Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

POLITIKA: U Klause nejde o princip, ale o zámeček

diskuse (190)

V rozhovoru pro Novinky (zde) řekl Václav Klaus st. o cestě předsedy senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan, že jde o klukovinu nedospělého politika. Je-li Vystrčilova cesta na Tchaj-wan klukovina nedospělého politika, pak by Klausova kritika mohla být analogicky označena za projev senility cynického politika. Ale skutečnost je jiná, velice banální a nejde o senilitu. Jak to u politiků většinou bývá, nejde o nic jiného než o jejich peníze. Penzistovi Klausovi se líbí sedět v luxusním zámečku na pražské Hanspaulce, který nazval Institut Václava Klause (IVK). IVK je neziskovka, která má zkoumat dílo a myšlenky bývalého prezidenta (zde); o finanční podporu IVK se stará miliardář Petr Kellner. Štáb IVK má třináct lidí, takže Kellnera stojí zámeček se štábem ročně deset miliónů (zde). Kellner dělá obrovské obchody s komunistickou Čínou a samozřejmě neposkytuje Klausovi zámeček pro legraci.

Hlavním úkolem štábu IVK (vedle studia života VK) je směrovat veřejné mínění tak, aby Kellnerovy obchody neutrpěly, to znamená diskreditovat všechny snahy o spravedlivý vztah k Tchaj-wanu (zde). Štábu IVK, honosně nazývanému „liberálně-konzervativní think tank“, nečiní velké potíže lichocení Číně a Rusku, neboť jádro think tanku se skládá ze skupinky bývalých komunistů a alespoň jednoho agenta StB (krycím jménem Kadet). Ne že by si Tchaj-wan podle Klause nezasloužil být nezávislou zemí, ale panu Vystrčilovi prý jde o to zahrát si na bojovníka proti komunismu a získat na tom nějaké domácí politické body, přičemž je mu úplně jedno, co jeho návštěva způsobí (jde o možnou pomstu čínské komunistické mafie proti Kellnerovi a tím ztrátu 10 miliónů ročně pro Klause).

V rozhovoru pro Lidovky se pan Klaus v rozčílení trochu zakoktal (zde): „nepřevádějme to na ekonomické téma, je to téma navýsost politické... kontinentální Čína je největší světová ekonomická velmoc a jakýkoli konflikt s ní je z naší strany hloupostí a provokací“; takže čtenář neví, zda to je či není ekonomické téma, a Klaus též naznačuje, že Čína se může mstít i jinak. Ve vzteku z eventuální ztráty zámečku Klaus trochu přehnaně laje předsedovi senátu: „škodit Číně je hloupostí zbabělou, nikoli hrdinstvím“; Klaus zde nevědomky prozradil svůj životní postoj o dvou bodech: 1) neprodělat peníze (nenaštvat boháče) je chytrost – chytrost je jen jedna, 2) prodělat peníze je hloupost a ta je dvou druhů, statečná a zbabělá. Jestliže předpokládáme, že statečná hloupost je postavit se proti silnému boháči a zbabělá hloupost proti slabému boháči, tak by zbabělá hloupost byla dobrou zprávou, jelikož by znamenala, že Čína je relativně slabším boháčem a kromě prskání a poškození Kellnera (a nepřímo Klause) snad nemůže Česku moc uškodit.

Podle Klause se jen neekonomicky myslící hlupák stará o prkotiny, jakými je zotročení miliardy lidí a zničení země velké jako je Evropa čínskou komunistickou stranou. Ale faktem je, že vývoz do Číny představuje sotva 1,5 % českého vývozu; dovoz z Číny je sice větší (asi 12 % celého importu), ale mohl by se nahradit dovozem z méně zločinných zemí. Možná, že je logické se bát Německa, protože je sousední zemí, a trochu Ruska, protože se může po obsazení dvou zemí stát zase sousedem, ale bát se Číny už je opravdu trochu preventivní, musela by obsadit Rusko a dvě země, aby se stala sousedem.

Jestliže Čína ještě nestojí na hranicích, lze se snad ještě beztrestně zmínit o několika znepokojujících faktech. Po porážce nekomunistických sil, jejichž jádro se stáhlo v roce 1949 na Tchaj-wan, komunisté začali terorizovat největší národ světa, systematicky ničili památky, změnili význam slov, zavedli náboženství, v němž Bohem se stal marxistický rolník Mao, úplným diletantstvím zničili zemědělství a způsobili hladomory, kdy jen v období „velkého skoku“ v letech 1958-1960 zemřelo hladem kolem 40 miliónů. Během „kulturní revoluce“ (1966-1976) bylo v „kulturních“ a „převýchovných“ akcích ubito nepočitatelně miliónů lidí; zemřeli na bití, useknutí hlavy, pohřbení, ukamenování, utopení, uvaření, vykuchání, vyříznutí srdce, vytržení jater, useknutí přirození, odříznutí svalů, a roztrhání dynamitem (zde).

Když hrůzné násilí a dokonce kanibalismus k ekonomickému rozvoji nevedly, rozhodli se komunisté po smrti boha Maa přimíchat do svého komunismu něco z kapitalismu. V tradicích appeasementu předal ochotný Západ Číně své technologie, aniž by Čína pro své občany zajistila nejzákladnější lidská práva a aniž by Čína omezila vývoj zbraní hromadného ničení. Jednou se budou učitelé a žáci ve školách ptát: „kde byl svět, když se to vše dělo?“ a pseudofilozofové se budou ptát: „kde byl Bůh?“. O některých zvěrstvech se svět postupně alespoň částečně dozvěděl. V roce 1989 byly snahy o demokratizaci v Číně potlačeny pomocí tanků, přičemž 10 000 studentů bylo zavražděno (zde); v roce 1999 vláda rozprášila budhistické hnutí Falun Gong, které mělo 70 miliónů stoupenců, půl milionu bylo uvězněno a asi 65 000 členů bylo zabito a rozebráno na orgány pro transplantace (zde); v roce 2001 zavraždili maoističtí agenti celou královskou rodinu v Nepálu a zajistili podřízení této obrovské země Číně; kolem roku 2005 bylo 40 miliónů rolníků vyhnáno z půdy, což vedlo k 100 000 demonstracím ročně (zde a zde); kolem roku 2013 se objevují práce čínských vědců o koronaviru (zde), v roce 2015 se oznamuje, že virus může přejít na člověka (zde) a v roce 2017 západní vědci varují před laboratoří ve Wuchanu (zde); v roce 2018 se, proti všem morálním pravidlům a mezinárodním dohodám, narodili v Číně první naklonovaní lidé (zde).

Západ ustoupil Číně i v tom, že poslední ostrůvek svobody v Číně, statečný ostrov Tchaj-wan, byl vyhnán z OSN i dalších organizací (včetně WHO). Když přes otevřené výhružky čínských komunistů chce český politik jet na Tchaj-wan, nazve jej Klaus zbabělcem. Vystrčilův předchůdce během výhružné kampaně Číny zemřel; jestliže si přes všechny hrozby troufá předseda senátu na Tchaj-wan jet, je hrdinou, a zbabělcem je spíše ten, kdo spolu se světovou teroristickou mocnosti číslo jedna hrdinovi spílá. Miloš Vystrčil ke své cestě řekl skromně a taky jasně: „Buď budeme držet své hodnoty a principy, nebo budeme počítat groše.“ (zde) Václav Klaus bohužel raději počítá groše.

http://www.hegaion.cz

Marian Kechlibar
16. 7. 2024

Ve špionážní klasice Fredericka Forsytha Šakal se nachází scéna, která musela až do včerejška na...

16. 7. 2024

Pro všechny balistické experty, co mají pocit, že to celý bylo nahraný a další konspirační...

Lubomír Stejskal
16. 7. 2024

Začátkem tohoto roku jsem si koupil lahev portského (Ruby) a uložil ji. Původně pro jednu zvláštní...

Hana Lukešová
16. 7. 2024

V květnu roku 1967 Egypťané obsadili celý Sinajský poloostrov.

Jan Bartoň
16. 7. 2024

Joe Biden vyzval po atentátu na Donalda Trumpa k tomu, aby se do politiky vrátila „slušnost a...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Aston Ondřej Neff
15. 7. 2024

Událost vyvolala celosvětovou odezvu. Naši političtí předáci reagují lidsky a věcně, přinejmenším v...

Robert Kotzian
15. 7. 2024

Šetření, které ukončila Evropská komise s provozovatelem sítě X, je především vydírání, jehož cílem...

Lukáš Kovanda
15. 7. 2024

Český Green Deal je tu, Fialova vláda ho chce schválit bez pozornosti médií nyní v čase dovolených....

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

hej Adam Hejduk
16. 7. 2024

Cestující pražskou městskou dopravou už více než tři čtvrtě roku nenastoupí ve stanici metra Zličín...

Lidovky.cz, ČTK
16. 7. 2024

Americký prezident Joe Biden znovu odmítl pochybnosti ohledně své schopnosti ucházet o...

kop Josef Kopecký
16. 7. 2024

Na společné jednání s českou vládou přijíždějí do Prahy členové ukrajinské vlády. Tématy budou...

Lidovky.cz, ČTK
16. 7. 2024

Bývalý americký prezident Donald Trump se poprvé od sobotního pokusu o atentát objevil na...

Roman Joch
16. 7. 2024

Bylo to štěstí v neštěstí. Kdyby ta kulka směřovala o pár centimetrů vedle, byl by Donald Trump...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz