20.5.2024 | Svátek má Zbyšek


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
šebuk 29.8.2008 14:23

Re: Bobo

přesně tak,jak ona,tak i jiní/jiné/jí podobní/é/,ale vysvětlujte to lidem.

Ladislav N :-))) 29.8.2008 14:20

Re: Bubeník IP: 89.102.185.xxx

Měl jste si koupit taky. Rozdávalo se i zadarmo, a málem to nikdo nechtěl. Teď už je pozdě bycha honiti... ;-P

Martin 29.8.2008 14:17

Re: H...

....a na nic jiného jste se nezmohl  ?

Martin 29.8.2008 14:12

Re: Re: ekonomie pro střední školy

:-D:-DR^

honzak 29.8.2008 13:57

Re: Re: Má jednu výhodu

Oprava - je jí 44.

Honza2 29.8.2008 13:48

Re: ekonomie pro střední školy

Máte částečně pravdu. Problém je, že ta naše fantastická produktivita práce je podmíněna lehce dostupnou energií. Kombajn sice nahradí tisíce sekáčů, ale sežere na to ohromné množství nafty. Pokud tu naftu (nebo jiný zdroj energie) nebudete mít, můžete na části polí pěstovat řepku a jezdit na řepkový olej. Jenomže pak zase nebudete mít dost obilí pro lidi. Nakonec se ukáže (trh), že výhodnější je těch 1000 sekáčů, protože jsou efektivnější (energeticky).

Největší legrace by byla, kdyby se český problém stárnutí populace sešel se světovým problémem nedostatku zdrojů. Představte si ty statisíce kancelářských myší, jak najednou místo důchodu dostanou do ruky kosu :-)

rdu 29.8.2008 13:39

Re: ekonomie pro střední školy

Přesně tak, stručně avšak výstižně napsáno. Není nedostatek práceschopných lidí, dnes už je nedostatek práce. A je stéle těžší udržet iluzi o tom, že všichni musí celý den usilovně pracovat.

Honza2 29.8.2008 13:36

Re: Re: Re: Re: Re: ekonomická diletantka BoBo

Nu, že si lidé nemohou dovolit mít děti je docela diskutabilní. Mohli si je dovolit po obou světových válkách i v 70 letech a nemyslím si, že by to tehdy byly "bohatší" časy než dnes.

Ale ať už jsou příčiny jakékoliv, máme tady už 15 let skoro poloviční porodnost. Ten populační propad je tak obrovský, že ho žádnou finanční reformou nedoženete. Pro generaci "Husákových dětí" to bude za 30-40 let znamenat fatální problém, ať už bude penzijní systém jakýkoli.

Mimochodem, ve vlastním zájmu si zkuste najít v historii ČR nejdelší stabilní období, kdy nebyla žádná válka, revoluce, měna, nebo extrémní inflace. A porovnejte to s tím, na jak dlouho budete investovat do vašeho penzijního fondu v bláhové naději, že z něj za těch X let něco dostanete zpátky.

Ašek 29.8.2008 13:27

H...

Zas ti manžel nasypal zrním na zem a ty jsi se bacala do hlavičky.

rdu 29.8.2008 13:15

Re: Doroto kecáš . . .

Ona ta vejplata obvykle není bůhví jaká. I kdyby neprokouřili, moc by si nepomohli. Z exkrementu bič neupleteš...

rdu 29.8.2008 13:13

Re: Re: "...se podíl mladých lidí, kteří chtějí žít v jiné zemi než v té své, zvýšil z šestnácti na dvacet procent..."

...se mi těch 20% zdá nějak málo. Já bych to odhadoval tak na 60%. Ale možná dělali průzkum v Praze, tam jsou lidi (oprávněně) spokojenější.

liberal shark 29.8.2008 13:00

Re: Re: Re: Re: Hezké, ale ze špatného konce

Severní Ameriku, většinu střední a jižní, většinu Asie, Austrálii, Oceánii ...

liberal shark 29.8.2008 12:53

Re: Re: Re: Re: ekonomická diletantka BoBo

Proč se rodí málo dětí ? Protože si to lidé nemohou dovolit. Proč si to nemohou dovolit ? Protože platí obrovské daně, sociální a zdravotní pojištění, což jim sežere 50% příjmů. Vysoká daňová zátěž podvazuje ekonomiku obecně - takže zvyšuje i nezaměstanost a sociální náklady. Momentálně dnes podávají dvojnásobný výkon všichni ekonomicky aktivní občané, kteří platí původní i budoucí důchodový systém (průběžný i fondový). Až budou platit jen jedno, zbudou jim peníze na děti a na investice.

Teď funguje normální tržní mechanismus pracovních sil, pracovní síla reaguje na nevýhodné poměry platové a daňové tak, že se prostě nereprodukuje.

Import lidí zvenku není řešení, protože se ocitnou ve stejně špatné situaci jako ti naši. Takže buď děti mít nebudou (ti rozumnější), nebo z nich budou dědičné socky (divoši) jako v západní Evropě a situace bude ještě hoší, než předtím. 

S.P.Q.B 29.8.2008 12:47

Re: Re: "...se podíl mladých lidí, kteří chtějí žít v jiné zemi než v té své, zvýšil z šestnácti na dvacet procent..."

nebo národ ,který naletí na Smlouvu s občany,to je síla

Bubeník 29.8.2008 12:43

Poloviční pravda

Vážená dámo, jaksi jste zapomněla, že penze jsou všude ve světě také závislé na kapitálu, který vlastní státní nebo soukromé penzijnní fondy. U nás však Klaus a jeho boys tento kapitál-majetek raději prodali za hubičko převážně cizině, takže není divu, že dnes není na penze. Až to někdy pochopíte, budete stará jako Kabrhelová.

Kimmy 29.8.2008 12:36

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Prave naopak, pani Bobosikova

To je jako rict, ze v zemi, kde se lide staraji, jsou kvalitni politici...

Vietnamske zeny se tezko budou ucastnit internetovych diskusi, protoze urcite radeji vyhledavaji spolecnost svych blizkych krajanu. Asiate se o sebe umeji postarat a ja to moc dobre vim, protoze v Asii ziju a taky moc dobre vim, ze v Asii vyrustaji deti bez trilete RP - presne jak pisete - lide se o sebe umi postrarat.

Castecne uvazky funguji naprosto spolehlive v rade zemi a urcite neni skladba zamestnanosti v Angli, Francii nebo Spojenych Statech tak vyrazne odlisna od CR. Nemecko je take hezky priklad, jelikoz tam prave penezita pomoc je primo podminena tim, ze rodic pracuje maximalne na castecny uvazek - tedy ne vic nez 30 hodin tydne - jiste se to netyka pouze doplnovacu regalu. A i v tom Nemecku jsou placene pouze dva roky - nicmene je to velice novy system a nikdo nevi, jestli bude fungovat - protoze v CR rozhodne nefunguje.

Jsem presvedcena, ze je pro dite lepsi jit ve dvou letech na pul dne do skolky a mit maminku kazde odpoledne doma az do takovych 10 let, nez si ji uzit do tri a ctyr let a pak ji vidat akorat uhonenou rano a vecer...

max 29.8.2008 12:35

rudo

vy jste ale sakra zrudla,komanči vás dostali?

Jara London 29.8.2008 12:14

Re: ekonomie pro střední školy

Sice velmi zjednodušené, ale podstatu jste vystihl naprosto přesně. R^

JoJo 29.8.2008 12:12

Re: Re: Re: Re: Re: Prave naopak, pani Bobosikova

Školek je dost všude tam, kde se lidé starají. Tam kde obecní zastupitelstvo povětšinou "výhodně" zpeněžilo bývalé školky a lidé se nepostarali o to, aby zajistilo alternativu, tak tam skutečně nejsou. Máte pravdu i v tom, že matky si povětšinou pouze stěžují. Zkuste se např. zamyslet nad tím, zda mezi diskutujícími matkami najdete nějakou s vietnamským jménem a proč asi. Vietnamci totiž přišli již dávno na řešení spočívající v tom, že se více rodin domluví a platí si společně paní na hlídání. Náklady jsou tak minimalizovány. Asiati v čechách jsou totiž obecně zvyklí na to, že se musejí o sebe starat sami. Možná se to jednou naučí i čecháčkové. Aby částečné úvazky fungovaly, musela by pro potencionálně částečně uvázané být pracovní náplň, pokud nebudu uvažovat nad cvičenými opicemi doplňujícími regály v supermarketech, není pracovní náplň ani pro plně uvázané, resp. nenajde se nikdo, kdo by je za úvazek platil. Jste přesvědčena, že pro dítě do tří let je skutečně to nejlepší odtržení od matky? Než budete dávat západ za příklad, zkuste se informovat, jak obdobná problematika funguje v sousedním Německu, možná budete překvapena.

Pytel 29.8.2008 11:56

ekonomie pro střední školy

Když už je řeč o "ekonomii pro střední školy", tak by v souvislostí se stárnutím populace měl zaznít jen ekonomický pojem - produktivita práce. Na rozdíl od liberálně tržních ekonomických pojmů se jedná o měřitelnou fyzikální veličinu. V závislosti na způsobu měření je její jednotkou 1/s, nebo kg/s, nebo J/s, nebo W. Slovy: je tím vyšší, čím více materiálu daný počet lidí se za daný čas promění z formy neužitečné na formu užitečnou. Produktivita práce se odnepaměti zvyšuje používáním fyzikálního a technického vědění.

Ten úvod byl nutný k tomu, abychom pochopili stanovisko paní autorky. Produktivita práce se sice stále zvyšuje, stále menší počet lidí je zapotřebí k tomu, aby se vyrobil materiál nutný k tomu, aby se lidstvo udrželo při životě, stále větší počet lidí je tedy zaměstnán na úřadech, ve "službách" a ve firmách přisátých ke státnímu daňovému cecku. Bobošíkovou však ani nenapadne, že zde žádný problém se "stárnutím populace" reálně neexistuje. Jediný problém je ten, že pokudy by náhodou produktivita (produktivní) práce do budoucna nerostla (což není pravděpodné), tak by se v budoucnu musel trošičku snížit počet úředníků, pracovníků "služeb", političek bývalých moderátorek atd. atd., což je pochopitelně pro autorku nepochopitelné a nepředstavitelné.

Čtenář 29.8.2008 11:48

Budou volby do EP

Máte možnost s. Bobošíková zvýšit kvalitu LDN a nechat se tam zaměstnat. I když "rozumíte" naprosto všemu, tak  přesto doufám, že zvolena už nebudete.

honzak 29.8.2008 11:45

Re: Má jednu výhodu

mladá? Možná po přebroušení a přelakování tak vypadá na té fotce. Můj odhad je 45 (kolega s ní chodil do školy). Tedy standardní preklimakterická megera.

R. J. 29.8.2008 11:41

Důchod co mizí v dál.

Nojo, můj důchod, jsem rád že Ti soudružko Bobošíková leží na "srdci". Když vidím, jak ho s Ransdorfem a Remkem s "Vovkou" prožíráte v Bruselu, tak se s ním pomalu loučím.Šatky, botky, líčka rudá, řeči jakbysmet, zkrátka taková červená Karkulka, nebo Marusja?

Kimmy 29.8.2008 11:38

Re: Re: Re: Re: Prave naopak, pani Bobosikova

Skolek dost neni a na to mi staci precist si par diskusi na rodinnych serverech - matky si velice casto stezuji, ze nemohou sve deti do skolek dostat. Nove - soukrome skolky - jsou casto velice drahe a jen velmi omezeny pocet lidi si je muze dovolit.

Stat muze castecne uvazky podporit radou zpusobu - napriklad odpustenim socialniho a zdravotniho pojisteni pro matky deti mladsich x let - stejne to za matky na RP plati. Jsou jiste i dalsi zpusoby - jde o to vytvorit system, ktery by castecne uvazky zvyhodnil, narizovani kvot nic nezmuze.  Castecne uvazky neni ocekavani, ze nekdo neco bude resit za mne - takove veci jsou pozustatkem socialismu a s tim by se nikdo daleko nedostal. Nicmene castecne uvazky velmi uspesne funguji v rade zemi zapadni Evropy a urcite ne pro to, ze by tam byli obcane zvykli na to, ze stat za ne bude neco resit.

Tri/ctyrleta RP nic neresi, jak je videt v CR, kde je soucasny system uz dobrych 10-15 let a CR je stale v posledni desitce zemi na svete, co se tyce porodnosti. Uz o tom byla napsana nejedna studie, jen ceske politiky to nezajima, protoze je samozrejme jednodussi dat lidem penize a o vic se nestarat.

Kimmy

I-Worm 29.8.2008 11:37

Re: Prave naopak, pani Bobosikova

nepletete si inteligenci s vychcaností?

MUDr Jiří Kilian 29.8.2008 11:32

Autorce i diskutujícím

doporučuji k přečtení a zamyšlení v obecné rovině

http://www.kulatystul.cz/cs/node/65

stať profesora Holčíka, týkající se i obecného významu stárnutí populace a jeho důsledků.

Není vše černobílé, interpretace statistických dat je mnohdy ošidná.

Honza2 29.8.2008 11:30

Re: Re: Re: ekonomická diletantka BoBo

OK, omlouvám se za silná slova.

Ale pořád mi není jasné, kteří mladí lidé budou v tom průmyslu, zemědělství a službách tak nadšeně pracovat, když se jich rodí málo. Trochu mi to připomíná ten vtip s mrtvým koněm. Máte systémový problém, je málo dětí. To, že za 20-30 let nebude dost instalatérú a zdravotních sester nevyřešíte žádným finančním trikem. Reálně můžete buď zvýšit porodnost, dovézt lidi ze zahraničí nebo ty mladé donutit, aby makali dvakrát tolik. Ovšem za stejně peněz :-) Jestli je k dvojnásobnému výkonu bude nutit stát (průběžný systém) nebo fond (investiční systém) je tomu mladému celkem buřt. Prostě bude muset makat dvakrát tolik, aby ty důchodce uživil. Pokud to nedokáže a důchodce neuživí, tak v průběžném systému umřou ti důchodci hlady všichni najednou, ale poněkud později. V investičním systému umře jenom část, co investovala do špatných fondů, ale zase o to dřív.

JoJo 29.8.2008 11:28

Re: Re: Re: Prave naopak, pani Bobosikova

Milá Kimmy, školek je dost. Tam kde chyběly se dokonce i u nás našli lidé, kteří je dokázali rozběhnout ( nečekali, až jim někdo vytvoří podmínky ). Jak má stát vytvořit dostatek částečných úvazků? Bude snad nařizovat povinné kvoty zaměstnavatelům? Nebo vytvoří umělou zaměstnanost u firem, ve kterých má rozhodovací pravomoc? Nedomyšlená pitomost je právě očekávání, že někdo něco vyřeší za Vás. A totální pitomost by byla odtrhnout matky či otce na mateřské i od té Vaší investice ve výši ostudné almužny na osobu.

JoJo 29.8.2008 10:53

Re: Re: Re: Hezké, ale ze špatného konce

Kterou část zbytku světa, prosím pěkně, máte na mysli? 

Kimmy 29.8.2008 10:51

Re: Re: Prave naopak, pani Bobosikova

Nikdo nerika, ze se tyto matky nudi nebo ze stat nema investovat do matek s detmi - ja rikam, ze stat investuje spatne. Misto aby matkam platil pobyt doma, mel by vytvorit podminky na to, aby matky mohly uspesne skloubit praci s peci o deti - aby bylo dostatek mist ve skolkach a dost castecnych uvazku - ne platit zenam za to, ze jsou s detmi doma a pak se na ne vykaslat. Drzet matky doma financni podporou a pak cekat, ze nabehnou na plny uvazek a budou pendlovat mezi praci, domacnosti a skolkou - pokud ji sezenou - je totalni nedomyslena pitomost, ktera neprospiva ani matkam, ani detem, ani statu.

Kimmy