17.5.2024 | Svátek má Aneta


Diskuse k článku

POLITIKA: Úvahy referendové

Nová sněmovna, která ještě nezrodila stabilní vládu, se od těch minulých svým složením dosti liší. Dostalo se do ní několik subjektů, které myšlenku přímé demokracie podporují, a nejsilnější hnutí – ANO – není, zdá se, úplně proti. Je tedy možné, že se nějaké podoby celostátních referend dočkáme.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 28.2.2018 20:43

Skvělý článek, jako vždy,

a já chci referendum, chci pryč z EU.

J. Jurax 28.2.2018 20:04

No jo,

ono referendum je taky alibi pro politiky, co jsou za rozhodování placeni - jestliže je nějaký problém vošajstlich a pro i proti může přinést nevůli voličů, referendum to rozhodne. A když to bude blbě, lze krčit rameny - my nic, to vox populi.

Sekundárně jde o to, jaký by byl zákon o referendu. Protože lze učinit, bude-li politická vůle - institut referenda vcelku bezzubým; když nic tak okruhem problémů, jež by byly z referenda vyloučeny.

A ještě - referendum týkající se nepolitických, úzce odborných otázek je blbost (jádro ano či ne, kůrovec kácet nekácet a tak podobně).

M. Prokop 28.2.2018 21:46

Re: No jo,

I ty takzvaně nepolitické, úzce odborné otázky musí být rozhodnuty politicky.

A není to moc rozdíl, rozhoduje-li banda blbců, kterých je mnoho na podplacení, nebo sbor lidových zástupců, kde je korupce snazší - viz třeba hlasování o podpoře OZE.

J. Jurax 28.2.2018 22:01

Re: No jo,

Nepomůžete si.

Bandu blbců zmasírujete propagandou a uplatíte sliby. Důkazem jsou třeba volby do sněmovny. Ani to nemusí být výrazně nákladnější než uplacení volených zastupičů.

A i kdyby bylo, je to bezpečnější - nejde o lhaní a uplácení trestně postižitelné a příznivý výsledek je stvrzen hlasem lidu, jenž nelze zpochybňovat. Kdežto motivaci zastupičů lze zpochybňovat takměř vždy - a nejspíš začasté oprávněně.

J. Jurax 28.2.2018 22:04

Re: No jo,

A ještě - i ty takzvaně nepolitické, úzce odborné otázky musí být rozhodnuty politicky, pravíte.

No, snad - ovšem pak jsou zaručeně rozhodnuty blbě, protože politicky - viz třeba hlasování o podpoře OZE.

J. Dostál 28.2.2018 19:40

Blbí lidé?

Především díky za (opět) skvělý článek.

Nebezpečí nevidím v tom, že “lidé jsou blbí”. V každé populaci jsou idioti i géniové, a vetšina je “normální”, jakkoliv je normalita docela pofidérní pojem. Spíše jde o to, že lidé snadno podléhají manipulaci. Někdo více, někdo méně, bez ohledu na věk, pohlaví, vzdělání... Na někoho platí brutální a přimočará kampaň, u které nemusí přemýšlet, na jiného dobře pusobí jemná podprahová masáž, a dalši snadno podlehne koblihám (nebo poplatkům u doktora, chcete-li). Pak stačí jen dobře formulovaná otázka a celý národ referendem dostanete tam, kam ten národ vlastně ani nechce. A toho se děsím ... je to obava, že i referendum se dá snadno zneužít, máte-li takovou vůli a v rukou moc, peníze, nebo i média.

Z. Koutecký 28.2.2018 17:57

Důvody uváděné proti referendu,

pane Kechlibare, jsou většinou jen zástupné. Podstata odporu proti zavedení funkčního systému referend spočívá v pochopitelné nechuti poslanců k omezení v uplatňování své moci.Při hlasování o návrzích přicházejících z Bruselu stačí jen mačkat knoflík "ano" a mají svatý klid.Odporovat se nevyplácí (viz kvóty). Nějaká referenda by jim to mohla dost zkomplikovat a naši představitelé by to v Bruselu "slízli".O to samozřejmě žádný zastupitel nestojí. Bez referend se budou muset zajímat o přání voličů a riskovat obvinění z populismu až za čtyři roky.Takhle to funguje už mnoho let ke spokojenosti zastupitelů, tak proč na tom něco měnit? Pokud se to některým voličům nelíbí, ať si zvolí příště jiné zastupitele, máme přece demokracii. V zájmu stabilty si samozřejmě budou počínat stejně jako jejich předchůdci, protože se jim to osvědčilo.

J. Kratochvíl 28.2.2018 17:54

Nechci referendum,

Tvrdit, že Češi nejsou hloupí bych si nedovolil,když se podíváme co si zde za posledních 25 let zvolili : Klause, komunisty, Okamuru, Zemana atd. Z toho je vidět, že to žádní Švýcaři nejsou.

V. Čermák 28.2.2018 18:23

Re: Nechci referendum,

Soudě podle vašeho příspěvku jsou opravdu někteří Češi hloupí, např. VY a vám podobní. ale nevidím to vůbec černě, neboť je vás hodně slabá, i když hlučná, Menšina.

J. Jurax 28.2.2018 19:49

Re: Nechci referendum,

Češi jsou hloupí. Hlavně ti, co volí jinak než JÁ. Tak jste to myslel?

Ostatně já jsem Moravan ... :-)

J. Kanioková 28.2.2018 20:38

:))))))))))))

P. Čech 28.2.2018 13:53

Jak to vidím já.

Velice dobrý a fundovaný článek. Měl bych k některým větám sice jisté připomínky, ale to by se sem nevešlo. Nicméně tyto mé ev. připomínky nejsou zase až tak zásadní, aby něco měnily na celkovém vyznění názoru pana Kechlibara. Jen jsem zvědavý jak okamžitě vyskočí jako čertíci z krabičky všelijací ovčané politických stran a ti, kteří se účastní všelijakých pražských demonstrací proti tomu či onomu či ti, kdo tyto stupidní demonstarce schvalují a podporují.

M. Prokop 28.2.2018 15:53

"Ja, ja, s tou demokracií jsou svízele!"

"Jen jsem zvědavý jak okamžitě vyskočí jako čertíci z krabičky všelijací ovčané politických stran a ti, kteří se účastní všelijakých pražských demonstrací proti tomu či onomu či ti, kdo tyto stupidní demonstarce schvalují a podporují."

:-P

P. Čech 28.2.2018 18:35

Re: "Ja, ja, s tou demokracií jsou svízele!"

To nemá se skutečnou demokracií pranic společného. V takové demokracii totiž vládne většinová občanská vůle a jakákoliv menšina se této většinové vůli dobrovolně podřizuje. Jinak se nejedná o demokarcii. Ve skutečné demokracii žádná menšina nedemonstruje, protože to je v zásadním rozporu s definicí demokracie, jako vlády většiny občanů.

M. Prokop 28.2.2018 21:49

"Ve skutečné demokracii žádná menšina nedemonstruje, ..."

Pak tedy vaše "skutečná demokracie" nikde neexistuje. Už dlouho mám podezření, že popisujete něco ryze imaginárního, systém i jeho uživatele.

Z. Rychlý 28.2.2018 13:49

Referendum? K čemu a o čem?

Nalákali nás do spolku, který se Lisabonskou smlouvou změnil ve spolek ovládaný odnoží mafie. Šli jsme tam, podvedení hlupáci, dobrovolně a dokonce jsme to posvětili referendem. Předali jsme dobrovolně většinu pravomocí do Bruselu, tak o čem důležitém tady ještě chcete rozhodovat? A k čemu třeba referendum o vystoupení z EU, když bychom se stali terčem kamenování od macechy, která by nás exemplárně trestala? Vzájemná obchodní výhodná výměna by šla stranou. Jen bychom propásli příležitost držet hubu. Referendum o vystoupení z NATO? To by nejspíš prošlo. Ideální téma pro referendum - kanál D-L-O. Ptákovin je nepřeberně. Nebo taková placená půlroční dovolená - není to krásné téma pro referendum?

Referendum a Švýcaři. Proti všem ostatním evropským zemím, Švýcaři dávají většinu daní své obci, pak kantonu a trošičku do federace, která se stará o armádu, policii a soudy. O většině daní rozhodují občané v obci - a není snadné se občanem stát. Proto to odlišné povědomí o referendu. Švýcarský občan vnímá referendum jako součást rozhodování o použití vlastních peněz a chová se tím pádem zodpovědněji, než se bude rozhodovat český občan při rozhodování o "cizích" penězích. Protože o peníze jde jako vždy až v první řadě.

Referendum je nástroj k rozhodování o použití daní. Nástroj v rukou nezodpovědných rozhazovačů daní, k jejichž tvorbě povětšinou nepřispějí ani korunou, je jako nabitá pistole v rukou dětí.

Jediné celostátní referendum nás v podstatě ujařmilo ve čtvrtém rajchu, a být vyhlášeno referendum o rozdělení Československa, tak se nenávidíme dodnes.

Když referendum, tak jedině to místní o místních záležitostech, kde lze předpokládat informovanost občanů o problému. Kde si pak špatné rozhodnutí pěkně vyžerou sami. Jsem proti přímé demokracii v českém podání, dokud nebude znovu zaveden trest smrti za vlastizradu a jednání proti zájmům občanů české republiky. Což nám ovšem nepovolí Evropská únyje.

D. Nowodny 28.2.2018 12:58

Jak

chápu českou mentalitu posledních 70 let, tak by většina "v přímé demo" hlasovala pro komunismus nebo nacizmus !

R. Langer 28.2.2018 13:10

Re: Jak

Hm, jestli mají takové názory jako vy tak určitě. Ale potom by to přece také bylo v pořádku, nebo snad ne? :-P

M. Prokop 28.2.2018 13:14

Re: Jak

A jak "chápete", že to v nepřímé nečiní?

J. Jurax 28.2.2018 19:51

Re: Jak

Chápete českou mentalitu blbě. To Vám pravím, ač jsem Moravan.

I. Hendrych 28.2.2018 12:24

Referendum

Referendum jakým způsobem funguje ve Schweiz bych v Česku rozhodně nezaváděl. Demokratická

tradice obou zemí je nesrovnatelná. Obyvatelstvo v Česku je silně poznamenáno totalitním režimem.....Metallica výborná.

M. Prokop 28.2.2018 13:16

Re: Referendum

Je zajisté otázka jak zavádět, ale víte snad o nějakém jiném prostředku, jak udržet politiky na uzdě, zvláště pak s poměrným volebním systémem a faktickou nutností koalic?

F. Houžňák 28.2.2018 17:41

Když se už chcete blýskat německými názvy zemí,

tak "in der Schweiz", prosím.

J. Jurax 28.2.2018 19:55

Re: Když se už chcete blýskat německými názvy zemí,

No jo, a smí napsat ve Švajcu? Případné v Helvécii?

F. Houžňák 1.3.2018 8:48

Když tak už v Helvétii, nejsme fonetici, či v Helvítsku,

to bych doporučoval nejvíc, Helvítsko. Pro ty, co neumějí říkat "H", lze použít výrazu Chelvítsko, v nouzi i Elvítsko (soudruzi z Francie, ti neumějí ani to CH, a to se považují za velmoc). "Švajc" je jednak ohavné a druhak neřeší onen problém s pády, jenom ho přenáší do oblasti fonetické. Psát smí každý co chce, ovšem nesmí se divit případnému posměchu pro své "světáctví".

V. Lunák 28.2.2018 11:29

Úvaha o moudrosti davu

je v tomto případě nesmyslná. V referendu, kde řešíte konkrétní problém (otázku) ve smyslu ano/ne z principu k žádnému obrušování hran a eliminaci extrémů docházet nemůže, to by musela být možnost, že referendum skončí rozhodnutím "nevím", což zřejmě nejde. Tuto úvahu můžete aplikovat na parlamentní systém poměrného zastoupení. Navíc tu úvahu sám ve třetím bodě popíráte. Jak moudrost davu vede k moudré debatě a obrušování hran jsme se mohli nedávno přesvědčit ve druhém kole prezidentské volby, což má svou podstatou k referendu velmi blízko.

M. Prokop 28.2.2018 11:35

Re: Úvaha o moudrosti davu

Pokud by president byl nadále volen Parlamentem (já bych nebyl proti), byl by výsledek lepší? Jiný jo, ale není nijak zaručeno že lepší či moudřejší.

V. Lunák 28.2.2018 11:45

Re: Úvaha o moudrosti davu

S tím souhlasím. Z jiného pohledu ani poměrné zastoupení nemusí v každé situaci obrušovat hrany, ale je to zřejmě jediný systém, ve kterém je pravděpodobnost, že se obrušovat budou, relativně vysoká.

M. Prokop 28.2.2018 13:18

Re: Úvaha o moudrosti davu

Ovšem i cena poměrného systému je dost vysoká, mimo jiné i hluboká nedůvěra ve strany, politiky, programy a koalice.

Mně osobně dost vadí, volit a prověřovat valnou část kandidátní listiny, dal bych přednost jednomandátovým obvodům a většinové volbě.

R. Langer 28.2.2018 13:11

Re: Úvaha o moudrosti davu

Asi tak.