1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

PRÁVO: Začíná sluneční razie

Když vrchní státní zástupce z Olomouce Ivo Ištvan s tajnosnubným úsměvem v médiích sliboval, že má veřejnost počkat na další výstupy z vyšetřování protikorupčního tažení, věděl, co naznačuje.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Běhounek 5.8.2013 15:30

Re: Maďarský prokurátor...

to dává logiku, kdyby byl schopný byl by advokát

J. Růžička 5.8.2013 9:10

Všechny

výnosy z provozu solárních elektráren jsou nezákonné. Přinejmenším z pohledu fyzikálních zákonů.

A. Bocek 5.8.2013 12:06

Souhlas

Vyhodit oknem ročne 44 mld.Kč za zdroj, který v ročním diagramu dodávky není vidět je stupidní. Predikovatelnost dodávky je na 3 dny dopředu, roční koeficient instalovaného výkonu pod 15%, spousta vyšších harmonických , které nesplňují ČSN, spousta fluktuačních přetoků , které štvou distribuci a regulaci. Politici, kteří ve spolupráci s lupínkovými manažery tuto kravinu prosadili, by měli být trestáni indukčními výboji.

S. Udatný 5.8.2013 12:17

Re: Souhlas

pane Bočku, predikovatelnost dodávky je na tři dny dopředu, v kolika procentech za kalendářní rok je tato predikovatelnost?

Vejdete se do deseti procent roční predikce? Sledujte předpověď počasí a potom uvidíte tu predikovatelnost do tří dnů, naprostý nesmysl, počasí můžete predikovat na tři hodiny s cca osmdesáti procenty a ne na tři dny.

M. Prokop 5.8.2013 14:07

Re: Souhlas

I kdyby na tři dny, při predikci jde v lepším případě o hodiny (a to musí být moc dobrá), při dodávce o vteřiny.

J. Vyhnalík 5.8.2013 15:33

Re: Všechny

A zdravého rozumu.

J. Mrázek 5.8.2013 8:40

Německé penzijní fondy,majitelé FV ...

Na ty si také troufnou, nebo na "německé se nesmí" ?

P. Pruner 5.8.2013 7:49

té razii fandím

Solární tunel nás všechny stojí miliardy, mne například cca 3.500Kč/ročně. Je správné, když se policie a státní zástupci zajímají o pachatele, kteří se starali o to, aby se pravidla nezměnila. Samozřejmě, že nikdo nemůže nikoho popotahovat za to, že si postavil malou či větší solární elektrárnu bez toho, že by patřil k těm ovlivňujícím pravidla.

M. Vondráček 5.8.2013 7:21

a kdy si došlápnou

na instalatéry , kteří hodně vydělávají ?? Pokud by měli někoho vsadit do kriminálu , tak poslance , co ten zákon přes odpor Klause a ODS schválili :-)

P. Vítek 5.8.2013 7:59

Re: a kdy si došlápnou

Jmena vsech poslancu,kteri byli pro a proti na bilbordech (a treba diskusich)-az do voleb

J. Schwarz 5.8.2013 8:29

Re: a kdy si došlápnou

Pokud hodně vydělává instalatér, pak to bude těžko díky tomu že si v parlamentu dohodl prosazení zákona například o povinné výměně vodovodních trubek za nové, ekologičtější přičemž minimální taxa za odbornou montáž budou 2000 Kč/ hod a licenci dostane ten, komu ji udělí stavovská organizace instalatérů.

P. Lenc 5.8.2013 8:36

Re: a kdy si došlápnou

Ale na to se nehraje, za vše může přece Klaus a ODS.A také si všimněte, která jména v článku vesměs figurují.Je jasné, že likvidační zakázka je stále v běhu.

J. Vyhnalík 5.8.2013 15:32

Re: a kdy si došlápnou

Jednalo se o politické rozhodnutí, byť extrémně blbé a škodlivé a jako takové není kriminalizovatelné.

Stačilo by pouze vyčíslit reálné dopady, které jsou podstatně vyšší než uváděných 45 mlrd. Těch 45 mlrd jsou pouze dotace výkupních cen za nespolehlivé dodávky energie z FVE. V té částce nejsou zahrnuty náklady na udržování a provoz záložních zdrojů, které jsou nezbytné pro vykrývání FVE. Tyto náklady se skrývají v kalkulační položce "náklady na distribuční soustavu" a dále celý ten cirkus okolo FVE prodražují.

A to nemluvím o růstu nezaměstnanosti kvůli poklesu koupěschopné poptávky (peníze zbytečně utracené za drahé energie lidé nemohou utratit za jiné zboží a služby), který činí odhadem minimálně 100 000 míst a další růst nezaměstnanosti způsobený snížením konkurenceschopnosti průmyslu, který musí za energie zbytečně platit o miliardy ročně více.

A. Bocek 5.8.2013 7:03

Je -li 180/2005 Sb.

špetný zákon, kterého prosazení doprovázela trestná činnost, měl by být zrušen bez náhrady.

J. Vyhnalík 5.8.2013 3:42

Chucpe

Základním kamenem úrazu je špatný zákon na podporu OZE sepsaný Martinem Bursíkem a protlačený PS přes odpor ODS a Václava Klause. Ve chvíli, kdy zákon začal platit, už je jedno, jestli si ty FVE postavil, Janoušek, Paroubek nebo Svatý Petr. Pokud postupovali podle zákona i když zločinně hloupého, jsou nevinní.

Samozřejmě, že je v pořádku, pokud se dohlédne na to, aby o dotace přišli ti, kdo podvádějí (ve Španělsku stavěli majitelé plantáží ke svým "oslíčkům otřes se" dieselové agregáty a byli dokonce tak nenasytní, že je nevypínali ani v noci. Dokud někoho nenapadlo zajet se zblízka podívat na ten zázrak vyrábějící sluneční elektřinu i v noci). Jen ať o dotace přijdou ti, kdo falešně naoko zprovoznili FVE koncem roku, aby dosáhli na výhodnější sazbu (výkupní cena elektřiny je fixována na 20 let a je rozhodující datum uvedení do provozu).

Jenže to všechno má jednu zásadní vadu. Jako kdybychom měli zákon dovolující lidem beztrestně sebrat polovinu peněz, které mají u sebe mezi 12.30 a 13.30 a pak se policie zaměřila na to, že začne stíhat ty, kdo Vám ukradli o něco víc, nebo v mimo povolený čas. Zákon povzbuzující k výrobě elektřiny z FVE za několikanásobek normální výrobní ceny elektřiny je třeba zrušit a jasně říct, že OZE budeme podporovat, až budou alespoň vzdáleně rentabilní. Závazek EU na zvýšení povinného podílu elektřiny vyráběné z OZE na 30 % do roku 2030 podmínit tím, že OZE budou vyrábět elektřinu levněji než JE.

P. Vítek 5.8.2013 5:48

Re: Chucpe

Pokud je pravdivy uvod clanku ,dojde zrejme k ucelovemu vyberu fotobaronu.

K. Kužel 5.8.2013 6:24

Re: Chucpe

Nejspíše ano.

V. Hajková 5.8.2013 7:59

Re: Chucpe

Ano-  pochopil  jste  naprosto   přesně!

S. Udatný 5.8.2013 8:42

Re: Chucpe

na dotovaných cenách při výkupu elektrické energie z FVE se vydělává jednoduchým způsobem, toto není návod. Stát mi platí víc za MWh než já za odběr. V blízkosti solárního pole zřídím odběrné místo a v okamžiku, kdy panely nepodávají plný výkon doplnim svoji výrobu o elektřinu z odběrného místa. Je samozřejmé, že si nemohu zvyšovat výrobu o sto procent ale cca třicet procent je prakticky neodhalitelných, jedině na udání. Podmínkou úspěšnosti je, že v blízkosti nesmí být jiné solární pole, protože potom lze porovnat výkon solární polí a mne odhalí. Vzhledem k přítomnosti mnoha proměnných nelze tento způsob podvodu odhalit, bajky o naftových motorech si nechte pro ...

P. Zapletal 5.8.2013 12:22

Re: Chucpe

)))))))

S. Udatný 5.8.2013 14:27

Re: Chucpe

Je vám to k smíchu? Napište proč to nejde, nenapíšete, ten který rozumí tak ví a ten co nerozumí, tak se diví. Umělé ceny, vždy podporují podvod.

J. Vyhnalík 5.8.2013 15:23

Re: Chucpe

Nejde o bajky, ale zprávy "seriózního" tisku ;-)

Nemyslím si, že by to byl systém, ale představte si situaci, kdy si někdo pořídí panely primárně pro vlastní potřebu. I v této situaci dostává zaplaceno za každou kWh spotřebované energie, kterou si sám vyrobil a spotřeboval! Mít dieselagregát někde na samotě není žádná extravagance, ale nutnost pro případy, kdy dojde k přerušení dodávky elektřiny a samoty jsou při opravách vždy na řadě až jako poslední.

Samozřejmě, že od toho, aby se zabránilo podvodům tu jsou zaplombované měřící hodiny, ale...

Na druhou stranu FVE si o dodatečné zdroje přímo říkají. Tím, že jsou závislé na slunečním svitu a tedy na denní i roční době, se bez záložního zdroje neobejdou a pokud by nemělo docházet ke zvýhodňování FVE na úkor jiných zdrojů, musely by být nejen zrušeny zaručené minimální ceny, ale zároveň by si provozovatelé OZE měli platit i záložní zdroje nezbytné pro zajištění plynulých dodávek elektřiny. Pokud by tomu tak mělo být, tak by se jasně ukázalo, že FVE nemohou být rentabilní, pokud nedokáží elektřinu vyrábět za ceny hluboko pod 1 Kč/kWh. Mimochodem Dukovany 0,65 Kč/kWh, Temelín 1 Kč/kWh, nový Temelín 1,75 Kč/kWh. Tedy FVE by se měly do těchto hodnot vejít VČETNĚ nákladů na záložní zdroje.

S. Udatný 5.8.2013 15:43

Re: Chucpe

kolega prováděl výpočet s agregátem se nevešel se do plusu (zisk), možná, že při použití LPG jako pohonné směsi to jde. Na výše uvedený způsob dodatečné výroby FVE není třeba žádný agregát, stačí pouze odběrné místo a vhodně se připojit na střídač, stejně tak před střídač, kde není žádné plombování.

J. Vyhnalík 5.8.2013 16:05

Re: Chucpe

O tom se nepřu. Ovšem pokud by se jednalo o nějakou FVE uvedenou do provozu první rok platnosti Bursíkova zákona (15,2 Kč/kWh), nebo v letech poté (14,5 Kč/kWh), tak by se do toho vešel snad i ten agregát, co jsem měl půjčený z nevyužitých armádních rezerv pro zálohování počítačové sítě počátkem 90. let ;-)

S. Udatný 5.8.2013 16:14

Re: Chucpe

pane Vyhnalíku, toto jsem si neuvědomil (15,2 Kč/kWh), máte pravdu.

L. Novák 6.8.2013 0:25

Re: Chucpe

Spalovací motor se dá hnát i zemním plynem. Pokud vám vláda na plyn nenapaří vysokou spotřební daň. :-P

R. Langer 5.8.2013 15:48

Re: Chucpe

A nebo zařadit elektřinu z JE do OZE. To by bylo nejrozumnější.

J. Vyhnalík 5.8.2013 16:17

Re: Chucpe

Nesouhlasím. Problém způsobila asymetrická podpora jednoho segmentu výroby energie a to ještě toho nejnekonomičtějšího. Výsledkem je, že dnes se bez dotací a garancí nevyplácí stavět ŽÁDNÉ zdroje elektřiny a ztrácí se jakákoliv reálná zpětná vazba založená na efektivnosti.

Jediným racionálním řešením je zrušit garantované odběry a křížové dotace a nekecat státům do toho jakou energetickou politiku (bez křížových dotací zvolí). Pak by se JE nesporně prosadily samy, protože se jedná o jednoznačně nejefektivnější zdroj a země s dostatkem levné energie by radikálně předstihly ty, kde si energii uměle zdražují.

Dnes si bohaté země (Německo, Dánsko) vymyslely luxusní hračku v podobě dotovaných OZE a aby je to ekonomicky v rámci EU zcela nediskvalifikovalo, nutí ke stejným drahým experimentům i ostatní. Je jasné, že situace se stane neudržitelnou nejdříve v chudých zemích, jako je třeba Bulharsko. Ovšem dlouhodobě to ekonomicky potápí celou EU, která místo toho, aby se zabývala reálnými problémy, kterým se vyhnout nemůže (stárnutí populace, rostoucí náklady na zdravotnictví a sociální systém, propad konkurenceschopnosti daný vysokými daněmi atd.), vytváří si rychle nové a naprosto zbytečné problémy.