15.10.2019 | Svátek má Tereza


Diskuse k článku

POLITIKA: Senát coby deformátor demokracie

Kouzlo zastupitelské demokracie je v tom, přesněji - by mělo být v tom, že zástupci nás, občanů-voličů, kteří nás v zastupitelských sborech reprezentují, tam zasedají, přesněji – by měli zasedat, v poměru, který alespoň přibližně odpovídá názorovému rozložení mezi námi občany-voliči.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Hašek 24.4.2019 8:45

Myslím,

že by referendum o zrušení senátu dopadlo "zajímavě".

Úplně by "stačilo", kdyby "do terénu vyrazili" komouš Štěch, aktivista Hilšer, králíkář Drahoš, .... . Kubera by to nezachránil, ale ten člověk se neztratí, Drahoš by se mohl zdekovat, žádná škoda.

Zkráceno, poznámka se netýká změn Ústavy ČR, kde je Senát ČR zapasován.

J. Lepka 24.4.2019 11:01

Re: Myslím,

Jako obvykle plácáte kraviny. Rozběhněte se po českých luzích s myšlenkou referenda o zrušení daní.

Š. Hašek 24.4.2019 11:58

Re: Myslím,

Takže, abychom si to ujasnili, milý Lepko.

Čtěte ještě jednou. Je vidět, že i jen poukaz na referendum/možnost referenda, Vás vytočí víc než by to vytočilo nějakého Pehe. S Jelínkem dohromady.

Pokud obvykle plácám kraviny - domnívám se, že můžete tedy ty moje kraviny nečíst. Jsem vždy řádně podepsán.

Chováte se jako blbeček. Já nepsal o referendu stran daní, já nepsal o konkrétním referendu. Ale na Vás moc složité.

J. Schwarz 24.4.2019 12:50

Re: Myslím,

Stát bez daní si představit nelze / možná až na SA a Kuwait /, stát bez senátu snadno. Demokratický stát samozřejmě. Ostatně problémem demokracie je právě ta možnost "hlasovat" o cizích penězích a přihrát si je do vlastních kapes nebo takové "přerozdělení" slibovat a strhnout si patřičné "všimné". Ostatně i vysoký byznys je vlastně sofistikovanou korupcí - jak jinak nazvat vztahy kde o obchodech rozhodují osobní známosti, doporučení, příslušnost ke společenské vrstvě? Chcete prodávat? Tak zaplaťte 50% ze zisku tady pánovi XY, tomu "věříme" a pak od vás snad něco koupíme...

J. Holíček 24.4.2019 7:48

Má pravdu, přecedo!

Principiálně má pan Štěpánek samozřejmě pravdu, ale chybu nelze hledat v existenci Senátu, který se jeho zájmům momentálně nehodí do krámu. Chyba je v té zpropadené zastupitelské demokracii, potažmo v lidech. Nehledá se pravda, hledá se většina, a to způsoby ne zcela korektními.

Jak Štěpánka docela rád čtu, tak dneska je to takové slohové cvičení, připomínající sbírku banalit. Tedy banalit izolovaně možná validních. :-))

J. Schwarz 24.4.2019 12:57

Re: Má pravdu, přecedo!

Hledání většin taky není chybou, chybou je rozsah záležitostí o kterých si politici myslí, že o nich lze hlasovat. Ve skutečnosti je po velké většině věcí lidských ostatním kulový a nemají do nich jednotlivcům co žvanit, a to ani "v dobré víře", ani z přesvědčení o svém spasitelství.

P. Grigar 24.4.2019 21:04

Re: Má pravdu, přecedo!

.. tedy zpět k „laissez faire, laissez passer“. Jsem pro.

M. Kanda 24.4.2019 7:43

V senátních volbách rozhodují osobnosti

Pro senátní volby potřebujete mít ve straně výrazné osobnosti, které zaujmou a přivedou lidi k volbám. Kdo je má, ten je v senátu silný.

Naopak strany jednoho muže nikoho takového nabídnout nemohou a proto jsou v senátu neviditelné. Babišovci a Okamurovci jsou toho příkladem. Vůdcovský princip osobnosti potlačuje.

Š. Hašek 24.4.2019 8:48

Re: V senátních volbách rozhodují osobnosti

Začnu přemýšlet, kterak výrazné osobnosti obsahuje STAN. Asi jste myslel svazáka Rakušana a přihlouplého učitele Gazdíka.

Je malinko rozdíl mezi řešením odpadků, autobusových laviček, ............ a senátem ČR. Co se do toho starostové montují? Inu prachy a lačné manželky/knihovnice, že?

B. Hančl 24.4.2019 8:58

Re: V senátních volbách rozhodují osobnosti

Špejbl Gazdík mě vždy pobaví. Vždy mi připomene ty strejce, kteří vystupovali v televizních estrádách s poudačkami.

B. Hančl 24.4.2019 9:01

Re: V senátních volbách rozhodují osobnosti

Komunista, milicionář Štěch předsedou senátu. To byle pojistka demokracie. Také dvojdomkář byl dobrý.

Š. Hašek 24.4.2019 9:22

Re: V senátních volbách rozhodují osobnosti

Souhlas.

D. Stirský 24.4.2019 6:59

Nikoli senát, ale STAN tak nějak

Štěpánkovi vadí. Já myslím, že senát - i přes svou bezvýraznost - potřebný je. Těch - teď nevím - cca 80 senátorů náš rozpočet státní nezruinuje. Jistá pojistka demokracie to je. Zruší se senát, pak se přijde na to, že i sněmovna je zbytečná a skončí to u nějakého autokrata.

Š. Hašek 24.4.2019 8:53

Re: Nikoli senát, ale STAN tak nějak

Snad možno kritizovat ....... a poukazovat.

Z historie víme, že "byla vytvořena jedna nekritizovatelná postava" ....... celosvětový demograt Václav Havel.

Kdys se mohla pražská avantgarda přetrhnout s argumenty, že senát bude osobnostní (!!!) a nadstranický (nepolitický) (!!!) .... dneska stejná avantgarda počítá hokynářsky stranické hlasy. Jako děti na počitadle s kuličkama. Já nemám děravou paměť, pan Štěpánek také ne.

D. Stirský 24.4.2019 6:56

Pro mne slovo "lid" patří hlavně do komunistické

frazeologie. Když mluvil Husák o "pracujícím lidu", vždy jsem si kladl otázku, zda tam patří Husák sám, zda tam patří třeba Jakeš, zda má babička, která byla ženou v domácnosti, zda tam patří děti, lidé v LDN... Takže pro mne je "lid" velmi nepěkný a nebezpečný výraz.

O. Zuckerová 24.4.2019 18:49

Re: Pro mne slovo "lid" patří hlavně do komunistické

Ano, pane Stirský, k tomu pasuje jeden pěkný bonmot z dob reálného socialismu: rozdíl mezi lidem a lidma: lid buduje socialismus, lidi na to s...

T. Pansky 24.4.2019 5:56

Pan Stepanek nepochopil funkci Senatu. Je Senat potrebny?

Zastavam nazor, ze ano. Jenze v Cesku Senat vznikal dosti krkolomnou cestou a tak se stal pouze "priveskem" Poslanecke snemovny (PS). Tim se pan Stepanek nezabyva. Uvedme si nazorny priklad: v posledni dobe prijaty zakon o zdaneni cirkevnich nahrad byl schvalen PS, odmitnut Senatem a Senat nasledne prehlasovan PS, kdy tedy muze vejit v platnost. Lidem je jasne, ze Senat ma velmi oklestene pravomoce a proto se o Senat nezajimaji. Za tohle mohou tvurci nasi ustavy, ktera je velmi nevyvazena a v mnoha ohledech nelogicka. Mozna nad timhle by se autor mohl zamyslet. ... Ted si predstavme, ze by Senat mel stejnou vahu jako PS. Najednou by si PS nemohla delat, co chce, a musela by jednat se Senatem na prijimani zokonu. Potom by obcane k volbam chodili, nebot by videli smysl ve tvorbe zakonu a zalezelo by na hlasu kazdeho senatora, zda zakony budou prijate a v jake podobe. Parlamentni system by mel daleko vetsi stabilitu, ktera by se promitala do zivota obcanu.

V. Církva 24.4.2019 7:00

Re: Pan Stepanek nepochopil funkci Senatu. Je Senat potrebny?

Bohužel odmítnutí zdanění restitucí ne snad jediná viditelná funkce se átu za poslední rok či víc. Ale dobrá třeba na tom něco je. V každém případě dnes to moc nefunguje ale za složení senátu můžou lidé. Pokud nechodí k volbám a volí notoricky známé blbce jako Bek, ať si lidé nestěžují

I. Mertl 24.4.2019 7:40

Re: Pan Stepanek nepochopil funkci Senatu. Je Senat potrebny?

A že nevolí notoricky neznámé blbce, jako je Církva? Omlouvám se za to slovo, ale rektor Bek s Vámi chodil do pomocné školy?

V. Církva 24.4.2019 10:20

Re: Pan Stepanek nepochopil funkci Senatu. Je Senat potrebny?

Víš, notoricky známý blb v tomto kontextu znamená, že hodně lidí, (tedy nejde o spolužáky) ví, co je ten pan Bek zač. Třeba ten, kdo si v roce 1988 podá přihlášku do KSČ a za pár roků poté na každé akci k 17. listopadu plácá o porážkách svobody a jak nedopadly dobře volby. A běž do Brna a zeptej se na něj lidí. Pokud skončíš jako Dominik Ferri, nebude to kvůli tvé rase.

P. Dvořák 24.4.2019 4:30

Kde se najednou vzalo

tolik příznivců Senátu? To tady mají hnízdo nebo jenom slet?

M. Smidova 24.4.2019 4:00

Štěpánek voni jsou zaprodanec ďábla.....

K. Šubrt 24.4.2019 3:49

Keci, nic než populistické keci, Mr. Štěpánek

J. Svoboda 24.4.2019 2:33

To vy, provaření politic,i nedokážete dostat lidi k volbám.

J. Bílek 24.4.2019 0:40

Ne každý souhlasí

Mluv za sebe Štěpánku, tobě se senát nelíbí a nejradši by jsi ho zrušil. Já mám jiný názor a jsem přesvědčen, že dnes jako už mnohokrát prokáže, že je zárukou demokracie. To, že ho nenavolili tak jak si představuješ ještě neznamená, že by byl zvolen špatně.

Zkus jednou argumentovat skutečnými argumenty a ne jen štěkat.

J.B.

A. Zajícová 24.4.2019 7:07

Re: Ne každý souhlasí

jistě, já například souhlasím s vámi. Ne že bych byla ze senátu vodvařená, ale pojistka toho, že se voliči aspoň dozví z letmých zpráv, že ne všichni jsou jednotní bolševici non plus ultra je bezpochyby nutná. I když s tím nedávným odborářem jako předsedou to taky nebyla žádná hitparáda.

P. Grigar 24.4.2019 21:08

Re: Ne každý souhlasí

.. tož nestyďte se a napište konkrétně, kdy Senát svým rozhodnutím zachránil existenci demokracie u nás. Poučte prostého venkovana.

Děkuji předem.

El-Lobo 24.4.2019 0:23

Nač tolik řečí? Stačilo hezky po rockersku napsat "fuck senát!" a bylo by hotovo. Žejo, Štěpánku, ty trumbero?