10.8.2022 | Svátek má Vavřinec


Diskuse k článku

POLITIKA: Recyklace kauzy „Čapí hnízdo“ a nedůvěra vládě

Nelze se nepodivovat nad načasováním policie v kauze Čapí hnízdo. Obvinění Andreje Babiše a nějaké nebohé paní, co podepsala žádost o dotaci, přišlo „v pravý čas“.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Halašta 4.6.2021 20:44

Ano, s tím mohu souhlasit.

Podstatné je ho ale k tomu soudu vůbec dostat.

P. Hatina 4.6.2021 13:11

Když ono i ten - první soud je jen další krůček v té dlouhé cestě za Babišovým potrestáním. Jestli se podá žaloba, bude první stání u soudu, u toho se jeho advokáti budou úspěšně bránit a prodlužovat co se dá. I pokud bude odsouzen, ihned podají odvolání, a i u dalšího soudu se jeho advokáti budou úspěšně bránit a prodlužovat co se dá. Bude to trvat ještě dlouhou řadu let...

V. Halašta 4.6.2021 8:49

Není tam žádné "množství variant" a soud si nevybírá ale posuzuje návrh SZ. Jestli ho shodí (určitě ne z vámi uváděnýchdůvodů) nebo ne nechme na soudu ale nejdříve se k němu musí Babiš dostat, čemuž se zatím úspěšně brání.

P. Hatina 4.6.2021 8:36

Ale kdeže, ono to totiž tak snadno objektivně posuzovat nejde.

Je tam příliš mnoho různých variant. Takže půjde skutečně o nějaký subjektivní výběr.

No a potíž je v to, že pokud soud v tomto dojde k jinému závěru než státní zástupce, tak celou žalobu shodí, že..:)

V. Halašta 4.6.2021 7:44

Až budete mít něco s řádnou logickou vazbou tak pište, nesmyslné kecy agropropagandy si nechte pro nějakého omezence.

Soud si nebude nic vybírat. Ba ani SZ si nemá co vybírat ale postupovat podle uvedeného.

P. Hatina 4.6.2021 4:08

Víte ono těch důvodů proč to tehdy Šaroch zastavil, je povícero.

Vůbec se totiž vůbec nedá odhadnout jak na řadu sporných argumentů v žalobě budou reagovat svých výkladem soudy.

Už tedy v tom zásadním, že v době akce Čapí hnízdo, trestné činy poškozující finanční zájmy Unie nebyly samostatně uvedeny v trestním zákonu. Což přibylo až později. s novým, novým trestním zákoníkem.

Takže by se to mělo správně posuzovat podle starších obecných ustanovení o podvodech, resp. poškozování státní správy. Jenže, v tom novém, novém trestním zákoníku jest hned na začátku toto ustanovení "..Trestnost činu se posuzuje podle zákona účinného v době, kdy byl čin spáchán; podle pozdějšího zákona se posuzuje jen tehdy, jestliže to je pro pachatele příznivější".

Co si z toho asi vybere soud, aby pak tím celou žalobu shodit?

P. Hatina 3.6.2021 22:40

Když ono je to pravděpodobně opačně než myslíte.

Za prve, jak se dá dočíst i v těch médiích tak by měl Úřad evropského veřejného žalobce přebírat právě a jen případ týkajících se střetu zájmů pana Babiše.

Ten důvod je zřejmý, ten střet zájmů vlastně probíhá i nadále, takže ho i ten Úřad evropského veřejného žalobce vyšetřovat může - ovšem tedy jak patrno z označení, -vyšetřovat- a to tedy sám, prakticky od nuly.

Zatímco v případě Čapího hnízda, to je, jak správně píšete " neuzavřený trestní případ,.vyšetřovaný a vedený naší policií a státním zástupcem.

O to právě jde, trestní případ, dle našeho trestního řádu, ve kterém je i stanoveno jak bude justičně pokračovat. že tedy státní zástupce onu žalobu pak (pokud), předloží naším určeným soudům, nikomu jinému. K čemu dále dokonce ustanovení Listiny základních práv a svobod, že nikdo nemůže být odebrán svému zákonnému soudci. Ale taky, že pokud se píše "..pro trestné činy poškození finančních zájmů EU a dotační podvod", tím se ale míní pouze paragrafy našeho trestního zákoníku, dle kterých ho budou soudit naše soudu.

Tudíž takto tedy celý ten vyšetřovací spis předat do jiného justičního systému EU nelze. Pokud by o to byl zájem, tak minimálně od data obvinění by se ten vyšetřovací spis musel škrtnout. a to další vyšetřování by si musel ten Úřad evropského veřejného žalobce zase udělat znovu Pro srovnaní, je to objem práce na vyšetřování za minulé 4 roky, když byl pan Babiš oficiálně obviněn.

Takže toto se zcela určitě dít nebude--

L. Písařík 3.6.2021 22:26

Kádrovák střiženy KGB ?;-€

L. Písařík 3.6.2021 22:25

Už je to tady, sněmovna to šrotuje na plný pecky.

Z. Koutecký 3.6.2021 20:47

Nemohu tvrdit, pane Hatino, že se nemýlím, mám samozřejmě k dispozici jen ty zprávy z tisku a příslušné nařízení EU. Ovšem vzhledem k tomu, že podle platného právního předpisu EU je věcná příslušnost Úřadu omezena na trestné činy poškozující nebo ohrožující finanční zájmy Unie, půjde v tomto případě, podle mého názoru, i o kauzu Čapí hnízdo, protože samotný střet zájmů není trestným činem. Čapí hnízdo je, pokud vím, zatím také jediný neuzavřený trestní případ, ve kterém byl Babiš, spolu s dalšími, vyšetřován pro podezření z trestného činu, a policie navrhla žalobci podat obžalobu ze spáchání trestného činu poškozujícího finanční zájmy Unie. K tomu existuje vyšetřovací spis o cca 34 tisících stranách, který, podle sdělení dozorujícího státního zástupce Borise Havla, teď musí být předán Úřadu, který určí dozorujícího žalobce Úřadu.

J. Pšenička 3.6.2021 20:03

Dráth se o protahování svého procesu zasloužil sám.

J. Ptáček 3.6.2021 17:02

No, z opatrnosti bych řekl většina. Jinak souhlas!

F. Kusák 3.6.2021 16:51

Jeden z možných a docela pravděpodobných scénářů. Po volbách se změní vláda, bude nový premiér. Babiš odejde z politiky nebo se stane jen řadovým poslancem a kauza vyšumí, jak včerejší sekt. A národ bude žít zas jinou kravinou, aniž by se zajímal o to, čím třeba budeme svítit a topit a kolik nás to bude stát.

P. Brecík 3.6.2021 15:38

Takoví jsou všichni politici. Logicky ABabiš má v Agrofertu nejlepší právníky, nejlepší daňové poradce a určitě i manažery. Vsadím se, že ten nápad ani není jeho. Vsadím se, že je všechno podle zákonů. Morální to není, souhlas. Kapitalizmus. Co není zakázáno, je dovoleno. Když, tak to smete soud. PS: ČR to vyšetřování stálo už jistě více než 50 melounů !!

S. Kramlik 3.6.2021 13:28

Rath/7 milionů soud trval 7 let

Babiš/50 milionů soud bude trvat??

P. Pepax 3.6.2021 10:44

Z čapího hnízda by se mohlo udělat očkovací centrum pro postížené mutací covidu co napadá mozkové buňky.

R. Langer 3.6.2021 10:25

Opravdu není nijak složité najít případy, kdy se dotace musely vracet. Stává se to častěji, než by se zdálo. ;-)

R. Langer 3.6.2021 10:22

;-D ;-D ;-D

J. Ptáček 3.6.2021 10:09

Dotace pro Čapí hnízdo a třeba i pro Agrofert zřejmě není zločin. Je to něco horší, je to hanebnost.

Asi jako, když miliardář rozdělí svůj celý majetek po rodině, obleče se odpovídajícm způsobem, zaváže si nohu, vezme černé brýle a jde žebrat. Často od svých milionkrát chudších voličů.

Takoví zmetci nemají v politice co pohledávat!

J. Vaníček 3.6.2021 9:43

řekněte, kdo by volil trestně obviněného Babiše. Já asi ano, protože to považuji za hnus. Takových "podvodníků" budou stovky a nic. A kdopak vymyslel ty anonymní akcie a proč? Tam je třeba hledat. Ale hledat se nebude.

J. Nevrkla 3.6.2021 8:31

On se v té dotační džungli ještě někdo vyzná? Nezdá se mi. Klacek si tam lze nalézt kdekoliv.

P. Hatina 3.6.2021 7:49

Napiště si do Google "museli vrátit dotaci" a uvidíte sám. Hned třeba na druhém místě vidím pana Mlynáře, Zemanova kancléře.

P. Hatina 3.6.2021 7:43

Nejni v tom žádnej dvojí metr, je v tom náhodou ohromná rovnosť, že každej může svobodně udat toho druhýho. Což potom příslušné orgány vyšetří a až pak se vynese trest. Trafikantka dostala pár tisícovek pokuty a kolik dostane Babiš u soudu, to se teprve hukáže

J. Pankovic 3.6.2021 7:33

Babiś se určite nestal miliardàŕem proto,źe je svaty :-)

....ale neplati si sve pràvniky za to, aby se nechal nachytat od Ne(do)vtipu;-)....

...je to śméčko, ale neni to trestny čin :-P

T. Kohout 3.6.2021 4:23

Znalci "časování" vědí, že někdy je vhodné a někdy nevhodné. Je to přesně dělené dle těch "našich" darebáků a "jejich" darebů. Žádné jiné dělení neexistuje.

P. Hatina 3.6.2021 3:30

Ona je to sice pravda, že načasování této fáze kauzy Čapí hnízdo, jest nyní politicky velice neštastné, leč taky připomeňme že o nedůvěře vládě se mělo hlasovat už před měsícem a půl, jenže toto odsunulo mimořádné vládou zveřejněná kauza Vrbětice-a taky nikdo neví, jak dlouho si jí sušili Což kupodivu, ze strany i opozičních politiků, důvěru v pány Babiše a spol. značně posílilo..

Takže se spíše připravme na to, že podobných překvapení se dočkáme ještě do voleb řadu. Včetně tedy pokračování té kauzy Čapí hnízdo.. Zatím se pouze ohlašuje, že bylo opět ukončeno vyšetřování a pan státní zástupce začíná opět studovat spis (což mu skutečně zabere několik měsíců)-

Takže se pak opravdu připravme na tu mediální eufórii, až ohlásí (možná těsně před volbami), že skutečně na pana Babiše podá žalobu..;-D

D. Müller 3.6.2021 3:25

Když už jsme u těch udání, nebyl to právě tento premiér, který nechal z našich peněz vytvořit udavačský portál pro EET, kde se mělo hlásit, že nějaká trafikantka nedala účtenku za noviny? Ale jak jde o něj a loupežení peněz z našich daní, tak je to najednou nemravnost. Tomu se říká dvojí metr.

D. Müller 3.6.2021 3:21

Mohl byste mi říci některé jména z té dlouhé řady případů? Nemám rád omlouvání hříchů tím, že ostatní hřešili více. Lumpárna je lumpárna. Svět není tak složitý, jak se nám snaží kde kdo namluvit. A doba není postfaktická, jen je moc lhářů.

P. Hatina 3.6.2021 3:12

V tom máte pravdu, leč taky je nutné připomenout, že v dlouhé řadě podobných případů porušení podmínek dotace, jim finančák prostě tu dotaci zpětně sebral, museli jí vrátit. Ale rozhodně na ně nepoštval kriminálku, jako na pana Babiše.

Ono by se totiž mohlo stát, že většina i těchto obviněných by pak zaujala podobnou strategii právní obrany jako pan Babiš, a to by pak naše justice nestíhala už vůbec;-D

P. Hatina 3.6.2021 3:06

Neštastný člověče, nechal jste se sám oklamat stupidními titulky našich bulvaristických médií.

To co přebírá Úřad evropského veřejného žalobce se týká úplně jiné kauzy týkající se střetu zájmů, kterou na pana Babiše udali Piráti přímo do Brusele až v roce 2019 - antož se týká právě a jen doby jeho působení ve vládě.

Justiční kauzu Čapí hnízdo, kterou policie (po jiném udání) vyšetřuje už od roku 2015, se to netýká, takže pan Šaroch si to bude muset prostudovat a posoudit, než to bude sám žalovat, -e chtěl jsem napsat, podá žalobu...