18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

POLITIKA: Proč si máme zachovat korunu

Co definuje stát? Vymezení území (hranic), stálé obyvatelstvo, státní moc (vláda) a pak také určité znaky jako jsou například jazyk či vlastní měna. Ano, vlastní měna je jedním ze základních atributů státu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Alda 7.6.2017 9:50

Souhlas.

V novověku je měna jedním z hlavních atributů samostatné státnosti.

L. Novák 7.6.2017 16:35

Re: Souhlas.

Jo, aby politici měli nástroj, jak lépe okrást vlastní občany... Viz ČNB.

P. Smatlak 7.6.2017 9:38

Blbost

Patrik Nacher ty myslíš,že státy kde mají euro jsou na tom hůře než my ,co se týče suverenity a státnosti.Já když to vidím a slyším tak je to spíše obráceně a koruna je nám k ničemu,když nám vládnou nesvéprávní a arogantní lezp-delkové.

F. Vízek 7.6.2017 9:33

Euro = projekt pro Evropany

Euro se mělo i u nás přijmout už před lety, jakmile jsme splnili kritéria. Došlo by dříve k vyrovnání platů a mezd u srovnatelných profesí (ČR - západ Evropy), Česká národní banka by 3 roky nemohla znehodnocovat korunu a tím naše úspory.

ČNB by tak nemohla zdražovat život našincům, zároveň ho zlevňovat cizincům plus jít na ruku našim multimilionářům, kteří mají účty v eurech a na umělém kursu 27:1 bohatnou, stejně jako ti cizinci.

Proto nás oni a jimi placení " odborní odborníci" už roky straší eurem... Tvrdí, že bychom museli platiti řecké dluhy, jako nás před časem strašili, že nám hrozí řecká trajektorie, aby tím zdůvodnili, proč šli střední třídě a chudým "kalouskovsky" po krku...

Mít euro netroufla by si kvůli evropské ostudě valorizovat žádná politická garnitura důchody o pouhá 1,5 eura měsíčně(40 Kč tak hanebně nevypadá, byť je to totéž.) atd.

K tomu je třeba dodat, že i útoky na tzv. sociální stát je třeba odmítat. Nejde totiž o nic jiného, než řečeno jinými slovy: trpět, aby bohatí bohatli a chudí chudli. K podobnému výsledku vedou i projekty rovné (= plošné)dani pro všechny. Tento směr rovná se konflikty, revoluce, války. Pouze vyrovnávání sociálních rozdílů dává světu nějakou naději.Sociální státy jsou stabilní, nejméně konfliktní a také s krizí si dovedly nejlépe poradit. Připomínám, že státy s totalitními režimy nepovažuji za stabilní a už vůbec na sociální. Tady platí: všeho do času.

F. Vízek 7.6.2017 9:35

Dodávám...

Všechno nové - jako lidské dílo - není prosto chyb. Nemůže být naprosto dokonalé, chybičky i chyby se vloudí.

A také se k projektu může připojit falešný hráč.

Ale vylévat s vaničkou dítě není zrovna rozumné.

F. Vízek 7.6.2017 9:43

Exportní ekonomika odmítá euro ?

Česká ekonomika z 80% navázaná na eurozónu

nechce společnou měnu?

Rozum to nebere...

M. Prokop 7.6.2017 10:20

Re: Exportní ekonomika odmítá euro ?

Rozum to nebere proto, že není. Tedy, ten váš.

Vysvětlení, viz Kohout níže.

Rozdílnost platů spočívá hlavně v kapitálové oblasti, dále pak v sockomuši způsobené a stále ještě někde přetrvávající zaostalosti Česka.

Je před volbami, to pravidelně vylézáte, ale jen se ztrapňujete.

F. Vízek 7.6.2017 11:23

Netřeba útočit...na člověka

Mám názor, vy máte jiný...

Není třeba napadat, urážet, ironizovat...

Pokud je ovšem člověk dostatečně DOSPĚLÝ a ZRALÝ.

To vy, M. Prokope, zřejmě nejste.

P. Švejnoch 7.6.2017 11:58

Re: Netřeba útočit...na člověka

Račte, pane Vízku, odpustit, ale pokud někdo vážně věří, že, cituji: "Euro se mělo i u nás přijmout už před lety... Došlo by dříve k vyrovnání platů a mezd u srovnatelných profesí (ČR - západ Evropy)", pak je téměř nemožné nereagovat, jak že jste to popsal? Ah, ano - pak je téměř nemožné reagovat jinak než nedospěle a nezrale... :-)

R. Langer 7.6.2017 13:32

Re: Netřeba útočit...na člověka

Vždyť tvrdíte nesmysly...

F. Vízek 7.6.2017 23:17

Nesmysly?

Pak je snadné je na faktech vyvrátit.

Útok na osobu autora těch "nesmyslů" je nedůstojný zralého dospělého člověka. A zavání to totalitou.

E. Erat 7.6.2017 15:03

Re: Netřeba útočit...na člověka

Řešení je zcela jednoduché, a snadno zapamovatelné. Švédsko podobně jako my, se zavázalo euro přijmout. Ale, poté vyslyšelo hlas občanů, a udělalo o této otázce referendum. A voliči většinově řekli NE. Takže Švédsko mít euro nebude. Nikdo mu za to hlavu neutrhne. Ano, názory se liší, ale toto se opravdu týká všech občanů, nikoliv jenom podnikatelů, podniků atd. Úspory tady mají i důchodci, a jejich znehodnocení přijetím eura může být pro ně katastrofou. Takže referendum je jediná slušná cesta. I když jinak nejsem velký příznivce referend.

V. Kain 7.6.2017 12:08

Re: Euro = projekt pro Evropany

Vízku, plácáte jako vždy koniny.Došlo by k narovnání platů se západem.Na to jste přišel kdy?Oni snad slováci s eurem mají stejné platy jako na západě?

F. Vízek 7.6.2017 21:04

Euro = projekt pro Evropany

Kde byli Slováci v r. 1993 v porovnání s námi?

Hodně dole a hodně nízko.

Dnes jim v mnoha věcech můžeme závidět. Nejen že nás dohnali...

J. Chaloupka 7.6.2017 14:47

Ten experiment jsme žili 40 let. V r. 1948 jsme

sebrali majetek bohatým a rozdali chudým. Za 40 let jsme byli chudí všichni. To opravdu chcete? Pokud chcete vidět výsledky socialismu na vlastní oči, jeďte do Venezuely nebo Severní Koreje případně na Kubu. Ale tam už to pomalu končí. Uvidíte lidi, co "lačně hledí na měďáky", v tomto případě na dolary.

S. Ševeček 7.6.2017 23:24

Re: Euro = projekt pro Evropany

ČNB de facto tady to na třiapůl roku to euro zavedla - kde vidíte to "vyrovnání platů a mezd"?

(dobrá - u platů, tedy u státních "zaměstnanců" - se to pohnulo ... však si to taky občan zaplatil)

Š. Hašek 7.6.2017 9:15

Euro v žádném případě!

Viz hospodářské výsledky ECB a tzv. silného jádra (Itálie, Španělsko). Tyto země jsou krachující a zachraňuje je pouze "promyšlená" politika bankéřů brusele. Zatím to kočíruje jen Německo. S tím, že by chtělo kočírovat všechno! Platí totiž dluhy i za svoje dlužníky. Zatím to stíhá, tiskne se naplno a lid jest semknut kol vůdkyně. Jednou takhle ale potom jedli vrabce a řípu.

Dál už nebudu psát, ať se každý zařídí podle svého.

A nebudu mít ani škodolibou radost, až euro krachne, protože i u nás se samozřejmě budou dít věci. Možná ale , že za koruny si budete moci koupit v Itálii v horách usedlost, snadno, lépe za zlatou cihličku v ceně dnes zahradní chatičky. Zkráceno.

T. Krystlík 7.6.2017 8:05

Autore, zbývá Vám jen odpovědět

proč ostatní státy eurozóny si neuchránily onen výrazný rys své státnosti - měnu. Že by všichni byli tak blbí a Češi chytří?

Z. Lapil 7.6.2017 9:33

Re: Autore, zbývá Vám jen odpovědět

Nikolivěk. Protože byla stanovena kritéria (roční schodek rozpočtu, mimo jiné), o kterých se Česká republika na rozdíl od Řecka domnívala, že je nutné splnit.

Dnes už dokonce víme, že velké státy (Německo, Francie) dostanou už po zavedení eura výjimku, zatímco malé (tuším Portugalsko) nikoliv. Že původně stanovený zákaz nákupu státních dluhopisů zemí EU bude - přinejmenším v souvislosti s Řeckem - dlouhodobě a masivně porušován (nebo tak nějak, prosím - nezkoušejte mě z podrobností a přesných definic). Že jsou nějak na hlavu postavené audity účetnictví EU (snad dokonce neprobíhá? Nebo nejsou opakovaně brány na vědomí?).

Je pravděpodobné, že mě roznesete na kopytech, protože se ve vašich textech utopím v podrobnostech dřív, než dojde na podstatu, ale ať EU sleduju, jak chci, přijde mi jako banda arogantních podvodníků bez elementární úcty k VLASTNÍM zákonům. Z posledních let viz připrchlíci: nejen že ve velkém nelegálně překračují hranice, ale celá slavná EU (já vím, není to totéž, co eurozóna, ale je to ta samá verbež, bohužel včetně nás), tedy - celá slavná EU nedokáže ani sejmout a zaregistrovat otisky prstů těm, kteří se jí dostanou do rukou, aby je dokázala příště identifikovat.

P. Urban 7.6.2017 11:21

Všichni možná blbí nejsou

ale když se budeme srovnávat s Řeckem či Itálií, tak to s naší chytrostí zas tak špatně nevypadá.

V. Vaclavik 7.6.2017 11:42

Re: Autore, zbývá Vám jen odpovědět

Pro vas zrejme plati, ze v pocetni prevaze je automaticky pravda.

A. Hrbek 7.6.2017 7:25

Vážený pane Nachere,

díky tomu, že jsme neměli EUR a měli takové ekonomy, jako jste VY jsem se po roce 2008 propadli do nejhlubší krize, ze které jsme se dostávali ze všech zemí nejdéle.

Chápu plně důvody, proč nemohou bankéři podporovat přechod na EUR, ale český stát by neměl být řízen v zájmu bankéřů, ale skutečných tvůrců hodnot a ostatního obyvatelstva.

I. Schlägel 7.6.2017 7:55

Re: Vážený pane Nachere,

Ehm, "...český stát by neměl být řízen v zájmu bankéřů, ale skutečných tvůrců hodnot a ostatního obyvatelstva." Jste si jist, že je dle těchto zásad řízena EU?

A. Hrbek 7.6.2017 8:11

Re: Vážený pane Nachere,

Je určitý rozdíl mezi národním státem, kde mají bankéři přímý vliv na národní politiky a sdružením, kde nejsou národní vlády přímo závislé na sdružené bance.

I. Schlägel 7.6.2017 8:50

Re: Vážený pane Nachere,

To máte pravdu. Taková demontáž řecké ekonomiky ve prospěch vybraných evropských bank, to musí být ten správný korektní systém dle Vašeho gusta. Fungování ECB je jistě příkladné, smysluplné a rovněž navýsost korektní. Hlavně zabránit vlivu národní banky na národní stát, to by byla opravdová katastrofa. :-)))

P. Urban 7.6.2017 11:23

Demontáž řecké ekonomiky?

Co tam proboha mohl kdo demontovat?

I. Schlägel 7.6.2017 13:05

Re: Demontáž řecké ekonomiky?

Nikdo nic, pane Urbane. Řecko prosperuje, ekonomika jede, dluhy se snižují, Řekové jsou spokojeni, k výprodeji majetku za hubičku nedochází. Bankrot nehrozí. A navíc, považte to, jsou Řekové tak dobří, že si dokázali podržet EURO!!! Svatá prostoto.

P. Urban 7.6.2017 11:32

To by vyžadovalo upřesnění

jak konkrétně vypadá ten přímý vliv centrálních bank na vládu. Abychom mohli posoudit, oč je taková vláda méně svobodná oproti omezením vyplývajícím z nepřímého vlivu Evropské národní banky.

Osobně bych řekl, že dohodnout se s vlastními bankéři, kteří jsou na svém státu koneckonců de facto závislí je jednodušší, než se dohodnout s cizími, kteří se bez dotýčného státu přinejhorším klidně obejdou.

A. Reček 7.6.2017 8:17

Re: Vážený pane Nachere,

Přesně tak. Zakládající osoby EHS a pak EU vůbec nepočítaly s nějakou úlohou bankéřů na vytváření systému hospodářské, kulturní a politické spolupráce členských zemí. Bohužel situace se v 70-tých letech začala postupně v EU měnit.

P. Lenc 7.6.2017 8:09

Re: Vážený pane Nachere,

Opravdu pane Hrbku?Zajímavé.Tak "z nejhlubší krize" jsme se "dostávali ze všech zemí nejdéle", ale jaksi zapomínáte dodat že s nejmenším zadlužením a poté, díky tomu, s raketovým ekonomickým startem.