27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

ROZHOVOR: Kam nás žene Ústavní soud

Když se chce, všechno jde. Parlament může jednat tak, aby novelu jakéhokoliv zákona schválil během 2 až 3 měsíců. Je třeba mít jasno, jak se bude volit, při podávání kandidátek, což musí být do 3. 8. 2021.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Karlík 22.2.2021 8:41

Soud "nesmí" rozhodnout ve věci již rozhodnuté. Opravdu? Kde jsou tedy ty davy senátorů, bránících ústavu? Jak je možné, že Ústavní soud tuto překážku porušil? Když může Ústavu trhat Ústavní soud, proč by ji nemohl před kamerami trhat nestudovany klacek Minář?

J. Vorlický 22.2.2021 13:05

. . . Ústava už není důležitá, je to ústavní pořádek! kolikrát to tady mám opakovat? Copak sem přispívají jenom právníci?

P. Machálek 22.2.2021 7:55

Pan Koudelka je je velmi chytrý a seriozní muž, skvělý právník. Jako takového ho většina senátorů samozřejmě odmítla schválit na post soudce Ústavního soudu. Rv

P. Jirkovský 22.2.2021 8:17

Pan Koudelka je velice ambiciózní a vyč......ý muž, vždycky se uměl vetřít jak Pitralon. Naštěstí mu to senátoři nezblajzli.

M. Kanda 22.2.2021 6:34

Diskuse o většinovém systému nemá smysl, když naše Ústava stanoví systém poměrný. A Ústavní soud nás nikam nežene, on pouze rozhoduje, zda v konkrétním podání byla Ústava porušena či nikoliv.

Pokud opravdu chcete většinový systém, musíte zařídit, aby ve sněmovních i senátních volbách vyhráli kandidáti, kteří ho mají ve svém programu. Pak bude možné odhlasovat změnu Ústavy na systém většinový. Dokud se toto nestane, musíte se smířit se systémem poměrným.

A. Renjascu 22.2.2021 13:19

Pak je zde první otázka, proč pan Rychetský jako top člen ČSSD, místopředseda vlády, ministr spravedlnosti, předsedy Legislativní rady vlády a senátor tento zákon spolupřipravoval, objajoval a v senátu pro něj hlasoval. Druhá otázka je podobná, proč pan Rychetský jako předseda ÚS zamítl v roce 2014 se zbytkem ÚS stížnost Pirátů na volební systém ČR, včetně nerovnosti hlasů. V odůvodnění ÚS tehdy neshledal tuto nerovnost v rozporu s ústavním pořádkem ČR. Co se stalo, že své dítě, které již jednou pan Rychetský ohledal a prohlásil za bezchybné najednou při novém ohledání prohlásil za invalidní stvůru? V níže uvedeném odkazu doporučuji zejména bod 26.

https://www.usoud.cz/fileadmin/user_upload/Tiskova_mluvci/Publikovane_nalezy/Pl._US_2_14_pirati_vc.disentu_verze_pro_web.pdf

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/ustavni-soud-zamitl-stiznost-piratu-na-lonske-volby/r~71b171722d2711e480e50025900fea04/

Jinak jako dodatek, podobný systém jak byl zde má 55 zemí světa včetně mnoha zemí EU.

M. Kanda 22.2.2021 15:58

Vy se z toho Rychetského jednou pominete. Ale on byl pouze jedním z jedenácti, kteří byli pro. Co mi sdělíte o těch deseti zbývajících?

A. Renjascu 22.2.2021 17:48

Devět z těch deseti již zamítlo předchozí stížnost Pirátů, čili stejně účelové jednání jako u Rychetského. Rychetského jsem vypíchl jen proto, že do masmédií tvrdil, že mu ty diskriminační paragrafy vždy vadili, což je evidentní lež, protože se na jejich tvorbě podílel, obhajoval je, hlasoval pro ně a jako předseda ÚS je již jednou smetl ze stolu.

A. Renjascu 22.2.2021 19:16

Musím se omluvit za dezinformaci, protože tři z nich - Ludvík David, Jaroslav Fenyk a Radovan Suchánek - hlasovali konzistentně s předchozím verdiktem, takže odlišně hlasovalo sedm zbývajících soudců + čtyři nově jmenování soudci.

L. Písařík 22.2.2021 4:44

Nedokážu si představit, jak vyvážit systém tak, aby podpořil vítěze voleb a zároveň mu neposkytoval příliš velkou sílu. Obávám se, že republiku čeká tzv. italské období, kdy se bude vláda střídat každé 2 měsíce a žádná neudělá nic a právě v době, kdy se budou řešit dopady covidu na ekonomiku. Myslím, že současná situace bude nahrávat zejména Pirátům. Mají podporu mladých, kteří si neuvědomují, že jedna věc je protest a druhá spravování státu. Poznámku o nedostatečném krmení chytrou kaší si nechám až pro situaci po volbách.

J. Karlík 22.2.2021 8:00

Vyvážit systém tak aby vítězi voleb neposkytl velkou sílu je stejné, jako vzít řidiči autobusu volant. Té síly většinového systému bych se nebál, volby jsou každé 4roky. A funguje tak, že je možné bez trapných kompromisů sestavit rychle funkční vládu. Jenomže u nás půjdeme raději všichni SPOLU, hádejte kam?

L. Novák 22.2.2021 1:14

Úpřímně řečeno, mně jsou tyhle problémy úplně fuk. !!;-) Na české politické scéně není pro mě žádné volitelné seskupení, které by představovalo pomyslný "hlas racionálního rozumu", a které by dávalo naději, že se skutečně můžeme dočkat nějakého zlepšení v domácí politice i v přístupu k nesmyslům z EU.

Takže hádání kolem detailů volebního systému, který podle všeho nikdy nebude většinový, je jenom mlácením prázdné slámy... :-P

J. Nevrkla 22.2.2021 8:45

Ale je, stačí se podívat a popřemýšlet.

F. Kusák 22.2.2021 11:46

Tak si dodejte odvahy a řekněte, kdo to, tedy podle Vás, je. A fakt to nemyslím ironicky.

Ideál neexistuje, to je jasné, ale mám-li si vybrat, tak to není vůbec jednoduché. Pro mě by asi nejlepší formace byla koalice ODS a ANO. Jen ty předpoklady je nutné splnit. Tedy v ODS s předsedou Kubou a hnutí ANO 2011 už dávno není stranou jednoho muže, takže by měly i tam být normální, tajné stranické volby.

J. Nevrkla 22.2.2021 12:15

Já mám dva favority. Pravicovou stranu se zdravým rozumem vidím jedinou - Trikoloru. Trochu levicovější, nicméně stranu bojující za naší suverenitu, proti migraci a navzdory nálepkám stranu rozumnou - SPD. A dovedl bych si představit jejich koalici s ANO, které by přivedly k rozumnější politice.

L. Novák 22.2.2021 12:24

No vidíte. Nic pro mě. Ani náhodou! :-P

J. Nevrkla 22.2.2021 12:25

No a proč?

J. Vorlický 22.2.2021 13:11

Jak to myslíte, proč?

J. Nevrkla 22.2.2021 13:13

Co je na těch stranách špatné?

J. Nevrkla 22.2.2021 13:14

No a proč ne?