20.1.2022 | Svátek má Ilona


Diskuse k článku

POLITIKA: Proč nepůjdu k volbám do EU

Býval jsem nazýván eurohujerem, leč mé nadšení pomalu upadalo. Proto jsem začal sledovat důvody euroskeptiků. A oni mají (někdy) pravdu. My totiž máme EU jako něco mimo nás. Co nám překáží, radí či omezuje.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kolman 21.5.2014 10:11

JE VYSTOUPENÍ Z EU ŘEŠENÍM?

Často se tu v diskusích předkládá názor, že EU je špatnou, dirigistickou organizací, podobnou RVHP. Řešení? Vystupme tedy z ní.

        Nikdo už ovšem neříká, jaká je k členství v EU varianta - co udělat po vystoupení. Nedělejme si plané iluse. Jsme malou zemičkou, která by si jen stěží dlouhodobě udržela svojí neutralitu. Nejspíš bychom po čase opět "byli přimknuti" k mohutnému to dubjisku tam na východě. Vladimír Vladimírovič by tak jistě s radostí učinil.

       Myslíte si stále ještě, po předchozích 41ti letech (1948 - 1989) neblahých zkušeností, že by vystoupení z EU bylo tím nejlepším řešením? Zná někdo další rozumné řešení? Sem s ním!

B. Rybák 20.5.2014 11:20

Re: Já poprve půjdu volit europoslance

Souhlasím s Vámi!

To, že ODS byla a je cílem té bezkonkurenčně největší nenávisti EU-hujerů, je spolehlivé (byť úplně obrácené) hodnocení její hodnoty pro náš stát. Opravdu nevidím dost pádný důvod pro to, abych liberálně ekonomickému teoretikovi panu Machovi dal přednost např. před zkušenou a osvědčenou, donedávna členkou bankovní rady ČNB (jmenovanou do ní V.K.) ing. E. Zamrazilovou CSc!

http://www.ods.cz/clanek/6875-proc-by-mel-cesky-rozpocet-hlidat-brusel

http://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Zamrazilova-ODS-Zadny-podpis-neni-zbytecny-316688

B. Rybák 20.5.2014 10:50

Re: Sorry autore,

Máte bohužel pravdu!

Š. Hašek 19.5.2014 23:33

Re: Pane Vyhnalíku,

Patří pod "Festina lente".

Asi moje chyba.

Š. Hašek 19.5.2014 22:50

Pane Vyhnalíku,

my oba si pamatujeme, jak statistiky (tajné) o RVHP (spolku to cocialistů) vykazovaly také klesající tendenci.

Pro lid a na sjezdech KSČ bylo vše naopak. Dohnat a předehnat! Dnes podobně.

Všimněme si jmen s hesly "VÍCE EVROPY". A pamatujme si je.

Nemá to cenu, jest to zabetonované na příštích deset let.

Š. Hašek 19.5.2014 22:29

Re: Sorry autore,

Pane Vyhnalíku, Vaše poznámka je velice důležitá. Lisabonská smlouva jest smlouva o protektorátu bruselských komisařů nad Českou republikou.

Ale nemá cenu vysvětlovat někomu, kdo si plete suverenitu státu s "menším počtem formulářů před celnicí", např. při cestě na Jadran. V době počítačů je vše prkotina, lisabonský pakt je vazalství.

President Václav Klaus měl jedinou možnost na toto nějak upozornit, a dal věc k ústavnímu soudu. "Nešlo o nic", nic by se nezměnilo, jen by ti šašci museli uznat, že nebudeme s jejich souhlasem podruzi Řecka (např.). A spustit debatu o suverenitě naší republiky (jak bláhové).

Š. Hašek 19.5.2014 22:19

Re: Já poprve půjdu volit europoslance

Již 25 let volím ODS. Pozor, berte jen jako zprávu, že "to není vo počtu hnutí ve vobálkách do urny".

Volby jsou rámcová filosofie, kdo si od nich slibuje čtyřletou obměnu kádrů/kravaty/vody po holení, ten většinou skončí u modifikace bolševiků. A neví čí je.

F. Eliáš 19.5.2014 17:31

Já poprve půjdu volit europoslance

Budu samozřejmě volit Svobodné.

P. Čech 19.5.2014 17:31

Re: Sorry autore,

Václav Klaus Lisabonskou smlouvu podepsal. Ústavní soud nemá pravomoc prezidentovi republiky cokoliv nařizovat. Hrál pouze divadélko pro ovčany. Jde o to, že pokud s něčím nesouhlasím, tak to nepodepíšu za žádných okolností. A to jsem pouze běžný občan. Pro prezidenta republiky to platí dvojnásob.

P. Čech 19.5.2014 17:26

Re: jít k volbám

Kdo chce, ten i dnes ví, že tam vedle na jihozápad od našich hranic leží země s ČR srovnatelná svou geografickou velikostí, počtem obyvatel i strukturou průmyslu a zemědělství. Země, od které by se všechny t.zv. demokratické státy Evropy měly učit jak vypadá a jak se praktikuje skutečná demokracie. A není to za ostnatým drátem, o to je to jednodušší. Pokud někdo chce, tak to i vidí. Chce to jediné. Nepodléhat lživým kecům čekých politických stran a vytvářet si vlastní obraz. Prostě nebýt ovčanem.

J. Vyhnalík 19.5.2014 17:11

Re: Sorry autore,

Nebyl bych takový optimista, pokud jde o referendum. Jediný, kdo proti podpisu Lisabonské smlouvy bojoval byl Václav Klaus a skončilo to tím, že mu Ústavní soud nařídil podepsat. Dokonce se už šikovalo konsilium, které bylo připraveno zkoumat Klausovu příčetnost, aby mohl být předčasně odvolán, pokud by přesto podepsat odmítl.

U referenda by se rozjela eurohujerská mediální mašinérie a pokud bychom náhodou podpis neodhlasovali, netrvalo by dlouho, něž bychom referendum "směli" demokraticky zopakovat, dokud bychom ten paskvil neschválili.

Ona ta Lisabonská smlouva je stejně jenom šidítko, skutečná rozhodnutí v rámci EU se dělají v rozporu s evropským právem tak jako tak, ale kde není žalobce, není ani soudce.

J. Vyhnalík 19.5.2014 17:04

Re: Moc to prožíváte, pane Rottenbergu. :-)

Paní Roithová je velmi sympatická a příjemná paní. Mám ji rád. Ovšem politika, kterou aktivně podporovala v EU je OSTUDA!

J. Vyhnalík 19.5.2014 17:02

Re: Festina lente

Já socialisty do EU nikdy nevolil!

Problém je v tom, že v EU má stále větší vliv byrokratická mašinérie a pro byrokraty je důležité, aby jejich rukama procházelo co nejvíce rozhodování a proto působí výrazně prosocialisticky.

V. Mlich 19.5.2014 16:30

A dobře děláte.

Když tomu nerozumíte, tak je správné, že zůstanete sedět doma a necháte raději rozhodnout ty chytřejší. Kéž by tak dělali všichni pitomci, nebyl by tam ten "vyjednavač" teď ani dříve.

P. Švejnoch 19.5.2014 14:10

Re: jít k volbám

Píšete: "A svobodní lidé nejsme. Jsme sice podstatně svobodnější než za minulého režimu...".

To je ovšem jen cliché, myšlenkový stereotyp a setrvačnost. Ještě jsme sice o něco málo svobodnější než za bolševika, ale podstatně svobodnější už dávno nejsme. A nesvoboda v socialismu měla oproti nesvobodě dnešní jednu obrovskou výhodu - věděli jsme totiž, že tam vedle a, byť za ostnatým drátem, přeci jen geograficky na dosah ruky, leží státy, jejichž obyvatelé jsou svobodní (v rámci možností). Měli jsme tedy naději, že jednou a nebo někde jinde budeme moci žít svobodněji než v reálném socialismu. Ale dnes? Není kam utéct, není kam se kouknout po kousku naděje.

Pokud ten další socialistický experiment zvaný EU nedemontujeme, čeká nás v dohledné době nesvoboda mnohem větší než byla ta předchozí.

P. Čech 19.5.2014 13:23

Re: Sorry autore,

Máte pravdu v tom, že teď už není v naší moci EU nějak reformovat. Ale v naší moci to bylo a není to zase tak dávno. Pokud by občanům někdo řádně vysvětlil o co jde v případě schválení Lisabonské smlouvy a pokud by v ČR bylo k této smlouvě vyhlášeno referendum, potom jsem přesvědčen o tom, že by ona smlouva nevstoupila v platnost. EU by zůstala takovou, do jaké jsme vstupovali a současné problémy by nenastaly. Protože však jak v EU, tyak v ČR není žádná demokracie a za občany rozhodují bez jakéhokoliv mandátu v této konkrétní věci politické strany, ovládající poslaneckou sněmovnu a senát (moc zákonodárná), protože politické strany svévolně rozhodují o věcech, u kterých jim to nepřísluší, proto jsme dnes tam, kde jsme.  Teoreticky bychom se o reformu mohli pokusit, pokud bychom pohrozili svým vystoupením z EU (možná by se k nám některé státy přidaly), ovšem příliš schůdné to nevidím. Tak nám asi nezbude nic jiného, než čekat, až se ten socialistický moloch - EU rozpadne sám a doufat, že to nastane brzy.

J. Fleiszner 19.5.2014 12:00

Ať spáchá sebevraždu

Autor asi není idiot, ale nejít k volbám protože se mi nelíbí dosavadní práce EU politiků? Autor by měl tedy spáchat sebevraždu, aby se už nepodílel na špatnostech tohoto světa.

V. Vaclavik 19.5.2014 11:41

Re: Sorry autore,

"Chybou není různá výše dotací v zemědělství. Chybou je cokoliv dotovat!"

Objektivne vzato mate uplnou pravdu, ale je tu ale - Tady je rec o spolku, ke kteremu jsme se pripojili a ktery neni v nasi moci ho nejak reformovat a tak kdyz uz tedy jsme do neho vstoupili, meli jsme aspon vyjednat stejne podminky pro nase producenty, aby byla rovnost v te pitomosti dotovani. Rici, ze je chybou cokoli dotovat je sice pekne, ale takove akademicke, protoze to opomiji souvislosti.

V. Vaclavik 19.5.2014 11:34

Neidentifikace s EU

"Jsou tu prostě oni a my."

Lide se se socialismem nikdy neidentifikuji, protoze v podstate jde o nasilnicky rezim, ktery nemuze nez tihnout ke svemu utuzovani. Castecny socialismus vzdy tihne k totalnimu socialismu, a cim totalnejsi, tim mene se s nim lide nejen identifikuji, ale naopak, tim vice jej berou jako nepratelsky.

P. Čech 19.5.2014 11:24

Re: Sorry autore,

V tom s Vámi souhlasím, pane Polanský. V tom případě ovšem bychom měli z EU vystoupit, protože EU je na systému dotací postavena a také proto je z dlouhodobého hlediska života neschopná.

V. Vaclavik 19.5.2014 11:22

Ja k volbam nepujdu

abych nedodaval nikoli jen tem nasim saskum, ale cele Unii legitimitu.

Neverim na nejakou reformu EU, cemuz by se dalo pomoci zvolenim nejakych lepsich zastupitelu. Socialismus se neda reformovat, da se jen svrhnout, anebo ignorovat, kdyz je na ignorovani jeste dost svobody, coz dnes zatim jeste je.

P. Čech 19.5.2014 11:19

Re: jít k volbám

A svobodní lidé nejsme. Jsme sice podstatně svobodnější než za minulého režimu nicméně je nám stále zákony diktováno jak a koho volit, pokud chceme využít svého volebního práva. Pokud mi ovšem volební zákony diktují, že nesmím volit napříč politickým spektrem, že nesmím volit přímo konkrétní mé zástupce - fyzické osoby, že musím volit politické strany a hnutí, v tom nespatřuji ani náznak svobodných voleb. A konkrétně to se také podepisuje na mé nesvobodě.

P. Čech 19.5.2014 11:14

Re: jít k volbám

Jsem téhož názoru, pane Prunere. Ovšem ona ta EU je poněkud něco jiného. Jsme sice její součástí ovšem nikoliv jako plnohodnotný a plnoprávný stát.  Aby všechny státy, jež jsou členy EU byly plnoprávné  a jejich členství plnohodnotné, musely by mít v evropském parlamentu stejné zastoupení. To znamená stejný počet poslanců pro každý stát a nikoliv Německo, Francie, GB, Itálie a Španělsko mnoho a ostatní málo. Nikoliv podle počtu obyvatel, ale každý stát spravedlivě stejně. A navíc. Když už je mi upírána možnost volit svobodně, tedy přímo kandidáty napříč politickým spektrem, nebudu volit žádného z kandidátů politických stran, které tento volební systém zapříčinily, ale některé z politických hnutí, od nichž očekávám, že jsou schopny tento a nejen tento volební systém v ČR změnit. Politické strany totiž nechtějí pochopit, že občané si přejí něco jiného, než co ony zde prosadily. Nechť se tedy nediví nízké účasti voličů ve volbách, nechť se nediví klesajícímu počtu poslanců politických stran obecně.

P. Pruner 19.5.2014 10:31

Re: jít k volbám

Pardon, vypadlo mi slovo Švýcaři.

P. Pruner 19.5.2014 10:30

jít k volbám

Jsme svobodní lidé. Proto si vybereme podle našeho názoru ty nejlepší a půjdeme je zvolit. To je to minimum co můžeme udělat pro naši svobodu a budoucnost. I když jsme jen jedinci ze stamilionů voličů v EU.

Nejsem volič pana Okamury, ale je mi sypatický jeho boj za referendum. Teď naposledy si rozhodli, že nezavedou minimální mzdu a nekoupí Gripeny. Také bych chtěl mít šanci ovlivnit některá zásadní konkrétní rozhodnutí přímo a ne jen prostřednictvím poslanců a senátorů.

D. Polanský 19.5.2014 9:47

Re: Sorry autore,

Každá dotace je zlá, dokonce nebezpečná. V tom s vámi souhlasím. Někdy mají dotace až komický rozměr, dotace na kotel ...

D. Polanský 19.5.2014 9:46

Já nikdy u voleb do EU nebyl a

necítím potřebu o tom psát.

P. Čech 19.5.2014 9:23

Ale ono to tak je:

Nejsme součástí onoho společenství. My, lidé. My, občané ČR. Nemáme právo mluvit do věcí EU přímo. Prostřednictvím referend, pomocí nichž jedině můžeme prosadit a ukázat svou vůli. Pomocí referenda jsme mohli pouze vyjádřit svou vůli při rozhodování o vstupu do tohoto společenství. Od té doby se však mnohé změnilo a k těmto změnám jsme se vyjádřit již nesměli. Mám na Mysli konkrétně Lisabonskou smlouvu, která učinila EU zcela jinou, než do jaké jsme vstupovali. A tady nastupuje ono " my a oni". Pokud "my" nebudeme mít možnost se přímo vyjadřovat ke změnám, které činí EU jinou, potom bude následovat vždy ono "my" a "oni". My - lidé a oni - evropští úředníci. Je to totiž zcela stejné, jako když hovoříme doma v ČR a používáme stejné přirovnání . "My" -lidé a "oni"- politici a jejich politické strany. Lidé a politické strany, to jsou antagonistická uskupení, kdy lidí je obrovská většina a politiků a jejich politických stran zase směšná menšina. Toto platí v jakémkoliv státě, tedy i demokratickém. A právě proto, aby  tento rozpor nenabyl vrchu, aby se netvořilo ono "my" a "oni", musí se k věcem obecným vyjadřovat lidé a občané přímo a nikoliv zprostředkovaně přes nějaké politické strany, které nikdy nemohou být demokratickými zástupci občanů.

I. Lyčka 19.5.2014 8:19

Re: Moc to prožíváte, pane Rottenbergu. :-)

Jenže proč EU nebrojí proti PETkám, kterých je v přírodě mnohem více? Protože to není v kursu?

V. Vovák 19.5.2014 8:09

Re: Moc to prožíváte, pane Rottenbergu. :-)

a v pohraničí rakouská a německá...