30.11.2021 | Svátek má Ondřej


Diskuse k článku

POLITIKA: Zavaž se, že zemřeš včas

"První případ milosti, kterým se zabýval prezident Miloš Zeman, se týkal muže po autonehodě. Ten je už několik let upoután na lůžko, má poškozenou míchu i mozek a trpí demencí. Ministerstvo spravedlnosti případ prověřilo a doporučilo Zemanovi, aby milost udělil. Jenže prezident stav muže nechal přezkoumat a žádost zamítl." Udělení milosti navrhl státní zástupce.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Sládeček 19.1.2014 22:14

A Klausovi jsi neradil,

fešáku?

P. Papež 18.1.2014 22:05

Jaký pán

Jaký pán, takový krám. Viroza i Mynář.

O. Horák 18.1.2014 20:00

A nějaké vyjádření k poslední amnestii pana Klause

by nebylo?

Když už jste právníkem a byl jste jeho poradcem, tak se s Vámi jistě poradil.

Nebo nemáte rád jenom Zemana?

M. Prokop 18.1.2014 21:23

Re: A nějaké vyjádření k poslední amnestii pana Klause

K tomu už se vyjadřoval tolikrát, že nevím, proč chcete nosit dříví do lesa. Nebo neumíte googlit?

Š. Hašek 19.1.2014 20:27

Re: A nějaké vyjádření k poslední amnestii pana Klause

Pane Horáku,

Vy to nějak nesledujete, presidentská amnestie předchozího presidenta ČR je již uzavřená věc.To, že lid stále ječí, mě nikterak neudivuje.

Článek (opět) má hlavu a patu.

V. Peroutka 18.1.2014 18:28

mohl by autor článku popsat jak bude

probíhat jeho uvěznění ? s jeho problémy asi těžko ...

K. Luboš 18.1.2014 18:14

Vůbec se nedivím, že prezident „nevěří...

...odborníkům z ministerstva spravedlnosti a státního zastupitelství“. Alespoň soudím podle toho, komu dal milost prezident Klaus, který rovněž dal na doporučení „odborníků“. Prostě každý má svoji cenu. Takže když někdo uvede, že někomu chybí noha, tak prezidentovi vřele doporučuji, aby se o tom osobně přesvědčil.

M. Prokop 18.1.2014 21:23

Re: Vůbec se nedivím, že prezident „nevěří...

Klaus na odborníky nedal. Rozhodoval sám.

J. Boleslav 19.1.2014 16:13

Re: Vůbec se nedivím, že prezident „nevěří...

Ovarovi vřele doporučuji, aby se staral hlavně o svoje pajdavé nohy a jiných si příliš nevšímal.

J. Mrázek 18.1.2014 15:55

No, autora jsem podcenil...

Předpokládal jsem, že nikdo nemůže mít stejnou úroveň stupidity, než Zofie S. a evidentně jsem se spletl, za což se omlouvám...

J. Kostelanský 18.1.2014 13:07

Právny inštrument milosti nie je zbytočný

Zákon nemôže myslieť na všetky okolnosti a byť spravodlivý vždy na 100 %. Aj sudca si osobne môže myslieť, že rozsudok je zbytočne tvrdý, ale právne normy sú dané a jasné.

Preto v práve existuje inštrument "odstránenie tvrdosti zákona", kedy nadriadený orgán môže rozhodnúť, že pokuta či trest bol síce uložený v súlade s platným právom, ale na konkrétnu situáciu je príliš tvrdý.

Najvyšším orgánom na odstránenie tvrdosti zákona je prezidentská milosť. Nie je to pozostatok móresov c.k. monarchie, ale logická súčasť právneho systému.

Mimochodom pán prezident je v určitom zmysle najvyšším štátnym zamestnancom či úradníkom. Vyhral konkurz (priama voľba prezidenta bola v podstate konkurz, kde hodnotiacou komisiou boli všetci zúčastnení voliči) na miesto prezidenta. Ale každé pracovné miesto má svoje príjemnejšie aj menej príjemné stránky. Zamestnanec si však nemôže povedať, že bude robiť len tieto a tieto práce a ostatné nie, lebo ho nebavia. Respektívne sa mu ich nechce vykonávať. Taký zamestnanec zvyčajne veľmi rýchlo dostane padáka.

J. Boleslav 19.1.2014 16:15

Re: Právny inštrument milosti nie je zbytočný

Bohužel v případě Ovara je to s padákem dost problematické, proto si tak vyskakuje.

J. Boleslav 18.1.2014 12:50

Ovar by měl udělit milost

sám sobě s popsaným závazkem, velká většina národa by to jistě uvítala.

J. Strakoš 18.1.2014 8:47

Pár otázek: Nebyla zamítnuta abolice? ...

Nebyla v tomto případě zamítnuta abolice, tedy zastavení trestního stíhání? A z toho vedoucí důsledky - 20 exekucí by zůstalo prostě "zapomenuto"? A teď se vžijte do situace toho, komu postižený dluží - takový by o nárok na zaplacení přšel?

A není pak snahou médií vyvolat pocit, že byla zamítnuta spíše agraciace, tedy odpuštění a zmírnění požadovaného trestu?

A opravdu chceme žalobce, který žádá abolici?

M. Kosejk 18.1.2014 9:22

Re: Pár otázek: Nebyla zamítnuta abolice? ...

Co mají nařízené exekuce společného s trestním stíháním? Nic. Vůbec nic. Zastavení trestního stíhání, které probíhá dle trestního zákoníku, nemá nic společného s nařízenými exekucemi, které neprobíhají dle trestního práva, ale občanského.

Jen fabulujete. :))

M. Šejna 18.1.2014 10:30

pane Kosejku

Už jste někdy zažil, aby byl trestně stíhán člověk na invalidním vozíku trpící demencí? Už jste někdy viděl, ža by takový člověk byl pravně odpovědný za své dluhy?

Něco tady nehraje, pane Kosejku. Exekuce a trestní stíhání nemůže být vedeno proti dementnímu člověku, který není právně zodpovědný za své činy. Takový člověk je nesvéprávný.

Jinými slovy - jedna ze stran uvedeného případu tady lže.

J. Schwarz 18.1.2014 11:26

Re: pane Kosejku

Jenže tam byla taky zmínka  o autonehodě... invalidita i demence mohla být jejím důsledkem, dluhy, exekuce či co mohly být dřívějšího data...

J. Šimek 18.1.2014 11:55

Re: pane Kosejku

Invalida upoutaný na lůžko a postižený demencí v důsledku poranění míchy a mozku. Sousto pro exekutory a exemplární případ nekompromisního postupu soudů a státu. Zabavit majetek, vystěhovat pod most a sebrat sociální dávky. Pak budou jeho věřitelé tutově uspokojeni finančně i morálně.

M. Šejna 18.1.2014 12:04

pane Schwarzi

ano, invalidita a demence jsou důsledkem nehody. Jenže k té autonehodě došlo před 10 roky, takže opravdu se podivuji nad tím, že nyní po deseti letech je tento invalida trestně stíhán a navíc naháněn exekutory.

M. Kosejk 18.1.2014 12:23

Re: pane Kosejku

Hele, na to se zeptám našeho právníka, samotného mne to zajímá. Ale mohl být dementní - a zároveň mu ještě nevyřídili žádost o zbavení svéprávnosti k právním úkonům.

Takže je dost možné, že nelže nikdo.

P. Boublíková 18.1.2014 6:09

Zemana nemusím

ale jeho rozhodnutí neudělovat milosti se teď obrací proti němu. Přitom jak Havel, tak Klaus byli mohutně kritizováni naopak za příliš štědré udělování milostí. Zeman chtěl vyhovět hlasu lidu, který ho zvolil - a zase je to špatně.

Možná udělal chybu v tom, že připustil nějaké výjimky - milost pro nevyléčitelně nemocné. Tím pádem se bude každá žádost o milost pitvat a Zemanovi otloukat o hlavu.

Netuším, co autora článku pudí do této výsostné pravomoci prezidenta žvanit.

M. Kosejk 18.1.2014 6:20

Re: Zemana nemusím

Zeman vyšel vstříc nemilosrdnému a pomstychtivému primitivismu a populismu - a je oprávně za to kritizován. A že v novináři něco žvanili v minulosti, a že budou žvanit i dnes, není argumentem pro lidi, kteří myslí vlastní hlavou.

M. Franková 18.1.2014 6:27

Re: Zemana nemusím

Zřejmě ho pudí k reakci tytéž nebo podobné důvody, které pudili kde koho, kdo měl doslova díru do zadku ke komentování Klasovy amnestie, přestože byla de fakto stejná, jako ta pevní Havlova. U této nemilosti jde však o cosi jiného, pokud Zeman převedl veškeré pravomoci ohledně milostí na ministerstvo vnitra,tak to také má na jeho úřednících nechat.

M. Kosejk 18.1.2014 6:38

Re: Zemana nemusím

a) Nepřevedl pravomoce - pouze převedl výběr na ministerstvo. Milost dále dle Ústavy ČR uděluje prezident. b) Nepřevedl výběr na ministerstvo vnitra, ale na ministerstvo spravedlnosti.

A problém celé téhle akce je v tom, že prezident měl svými milostmi napravovat situace, kdy byrokraticky pojímaná "spravedlnost" není k určitým jednotlivcům spravedlivá. A ten blbec Zeman tohle svěřil právě byrokratům z ministerstva, kteří jsou zvyklí na tupé aplikování zákonů.

J. Boleslav 18.1.2014 12:52

Re: Zemana nemusím

Neučinil to z blbosti, ale z lenosti.

P. Khail 18.1.2014 11:31

Re: Zemana nemusím

Co ho pudí? Byl poradcem u prezidenta Klause a pr. Zeman ho odmítl. I to může být důvod.

M. Kosejk 18.1.2014 5:21

stařecká demence?

"Dám milost jen tom, kdo umírá" - to je už snad příznak demence. Snad z kombinace chlastu a stáří.

S takovými případy si systém dokáže poradit. Umírající tak jako tak bývají podmínečně propouštěni z vězení. Problém je v případech, kdy trestní orgány příliš technicistně rozhodli o lidském osudu - a prezidentská milost v takovém případě představuje "lidskost". Ovšem Zeman, jak píše autor, je nemilosrdný.

Je to je jen jedna z věcí, kdy se Zeman chová "divně". A chová se tak strašně divně, že si myslím, že už to v hlavě nemá v pořádku.

J. Strakoš 18.1.2014 8:58

Re: stařecká demence?

A zrovna v tomto případě mi připadá, že jasný rozum zůstává zachován - ještě se nevynesl ani rozsudek (čili ten člověk je jen "sprostý podezřelý") a my už požadujeme jeho omilostnění - bez ohledu na to, zda někomu dluží či nikoliv.

A doporučuji poslechnout toto: http://zpravy.idnes.cz/zeman-nedal-milost-nepohyblivemu-cloveku-fga-/domaci.aspx?c=A140113_213016_domaci_brm

Zeman tam svým nanervyjdoucím způsobem vysvětluje, proč abolici neudělil, ale rozhodně tam neuvádí "Dám milost jen tomu, kdo umírá". Samozřejmě, nemohu vědět, zda to neřekl jindy, ale pak prosím o uvedení pramenu.

To, že média potřebují zkratky aby zaujaly je věc druhá. Ono by pak neznělo tak dobře, kdyby se ho ten Moravec poptal, proč nevyhověl zastavení trestního stíhání a prominutí veškerých následků již před rozhodnutím soudu.

M. Kosejk 18.1.2014 9:28

Re: stařecká demence?

Slyšel jsem to  v autě v autorádiu, citace byla ve smyslu, že chlap neumírá a navíc prý má exekuce ma krku (nevím, proč ty exekuce do toho tahal, ale mluvil o nich). A z toho jsem usoudil, že omilostní jen umírající (a asi i jen ty bez zápisu v registrech dlužníků :) ).

J. Hejna 18.1.2014 9:54

Re: stařecká demence?

Pane Kosejku, tomu říkám mánie.

Kdo chce psa bít, ...