5.5.2024 | Svátek má Klaudie


Diskuse k článku

POLITIKA: Referendum ve stínu czexitu

Českou politikou, a především veřejnou diskusí nyní hýbe referendum; konkrétně případné vkomponování obecného referenda do české ústavy. Přitom kdyby někdo před deseti lety odhalil pohledem do křišťálové koule v naší přítomnosti tuto skutečnost, mohl by jen nevzrušivě pokrčit rameny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Lenc 14.2.2018 10:29

Jo

pane Mlejnku, holt "většina" občanů jsou blbci, že? Zajímavé je, že při referendu ke vstupu do EU blbci nebyli.Zvláštní, že? A myslet si, že fízl Babiš bude podporovat referendum o vystoupení, když 40% jeho podniků je závislých na dotacích EU si může myslet opravdu jen blbec.Nakonec, "právní expertka" za ANO Válková to přece říká dostatečně hlasitě.

Š. Hašek 14.2.2018 10:28

Re: Pane Mlejnku,

-ranní-

Š. Hašek 14.2.2018 10:27

Pane Mlejnku,

jste takový "postfaktický" brusele politolog. Už se skutečně ta Vaše "raní pětiminutovka" obtížně čte. Četl jsem vícekrát a opětovně vybírám ty Vaše objevy:

Před lety "o nic nešlo", výsledek byl odhadnutelný - referendum ano. Jednosměrka. Dnes "davy" jsou ovlivněny, "jde (Vám) o hodně" - referendum ne. Protože by mohlo neočekávatelně dopadnout. Mohl by se otočit "Váš" směr.

Co stále máte s tím, že někdo (drze) nekouká na göbbelsovskou televizi a "drze" sleduje ideodiverzní internet, případně ideodiverzně debatuje v hospodě bez televize (zas a opět se nenechává poučovat Vladimírou Dvořákovou).

Zažíváme "fantastické" názorové veletoče. Jeden nevěří svým uším. V pondělí volič, ve středu jsem lůza, v pátek občan, v neděli dav, ........... pane Mlejnku, udělejte si v hlavě malinko pořádek! Je jasné, že volby Vás principiálně začínají štvát, co takhle "návrhová" komise, která to potom odklepne?

J. Svoboda 14.2.2018 10:19

Základ je kvalifikovaná volba a ne tyjátr emocí.

I. Schlägel 14.2.2018 10:06

Pokud bude institut referenda

v ČR fungovat na stejném či podobném právním základě jako ve Švýcarsku, nejsem proti. Moudrost občanů bych ovšem nepřeceňoval. Většina z nich se rozhoduje na základě emocí, nikoliv na základě faktů, které si člověk navíc musí poměrně pracně aktivně dohledat. Stále žijeme v zemi, kde o vítězi voleb rozhodují takové zásadní parametry, jako ušetřených 30 kaček u doktora v rámci "bezplatného" zdravotnictví. Bezplatného až za hrob.

V. Student 14.2.2018 9:38

Hlásím se k většině.

Jsem "lid". Ovlivnitelný trolly, fake zprávami, hlupák z vesnice, nevzdělaný a chudý. Stará struktura. Tím vším jsem jen proto, že jsem šel k volbám a volil. A ke své smůle odvolil tak, jako většina z nás, kteří jsme k těm volbám šli.

A lidé jako pan Mlejnek se budou zamýšlet nad tím, jestli by v takovém případě nebylo lepší demokracii nahradit něčím jiným.

Pane Mlejnku, považujete za fake zprávu to, že Drahoš je absolutní politický neumětel? Ta totiž u mě byla převažující při rozhodování o volbě. Vy mluvíte o populismu? Nebylo náhodou populistické nominovat do voleb proti Zemanovi "pana Čistého II?" Ovšemže bylo. Ten kalkul málem vyšel, protože takovou mediální podporu tady neměl nikdo od dob Havla. Takže kdo je tady ovlivnitelný? Ti, kteří málem způsobili, že nám tady mohl dělat prezidenta "pan Nikdo". Naštěstí to nevyšlo. A vy se teď budete zamýšlet, jestli se náhodou demokracie nepřežila?

Mně je jen úzko z toho, že takových je vás v téhle zemi čím dál víc. Protidemokratických, proti lidem s jiným názorem už skoro nenávistně vystupujících skupin, které se ale zároveň nestydí demokracií se zaklínat...

F. Navrátil 14.2.2018 9:30

Politik se děsí, politolog zdůvodňuje

Autor se snaží podsouvat myšlenku, že občané nejsou svéprávní vyjádřit svoji vůli v referendu, protože jim Zeman a Okamura vtloukají do hlavy nějaké názory. Opravdu je pan politolog přesvědčen, že ona dvojice ovládá Českou televizi, mainstream a diktuje obsah komunikace na sociálních sítích? Není to ve skutečnosti tak, že se politici obávají, že by občané narušili jejich politické kšefty?

J. Kopis 14.2.2018 9:26

Autor zbytečně straší něčím co neexistuje.

A stejně tak jako jsou lidé zbytečně strašení migranty, kteří zde prakticky nejsou, tak autor zbytečně straší rozhodováním o czexitu v referendu jakýmisi vyfabulovanými voliči, které hypoteticky vyprojektovali voliči neúspěšného kandidáta na prezidenta, aby tím zamaskovali svojí neschopnost vyprodukovat vhodného a všeobecně přijatelného kandidáta.

V. Klepetko 14.2.2018 9:22

Referenda v zemích EU

jsou naprosto běžná, drtivá většina liberálně - demokratických parlamentních demokracií je má zavedené jako standardní doplněk parlamentní demokracie:

https://www.psp.cz/sqw/text/orig2.sqw?idd=97313

A ve většině zemí stačí k platnosti referenda, aby se ho zúčastnil stejný nebo větší počet voličů, jako v posledních parlamentních volbách. Proč bychom to měli mít jinak, než Slovinci, Daňové, Španělé? Jsme snad méně kompetentní než Estonci?

Myslím si že odchod z EU byl za současné konstelace hvězd úplně nesmyslný a ani v referendu by lid nic takového neschválil! Mám ale obavy, že bychom mohli být bez referenda zahnáni do eurofederálního Tvrdojádra a zbaveni posledních zbytků státní suverenity! A proto trvám na tom, abycom stejně jako v Irsku měli možnost zvrátit v referendu jakoukoliv inovativní ústavní změnu nebo jakékoliv další předávání pravomocí na EU.

Negativní referendum - to je demokratický standard v každé svobodné zemi. Nebo di opravdu myslíte, že se dá svoboda udržet cen-zu.rou, autokracií a násilným vnucováním jediné možné pravdy? O voliče je třeba bojovat v demokratické soutěži a silou argumentů!

V. Student 14.2.2018 9:19

co furt máte s populismem?

Nechci nikoho poučovat, ale populus znamená latinsky lid. Řecky je lid demos. Takže demokracii, vládu lidu, chceme, ale populistické politiky, kteří byli lidem zvoleni a tedy jsou povinni jeho zájmy zohledňovat, si zošklivujeme? Proč jsou pohrdáni a démonizováni ti, kteří hlasu většiny propůjčují sílu na politickém kolbišti?

Neblbne tady náhodou někdo? Třeba ti,kteří se demokracií zaklínají, ale nad populistickými (tedy demokratickými!!!) politiky se ošklíbají? Označení "Populista" je totéž co "demokratista", je nám to jasné všem, že? :-(((

S. Moc 14.2.2018 7:35

Re: Co je na tom špatně?

U nás v Austrálii jsou volby povinné. Kdo neodvolí dostane pokutu a tím to končí. Tedy pokud ji zaplatí. My se jednou stěhovali ze Západní Austrálie do Queenslandu, tedy z jednoho státu australské federace do druhého.. Mezitím stát Z. Austrálie vyhlásil volby, kterých jsme se, pochopitelně, nezůčastnili a vyfasovali pokutu o které jsme nevěděli, páč ji poslali na starou adresu. Dozvěděli jsme se to až když šla žena prodloužit řidičský průkaz. A dokud jsme pokutu nezaplatili, řidičák nedostala...

V. Němec 14.2.2018 6:43

Co je na tom špatně?

Jestliže k volbám/referendu přijde 72% voličů, říká těch zbývajících 28%, že jim je to putna, že se hlasování vzdávají. Pak je tedy podle mne zcela správné, když o výsledku rozhodne většina z těch 72%, tedy minimálně 36 (a kousek)% oprávněných voličů. Snaha o zavedení zákonné povinnosti volit je totalitní zvěrstvo! Když bych volit nešel, tak dostanu pokutu? Zavřou mě? Nevezmou děti do školy?

P. Kolar 14.2.2018 2:20

Levice nechce přímou demokracii, protože by ji taky nemusela

přežít. Už takhle je to s ní nahnuté, a to ještě hodně lidí volí setrvačností doleva.

Pan Vintr (níže) má pravdu. Naší politici kejvou Bruselu na všechno a těší se na tučnou trafiku v EU.

Potřebujeme minimálně Lidové veto, aby až ty "elity" zase něco v Bruselu podepíšou za našimi zády, aby se jim to dalo zatrhnout.

A pak potřebujeme rozumný mechanismus na občanskou iniciativu, abychom taky do věcí mohli občas mluvit. Svět se akceleruje a 4 až 5 let čekat do dalších voleb a pak to jenom trochu korigovat, je příliš dlouho.

Pan autor se taky v té současné EU trochu zhlíží. Na to, že je politolog, tak se zdá mít ďůlek na jedné straně plotu.

J. Vintr 14.2.2018 0:33

Existuje jeden zásadní důvod

proč úřadující politici nechtějí ani slyšet o možnosti odchodu z EU. Do politiky totiž lidé lezou hlavně za vidinou pohodlného, materiálně dobře zajištěného místa. V samostatném státě se ale od politiků alespoň občas očekává nějaká aktivita a nějaké rozhodnutí, což sebou ale nese riziko, že se politik třeba znemožní a nedejbože si předčasně ukončí kariéru. Proto politikům zcela vyhovuje, když se za nás rozhoduje v Bruselu a oni jen vykonávají, co se po nich žádá a navíc mají v každé situaci spolehlivou výmluvu, že to oni ne, to EU (i když to třeba není pravda).