením těžké techniky. Pokračování

J. Urban 9.8.2011 22:45

V celém tom tyátru zaniká zcela hlas

odborníků. Kdyby Národní park Šumava komunikoval normálně s odbornou veřejností, nedošlo by to tak daleko. Ekologický aktivista bohužel nemusí mít o ekologii ani páru, o tom žádná. Ale ten Národní park Šumava by páru mít měl. Ale kdo dnes ve státní správě má páru o tom, o čem rozhoduje? Éry odborníků Moldana a Kužvarta jsou v (_._), dnes se vládne stranickými (obvykle modrými a oranžovými) legitimacemi. Zdaleka se to netýká jen životního prostředí, ale všech oblastí státu. Stát proto de facto přestává fungovat, stává se zcela neefektivním - a jen čím dál dražším, o to už se kmotři postarají, neb s jídlem roste chuť a okamžitý zisk do vlastní kapsy se stal jedinou motivací při rozhodování činovníků. Proto máme 22 let od revoluce rozbité silnice a přitom nejdražší pandury, dálnice, promopra....

P. Gabriel st. 9.8.2011 9:24

Re: Mají smrčiny šanci?

Samozřejmě, že může existovat i smrkový prales, je-li kolem něj zdravý smíšený les a jsou-li k tomu vhodné biologické a klimatické podmínky. Tekový prales se ale neudělá z hospodářského lesa tím, že se tento ponechá na pospas kůrovci.

P. Gabriel st. 9.8.2011 9:22

Re: Co se ztrácí Na ztraceném

Paní Malá, copak vláda ve které sedí lidé jako Kalousek Schwarzenberg (který ostatně mlčel, když mohl zastavit Bursíkovy šílenosti s nezpracováním vývratů po Kyrilovi), Nečas... Mohla mít u slušných a racionálně uvažujících lidí s pamětí nějakou důvěru??!

P. Gabriel st. 9.8.2011 9:19

Aktivisté ničemu nepomohou

Aktivista, jakýkoliv, nemůže být svědomím. Z principu. Jedná pouze na základě dojmů a pocitů a většinou ignoruje racionální složku poznání a jednání.

Je vrcholnou zpozdilostí myslet si, že prales se z kulturního hospodářského lesa, kalamitně narušeného škůdci, emisemi a klimatickými výkyvy, vytvoří tak, že se tento les ponechá sám sobě! To znamená udělat kříž za lesem jak ve druhé zóně kolem ptačího potoka, tak v prvních zónách okolo. takový postup může napadnout opravdu jenom naprosté hlupáky!

Co tedy? Odkornit na stojato a nebo pokácet a odkornit a na uvolněné mýtiny rychle dosít a dosázet dřeviny, které les přiblíží původní druhové skladbě a přeruší výletové koridory lýkožroutů.

J. Malá 8.8.2011 16:19

Co se ztrácí Na ztraceném

Správně, pane starosto.A co se ztrácí? Ztracená důvěra v tuto vládu.Nemělo ministerstvo živ. prostředí už dávno mít jasno, co vlastně se má na Šumavě dělat?Jenže to by nesměl být ministrem další neználek., kterému je všechno fuk, hlavně když bere. A ředitelem parku  jeho kamarád.Proč asi vláda financuje činnost organizace , která je stále proti? Čemukoliv- jednou u elektrárny. jindy u dálnice, nyní v lese. A policie? Jak to, že neustále znovu vynášejístejné mládežníky z lesa, ti se jim vysmívají- k tomu máme policii? Dávno se ptám, kolik asi to stojí.A jestli by se tak párali policajti i s ostatními občany.A tak budem platit, aby se  výtržníci mohli bavit. A vládě je to jedno- i příslušný ministr si přece nezkazí dovolenou někde na Havaji kvůli jakési ˇSumavě.

B. Uhlich 8.8.2011 15:22

Re: Ani vědci nejsou jednotni.

Rada moc dobře ví, že se tam jenom kácí, ale protože je placený za to, aby psal: ŽE SE TAM TĚŽÍ, tak holt bude do zblbnutí psát, že se tam těží....ono to na lidi dělá větší dojem.  Radovi to už tady napsalo několik lidí, ale Rada jako placený konfident všech spolků celé zelené sebranky, to tady ovšem stále opakovat, jinak by neměl kýženou odměnu....

J. Marešová 8.8.2011 14:26

Mají smrčiny šanci?

Jak může někdo tvrdit, že smrkové lesy mohou sloužit jako prales? Smrk má krátkou životnost. Stromy, které se kácejí rostou max. 80 let. Budoucnost mají jen smíšené lesy. Názorně jsme viděli co způsopbují smrkové porosty, když přijde vichřice - při té co nastala před léty v Tatrách. Smíšenému porostu by takové škody nenatropila. Proč ekologové nedemonstrrovali, když kyselé deště ničily lesy na severu Čech? Moc by mne zajímalo, kde aktivisté, kteří okupují Šumavu pracují - to si vzali neplacené dovolené, nebo je někdo platí? Paní Kuchtovou dotovali Rakušané. Mají tam také TOI toalety, nebo jen přihnojují Šumavu? Kdo je živí?

P. Rajman 8.8.2011 14:17

Šumava je oběí zeleno-modrého vidění světa

NP Šumava je předimenzovaný,nachází se v něm prvotřídní hospodářský les stejně jako oblasti hodné ochrany a přirozeného vývoje. Obětí žabomyšího střetu zelené megalomanie ( chránit co nejvíc - místo chránit co za to stojí ) a modré vychytralosti ( hospodařit a ještě dostat zaplaceno za "péči" o přírodu ) padá za oběť největší lesní  oblast ve střední Evropě, která podle mezinárodních standartů žádným parkem není.

J. Sinnreich 8.8.2011 13:27

Ekologisti a masochizmus

Stale nechapu, proc policiste  odrezavaji zelene  "ochrance" pripoutane ke kmenum. Dovedete si predstavit, jaka to jsou muka, kdyz mate svazane ruce a mravenci, klistata a jina havet vam leze po zadech a nemuzete se ani podrbat? (inspiroval me clanek v MF, pranyrujici policistu ktery sypal mravence za krk pripoutanemu aktivistovi).

D. Seibt 8.8.2011 13:10

Re: Ani vědci nejsou jednotni.

Krejci rezal vic nez moc, jen proto ze nerezal tak kde bylo potreba. Krejci taky daval pesticidy, jenze se kamaradil s Duhou, takze ta to nechala byt. Vedecka rada je fajn, ale pokud si nedokaze uvedomit, ze tam take ziji lide a ze by bylo fajn se jich zeptat co rikaji na ten jejich experiment, tak udelal dobre ze je vyhodil. Pokud se bavime o biodiverzite. Tak u Modravy se netezi, ale jen kaci a odkornuje, drevo tam zustva. Tam kde se skutecne tezi naplno jsou pufracni zony, ktere by ale nemusely vzniknout pokud by se brouka podarilo zastavit jeste ve stromech. Takze cesta kterou zvolil Krejci je z pohledu diverzity horsi nez to co dela Stransky. Sireni smiseneho lesa je pekna myslenka, ale pozor to nebude zitra a ani mozna za 100 let. Ony ty listnate stromy to moji tezke, zviratka je okusuji vic nez jehlicnate a tech je nejak moc. Nebo se pletu?

V. Hájek 8.8.2011 12:54

Napadlo mne jedno přísloví:

parafrázuji - dva se perou, kdo bude ten třetí kdo se bude smát?

P. Rada 8.8.2011 12:30

Re: Ani vědci nejsou jednotni.

Krejčí řezal kde musel... nedostal pokutu za pesticidy.... a nerozpustil vědeckou radu... - tedy si maniakálně nedělal co mu jeho naturel velel a to co se hodí právě těžařům a tunelářům  v pozadí kteří si Stráského jako vhodnou figuru vybrali.

K biodiverzitě. Pro ty co nemají čas si odkaz na TV pořad spustit, poslouchat, znovuprohlédnout...... Ta biodiverzita předně může obtížněji vznikat po náhlém vykácení a odvozu dřevní hmoty protože tím je už tak nízká hladina minerálů dále ochuzována a i když toto někde tolik nevadí zas znova začíná růst stejnověký les.... Navíc jsou po celé Šumavě roztroušeny lokality i se smíšeným lesem, faunou... a odtud se biodiverzita může šířit sama tedy bez nákladů a navíc jako demonstrace přírodních procesů.

K. Kužel 8.8.2011 10:37

Že by měli na MŽP umělecké ambice?

To je přece absurdní divadlo, jako když vyšije!

D. Seibt 8.8.2011 10:01

Ani vědci nejsou jednotni.

Krejci tlacil na pilu jeste mnohem vic, tak v cem je problem? A kde je ta biodiverzita v tom smrkovem monokulturnim porostu, to mi reknete?

M. Procházka 8.8.2011 10:00

Draze.......

Pane starosto,vy jste zatloukl poslední hřebík do toho svinstva,které se děje za naše peníze.Kdo ale konečně zakročí a s těmi syčáky zatočí? 

P. Rada 8.8.2011 8:54

Re: No a aby toho nebylo málo

Je na tom pěkně vidět, jak obtížné je najít zdroje pro solidní vědeckou činnost. Někdo má možná i za to, že by takovou činnost měli dělat jen penzisti ve svém už požehnaném volnu.... Máme krizi tak at se důchodová podpora alespon takto vrátí a basta! V hospodářských lesích či na polích... totiž biodiverzita jako priorita sotva koho zajímá. Je snad pro P. B. tento prostý fakt málo?

P. Rada 8.8.2011 8:35

Re: Ani vědci nejsou jednotni.

Proč ty kapacity nejmenujete? Proč není odkaz?

Faktem je, že i sama legislativa kolem NP není jednoznačná a vede k diskusím a také je fakt, že letošní chladné a deštivé počasí broukovi vůbec nenahrává a přesto Stráský doslova "tlačí na pilu".

P. Boublíková 8.8.2011 6:22

No a aby toho nebylo málo

je ředitel "stínové rady" NP Šumava také placen z  MŠMT http://www.czechglobe.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=63&Itemid=75&lang=cs

J. Kadeřábek 8.8.2011 0:47

Ani vědci nejsou jednotni.

Zatím co ČT prezentuje zásadně jednu skupinu, druhou lze najít na webu a jsou mezi nimi skutečné kapacity teorie i praxe.

P. Rada 8.8.2011 0:35

Jsou vědci ekologisté?

http://www.sumavapro.cz/vedci-vyzvali-k-zastaveni-tezby-a-nabizi-straskemu-odbornou-pomoc

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10137347235-kalamita-aneb-srdecny-pozdrav-od-sumavy-k-tatram/