6.10.2022 | Svátek má Hanuš


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. 10.5.2008 0:16

Právo se má vážit na jemných vahách - ne politických!!!!

 To, že Ústavní soud nepanáčkuje, jak chce strana, která je momentálně u moci, je  jen  s p r á v n é. 

vládík 9.5.2008 18:48

Přiznám se

Přečetl jsem jen první část.  Dále nechci. Kvalifikovaný právník Vlk je samý protimluv. Základní protimluv: Pokud je Ústavní soud soudem především politickým, pak tím spíše může kdokoliv (a vrcholný politik zejména) s jeho rozhodnutím nesouhlasit. A samozřejmě - jako každé soudní rozhodnutí - ho respektovat (například tak, jak ho respektovala celá sněmovna napříč spektrem  při stanovení výše příspěvku stranám za křeslo: "milión je podle politiků v ÚS  moc? - tak tedy 950 tisíc").   Rozhodně si i já, neprávník vYhražuji (velmi důrazně) právo kritizovat rozhodnutí soudu. Třeba vyslovit podiv nad tím, že snížením platu soudcům jako celku ohrožuje jejich nezávislost  (to snad pro případ, že by "neposlušní" byli všichni, či jak?). Kupodivu zvyšování platu toto nebezpečí v sobě neskrývá.  Nebo výklad zákona (nikoliv ústavy či ústavního zákona) ve věci jmenování funkcionářů soudu. 

Stějný, nebo větší podiv vysloví každý rozumný člověk nad představou soudců, že někdo zůstane v nouzi, pokud mu nebude proplacena náhrada za první tři dny nemoci. Zřejmě vůbec netuší, že plat - vcelku za měsíc i s nemocenským - dostanou s minimálně čtrnáctidenním zpožděním. Tak snad se mohou na nižší příjem připravit  (je to stejné, jako kdyby se za prvních 10 dní snížila nemocenská o 10 %).  Už mnoho desetiletí, ba století se nevyplácí zaměstnanci denně.

Neb

misa 9.5.2008 11:04

Co ostatní státy evropy?

V ostatních státech evropy je nyní  vlastně od nás odlišný stav, kdy chudáci nemocní jsou nespravedlivě okrádáni o peníze, které jim ve smyslu rozhodnutí našeho ústavního soudu náleží. Není to důvod vystoupit z EU? Nebo opisujeme od Ruska? Asi musíme i nadále být odlišní a to tak, abychom nikdy ekonomiku vyspělých států nikdy nedohnali. Ústavní soud zasáhl do řízení státu nejen politicky, ale hlavně ekonomicky. Je to totéž jako přelepit řidiči okno novinami. Taky může dělat co chce, jen řídit ne. Tento zásah úplně zpochybnil smysl demokracie. Kdyby totiž lid začal trpět takovou bídou a nouzí, jaké se tu má zabránit, jistě by si příště zvolil takové zástupce, kteří mu blaho a životní jistoty zajistí. To tady supluje soud? Proč?

David 9.5.2008 12:59

Re: Co ostatní státy evropy?

... v naší Ústavě je zakotveno právo na lékařské ošetření bezplatné, které je hrazeno z plateb  zdravotního pojištění -  opravdu lze pojem "zdarma" vyložit  i  jinak, než normální lidé chápou ?

Smysl demokracie byl zpochybněn ve chvíli, kdy sněmovna = vládní koalice sdělila, že "zdarma" znamená "za peníze" a vysmála se schválením zákona o poplatcích ve zdravotnictví Ústavě. A rozhodně jsem si nevšiml nějaké změny ve zkvalitnění lékařské péče, kdo ji poskytoval kvalitně do teď, poskytuje ji jistě i nadále a prase zůstane prasetem i nadále, jen bude mít plnější korýtko.

JW 9.5.2008 14:05

Re: Re: Co ostatní státy evropy?

Drahý Davide, je třeba ten ústavní článek přečíst a ne papouškovat, co říkají nebo píší jiní. Podle naší ústavy má každý občan právo na bezplatnou zdravotní péči v rozsahu stanoveném zákonem. Pokud zákon stanoví, že se platí 30 korun, není to porušení ústavy, ale pouze zásek do Tvé peněženky. Věřím, že Tě to pěkně srdíčkuje, ale to asi tak všechno, co s Tím můžeš dělat.

Je zajímavé, že to srdíčkuje i mého souseda, který prokouří denně nejméně stovku, vypije denně pět piv, ale když má dát jednou za rok (častěji zatím k doktorovi nechodí, to až později, až začnou ta cigára a piva působit) tři pětky jako vstupné do ordinace, tak je na infarkt.

Adina 10.5.2008 0:07

Re: Re: Re: Co ostatní státy evropy?

 Pokud ovšem chápete zákon tak, že se dá vždy pozměnit nějakým dodatkem, nově slyšíme přílepkem, pak by se mohlo např. v trestním právu přidat, že trest smrti u nás neexistuje, ale utvoříme nově, že je ho možno vykonat za  "poplatek"....... Bagatelizování poplatku 30 Kč je od určité skupiny obyvatel přímo sprosté, protože určitě víte, že neplatíme jen oněch 30 Kč, ale oslík se řádně otřese zejména v lékárnách. To ovšem nejvíce pocítí důchodci a rodiny s malými dětmi, tedy s nízkým příjmem. Kdo ovšem nechce vidět, nevidí......

vládík 9.5.2008 18:50

Re: Re: Co ostatní státy evropy?

Vám to opravdu musela "sdělit koalice"?   Nač máte hlavu? Auto vám po bouračce opraví zdarma? Nebo z vašeho pojištění, které krvavě platíte. Kdyby pro nic, tak kvůli vám a vám podobným je dobře, že popatky byly zavedeny. Už víte, že zdarma není v tomto světe nic.

Petr Kohout 9.5.2008 7:59

Také budeme volit ústavní soudce podle toho, co od nich chci.

Tj. musíme držet senát+prezidenta a v dlouhodobém měřítku nebudeme mít problém s ústavním soudem. Když ÚS nedokáže být ústavní a nepolitický, pak musí být náš a ne "jejich".

Saul 9.5.2008 9:08

Re: Také budeme volit ústavní soudce podle toho, co od nich chci.

Pane Kohoute, výborně!R^

daemon 9.5.2008 12:42

Re: Také budeme volit ústavní soudce podle toho, co od nich chci.

protože nesoudí tak, jak si při svém omezeném rozhledu představujete, tak ho zpolitizujete. výborně... ještě že už byla u ústavního soudu zavedena určitá tradice umírněné teorie nevděku, jinak by ústavní soud zcela ztratil svůj smysl.

jepice 9.5.2008 7:43

Dobrý článek.

Jméno autora vzbuzovalo obavy, dokud jsem si nevšimla, že za ním není st.

Fafa 9.5.2008 4:35

Otazka pro mistni pravniky, zvlaste pro Kocoura:

Ústavní soud nepovolí vykonávání trestu smrti, byť je to přání většiny obyvatelstva, neboť v něm sedící právníci vědí, že jeho nepřípustnost je založena na hluboké zkušenosti z fungování právního řádu v Evropě

Je "hluboka zkusenost v Evrope"  opravdu  zakladem rozhodovani Ustavniho soudu? Ja mam takovou naivni predstavu, ze zakladem rozhodovani Ustavniho soudu je Ustava Ceske republiky. Co by se stalo, pokud by 121 poslancu a 55 senatoru schvalilo zakon zavadejici v Cesku trest smrti? Muze Ustavni soud tenhle zakon zvratit?    

Jirka 9.5.2008 6:49

Re: Otazka pro mistni pravniky, zvlaste pro Kocoura:

R^

daemon 9.5.2008 7:33

Re: Otazka pro mistni pravniky, zvlaste pro Kocoura:

parlament skutečně schválit takový ústavní zákon může a většinový názor zní, že by s tím ústavní soud nemohl nic dělat. menšinový názor poukazuje na čl. 9 odst. 2 ústavy.

ovšem bez ohledu na tyto názory bychom se vyloučili z rady evropy a dostali se do mezinárodní izolace.

Gaston 9.5.2008 0:07

Ústavní soud k...í Klaus

Přesto je to pro mne nejváženější instituce v zemi. Ale proboha odstavte hlavně Klause, nebo z toho bude 3.politická komora parlamentu

Jakub Krčín 9.5.2008 6:04

Re: Ústavní soud k...í Klaus

Gastone, lehni!:-D

Pája45 9.5.2008 10:56

Re: Re: Ústavní soud k...í Klaus

Pravda bolí, že "krčíne".

JW 9.5.2008 13:53

Re: Ústavní soud k...í Klaus

Jedině čtvrtá, Gastone! Třetí komorou je už Ústavní soud.